Garden Blog

Wiosenna pielęgnacja borówek: podstawowe zasady

Smaczne, witaminowe, aromatyczne - ulubione jagody dzieci i dorosłych! Ogrodnicy oddają hołd tak pożytecznej jagodzie i uprawiają ją na dość imponującą skalę: ktoś tylko dla siebie i swojej rodziny, a ktoś na sprzedaż. W obu przypadkach krzewy jagodowe wymagają opieki, ponieważ im więcej opieki - tym lepsze, lepszej jakości i większe będą zbiory. Jeśli śledzisz naszego bloga, prawdopodobnie czytałeś artykuł o jesiennej pielęgnacji. Otrzymaliśmy dobre opinie od odwiedzających witrynę i widzimy pilną potrzebę napisania o tym, czego potrzebują borówki ogrodowe na wiosnę: podlewanie, karmienie, przycinanie i wiele więcej. Dziś mówimy dokładnie o pięknych jagodach. Zaczynamy!


Jaka jest pierwsza wiosenna pielęgnacja borówki po zimie?

Borówka wczesną wiosną, podobnie jak inne drzewa i krzewy owocowe w ogrodzie, budzi się po zimowej hibernacji. Potrzebuje pomocy, aby przystosować się do nowych warunków, dostosować się do pogody i pomóc jej się zregenerować. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką robimy, jest usunięcie osłony ochronnej, która została wykonana jesienią. W większym stopniu dotyczy to młodych roślin. W pierwszych latach życia wymagają one zwiększonej ochrony przed mrozem. Nie należy zdejmować osłony zbyt wcześnie, gdy panują jeszcze ujemne temperatury, ale też nie należy zwlekać, bo pod wpływem plusowych temperatur borówki mogą zakazić się i zachorować. Konieczne jest znalezienie złotego środka, gdy minęły +/- regularne przymrozki, ale nie jest jeszcze bardzo ciepło. Procedurze tej towarzyszy czyszczenie kręgu krzewów: usuwanie chwastów, śmieci, suchych liści itp. Jeśli jesienią przeprowadzono ściółkowanie - warstwa ściółki jest również usuwana. Obszar pod krzewami powinien być czysty.

Jak podlewać borówki wczesną wiosną?

Według wszystkich parametrów borówki są uważane za rośliny kochające wilgoć, ale nie są w stanie normalnie rosnąć i rozwijać się na bagnistym terenie, dlatego podczas podlewania konieczne jest zachowanie równowagi. Wiosenna pogoda ma znaczenie: liczba podlewania, ich intensywność zależy od częstotliwości naturalnych opadów. Ponieważ w Polsce (w większości regionów) w ostatnich latach wystąpił niedobór opadów, nadal nie można obejść się bez minimalnego podlewania. Należy wziąć pod uwagę dość wysokie położenie korzeni rośliny w górnej warstwie gleby - czasami nawet wychodzą na zewnątrz. W takim przypadku nie należy dopuszczać do nadmiernego wysuszenia gleby. Optymalne będzie częste, ale lekkie podlewanie: nie częściej niż raz na 7-10 dni. Wystarczy standardowe wiadro wody na 1 krzak. Jeśli późną wiosną nie ma absolutnie żadnego deszczu, a pogoda jest w większości sucha, tak zwana procedura zraszania nie będzie zbyteczna. To wtedy zielona masa rośliny jest lekko podlewana. Zraszanie należy przeprowadzać przy pochmurnej pogodzie lub wieczorem, aby zapobiec przypaleniu liści.

Czy borówki wymagają przycinania wiosną?

Standardowa pielęgnacja borówek wiosną w daczy obejmuje przycinanie. Należy to zrobić przed aktywnym ruchem soków, tj. do momentu otwarcia pąków. Czynnik pogodowy również odgrywa rolę: powinna być stabilna temperatura +5 - +7°C. Na południu przycinanie odbywa się zwykle pod koniec marca, a w innych regionach - w kwietniu.

Czy można nie przycinać krzewów? Tak, nic katastrofalnego się nie stanie, jeśli nie zostaną przycięte, ale to terminowe przycinanie stymuluje wzrost roślin i sprzyja dobrym plonom. Procedura ta jest wykonywana tylko w przypadku dorosłych krzewów borówki - od 3 roku życia w otwartym terenie. Ma charakter czysto sanitarny: usuwa chore pędy, suche, zamrożone. Zadaniem jest wyeliminowanie cienkich gałązek, pozostawiając głównie szkielet. Rok lub dwa później wykonuje się więcej przycinania i kształtowania, którego celem jest nadanie krzewowi pięknego kształtu. Konieczne jest usunięcie starych gałęzi, zminimalizowanie zagęszczenia i zapewnienie dodatkowej możliwości rozwoju młodego wzrostu. Zaleca się usunięcie wszystkich ściętych części roślin z ogrodu, a nawet lepiej - spalenie ich, ponieważ mogą zawierać pasożyty lub nosicieli chorób upraw owocowych.

Jak nawozić borówki wiosną, aby uzyskać obfite plony?

Nawóz do borówek na wiosnę dobiera się w zależności od indywidualnych potrzeb uprawy i okresu wiosny. Wyróżnia się kilka okresów, a nawet etapów nawożenia na początku sezonu. Pierwszym z nich jest sam początek sezonu wegetacyjnego, kiedy borówki dopiero się budzą, a ich pąki powoli pęcznieją. Jest to idealny czas na zastosowanie azotu. Jaki jest najlepszy sposób dokarmiania borówek wiosną? Można użyć azotanu amonu lub rozpuścić mocznik w wodzie. Odpowiednie są również wszelkie złożone kompozycje mineralne z przewagą azotu.

Drugi etap - kiedy powstają jajniki. Tym razem priorytetem są preparaty potasowo-fosforowe. Czym nawozić borówki wiosną w tym przypadku? Można sięgnąć po popularne sklepowe środki, takie jak Planta do krzewów owocowych i jagodowych. Najważniejsze jest stosowanie zgodnie z instrukcją.

Aby osiągnąć maksymalną wydajność stosowania nawozów, przed karmieniem borówek na wiosnę należy wykonać podlewanie zwykłą wodą. Odbywa się to na kilka godzin przed nałożeniem roztworu odżywczego pod korzeń krzewu.

Co zrobić z glebą wiosną, aby borówki dobrze rosły?

Chcesz mieć silne i zdrowe borówki? Wiosenne dokarmianie jest koniecznością. To już wszystko. Można jednak uzyskać jeszcze korzystniejszy wpływ na uprawę, spulchniając glebę. Po zimie lub po wiosennych deszczach często występuje rodzaj skorupy ziemskiej, która uniemożliwia przepływ tlenu do systemu korzeniowego na odpowiednim poziomie. W przypadku braku ściółkowania spulchnienie gleby jest niezbędne. Głębokość jest minimalna - wystarczy dosłownie 5-7 cm. Jednak oczywiście idealną opcją jest usunięcie starej ściółki (mówiliśmy o tym na początku), a później wykonanie nowej.

Wielu początkujących ogrodników nie docenia ściółkowania, ale w rzeczywistości procedura ta przyczynia się do zachowania wilgoci w glebie i zapobiega przegrzaniu górnych korzeni, które znajdują się blisko powierzchni ziemi. Jeśli jest warstwa ściółki, trzeba podlewać znacznie rzadziej i nie ma potrzeby czyszczenia graniczącego koła z chwastów.

Do ściółkowania najlepiej używać torfu lub igieł sosnowych, które działają również jako zakwaszacz. Borówki preferują kwaśną glebę. Czasami liście borówki czerwienieją wiosną właśnie z powodu zaburzeń kwasowości gleby lub nadmiernego zimna. Ten czynnik również należy wziąć pod uwagę.

Jakie zabiegi są potrzebne w przypadku borówek na wiosnę?

Jeśli uprawiasz tę kulturę, wiesz, że nawet najlepsze odmiany w Polsce nie są odporne na różnego rodzaju choroby lub negatywny wpływ szkodników. Choroby borówki na wiosnę lub w późniejszym okresie sezonu zdarzają się dość często. Na przykład borówki są dotknięte białą plamistością lub szarą zgnilizną. Ryzyko można zminimalizować, wykonując zabiegi pielęgnacyjne wczesną wiosną: terminowe przycinanie sanitarne, oczyszczanie terenu z chwastów i suchych liści, przekopywanie ziemi. W ramach zapobiegania chorobom krzewy są traktowane specjalnymi środkami do ogrodu. Możesz wybrać preparat, który spełnia Twoje potrzeby. Jagody powinny być traktowane w kilku etapach. Po pierwsze, na etapie pączkowania, czyli mniej więcej wtedy, gdy wykonano tylko przycinanie sanitarne. 

Drugi etap leczenia przypada na okres pączkowania. Tym razem środki zapobiegawcze skierowane są w większym stopniu przeciwko szkodnikom. Niezależnie od wybranego leku - koniecznie przeczytaj instrukcje i postępuj zgodnie z nimi. Nie zapomnij o masce, rękawiczkach i innych sposobach ochrony ciała. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One