Garden Blog

Plamy na jabłkach? Dowiedz się, jak leczyć jabłoń z parcha jesienią

Nawożenie drzew owocowych, a zwłaszcza jabłoni, zależy od wielu czynników: miejsca sadzenia, terminowej pielęgnacji, ochrony przed szkodnikami i chorobami. Jeśli chcesz być posiadaczem pięknego i zdrowego ogrodu, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na ostatni z trzech wymienionych punktów.

Na blogu Garden Number One znajdziesz wskazówki, jak sobie radzić z różnymi chorobami jabłoni. Wcześniej pisaliśmy o moniliozie, ale dziś pora porozmawiać o parchu. Temat artykułu: jak leczyć jabłoń z plamistością jesienią. To pytanie jest istotne dla wielu ogrodników, więc materiał z pewnością będzie przydatny. Zapisz w zakładkach i udostępnij znajomym i sąsiadom, którzy nie wiedzą, jak jesienią leczyć jabłoń z parcha.

Plamy na jabłoniach: zdjęcie, opis i choroby specjalne

Walka z parchem jabłoni jesienią zawsze rozpoczyna się od narysowania portretu choroby, której czynnikiem sprawczym jest grzyb Venturia inaequalis. Jest dość odporna na czynniki atmosferyczne i może pozostać aktywna nawet zimą, chowając się w górnych warstwach ziemi lub pod opadłymi liśćmi.

Często grzyb ten zapada w sen zimowy w małych zagłębieniach kory jabłoni. Wraz z nadejściem wiosennych upałów zarodniki grzybów zaczynają aktywnie dojrzewać i rozprzestrzeniać się po ogrodzie za pomocą wiatru. Nosicielami mogą być także owady i ptaki.

Przede wszystkim grzyb wpływa na młody wzrost i najaktywniej rozwija się przy dużej wilgotności powietrza, dlatego oznaki choroby mogą być zauważalne już na etapie tworzenia owoców.

 

Jak wygląda parch na jabłoni? Wizualne cechy parcha mogą się różnić w zależności od wieku rośliny, odmiany i specyfiki uprawy. Ale ogólnie mówimy o dość wyrazistych plamach na zielonej masie roślin, które ostatecznie przenoszą się na owoce, uniemożliwiając ich normalne dojrzewanie i znacznie pogarszając jakość zbiorów.

Początkowo plamy mogą być tłuste, później kolor staje się ciemniejszy, nasycony. Pojawia się brzydka zielonkawo-szara powłoka. Wysoka wrażliwość odmiany jabłek, a także deszczowa pogoda przyczyniają się do pogorszenia sytuacji.

Bezpośrednio na owocach kolor parcha określa się jako ciemnooliwkowy. Zwykle występuje jaśniejszy kontur. Pod tymi plamami tkanka jabłka twardnieje. Rozpoczyna się proces deformacji owoców. Przy poważnym uszkodzeniu pojawiają się pęknięcia o różnej głębokości, w wyniku czego patogeny innych chorób mogą łatwo zainfekować roślinę.

Parch na jabłoni jesienią pojawia się, jeśli roślina została zainfekowana nie na początku sezonu, ale w środku sezonu. Przy takim harmonogramie podczas zbioru i umieszczania jabłek do przechowywania plamy mogą być w ogóle niewidoczne lub pojawiać się jedynie nieznacznie. Ich kolor jest jasnobrązowy. Ale z prawie 100% prawdopodobieństwem później w piwnicy owoce staną się bardziej plamiste, ponieważ parch będzie nadal się rozwijał.

Jak pozbyć się parcha na jabłoniach jesienią?

Większość ogrodników decyduje się od razu przystąpić do drastycznych środków i szukać sposobów na walkę z jabłoniami przed parchem jesienią. To prawda, ale pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zadbać o drzewo i przygotować je do późniejszej obróbki. Zastosowanie środków będzie bardziej skuteczne, jeśli najpierw zostaną usunięte wszystkie chore owoce. Wskazane jest wynoszenie ich z ogrodu i w żadnym wypadku niewykorzystywanie ich do produkcji kompostu. Opadłe liście należy zebrać i usunąć. Jabłoń i obszar pod nią muszą być całkowicie czyste.

Leczenie plam jabłoni witriolem jest jedną z najczęstszych metod leczenia. Istnieją siarczany miedzi i żelaza. Jaki jest więc najlepszy sposób leczenia jabłoni jesienią przed parchem? Rozwiążmy to. Po pierwsze, witriol żelazny. Ma uniwersalne działanie i można go stosować nie tylko przeciwko chorobom, ale także do eliminacji szkodliwych owadów. Często leczą kręgi pni drzew, a w przypadku parcha uciekają się do oprysków. Konieczne jest przygotowanie roztworu o stężeniu 5% siarczanu żelaza, czyli potrzeba około 0,5 kg na wiadro wody. Do roztworu można dodać tę samą objętość mocznika i dosłownie 50 ml mydła w płynie.

Jeśli stosuje się siarczan miedzi, jego stężenie powinno być nieco mniejsze - około 3%. Zaletą siarczanu miedzi jest to, że można go bezpiecznie przetwarzać późną jesienią, przy dość niskiej temperaturze powietrza, a wydajność nie ucierpi. Pamiętaj jednak, że jeśli już wiosną używałeś produktów zawierających miedź do pielęgnacji drzew owocowych, lepiej powstrzymać się od ich używania jesienią. W tym przypadku preferujemy siarczan żelaza lub dostępne środki grzybobójcze.

Kupowane w sklepie środki grzybobójcze są niezbędne do leczenia plam jabłoni jesienią, jeśli nie masz miedź lub siarczanu żelaza. Największym zainteresowaniem cieszą się środki grzybobójcze o działaniu ogólnoustrojowym. Możesz zastosować dowolny inny sposób. Na szczęście współczesny przemysł zapewnia duży wybór. Ale ogólnoustrojowe grzybobójcze tego typu dają efekt w plus temperaturze powietrza. Należy to wziąć pod uwagę.

Środki ludowe są alternatywą dla chemii sklepowej. Ludzie znają wiele możliwości leczenia jabłoni jesienią z gnijących strupów. Pytanie tylko, jak skuteczne będzie takie przetwarzanie. Jeżeli na jabłoni pojawił się parch, leczenie powinno być natychmiastowe i bardzo skuteczne, dlatego nie zalecamy dać się ponieść ludowym sztuczkom. Warto zaznaczyć, że napar czosnkowy to sposób na leczenie jabłoni zakażonej parchem jesienią, pod warunkiem, że stopień porażenia jest minimalny i nie ma chęci ani możliwości stosowania sprawdzonych środków chemicznych. Ząbki czosnku należy drobno zmielić i pozostawić do zaparzenia w wodzie. Bierzemy 200 g czosnku na wiadro wody. Uzyskanym naparem spryskujemy okrąg łodygi, liście itp. Proszek musztardowy stosuje się w podobny sposób. Jedynie jego stężenie powinno być półtora/dwa razy mniejsze niż w przypadku czosnku.

Parch na jabłoni: co zrobić, aby zapobiec jego pojawieniu się?

Nikt nie odwołał środków zapobiegawczych! W większości przypadków pomagają uniknąć choroby lub przynajmniej zmniejszyć stopień infekcji. Aby nie szukać pilnie sposobów leczenia jabłoni ze parcha, należy wykonać prostą, ale bardzo ważną procedurę:

  • Prawidłowe karmienie. Niezwykle ważne jest, aby zwracać uwagę na dawkowanie składników pokarmowych i nie przesadzać z ilością azotu. Dodatkowo jesienią należy prawidłowo nawozić sad. Zarówno w przypadku nawożenia dolistnego, jak i korzeniowego zaleca się stosowanie specjalnych środków przeznaczonych specjalnie dla drzew owocowych. Mają odpowiednią równowagę wszystkich składników.

  • Przycinanie na czas. Systematyczne usuwanie uszkodzonych lub pozornie podejrzanych gałęzi jest ważnym środkiem, który może uratować jabłoń przed parchem i wieloma innymi chorobami.

  • Przerzedzanie ogrodu. Po pierwsze, nawet podczas sadzenia należy zachować odpowiednie odstępy między drzewami (3 metry między jabłoniami karłowatymi i 4 metry między zwykłymi). Po drugie, w trakcie uprawy należy przerzedzić korony, aby nie tworzyły zgrubień.

  • Sprzątanie ogrodu. Opadłe liście należy zbierać i usuwać każdej jesieni, ponieważ mogą być już zainfekowane lub mogą w nich zimować patogeny grzybowe, o czym mówiliśmy na samym początku artykułu.

  • Obróbka koła beczkowego. Nawet jeśli na jabłoni nie ma śladów parcha, możliwe jest, a nawet konieczne, jesienne traktowanie gleby w kręgu pnia siarczanem żelaza. Ponownie, ze względu na fakt, że grzyb można znaleźć dokładnie w ziemi. Dobrym rozwiązaniem jest także jesienne kopanie koła beczki.

Ponadto należy powiedzieć o stosowaniu biofungicydów. Preparaty tego typu mają charakter uniwersalny i służą właśnie celom profilaktycznym, ochronie roślin przed grzybami, chorobami wirusowymi itp. Ale w każdym razie, cokolwiek robisz w ogrodzie, zawsze przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. Obróbkę drzew należy wykonywać przy bezwietrznej pogodzie. Nie zapomnij o środkach samoobrony. Życzę udanych zbiorów i pozbycia się świerzbu!

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023