Garden Blog

Prawidłowe i terminowe przycinanie róż pnących - klucz do doskonałego kwitnienia

Najbardziej oryginalne pomysły na pionowe ogrodnictwo działek osobistych można zrealizować za pomocą róż pnących. Niesamowicie piękne żywopłoty, łuki, piramidy, kolumny czy girlandy nie tylko wspaniale wyglądają, ale także dają chłód w upalne dni. Jedyny warunek: wynik sadzenia zadowoli Cię tylko wtedy, gdy będą przestrzegane wszystkie zasady pielęgnacji roślin i, oczywiście, nie zapomnij o terminowym przycinaniu roślin. Nie bój się eksperymentować, dekorując swoją przestrzeń bujnymi, jasnymi kwiatami. Przycinanie róż pnących zgodnie ze wszystkimi zasadami i dobrą pielęgnacją pozwoli uzyskać przyzwoity wynik w postaci zapierającej dech w piersiach pięknej żywej ściany wzdłuż budynków lub innych elementów projektu terytorium.

Przycinanie róż pnących - początkowy etap sadzenia

Jak przycinać róże? Przycinanie róż pnących, a także sadzenie roślin odbywa się w kilku etapach:

  • Przygotowując materiał do sadzenia, przytnij pędy i korzenie rośliny na długość 20-30 cm - to przycinanie róż pnących pomoże osiągnąć dobry rozwój systemu korzeniowego rośliny.
  • Świeże kawałki należy nasmarować lakierem ogrodowym, aby zapobiec przedostawaniu się patogennych mikroorganizmów przez powstałą ranę.
  • Posyp korzenie rośliny popiołem.

Przycinanie róż pnących nie jest jedynym decydującym czynnikiem, który może później zapewnić dobre zbiory. Na początek wybierz najlepsze miejsce na swojej stronie dla wybrednych smakoszy. Roślina źle znosi przeciągi i uwielbia wygrzewać się na słońcu, oczywiście z umiarem. W przeciwnym razie nadmierne opalanie może prowadzić do oparzeń łodyg roślin i wypalenia płatków. Umiarkowany odcień pomoże również zapewnić długotrwałe kwitnienie. Najlepiej sadzić rośliny w miejscu ogrzewanym rano przez światło słoneczne.

W kolejnym etapie określ termin sadzenia: specjaliści sklepu ogrodniczego online Garden Number One, którzy mają duże doświadczenie (15 lat) w uprawie i sprzedaży szerokiej gamy roślin ogrodowych, doradzają sadzenie róż pnących po przycięciu w maju lub czerwcu. Dobry rozwój w tym przypadku jest gwarantowany. Punkt drugi: optymalna odległość. Jeśli sadzisz róże pnące w rzędzie, zachowaj odległość do półtora metra między krzakami i jeden lub dwa między rzędami. Optymalna odległość od podpory, altanki, ściany budynku itd. to 35 - 50 cm. Ważna jest także głębokość sadzenia róży pnącej i jakość gleby. Szyjkę korzeniową rośliny należy przykryć 10 cm warstwą gleby, a glebę wzbogacić torfem, wapnem i humusem (dwa tygodnie przed sadzeniem). Optymalny rozmiar dołka to 50x50 cm, róże pnące obficie podlewają po posadzeniu.

​Kiedy obcinać róże? Przycinanie róż pnących jako jeden z warunków zapewnienia właściwej pielęgnacji roślin

Uprawa róż pnących a ich pielęgnacja wymaga obowiązkowego przycinania. Kilka manipulacji w odpowiednim czasie przyniesie znaczące rezultaty w postaci prawdziwie królewskich kwiatów. Zatem przycinanie róż pnących to:

  • usuwanie - przycinanie latem niepotrzebnych części rośliny, na których kwiat tylko marnuje energię. Należą do nich wyblakłe pędy. Krzew róży pnącej odmłodzi się i szybciej zacznie tworzyć nowe pędy;
  • drugim punktem właściwej pielęgnacji roślin, który nie jest możliwy bez przycinania, jest rozmnażanie róży pnącej z dziecka wyhodowanego z pędu. Wiosną pęd dociska się do podłoża, mocuje i część pnia posypuje ziemią. Regularnie podlewaj dziecko. Przycinanie dorosłego dziecka z rośliny matecznej odbywa się wiosną przyszłego roku. Masz gotowy doskonały materiał do sadzenia.

​Zadbaj o terminowe przycinanie róż pnących, a Twój ogród będzie błyszczał w nowy sposób, uderzając wyrafinowaniem i przepychem iście królewskiego piękna roślin

Przycinanie róż pnących to oczywiście niejedyny warunek uzyskania dobrych efektów przy sadzeniu roślin. Najpierw musisz znaleźć i kupić wysokiej jakości materiał do sadzenia. A żeby zrobić to niedrogo, proponujemy skorzystać z tego, co oferuje sklep ogrodniczy online Garden Number One. Żeby przycinać róże również trzeba mieć dobrej jakości sekatory. Posiadając własne zaplecze produkcyjne oraz dysponując dużymi powierzchniami przeznaczonymi na poletka doświadczalne, firma tworzy, uprawia i rozmnaża szeroką gamę roślin ogrodniczych, niewątpliwie zawsze doskonałej jakości. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania dotyczące prawidłowego przycinania róż pnących i nie tylko. Mając duże doświadczenie w uprawie i pielęgnacji tego typu roślin, pomożemy Ci zamienić Twój domek letniskowy w prawdziwy pachnący ogród. W sklepie internetowym naszej firmy odmiany róż pnących prezentowane są w ogromnym asortymencie. Bardzo popularne są odmiany odporne na szkodniki. Szybko i tanio dostarczamy najpiękniejsze róże pnące odmian Chaplin's Pink, Sunset, Golden Showers, Weichenblau, Pink Pearl, Peacock's Eye, Flamentans, New Down, Blue Moon Curly, Golden Showers i inne nie tylko do Krakowa, ale także do innych miast Polski. Koszt roślin możesz sprawdzić na przykład w Lublinie, Ciechanowie lub innych miejscowościach kraju, po prostu przeglądając nasz katalog. U nas również możesz kupić sekator do cięcia róż.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023