Garden Blog

Ratowanie storczyków: dlaczego korzenie wysychają i niszczeją oraz jak je odbudować

Phalaenopsis - najbardziej ulubiony i rozpowszechniony w Polsce storczyk do uprawy domowej. Wybór odmian - ogromny, można zebrać wspaniałą kolekcję, kupić w doniczkach najmodniejsze i oryginalne odmiany. Phalaenopsis to łatwa w pielęgnacji orchidea o niezwykle spektakularnych kwiatach - istnieją odmiany śnieżnobiałe i jasnoróżowe, fioletowe i żółte, o najbardziej niezwykłych kolorach - z plamkami, pociągnięciami, dwukolorowe, a nawet z zielonymi kwiatami. W naszym katalogu można znaleźć zarówno duże, wysokie odmiany o łodygach kwiatowych sięgających 50-60 cm, jak i małe, miniaturowe odmiany przypominające porcelanowe statuetki o wysokości 20-25 cm.

Przy odpowiedniej pielęgnacji storczyki te będą obficie kwitnąć przez długi czas. Są całkiem odpowiednie do warunków domowych. Czasami jednak pojawiają się problemy z uprawą i orchideę trzeba ratować. Dowiedzmy się wspólnie - dlaczego phalaenopsis może stracić korzenie? Czy możliwe jest ukorzenienie storczyka w wodzie? Jak zapuścić korzenie w mchu? Czy trzeba coś zrobić, jeśli orchidea ma dużo korzeni powietrznych? Dlaczego storczyki mają wysychające korzenie i liście i co mogę zrobić, aby to naprawić? Jeśli orchidea nie ma korzeni, zgniły lub uschły, jak można je uratować i odrosnąć?

Główne powody, dla których należy reanimować storczyki, korzenie i liście

Pomimo faktu, że phalaenopsis jest najbardziej bezpretensjonalnym ze storczyków, czasami trzeba go reanimować. Najczęściej korzenie storczyków cierpią, jak je uratować i dlaczego tak się dzieje. Jeśli orchidea ma wysuszone lub zgniłe korzenie, nie spiesz się, aby wysłać roślinę do kosza - możesz spróbować ją uratować. Jednak oczywiście lepiej jest zrozumieć przyczyny problemu, dlaczego korzenie storczyków są w takim stanie - i nie popełniać błędów podczas uprawy.

W naturze phalaenopsis rośnie w łagodnym, wilgotnym i ciepłym klimacie. Rośliny te należą do tak zwanej grupy epifitów. W tropikach okresowe ulewne deszcze przeplatają się z porami suchymi. Korzenie Phalaenopsis są ułożone w taki sposób, że mogą wchłaniać wilgoć z porannej rosy i wilgotnego powietrza.

Głównymi błędami, przez które orchidea może stracić korzenie, jest niewłaściwe podlewanie:

 • Nadmiar wilgoci - spowodowany zbyt częstym i obfitym podlewaniem. Korzenie orchidei zaczynają gnić, a choroby szybko rozprzestrzeniają się po całej roślinie.

 • Brak wilgoci - korzenie wysychają, liście więdną, roślina staje się podatna na choroby i szkodniki.

Epifity nie wymagają stałego, intensywnego podlewania. Powierzchnia ich korzeni jest tak ułożona, że mogą one wchłaniać i zatrzymywać wilgoć i składniki odżywcze przez długi czas. Przypominamy, że korzenie powietrzne storczyków są również zaangażowane w fotosyntezę, prawie tak samo jak liście. Dlatego też należy robić przerwy między podlewaniami, aby podłoże wyschło w górnej warstwie. O tym, jak wybrać odpowiednią doniczkę dla storczyków i osobliwościach pielęgnacji phalaenopsis - czytaj na blogu. Rośliny powinny otrzymywać wystarczającą ilość wilgoci, aby korzenie nie wyschły z powodu suszy i nie zgniły z powodu nadmiernego podlewania.

Kiedy korzenie storczyków gniją od nadmiaru wilgoci - jak je uratować?

Jeśli podłoże jest regularnie podlewane, korzenie są stale mokre. Po pewnym czasie ochronna warstwa powierzchniowa korzeni zaczyna się pogarszać. W przypadku uszkodzeń mechanicznych korzenie mogą również zacząć chorować, dlatego należy zachować ostrożność podczas pielęgnacji rośliny. Proces gnicia korzeni może przebiegać dość powoli. Stopniowo liście tracą elastyczność, stają się ospałe. Następnie korzenie całkowicie obumrą. W szczególnie niekorzystnych warunkach proces ten może przebiegać bardzo szybko. Już po kilku dniach orchidea będzie pozbawiona korzeni i prawie większości liści. Pozostanie tylko kilka liści i punkt wzrostu. Będziesz musiał go reanimować.

Jak prawidłowo hodować korzenie orchidei w wodzie?

Jednym ze sposobów, aby pomóc roślinie zapuścić korzenie, jest umieszczenie szyjki orchidei w wodzie. Jak to zrobić?

 • Przygotuj czystą wodę. Lepiej jest wziąć zimną przegotowaną wodę w domu. Przypomnijmy, że rośliny nie lubią wody alkalicznej i chloru.

 • Przygotuj storczyk. Roślinę należy wyjąć z doniczki, usunąć podłoże. Całkowicie czyste sekatory lub nóż - usuń zgniłe korzenie, wszystkie poczerniałe, brązowe części rośliny. Oznacza to, że pozostanie górna część rośliny z punktem wzrostu. Potraktuj wszystkie skaleczenia środkiem grzybobójczym, na przykład Fundazolem. Pozostaw przygotowaną roślinę na kilka godzin w ciepłym, zacienionym miejscu, aby nacięcia nieco wyschły. To jest sposób, aby to zrobić.

 • Prawidłowo umieść roślinę w pojemniku. Wybierz wygodny pojemnik, tak aby roślina mogła być zamocowana nad wodą. Dokładnie nad wodą. Dolna część ocalałej rośliny powinna znajdować się kilka centymetrów nad wodą.

 • Umieść roślinę w ciepłym miejscu z rozproszonym światłem. Gdy woda wyparuje, uzupełnij ją, ale tak, aby młode korzenie nie dotykały wody. Storczyk będzie miał wystarczającą ilość wilgoci, która wyparuje. Temperatura powietrza powinna wynosić +23-25°C. Używaj wody o temperaturze pokojowej.

 • Pielęgnacja. Co kilka dni należy przecierać liście roztworem kwasu bursztynowego za pomocą gąbki. Pomoże to phalaenopsis w szybszej reanimacji.  Możesz użyć specjalnego nawozu do storczyków, rozcieńczając go trzykrotnie wodą przed użyciem i traktując liście.

 • Orchidea może potrzebować kilku tygodni, aby zapuścić korzenie. Gdy korzenie osiągną długość 5-7 cm, można przesadzić roślinę.

 • Sadzenie w podłożu. Na tym etapie potrzebne jest najlżejsze, najlepiej chłonące wodę i oddychające podłoże. Najlepiej użyć mchu torfowca. Można też wybrać gotową mieszankę gleby dla storczyków. Delikatnie posadź roślinę w wilgotnym podłożu. W nim roślina będzie się regenerować przez kilka miesięcy. Należy pamiętać, że storczyki wymagają specjalnych doniczek z dobrym drenażem. Gdy phalaenopsis ma już dobrze rozwinięte nowe korzenie i aktywny wzrost liści - można go przesadzić do normalnego podłoża.

Czasami możliwe jest uratowanie orchidei dosłownie z pnia, gdy pozostała bez korzeni i bez liści. Należy jednak pamiętać, że lepiej nie doprowadzać rośliny do takiego stanu. Nie zawsze da się reanimować umierającego phalaenopsisa.

Jak wyhodować korzenie storczyka, który usycha z powodu niewystarczającego podlewania?

Kiedy korzenie orchidei wysychają, a jej liście stają się ospałe i wysychają, cierpi ona z powodu poważnego braku wilgoci. Może umrzeć, podobnie jak z powodu nadmiernego podlewania. Przede wszystkim należy zanurzyć roślinę w doniczce na pół godziny w czystej wodzie o temperaturze pokojowej z dodatkiem kwasu bursztynowego lub nawozu do storczyków, tworząc słaby roztwór. Następnie pozwól wodzie dobrze spłynąć, wylej nadmiar z tacy. Zachowaj resztę roztworu. Pozostaw na kilka dni w jasnym, ciepłym miejscu, ale w żadnym wypadku nie w bezpośrednim świetle słonecznym. Jeśli zauważysz przynajmniej niewielką poprawę stanu rośliny, turgor liści powoli się regeneruje, powtórz procedurę za kilka dni. Jeśli nie udało się uratować roślinę, to potrzebna jest poważna reanimacja.

 • Mech torfowiec i worek polietylenowy z zamkiem - minimalny zestaw potrzebny do zapuszczenia korzeni. Roślina dojdzie do siebie w zaimprowizowanej szklarni. Zanurz torfowiec na kilka minut w roztworze nawozu i/lub kwasu bursztynowego. Pozwól wodzie spłynąć, możesz ją trochę wycisnąć - wrzuć mech do torby.

 • Przygotuj orchideę, wykąp ją w roztworze i pozostaw na kilka godzin, aby nasiąkła wilgocią. Nie bój się, zanurz go razem z liśćmi. W tym stanie roślina prawie nie ma korzeni, całkowicie uschła - usuń je. Mech powinien być lekko wilgotny.

 • Umieść orchideę na mchu. Zamknij torbę i pozostaw ją w miejscu, w którym jest rozproszone światło, a temperatura wynosi +22-25°C. Upewnij się, że temperatura nie jest wyższa. 

 • Pielęgnacja.  Pamiętaj o wietrzeniu szklarni, przynajmniej 1-2 razy dziennie otwieraj ją na pół godziny. Na ściankach torby pojawi się kondensacja, ta wilgoć wystarczy, aby roślina stopniowo się regenerowała, budowała korzenie. Upewnij się, że mech pozostaje umiarkowanie wilgotny, spryskaj go w razie potrzeby. Jeśli zrobiłeś wszystko poprawnie, za miesiąc lub dwa roślina zapuści nowe korzenie.

 • Adaptacja. Nadszedł czas, aby przyzwyczaić roślinę do suchszego powietrza, aby można ją było następnie przesadzić do doniczki. Roślinę należy wietrzyć częściej, stopniowo wydłużając ten okres. Wygodniej będzie przykryć ją plastikową butelką jako kapturem i zdjąć ją najpierw na godzinę, a następnie na dwie.

 • Sadzenie. Kiedy twój podopieczny będzie chodził już przez 5-6 godzin dziennie bez szklarni - możesz sadzić w podłożu w doniczce. Orchidea jest gotowa do dalszego życia w normalnych warunkach.

Reputację trudnej rośliny storczyk phalaenopsis zyskał zupełnie niezasłużenie. Często początkujący nie radzą sobie z pielęgnacją, ponieważ po prostu nie znają specyfiki uprawy. W rzeczywistości jest to bezpretensjonalna i absolutnie urocza roślina, która będzie kwitnąć i zaskakiwać swoim pięknem przez wiele lat.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023