Garden Blog

Ratowanie drzew owocowych: jak jesienią spryskać drzewa wiśni przeciwko moniliozie

Istnieje wiele podstępnych chorób drzew owocowych, ale są pewne dolegliwości, które wyróżniają się na tle innych. Wśród nich jest monilioza, która terroryzuje zupełnie inne uprawy owocowe. Na blogu Garden Number One przeanalizowaliśmy już, co zrobić, gdy monilioza zaatakuje jabłonie, jest też dość pouczający artykuł o gruszkach. Jednak monilioza wiśni (leczenie i zapobieganie) do dziś pozostawała poza uwagą naszych ekspertów. Nadszedł czas, aby wypełnić tę lukę. W dalszej części porozmawiamy o tym, jak leczyć wiśnię z moniliozy. Czy wiśnie mogą normalnie owocować po moniliozie? Jakie środki zapobiegawcze istnieją?

Czym jest brunatna zgnilizna wiśni: opis i leczenie

Monilioza (brunatna zgnilizna) na jabłku lub gruszce różni się nieco od podobnej choroby na wiśni. Faktem jest, że na owocach nasiennych objawia się głównie w postaci gnijących owoców, ale na owocach pestkowych (z wyjątkiem wiśni, czereśni, śliwek, moreli) - w postaci tak zwanych oparzeń. Najbardziej podatna na tę chorobę jest wiśnia filcowana. Czynnikiem wywołującym moniliozę jest grzyb zdolny do hibernacji w korze drzew owocowych lub na owocach z ubiegłego roku, które nie zostały zebrane i pozostawione pod drzewem. W warunkach wysokiej wilgotności i ciepłej pogody rozwój choroby jest bardzo szybki, co prowadzi do zakażenia drzew wiśni i szkód w uprawach. 

Ponieważ rozdzielamy oparzenia moniliozą i zgniliznę moniliozową, należy powiedzieć, że w pierwszym przypadku infekcja następuje w okresie kwitnienia wiśni. Objawy pojawiają się bardzo szybko: kwiaty wysychają, liście również więdną, a nawet pojedyncze gałęzie mogą wyglądać jak spalone. Niektóre owoce dojrzewają, ale zdecydowana większość nabiera nieatrakcyjnego ciemnego koloru i nie osiąga dojrzałości. W drugim przypadku główne objawy (zgnilizna owoców) można zauważyć w szczycie owocowania. Brązowe plamy stopniowo pojawiają się na coraz większej liczbie jagód. Na późniejszym etapie na owocach tworzą się białawo-żółte plamki - są to właśnie zarodniki. Wskazują one, że drzewo powinno być natychmiast poddane leczeniu.

Monilioza wiśni: jak leczyć jesienią

Leczenie wiśni z moniliozy i kokomikozy powinno być prowadzone przez cały sezon, jeśli choroba została zidentyfikowana wcześniej. Jeśli zauważyłeś moniliozę wiśni tylko w bieżącym sezonie, leczenie jesienią oznacza podstawowy zestaw środków. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest oczyszczenie terenu ze wszystkiego, co może potencjalnie zawierać zarodniki grzybów. Mówimy o odpadach z drzewa owocowego: suchych liściach, opadłych częściach gałęzi, zgniłych owocach i ogólnie wszystkich jagodach, które leżą na ziemi pod drzewem wiśni. Ważne jest, aby usunąć te śmieci z ogrodu daleko, a jeśli jest specjalnie zaaranżowane miejsce - spalić je.

Monilioza może również zainfekować suche gałęzie na drzewie (grzyb lubi zimować w szczelinach i pod korą). Muszą one zostać usunięte. Przycinanie powinno być dość radykalne. Ma ono charakter sanitarny, tzn. należy odciąć wszystkie podejrzane gałęzie. Na pędach występują tzw. owrzodzenia i pęknięcia. Jeśli umiejętności ogrodnicze na to pozwalają, można ostrożnie zeskrobać te miejsca na drzewie do zdrowej tkanki. Procedura jest bardzo delikatna i ma na celu zminimalizowanie ryzyka ponownej inwazji. Początkujący mogą skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych ogrodników. Ponownie, odpady są spalane lub usuwane, a wszystkie miejsca cięć i nacięć na drzewie są traktowane lakierem ogrodniczym, aby roślina nie uległa innym infekcjom i łatwiej tolerowała przycinanie. Następnie potrzebujemy wysokiej jakości preparatu na moniliozę wiśni lub kilku preparatów jednocześnie.

Jak opryskiwać wiśnie przeciwko moniliozie jesienią

Leczenie wiśni z moniliozy jesienią można przeprowadzić zarówno we wrześniu lub październiku, jak i pod samą zimą. Jeśli planujesz rozpocząć leczenie przy stabilnej wysokiej temperaturze powietrza, możesz kupić ogólnoustrojowy fungicyd. Zasadniczo wszystkie preparaty są produkowane w postaci rozpuszczalnych w wodzie granulek na bazie cyprodynolu i działają w przybliżeniu tak samo. Do zabiegu nadaje się tylko bezwietrzny i pogodny dzień. Takie fungicydy są dobre, ponieważ zaczynają działać dość szybko, a jeśli kilka godzin po oprysku spadnie deszcz - nic wielkiego. Ale jednocześnie istnieją niuanse: skuteczność preparatów ogólnoustrojowych zmniejsza się na zimno, więc późną jesienią należy szukać innego lekarstwa na moniliozę wiśni. 

Doświadczeni ogrodnicy na pytanie, co spryskać brunatną zgniliznę wiśni w chłodne dni, śmiało odpowiadają: kompozycje na bazie żelaza lub siarczanu miedzi. Ponieważ istnieje między nimi pewna różnica, każdy przypadek należy rozpatrywać osobno:

Siarczan żelaza może skutecznie zwalczać brunatną zgniliznę wiśni. Można go stosować zimną jesienią (temperatura powietrza od +5°C i powyżej), na gołych gałęziach drzewa. Oznacza to, że liście już opadły. Środek dobrze radzi sobie z różnymi chorobami upraw owocowych, a jeśli mamy na myśli chorobę moniliozy wiśni, jak leczyć: bierzemy lekko niekompletne wiadro zwykłej wody, dodajemy całe opakowanie siarczanu żelaza (0,5 kg) i taką samą ilość mocznika. Aby mieszanina była jak najbardziej skuteczna, można dodatkowo wlać dosłownie 30-50 ml mydła w płynie i 15-20 g kwasu cytrynowego. Mydło w płynie przyczyni się do lepszej przyczepności środków do drewnianej powierzchni. 

Siarczan miedzi jest nie mniej popularnym grzybobójczym środkiem antyseptycznym niż siarczan żelaza. Ponieważ mówimy o chorobie wiśni - moniliozie, leczenie polega na zastosowaniu roztworu o niskim stężeniu. Jeśli w przypadku siarczanu żelaza stężenie wynosi około 5%, to tutaj - około 3%, Na wiadrze wody znajduje się opakowanie siarczanu miedzi (0,3 kg). Pożądane jest użycie lekko ciepłej wody. Mieszanina jest dobrze wymieszana i odcedzona do przyszłego opryskiwania. Specjaliści w branży ogrodniczej równolegle rozcieńczają więcej mocznika, a następnie mieszają roztwory. Są to najpopularniejsze i najskuteczniejsze środki - opryskiwanie wiśni przed moniliozą jesienią powinno być obowiązkowe, jeśli chcesz wyleczyć drzewo z choroby.

Jeśli nie ma siarczanu miedzi lub żelaza, ale występuje monilioza wiśni: co robić? Możesz wypróbować płyn Bordeaux. Jest to kolejny wysoce skuteczny preparat chemiczny, który może służyć jako alternatywa dla wszystkich powyższych środków. Jest tylko jeden niuans: płyn Bordeaux nie powinien być stosowany, jeśli wcześniej spryskałeś drzewo kompozycjami o wysokiej zawartości miedzi. Nawiasem mówiąc, z siarczanem miedzi ta sama ostrożność. Ze względu na nadmierną ilość miedzi w glebie, drzewo może zacząć mieć inne problemy, więc należy mądrze wybrać metodę leczenia.

Środki zapobiegawcze: jak zapobiegać moniliozie w przyszłości?

Chcąc zapomnieć o moniliozie nie sytuacyjnie, ale długofalowo, należy regularnie dbać o ogród: monitorować sytuację i zapewniać drzewom wiśni optymalne warunki. Nie trzeba ograniczać się do jesiennych zabegów - wiosną koniecznie ponownie opryskujemy drzewa. Ponadto przestrzegamy podstawowych zasad profilaktyki:

  • Usuwanie resztek roślinnych. Im mniej pod drzewem będzie naturalnych odpadów, w tym chwastów, tym mniejsza szansa na infekcję.

  • Terminowe zbieranie owoców i liści. Ważne jest, aby usuwać nie tylko zdrowe, ale także bezużyteczne owoce, a także sprzątać opadłe liście, aby wyeliminować potencjalne źródło infekcji.

  • Regularne przycinanie. Każdego roku przycinaj drzewa wiśni przynajmniej raz, aby ich korony nie stykały się ze sobą i nie powodowały przeludnienia. A jeśli sadzisz nowe drzewa, trzymaj się odległości 4-5 metrów.

  • Właściwe, systematyczne dokarmianie. Uzupełnianie składników odżywczych pomaga wzmocnić odporność drzewa. Szczególnie ważne jest stosowanie nawozów potasowo-fosforowych w sezonie wegetacyjnym, aby wiśnia mogła bezboleśnie poradzić sobie ze zwiększonym obciążeniem podczas owocowania.

  • Eliminacja szkodników ogrodowych. Zwalczanie szkodników wiśni i czereśni - osobny temat do dyskusji, ale należy rozumieć, że obecność szkodników w ogrodzie znacznie zwiększa szanse, że drzewo zostanie zarażone moniliozą lub inną chorobą, ponieważ owady są często nosicielami patogenów. 

  • Leczenie specjalnymi preparatami. Po raz kolejny podkreślamy, że ważne jest, aby leczyć drzewa nie tylko wtedy, gdy są już chore, ale także w celach profilaktycznych, aby uniknąć tych chorób. Dlatego zaleca się stosowanie fungicydów na początku sezonu wegetacyjnego.

 

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023