Garden Blog

Znaczenie i wszystkie sekrety przycinania jeżyn wiosną

Jeżyny stają się jednymi z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Jagody są duże, zdrowe i orzeźwiająco smaczne. Letnie desery i wypieki wyglądają niesamowicie, a organizm otrzymuje odpowiednią ilość witamin. Są łatwe w uprawie i radzą sobie z każdym rodzajem kwasowości i warunków świetlnych. Czy i kiedy należy przycinać jeżyny? Jeżyny wymagają regularnego przycinania i formowania. W optymalnych warunkach z dojrzałego krzewu jeżyny można zebrać do 20-25 kg jagód w sezonie. Więcej informacji na temat wiosennego przycinania można znaleźć w tym artykule.

Znaczenie prawidłowego przycinania jeżyn wiosną

Pędy drugiego roku są tymi, które dają jeżynę bez pestek. Pozostałe gałęzie tylko odbierają roślinie siłę. Właśnie dlatego przycinanie przeprowadza się po zbiorach. Jaki jest cel wiosennego przycinania zarówno w przypadku regeneracji jeżyn, jak i jeżyn bez pestek? Po zimie zmarznięte gałęzie są usuwane i przycinane do zdrowego drewna, kształt krzewu jest korygowany, a czasami przeprowadzane jest pełne przycinanie, jeśli nie zostało to zrobione latem lub jesienią.

Przycinanie pozwala na przerzedzenie krzewu, co poprawia wentylację, a tym samym zapobiega rozprzestrzenianiu się grzybów i szkodników. Roślina wygląda estetycznie i zapewnia doskonałe zbiory w postaci dużych jagód.

Kiedy i jak przycinać jeżyny wiosną?

Nie trzeba czekać zbyt długo. Roślina jest gotowa do formowania, gdy tylko nastąpi odwilż, a powietrze ogrzeje się do +5°C. Niektórzy ogrodnicy wolą skracać pędy po otwarciu pąków i uformowaniu się drobnych liści. Wynika to z faktu, że łatwiej jest dostrzec, które gałęzie są przemarznięte i wymagają odmłodzenia. Marzec/kwiecień to zazwyczaj dobry czas.

Uwaga. Podczas łagodnych zim niektóre liście pozostają na pędach. Przycinanie pozwala je usunąć, aby umożliwić wzrost nowej zieleni.

 

Jak przycinać jeżynę bez pestek wiosną - przycinanie ogrodu w pierwszym roku

Proces kształtowania zadbanego krzewu rozpoczyna się pierwszej wiosny. Młodym roślinom przycina się górne i boczne części, pozostawiając długość 25-30 cm.

W drugim sezonie krzew tworzy młode gałęzie i prezentuje pierwsze jagody. W marcu-kwietniu przeprowadza się przycinanie sanitarne i skracanie części bocznych o 10-15 cm.

W trzecim roku pędy boczne są już skrócone o 30-50 cm. Ostateczne formowanie kończy się w czwartym sezonie.

Początkujący ogrodnicy są czasami pokonywani przez strach przed usunięciem młodej gałęzi, ale warto przyjrzeć się bliżej, aby natychmiast zobaczyć różnicę. Pęd, który owocował w danym roku, ma wiele odrostów, często suchych i kruchych. Na pędach znajdują się również resztki łodyg i kwiatów. Młode rośliny są żywe i sprężyste oraz mają zielone pąki.

Ważne: jeżyny powtarzające owocowanie owocują na młodych gałęziach, dlatego należy je przycinać jesienią, a wiosną przeprowadzać tylko czyszczenie sanitarne.

Jak uformować krzew jeżyny na wiosnę?

Weźmy pod uwagę krzew, który nie został uformowany przed zimą. Wówczas suche pędy, które owocowały w tym roku, należy odciąć u nasady, tj. na poziomie gruntu. Młode pędy, które wyrosły latem i wydadzą nowe plony w tym roku, należy nieco przyciąć. Pomoże to w procesie rozgałęziania, aby wyprodukować więcej jagód.

Długość 180-200 cm jest wystarczająca, ale gałęzie drugiego rzędu można skrócić do 40-60 cm. Dokładny rozmiar zależy od kraty i metody wiązania.

Jednak dlaczego nie pozostawić zeszłorocznych gałęzi, aby rozwinęły się do trzech metrów? W naszym klimacie nie zdążą się uformować, a zimą przemarzną, więc i tak trzeba będzie je skrócić.

Regulacja liczby pędów bocznych - jak przycinać jeżyny

Należy regulować wzrost rośliny, aby zapewnić stabilne i coroczne zbiory. Z tego powodu zalecamy racjonowanie liczby młodych gałęzi. Zazwyczaj bardzo cienkie i słabe części są odcinane u nasady. Ale ile pędów należy pozostawić? Dobrze rozwinięty system korzeniowy zapewni maksymalnie od pięciu do ośmiu produktywnych gałęzi z substancjami odżywczymi.

Jest to zwykle liczba pędów, które powstają, więc ta procedura racjonowania jest rzadko przeprowadzana.

Co jeszcze robić z jeżynami wiosną: podwiązki i pielęgnacja po przycięciu

Po niezbędnej, ale traumatycznej procedurze, przeprowadza się wiązanie do kraty lub podpory.

Istnieją cztery podstawowe schematy:

  • falami - młode gałęzie są kierowane falami wzdłuż górnego rzędu kraty w obu kierunkach, podczas gdy zeszłoroczne gałęzie są spuszczane w środku i poniżej;
  • sznury - młode pędy są pozostawione na środku i skierowane w górę, podczas gdy pędy owocujące są skręcone po dwa i przymocowane do środkowej i dolnej kraty;
  • wachlarz - części owocujące są popychane na boki wzdłuż kraty, a młode pędy są pozostawione w środku, skierowane do góry;
  • krzew - istnieją odmiany, które są przywiązane pionowo do dwumetrowego słupa.

Podwiązywanie pozwoli roślinie szybko się zregenerować i otrzymać odpowiednią ilość światła słonecznego. Proces podwiązywania, podobnie jak przycinania, jest stopniowy i trwa kilka sezonów. W rezultacie otrzymasz owocujący krzew, który jest łatwy do zbioru. Pielęgnacja obejmuje podlewanie. Podlewaj obficie po wiosennym przycinaniu, wybierając wczesne godziny poranne. Gdy woda się skończy, należy spulchnić glebę wokół rośliny na głębokość 15 cm, aby nie uszkodzić korzeni powierzchniowych. Kilka rad dla początkujących. Zabieg przeprowadza się piłą do metalu lub sekatorem, narzędzie jest ostre i czyste. Usuwając gałęzie pod korzeniem, nie trzeba pozostawiać kikuta, aby roślina nie zaczęła gnić. Częściowe przycinanie powinno odbywać się powyżej pąka. Każde cięcie powinno być pokryte lakierem ogrodowym, aby zapobiec infekcjom. Krzew dobrze reaguje na pielęgnację, dając niezmiennie wysokie plony pysznych czarnych jagód o orzeźwiającym smaku.

Zdjęcia: Depositphotos 

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023