Garden Blog

Róże: prawidłowe przycinanie - rodzaje i metody, wybór narzędzi i terminy

Właściwe przycinanie róż jest ważnym krokiem w pielęgnacji ogrodu różanego. Róże będą kwitły corocznie, długo i tak bujnie, jak to możliwe - tylko pod warunkiem, że ogrodnik wie, jak przyciąć krzewy na czas i prawidłowo. W prawie każdym ogrodzie uprawia się co najmniej kilka krzewów róż, nawet jeśli właściciele wolą rośliny ogrodowe i sady niż kwiaty. Nawet najbardziej praktyczny rolnik ma w swoim ogrodzie przynajmniej jeden krzew starych odmian lub dziką różę. W końcu nie sposób oprzeć się ich pięknu i urokowi. Dlatego umiejętność prawidłowego cięcia róż przyda się każdemu ogrodnikowi. Proces ten wydaje się skomplikowany tylko na pierwszy rzut oka. Właściwie wystarczy nauczyć się rozumieć, dlaczego róże wymagają przycinania i robić to na czas. Warto raz zrozumieć zawiłości tego etapu pielęgnacji, a w przyszłości zajmie Ci to minimum czasu, a róże zachwycą Cię bujnym i długim kwitnieniem. Głównym celem przycinania jest zapewnienie zdrowotności i obfitego kwitnienia krzewu, odnowienie, wzrost nowych pędów oraz uformowanie pięknej korony. W katalogu Garden Number One - można wybrać sadzonki róż wszystkich popularnych grup od miniatur ogrodowych i rabatowych po krzewy parkowe, angielskie i pnące. Przycinanie różnych grup róż - miej swoje własne i się wyróżnij.

Ważne: w przycinaniu róż nie ma drobiazgów. Królowa kwiatów jest bardzo wymagająca w pielęgnacji, a bez odpowiedniego przycinania nie można czekać na dobre kwitnienie

Technologia cięcia róży: jak wykonać odpowiednie cięcie i jak wybrać narzędzia ogrodnicze

Zanim zagłębisz się w cechy przycinania róż różnych grup, musisz dowiedzieć się, jak prawidłowo ciąć i jakiego narzędzia użyć. Dlaczego to jest ważne? Do pracy w ogrodzie różanym należy przydzielić osobne narzędzia, aby nie przenosić patogenów i szkodników z innych roślin. Narzędzia powinny być regularnie czyszczone i dezynfekowane oraz utrzymywane w stanie ostrym.

Sekator do cięcia róż ma być czysty i wtedy wyraźne cięcie goi się szybko, ryzyko przedostania się przez nie patogenów jest minimalne, kora pozostanie nienaruszona, bez uszkodzeń.

  • Zalecamy zakup osobnego, wysokiej jakości sekatora do róż, który zapewni gładkie cięcie. Starsze, grubsze gałęzie mogą wymagać sekatora i pilnika.
  • Obserwuj ostrzenie sekatorów, dobrze naostrzone narzędzie nie miażdży łodyg, nie uszkadza ani nie złuszcza kory. Przeczytaj więcej o cechach różnych typów sekatorów - przeczytaj rekomendacje naszych ekspertów.

Jak przycinać róże?

Prawidłowe cięcie pędu to 45 ° na silnym zewnętrznym pąku. Co to znaczy?

  • Gałąź jest ścięta ukośnie, 0,5-0,7 cm nad dobrze rozwiniętym pąkiem. Jeśli pozostawisz dłuższy pień nad pąkiem, wyschnie i stanie się wejściem dla patogennych mikroorganizmów.
  • Cięcie wykonuje się w taki sposób, aby rosa, deszcz i woda do nawadniania spływały z niego w kierunku przeciwnym do pąka, a nie do kąta liścia. W przeciwnym razie pączek może zgnić.
  • Zewnętrzny pąk pędu - znajdujący się na zewnątrz, tj. będzie rosnąć nie wewnątrz korony, ale na zewnątrz.
  • Stare i chore gałęzie są cięte w pierścień, tj. pęd jest odcinany u samej podstawy bez konopi.

Podczas przycinania dużych i starych gałęzi, jeśli średnica cięcia jest większa niż 15-18 mm, zalecamy potraktowanie ich specjalnymi preparatami lub smołą ogrodniczą. Przez nieleczone sekcje może wejść infekcja, utrata wilgoci i wysychanie pędów.

Rękawice robocze - chroń dłonie przed zadrapaniami ostrymi różowymi kolcami. Wybierz ciasne rękawiczki o gęstym splocie nici, odpowiednie są również zamsz i skóra.

 Rodzaje przycinania nowoczesnych róż ogrodowych

Kiedy przycinać róże? Rodzaje przycinania różnią się przeznaczeniem. Czas i metoda - zależą od celów. Bez szybkiego przycinania róże chorują, słabo kwitną, a ostatecznie starzeją się i wcześnie umierają. Róże mają bardzo dużą zdolność do generowania nowych pędów i odmładzania. Odpowiednio pielęgnowane mogą rosnąć i kwitnąć w ogrodzie przez dziesięciolecia.

Przycinanie sanitarne róż

Okres: wiosna, po zdjęciu schronienia (w razie potrzeby).

Przeznaczenie: usuwanie słabo zimujących, z brązową korą, poplamionych, poczerniałych, wyschniętych pędów. Nie próbuj pozostawiać gałęzi dotkniętych zakaźnym oparzeniem. Amatorom wydaje się, że można je uratować - nie warto, nie będą się normalnie rozwijać i kwitnąć. Róża wyda tylko na nie energię, ale do końca maja nadal wysychają, rozprzestrzeniając choroby w całym buszu.

Cechy: pędy są odcinane stopniowo, aby nie odciąć nadmiaru. Przyciąć na kawałki do zdrowego drewna. Usunięte gałęzie należy usunąć z ogrodu lub w miarę możliwości spalić.

Przycinanie przeciwstarzeniowe

Okres: wiosna, po przebudzeniu pąków i rozpoczęciu rozwoju.

Cel: dać krzakowi impuls do tworzenia nowych pędów. Aby zapewnić dobry rozwój, ze wszystkich krzewów róż wycina się stare pędy, aby zamiast nich mogły rozwinąć się młode. Co roku na początku sezonu usuwane są gałęzie starsze niż 3-4 lata. Stare pędy różnią się od młodych bladym kolorem pędów, są całkowicie lub częściowo pokryte brązowawą korą, wyglądają na przesuszone. Stare drewno już źle przewodzi wodę i baterie, takie gałęzie zawsze słabo kwitną.

Cechy: Starzejące się pędy są cięte w pierścień, na krzaku nie pozostają pniaki. Jeśli widzisz, że krzew zaczął gorzej kwitnąć, słabo się rozwija, oznacza to, że nadszedł czas, aby go odmłodzić - przeprowadzić tak zwane radykalne przycinanie. Na początku wiosny stare gałęzie są usuwane, pozostawiając 3-4 najmłodsze i najlepsze pędy. Do końca lata wyrośnie z nich kilka młodych gałązek. Spośród nich pozostaje 4-6 najsilniejszych, a reszta jest odcięta. Następnej wiosny pędy te staną się podstawą szkieletu korony odmłodzonego krzewu.

Przycinanie formatywne 

Okres: wiosna, przez cały sezon.

Cel: na podstawie głównego szkieletu gałęzi - aby nadać koronie kształt miseczki, kielicha itp. pożądany kształt. Krzew powinien być dobrze oświetlony przez słońce, wentylowany, nie pogrubiony, ale otwarty.

Cechy: usuwaj konkurencyjne pędy, które rosną bardzo blisko siebie, zwłaszcza się ocierając się. Zostaw najsilniejszych. Usuń małe gałęzie, które rosną na dnie krzaka i te, które rosną w środku. Uważa się, że dorosła róża nie powinna mieć pędów cieńszych niż grubość ołówka. Wytnij lub skróć ślepe pędy, które nie pączkują. Przeczytaj więcej o problemach kwitnienia róż na naszym Blogu. 

Przycinanie motywacyjne

Okres: przez cały sezon.

Cel: ten rodzaj przycinania jest stosowany w celu pobudzenia drugiej i kolejnych fal kwitnienia u róż powtarzających. Stosuje się go również w celu zachęcenia do dodatkowego rozgałęziania i zmuszenia róży do tworzenia nowych pędów.

Cechy: słabe i cienkie pędy przycina się więcej, a silne i dobrze rozwinięte - mniej. Różne grupy róż mają swoje własne cechy szczególne, jeśli chodzi o przycinanie motywacyjne.

 

Cechy sezonowego przycinania róż - termin

W każdym sezonie wegetacyjnym róże potrzebują własnego podejścia do formowania krzewów. Najbardziej radykalne wydarzenia są zwykle przeprowadzane wiosną i latem, a pod koniec sezonu przycinanie odbywa się już bardziej umiarkowanie. Róże cierpią nie tylko z powodu niedostatecznego przycinania, ale także z powodu nadmiernego przycinania. Jeśli masz wątpliwości, nie przesadzaj. Ogranicz się do sanitarnego i lekkiego przycinania krzewów.

Przycinanie wiosenne 

Wiosną, po zdjęciu schronienia (jeśli zostało wykonane), przeprowadzają całe podstawowe przycinanie krzewów róży - sanitarne i odmładzające. Rośliny oglądają i usuwają po zimie stare, przemarznięte, połamane gałęzie, pędy wyrastające wewnątrz korony. Kiedy pąki są nabrzmiałe, a najlepsze i mocne są wyraźnie widoczne, wykonują przycinanie kształtujące. Wskazane jest, aby mieć na to czas, zanim liście zakwitną. Po przycięciu wczesną wiosną róże należy ostrożnie leczyć pod kątem chorób, a nieco później w przypadku szkodników regularnie opryskiwać przez cały sezon - dlaczego jest to ważne, przeczytaj artykuł.

Przycinanie letnie

W tym czasie usuwa się zwiędłe kwiatostany, aby stymulować kolejne fale kwitnienia, usuwa się ślepe kwiatostany, a cienkie pędy skraca się do dużego zewnętrznego pąka. Latem koryguje się poprzednie rodzaje przycinania - usuwa się pozostałe pniaki, dodatkowe pędy, cienkie pogrubione gałęzie. Usuń w odpowiednim czasie tzw. dzikie pędy, tj. pędy wyrastające z podkładki róży. Jak odróżnić te pędy od innych i dlaczego tak ważne jest, aby ścinać je na czas - przeczytaj publikację.

Ważne: nie mylić pędów ślepych lub dzikich ze szczególnie cennymi dla róż - pędami, które wyrastają z samego dna krzewu, z jego szyi tuż nad szczepem. Jeśli zobaczysz silny czerwonawy pęd zastępczy wyrastający z ziemi u samej podstawy krzewu, jest to wynikiem przycinania odmładzającego - młodego pędu podstawowego, który zastąpi stare gałęzie. Takie pędy muszą być bardzo chronione, leczone na czas przed szkodnikami i chorobami.

Przycinanie róż jesienią

Jesienią róże zaczynają przygotowywać się do zimy. Silne przycinanie nie jest już wykonywane, usuwane są tylko wyblakłe główki kwiatowe i odcinane pąki. Od połowy do końca września kwiaty nie są już odcinane, ale płatki są po prostu usuwane, a owoce pozostają. To sygnał dla buszu - aby przygotować się na okres spoczynku. Przycinanie róż bezpośrednio pod zadaszeniem odbywa się już późną jesienią. Większość odmian z naszego katalogu zimuje normalnie bez schronienia, dlatego lepiej nie przycinać ich do wiosny. Liście i łodygi odżywiają system korzeniowy do bardzo mroźnych dni, dostarczają mu składników pokarmowych zgromadzonych w sezonie i przygotowują krzew do zimy. Dlatego nie spiesz się, aby ciąć róże jesienią, eksperci generalnie zalecają pozostawienie wszystkich drastycznych środków - do wiosny, nie raniąc roślin w przeddzień zimy, nie narażając ich na dodatkowy stres. Dowiedz się, jak przygotować róże na zimę – przeczytaj zalecenia ekspertów. I oczywiście usuń wierzchołki i soczyste zielone pędy, które nie są zdrewniałe przez zimę, nie zimują.

Ważne: silne przycinanie nie jest już przeprowadzane, ponieważ przy przedłużającej się ciepłej jesieni może wywołać przebudzenie pąków i wzrost pędów, które tylko zubożą krzew, a zimą i tak umrą. Osłabione nieprawidłowym cięciem jesiennym róże nie mają czasu na odpowiednie przygotowanie się do zimy i źle znoszą mróz.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023