Garden Blog

Winogrona: dlaczego nie owocują - problemy z pielęgnacją

Winogrona są uprawiane przez większość ogrodników. Jest to wszechstronna winorośl do sadzenia w pionie, którą można uprawiać na łukach, pergolach i altanach. Nowoczesne odmiany winogron - przy odpowiedniej pielęgnacji dają doskonałe plony i są odporne na mróz i poważne choroby. Większość odmian z naszego katalogu nie wymaga osłaniania w naszych warunkach. Sprawdź nasze 10 najlepszych odmian stołowych bez osłon. Czasami jednak winogrona nie zbierają plonów, nie kwitną, nie zawiązują owoców, co jest bardzo frustrujące dla początkujących winiarzy. Dlaczego? Przyjrzyjmy się pierwotnym przyczynom tego problemu i co zrobić, aby winogrona owocowały.

Winogrona mogą wydać pierwszy pędzel już rok po posadzeniu, krzewy zaczynają owocować wcześnie. Po posadzeniu amatorzy chcą jak najszybciej uzyskać pierwsze plony. Czasami jednak winogrona nie chcą rosnąć. W czym może tkwić problem, dlaczego winogrona uparcie odmawiają owocowania, nawet gdy same krzewy szybko rosną?

Kiedy winogrona zaczynają owocować po posadzeniu jako sadzonki i po ilu sezonach należy zacząć się martwić?

Aby wyhodować prawdziwą winnicę, w profesjonalnych winnicach młode krzewy mogą owocować w trzecim lub czwartym sezonie. Pierwsze zbiory można również uzyskać wcześniej, po 2 latach. Jednak najpierw należy pozwolić krzewom na utworzenie systemu korzeniowego, więc torbiele kwiatowe są usuwane w pierwszych latach. W pierwszych latach krzewy są formowane i przycinane tak, aby pozostały 1-2 pędy. Korzenie stają się silne, krzew nie potrzebuje już tak dużo podlewania i może wytrzymać duże obciążenie szczotek owocowych bez utraty jakości jagód.

Pierwsze grona mogą pojawić się już w roku sadzenia, ale jeśli zostaną porzucone, krzewy będą słabe i później nie będą w stanie zebrać plonów. Jest to jeden z powodów, dla których winogrona wydają mało owoców. Po prostu brakuje dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego. Młodym krzewom pozostaje tylko kilka jagód z zarośli do wypróbowania.

Jak długo winogrona owocują?

Przy dobrej opiece winnica może owocować przez ponad sto lat. Wybierz więc najlepsze odmiany winogron stołowych i winnych, posadź sadzonki odmian bezpestkowych, a Twoje wnuki nadal będą miały wspaniałe zbiory. A my nauczymy Cię, jak je uprawiać.

Dlaczego winogrona nie owocują: główne powody i co zrobić, aby zebrać plony

Z jednej strony, winogrona to wytrzymała i silna winorośl owocująca. Z drugiej strony, jeśli chcesz, aby winogrona dobrze owocowały, potrzebujesz odpowiednich warunków do ich wzrostu. Główne powody, dla których winogrona nie owocują:

  • Nadmiernie nawodniona gleba, wysoki poziom wód gruntowych, stagnacja wilgoci.
  • Długotrwałe opady deszczu, zbyt dużo wilgoci w powietrzu.
  • Słabe zimowanie i późne wiosenne przymrozki, które powodują, że pąki kwiatowe zamarzają jako pierwsze. Po słabym przezimowaniu winogrona odradzają się z uśpionych pąków, ale dają bardzo małe plony.
  • Słabe okrycie zimowe.
  • Późne usunięcie osłony, gdy owinięta winorośl zaczyna więdnąć.
  • Nieprawidłowe i zbyt intensywne przycinanie pędów, na których powstaje plon.

Każda odmiana ma swoje specyficzne cechy przycinania. Na przykład niektóre odmiany tworzą grona na 8-9 pąku pędu, inne na 4-5 pąku. Dlatego zbyt krótkie przycinanie po prostu pozbawi pędy pąków owocujących. Takie winogrona nie będą owocować. Więcej informacji na temat przycinania i formowania w celu uzyskania dobrych zbiorów można znaleźć w artykule na temat przycinania winogron jesienią. Przypominamy, że winogrona owocują aktywnie na winoroślach zeszłorocznych, tj. jednorocznych. Jeśli zostaną przycięte, nie będzie dobrych zbiorów.

Czasami zdarza się, że winogrona pięknie rosną i kwitną, ale jest mało jagód, niekompletne kiście lub w ogóle nie ma zbiorów.

Dlaczego winogrona nie zawiązują owoców:

  • Nadmiar azotu w glebie. Mówi się, że "winogrona tuczą". Dlaczego? Co robić? Jeśli przesadzisz z nawożeniem azotem organicznym lub mineralnym, krzewy będą szybko rosły, liście będą duże, a nawet kwitnąć, ale nie będzie owoców. Należy stosować zbilansowane nawozy. Początkujący hodowcy winorośli często dają się zbytnio ponieść nawozom organicznym. Dzieje się tak pomimo faktu, że wiele osób uważa, że im więcej nawozów organicznych, próchnicy, obornika kurzego itp. tym lepsze plony. W rzeczywistości jest to duży błąd. Zbyt duża ilość materii organicznej sprawi, że pędy będą grubsze, liście większe, a dojrzewanie pędów jesienią będzie słabe. Takie winorośle są często uszkadzane przez mróz w zimie, pąki obumierają, a w następnym sezonie winogrona nie przynoszą owoców.
  • Słabe zapylenie. Może to być cecha charakterystyczna odmiany lub konsekwencja mokrej i deszczowej pogody. Winogrona są zapylane przez wiatr i owady. Kiedy pada deszcz, pyłek staje się mokry i nieodpowiedni do zapylenia. W związku z tym winogrona nie osiągają pełnego potencjału, czasami z zaledwie kilkoma jagodami.

  • Nieodpowiednia lokalizacja. Otwarte, wietrzne miejsca lub wręcz przeciwnie, ze słabą wentylacją i zastojem wilgotnego powietrza nie nadają się do sadzenia sadzonek winogron. Krzewy rosnące po północnej stronie ogrodu otrzymują zbyt mało światła i ciepła; w takich warunkach winogrona prawie nie owocują. Unikaj miejsc z zasoloną glebą, ponieważ winogrona nie są przystosowane do takich gleb.
  • Choroby i szkodniki mogą być przyczyną powolnego wzrostu winogron.  

Jak zwiększyć plony winogron: pytania i odpowiedzi

Najlepszą lokalizacją dla winnicy jest południowa strona działki, najlepiej na południowym zboczu. Najlepiej, aby winogrona były sadzone tak, aby nie były zacienione przez drzewa, ogrodzenia lub budynki. Po stronie północnej dobrze jest mieć ochronę przed wiatrem. Może to być ściana domu lub ogrodzenie.

Wysokiej jakości sadzonki odmianowe są podstawą produktywnej winnicy. Unikaj kupowania winogron od przypadkowych sprzedawców. W przeciwnym razie istnieje ryzyko sadzenia odmian winogron, które w ogóle nie przynoszą owoców.

Popraw zapylanie poprzez spryskanie roztworem wody i odrobiny miodu, co przyciągnie pszczoły.

Zdjęcia: Depositphotos

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023