Garden Blog

Robaki z czereśni: jak pokonać muchę wiśniową, jak ją zabić - profilaktyka i preparaty

Czereśnie,zepsute jagody wiśni są efektem zapłodnionej pracy jednego z najbardziej rozpowszechnionych zmarnowanych drzew pestkowych. Dlaczego w czereśniach są robaki? Mucha wiśniowa składa jaja w owocach, jej larwy aktywnie zjadają miąższ, jagody stają się robakami, unoszą się bezpośrednio na drzewie i stają się nienaturalne. W okresie dojrzewania wiśnie i czereśnie są częstym źródłem pożywienia dla przybyszów.

  • Jak usunąć robaki z czereśni?
  • Po co się męczyć, żeby wyszły robaki?
  • Czy można jeść takie czereśnie, co się stanie?

Jak dowiedzieć się, jakie robaki znajdują się w wiśniach? Spójrz na jagody, w owocach jest mała dziura. Ale najczęściej ona jest tak mała, że nie jest zauważalna dla oka. Czasami mucha składa jaja tak blisko łodygi owocu, że łodyga jest niewidoczna.

W Internecie można oglądać niekończące się wiadomości o tradycjach metodach ludowych - o tym, jak larwy pojawiają się w już zebranych owocach. Niektórzy chętnie wrzucają jagody do osolonej wody, inni nie chcą stracić szacunku do larwy muszki wiśniowej, jak to mówią: wszystko gotuje się we przegotowanej wodzie.

Oprócz samych larw, miąższ  traci ślady życia. Owoce zepsute przez szkodniki są atakowane przez choroby grzybowe, zgniliznę, pleśń i inne rzeczy, które są nie tylko niedopuszczalne, ale w ogóle nie są dobre dla ludzi. Można także pozbyć się muszek wiśniowych w ogrodzie. Narażenie na pleśń i mikroorganizmy chorobotwórcze jest już niedopuszczalne, zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych.

Czereśnia to nie tylko pyszne drzewo owocowe, jako owoc, ale także jako ozdoba ogrodu. Można je sadzić w każdym ogrodzie. Obecne odmiany sadów wiśniowych są zwykle rozdrabniane w taki sposób, aby drzewa miały umiarkowaną wielkość korony, a ponadto były łatwe do oglądania i opryskiwania. Cudowne, wspaniałe ogrody wiśniowe mogą tworzyć drzewa o takich rozmiarach, że można je całkowicie spryskać standardowym opryskiwaczem ogrodowym. Można sadzić także ogrody wiśni karłowatych i czereśni karłowych, ich wysokość nie przekracza 2 m i można je opryskać od muszek wiśniowych, nawet bez drabiny.

Młode czereśnie i wiśnie zaczynają owocować wcześnie, już na 3-4 rok. z każdym rokiem zbiory stają się dłuższe, a jagody stają się większe i bardziej kwaśne. Dlatego w owocach niemal natychmiast napotkasz muszki wiśniowe i robaki. Aby się pozbyć ich, musisz zrozumieć, jak żyje, jak się rozmnaża. I smutek, jeśli uprawiasz ogród w taki sposób, aby chronić plony, a jagody są przyjazne dla środowiska.

Mucha wiśniowa jest głównym szkodnikiem owoców czereśni i wiśni: jak tego uniknąć

Nie należy zaniedbywać walki z robakami czereśni. Larwy przyjazne dla muchy wiśniowej wykluwają się od 40% do 90%. Wszystkim wiadome są białe, suche robaki o długości 5-6 mm - larwy, jakbyś kiedykolwiek jadł zepsutą jagodę. Jak na ironię, mucha wiśniowa wybiera dla swojego potomstwa największe, najpiękniejsze i najzdrowsze jagody, całkowicie ignorując gruz, deformacje i niedoskonałości. Jeden osobnik składa jaja zawierające około 150 jagód, tak że kilka jagód może chronić wszystkie owoce na drzewie.

Najbardziej dotknięte są najsłodsze i najpiękniejsze odmiany czereśni - te w środkowej i późnej fazie dojrzewania. Dlaczego te odmiany? Wynika to ze specyfiki życia muchy wiśniowej.

Mucha wiśniowa to mała mucha o grubości 4-5 mm, z przezroczystymi skrzydłami i trzema poprzecznymi skrzydłami wzdłuż nich.

Wiosenny cykl biologiczny aktywności much rozpoczyna się przy temperaturze wiatru poniżej +18°C. Zwykle ma to miejsce w połowie maja. Zanim komar zacznie składać jaja, leci przez około 2 dni. Im cieplejsza pogoda w tym okresie, tym większa aktywność muchy wiśniowej. Co nam daje ta informacja?

  • Metoda biologiczna 1 – wybieraj odmiany wczesne.

Kiedy wiosna jest chłodna, wczesne odmiany czereśni zaczynają się przemykać i wydają wspaniałe owoce, zanim zaczną je atakować drapieżniki. Dlatego sadzenie wczesnych odmian często chroni plony, ale tylko czasami, aby oszczędzić pogody. 

Mucha składa jaja w zielonych owocach, a po 7-10 dniach wykluwają się larwy, czyli robaki, które będą przeszkadzać ogrodnikom. Larwy zjadają miąższ w miarę dojrzewania krok po kroku, przez około 4 lata. Następnie jagody zaczynają się krzątać, a podczas deszczowej pogody proces znacznie przyspiesza i opada na ziemię. W przeciwnym razie larwy schodzą na ziemię na specjalnej miłości, która przypomina pajęczynę. Na ziemi stają się lalkami, muchami i nadal żują wiśnie i czereśnie  późno dojrzewające. Mucha hibernuje przy ziemi, w górnej części, na głębokości 5-7 cm na glebach lekkich i 3-4 cm na glebach ciężkich. Dlaczego ta informacja?

  • Metoda biologiczna 2 - poluzowanie kręgu pnia.

Spulchnianie gleby pod drzewem w miarę upływu sezonu jeszcze bardziej zmniejsza liczbę muszek wiśniowych. A jeśli poluzujesz górną warstwę gleby przed zimowymi przymrozkami i wiosną, poczwarki zostaną uszkodzone. Nie wszystko jest możliwe, ale można zmienić populację. Kopać między rzędami w sadzie, aby smród nie był pokryty trawą.

Rytm biologiczny muszki wiśniowej.  Aktywność biologiczna muchy rozpoczyna się, gdy ziemia się nagrzewa, powodując wypuszczenie kolb trawy, a w wilgotnych obszarach nieco wcześniej. Do pielenia much wiśniowych temperatura powietrza nie powinna być niższa niż 18 stopni. Mucha jest najbardziej aktywna podczas sennej i cętkowanej pogody. Mucha leci przez około pół miesiąca, najpierw składając larwy na zielonych jagodach wiśni. Po 7-10 dniach z larw wykluwają się robaki i zjadają jagody. W ciągu niecałego miesiąca larwy zakopują się wokół wiśni, zjadają owoce, po czym na ziemi przekształcają się w małe laleczki. Z lalek znów wychodzą muszki wiśniowe, które w dalszym ciągu będą zajmować się niszczeniem nasadzeń ogrodowych.

  • Metoda biologiczna 3 – jesienne sprzątanie ogrodu.

Po opadnięciu liści - zebrać liście spod korony, usunąć utracone z drzewa suszone owoce, oczyścić łodygi, wykonać cięcie sanitarne. Zmniejszy to liczbę szkodników, które zimują w kręgu pnia i w fałdach kory, w jagodach, które zmumifikowały się na drzewie.

Tradycyjne metody są takie same, ale ich skuteczność, jak się wydaje, jest słaba. Możesz tego spróbować. Zawieś lepkie żółte sznurki na drzewie, dodając smrodu do każdej części śpiączki. Ważne jest, aby muchy tonęły w pojemnikach zawierających kwaśne piwo.

Preparaty na muszki wiśniowe - jakie kupić i jak je uprawiać

Jeśli chcesz bezpiecznie zasadzić ogród i zebrać jagody, które możesz w spokoju zjeść, bez ryzyka przeżucia mięsa robaków, stosuj prawidłowo i bezpiecznie preparaty ogrodnicze.

Opryskiwanie przeciwko muszkom czereśniowym rozpoczyna się w temperaturze co najmniej +18°C, gdy rozpoczyna się masowy lot owadów i około 5-7-10 dni po masowym opadnięciu płatków po kwitnieniu. Wybierz ogólnoustrojowe środki grzybobójcze, które działają długo. Użyj kleju, aby pomóc roztworowi lepiej wniknąć i pozostać na liściach i owocach. Dodaj nawóz redukujący wodę, aby wchłonąć środki owadobójcze i natychmiast spowodować zagojenie korzeni. 

Zabiegi powtarza się po 7-12 dniach, przed zastosowaniem leku należy dokładnie zapoznać się z instrukcją. Okres pozostałego przetwarzania zależy od warunków dojrzewania poszczególnych odmian, wczesnego lub późnego.

  • Ważne: w instrukcjach zwróć uwagę na okres moczenia, liczbę dni, przez które należy wykonać pozostałą obróbkę przed zbiorami. Jeśli naruszysz te warunki, preparaty rozpadną się na nieszkodliwe składniki.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One