Garden Blog

Przędziorki: główne oznaki uszkodzeń, metody zwalczania

Przędziorki na roślinach to poważny problem. Doświadczeni hodowcy kwiatów i ogrodnicy wiedzą, że konieczne jest zwalczanie ich za pomocą specjalnych produktów. Bez odpowiedniego leczenia przędziorków kwiaty mogą szybko obumrzeć, zwłaszcza rośliny domowe i szklarniowe. A walka z nimi nie zawsze jest łatwa. Nauczymy Cię, jak rozpoznać wroga i podjąć działania na czas.

Jak zrozumieć, że na kwiatach pojawiły się przędziorki - główne objawy

Im szybciej zauważysz pierwsze oznaki obecności przędziorków, tym łatwiej będzie się ich pozbyć. Dlaczego powtarzamy, że ta grupa szkodników jest bardzo niebezpieczna? Ponieważ żywią się sokiem komórek roślinnych i bardzo szybko się rozmnażają. Uszkodzone komórki nie mogą normalnie przeprowadzać procesu fotosyntezy, a procesy metaboliczne zostają zakłócone. Roślina przestaje wchłaniać składniki odżywcze, słabnie i staje się bardzo podatna na choroby. Większość roślin domowych i szklarniowych umiera bez odpowiedniego leczenia.

Najbardziej odpowiednie warunki do rozmnażania się przędziorków:

 • Ciepło, wysoka temperatura powietrza, od +26°C-27°C i powyżej.

 • Suche powietrze. Niska wilgotność.

 • Brak wentylacji, stagnacja powietrza.

Najczęściej takie warunki powstają podczas uprawy w pomieszczeniach latem, uprawy sadzonek wiosną, zimą w okresie ciągłej pracy urządzeń grzewczych. Jednak w regionach południowych długie okresy upałów i gorącego, suchego powietrza nie są rzadkością na polach. W uprawie szklarniowej, na przykład, ogórki mogą być również dotknięte przędziorkami, jeśli nie ma wystarczającej wentylacji i wilgotności. Przędziorki atakują również rośliny ogrodowe, jabłonie, porzeczki, winogrona, gruszki itp.

Ważne: owady rozmnażają się bardzo szybko. Dorosłe samice, które żyją przez 2-4 tygodnie, składają setki jaj na cienkich pajęczynach. W ciągu kilku tygodni larwy stają się dorosłe i kontynuują rozmnażanie. Dziesiątki pokoleń przędziorków mogą zmieniać się i rozwijać w ciągu jednego sezonu. Owady przeżywają niekorzystne okresy w ziemi, w szczelinach, w pęknięciach doniczek, w korze roślin itp. A gdy pogoda się ociepla, kontynuują swoją brudną robotę.

Główne oznaki uszkodzenia przez przędziorki:

 • Rośliny spowalniają swój wzrost i rozwój.

 • Kwiaty zrzucają pąki, kwiaty nie otwierają się.

 • Na różnych częściach roślin pojawia się cienka sieć.

 • Na odwrotnej stronie liścia pojawia się wiele małych jasnych kropek, które później łączą się w duże zwiędłe i wysuszone obszary.

 • Liście stopniowo stają się blade, silnie odbarwione, przy znacznych uszkodzeniach stają się prawie białe i opadają.

 • Kolonie przędziorków są widoczne na końcach pędów, młodych liściach i nieotwartych pąkach.

Jak wyglądają przędziorki

Owady te są dość małe i na roślinach doniczkowych lepiej przyjrzeć się im za pomocą szkła powiększającego. Dlatego spójrz na zdjęcie przędziorków, aby móc je rozpoznać. Rośliny mogą być atakowane przez różne grupy przędziorków. Nie tylko różnią się one od siebie, ale mogą również zmieniać kolor w różnych warunkach.

Powszechne przędziorki

Przędziorki pospolite
(Tetranychinae urticae) są najczęściej spotykane nie tylko na kwiatach w pomieszczeniach, ale także na roślinach szklarniowych.

Jak wygląda: elipsoidalny owad, wypukły w górnej części i płaski w dolnej. Larwy mają 6 nóg, dorosłe osobniki 8. Ubarwienie waha się od przezroczystego i zielonego do czerwonego, w zależności od stadium rozwoju. Rozmiar wynosi do 0,6 mm i zależy od stopnia otłuszczenia.

Najczęściej atakowane są następujące rośliny: hibiskusy domowe, fuksje, azalie domowe, draceny, miniaturowe róże tarasowe i rabatowe uprawiane w doniczkach na domowym parapecie, balsamy, palmy i fikusy, bananowce. Pierwsze objawy pojawiają się na tylnej stronie liścia w postaci białawych małych kropek.

Przędziorek czerwony

Przędzioerk czerwony (Panonychus ulmi) - ten gatunek może niestety wystąpić na każdej roślinie. Jest jednak rzadszy niż rodzaj pospolity.

Jak wygląda: mały owad do 0,3 mm. Kolor od przezroczystego brązu do czerwieni.

Atakuje rośliny: domowe i ogrodowe kally, storczyki, cytryny i inne rośliny cytrusowe. W ogrodzie jest utrapieniem dla czarnych porzeczek, jabłoni i innych drzew liściastych.

Przędziorki cyklamenowe

Przędziorek cyklamenowy (Tarsonemus pallidus) najczęściej występuje na kwiatach w pomieszczeniach.

Jak wygląda: bardzo małe, prawie bezbarwne owady o wielkości do 0,3 mm i wydłużonym, owalnym ciele.

Wpływ na rośliny: stwarza problemy przede wszystkim dla cyklamenów, Saintpaulias (fiołków domowych), pelargonii itp. Rośliny przestają rosnąć i zrzucają pąki.

Przędziorek żółciowy

Przędziorek żółciowy to cała grupa owadów, które powodują wypukłe czerwonawe lub białawo-zielone narośla na liściach (galasy). W ich wnętrzu rozwijają się całe kolonie szkodników, które następnie rozprzestrzeniają się po całej roślinie. Ta grupa przędziorków zaczyna aktywnie rozmnażać się wiosną w temperaturach +17°C -18°C.

Wyglądają jak bardzo małe owady do 0,2 mm z czterema odnóżami. Narośla na liściach mogą być okrągłe, wydłużone i owalne, do 1,5 cm długości i więcej. Liście zwijają się i deformują, a pędy mogą zacząć się nieprawidłowo rozgałęziać.

Choroba atakuje liściaste rośliny domowe i ogrodowe, w szczególności jabłonie, grusze, ozdobne rośliny liściaste itp.

Zapobieganie jest najlepszym lekarstwem na przędziorki

Aby zapobiec pojawianiu się tych owadów na roślinach, należy przestrzegać prostych zasad.

 • Jeśli kupiłeś nowe rośliny domowe lub sadzonki do szklarni, nie spiesz się, aby od razu przedstawić je sąsiadom. Poddaj przybyszów kwarantannie. Umieść je na osobnym parapecie lub w innym pomieszczeniu z dala od głównej kolekcji roślin na kilka tygodni. Obserwuj, a jeśli nie ma inwazji przędziorków, świetnie. A jeśli tak, ochronisz swoje rośliny przed tym szkodnikiem.

 • Utrzymuj normalną wilgotność powietrza w szklarniach i w domu. Przyniesie to korzyści nie tylko roślinom, ale całej rodzinie. Suche powietrze jest szkodliwe nie tylko dla flory, ale także dla fauny. Umieść palety z wodą obok roślin, odparuje i zwiększy wilgotność. Okresowo spryskuj kwiaty w domu i w szklarni wodą z butelki z rozpylaczem.

 • Regularnie wietrz pomieszczenie i szklarnię.

 • Usuwaj pożółkłe i wysuszone liście.

 • Oczyść liście roślin z kurzu i usuń go z kątów liści. Można to zrobić za pomocą wilgotnej gąbki, miękkiej szmatki lub szczotki. Kurz jest doskonałą pożywką dla przędziorków.

 • Zabierz swoje rośliny domowe na spacer. Czego boją się przędziorki? Nie tolerują światła ultrafioletowego, więc rozmnażają się i żerują na spodniej stronie liści. Przeczytaj nasz specjalny artykuł, aby dowiedzieć się, które rośliny domowe można przenieść do ogrodu na lato.

Leki na przędziorki - jak leczyć

Ważne: przy najmniejszym podejrzeniu obecności przędziorków na roślinach, nie czekaj, działaj. Używaj dobrych środków owadobójczych. Nie jest łatwo pokonać przędziorków. A im dłużej dręczysz swoje rośliny środkami ludowymi, tym trudniej jest pozbyć się tych owadów.

Jeśli nie jesteś w stanie użyć specjalnych preparatów na przędziorki, domowe metody pomogą do pewnego stopnia.

Najważniejsze jest, aby zabrać roślinę z dala od innych przy najmniejszym podejrzeniu. Umyj jej liście ciepłą wodą i mydłem do prania. Nie pozwoli to całkowicie pozbyć się kleszczy i nie przyniesie korzyści roślinie, ale znacznie zmniejszy liczbę owadów. Następnie spryskaj roślinę obficie wodą i przykryj folią, aby powietrze stało się bardzo wilgotne, tworząc efekt cieplarniany. W ciągu 3-4 dni młode osobniki umrą, a dorosłe mogą hibernować i przetrwać do lepszych czasów. Jednak to również zmniejszy populację. Upewnij się, że roślina w torbie nie gnije, przenieś ją ze słońca do chłodnego, zacienionego miejsca.

Robiąc to wszystko, zamów środki na przędziorki w sklepie internetowym. Wróg musi zostać całkowicie zniszczony.

Dlaczego jest to ważne: w przypadku poważnych uszkodzeń przędzioreki osiedlają się w okolicy. Składają mnóstwo jaj, które mogą miesiącami czekać na dogodny moment do rozwoju - w ziemi, w szczelinach parapetu itp. I pozostać tam przez lata. A inwazja będzie się powtarzać. Dlatego należy od razu użyć środków owadobójczych.

Przypomnijmy o specyfice pracy ze środkami owadobójczymi:

W przypadku poważnych uszkodzeń konieczne będzie wykonanie kilku zabiegów. Instrukcje dla każdego produktu wskazują częstotliwość zabiegów, tj. ile razy z rzędu można go użyć. Nie należy przekraczać tej liczby, aby zapobiec uzależnieniu się przędziorka od leku (oporności). Naprzemienne stosowanie różnych produktów.

Nie jest możliwe wyeliminowanie przędziorków za jednym razem. Populacja zostanie odbudowana z jaj. Dlatego konieczne jest wykonanie kilku zabiegów.

Pamiętaj: oprócz szkodzenia roślinom, przędziorki przenoszą również choroby. Dlatego należy również wykonać 1-2 zabiegi fungicydami systemicznymi, na przykład Fundazolem itp.

Kupić Sadzonki Róż
 • Znajdź najlepsze odmiany Róż.
 • Mamy wysokie kryteria uprawy i pielęgnacji sadzonek.
 • Kup teraz!

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023