Garden Blog

Mszyce na różach: preparaty na mszyce i najlepsze metody zwalczania

Piękno zawsze przyciąga nie tylko dobre, ale i złe siły, nic więc dziwnego, że królowa kwiatów jest podatna na ataki różnych szkodników. Dzisiaj chcemy porozmawiać o jednym podstępnym i niestety bardzo powszechnym problemie - o mszycach i bezpośrednio o tym, jak usunąć mszyce z róży. Poświęcimy trochę uwagi części teoretycznej i oczywiście przeanalizujemy praktyczne niuanse.


Mszyce na róży nie są rzadkim zjawiskiem. Nawet najbardziej doświadczeni ogrodnicy nie są odporni na jego wygląd. Dlatego ważne jest, aby przeanalizować wszystkie możliwe metody ratowania się przed nim. W artykule stawiamy konkretne pytania: co robić i jak przetwarzać róże? Ustalmy wspólnie - co jest skuteczne na mszyce na różach i jakie metody wybrać w pierwszej kolejności. Powiedzmy stop szkodnikom!

 

Kiedy i skąd się biorą mszyce na różach?

Najkorzystniejszym okresem dla aktywności życiowej tej infekcji jest maj, czerwiec, lipiec. Oznacza to, że mszyce na różach pojawiają się zwykle na styku wiosny i lata, dzięki czemu można je już łatwo zauważyć gołym okiem. Jest jednak pewien haczyk, polegający na tym, że pierwsze pasożyty okupują roślinę znacznie wcześniej – kiedy pędy dopiero zaczynają się rozwijać. Ukrywają się na tylnej stronie liści. Jest trudna do zidentyfikowania.

Mszyca różana atakuje krzewy różane jako główny żywiciel wiosną i wczesnym latem.

Jeśli na twoich różach pojawiły się mszyce, może być kilka przyczyn. Pierwszy - złoża jaj szkodnika pomyślnie zimowały i rozmrażały się na wiosnę. Drugi - mszyce migrowały z innych roślin żyjących na miejscu lub w pokoju. Trzeci - pojawił się w wyniku niewłaściwej pielęgnacji kwiatu (na przykład użyto nieprzetworzonego narzędzia, na którym znajdowały się młode osobniki lub ich jaja).

Innym warunkiem rozprzestrzeniania się mszyc może być niekontrolowana aktywność mrówek w ogrodzie, które dość często rozsiewają mszyce po terenie i bezpośrednio na zielonej masie roślin. Możesz przeczytać o korzyściach i szkodach mrówek osobno.

Te owady (mszyce) składają jaja aż do jesieni, ale jeśli robi się zbyt zimno, by się wykluć, po prostu czekają na wiosnę.

 

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem wykrycia inwazji mszyc jest obecność mrówek wokół róży oraz lepka substancja na spodniej stronie liści i łodyg. Regularne sprawdzanie roślin i obserwowanie oznak inwazji to Twoja pierwsza linia obrony.

Jaki jest najlepszy dostępny środek na zwalczanie mszyc?

Wcześniej na blogu hurtownia ogrodnicza Garden Number One ukazała się bardzo przydatny artykuł o walce z mszycami. Można się z niego dowiedzieć, że istnieją metody mechaniczne lub chemiczne. W pierwszym przypadku szkodnik jest dociskany ręcznie lub za pomocą różnych akcesoriów. Jest naprawdę skuteczny, jeśli chodzi o pojedyncze przypadki pojawienia się mszyc, ale gdy jest ich dużo – pomaga tylko zabieg chemiczny. A im szybciej zareagujesz, tym lepiej! Należy wybierać spośród insektycydów kontaktowych, ogólnoustrojowych i biologicznych. Ostatnia opcja to najbezpieczniejszy środek na mszyce na różach, zarówno dla samej rośliny, jak i dla zwierząt, a właściwie dla ludzi.

Jak powstają mszyce na kwiatach domowych

Jeśli na domowej róży pojawiły się mszyce, a Ty szukasz czegoś do pielęgnacji róż, możesz skorzystać się ze śriodków, których głównym składnikiem jest pestycyd pochodzenia naturalnego.

Jednak ogólnie istnieje wiele skutecznych środków dla każdego portfela.

 

Powszechną praktyką jest używanie węża ogrodowego z silnym strumieniem do zwalczania dużych populacji mszyc.

Jak usunąć mszyce z róży, jeśli na liściach róży pojawiają się mszyce?

Początkowe dane i pytania wciąż te same - mszyce na różach: jak walczyć? Środki ludowe często usprawiedliwiają się, ale jest kilka warunków. Po pierwsze - przetwarzanie rośliny powinno odbywać się systematycznie. Po drugie - poziom uszkodzenia róży przez szkodnika nie powinien być krytyczny. Najczęstszą metodą wśród ludzi jest użycie roztworu mydła, do którego dodaje się serwatkę (około 1 litra) i sodę kalcynowaną (1-2 łyżki stołowe). Wszystko to opiera się na ilości wody. Jeśli ostrożnie potraktujesz całą powierzchnię liści, powstanie dość gęsty film - warunki są niezgodne z normalnym życiem mszyc. Alternatywą dla tego narzędzia jest popiół drzewny (1 kg popiołu na wiadro wody). Możesz dodać to samo mydło do prania. Leczenie takim roztworem przeprowadza się 2-3 dni z rzędu, po czym następuje tygodniowa przerwa i kilka kolejnych sesji. Wynik powinien być. Jeśli widzisz, że mszyc jest bardzo mało, ale są, możesz użyć amoniaku. Lokalne opryskiwanie tym środkiem czasami pomaga odstraszyć szkodnika, ale nie zawsze rozwiązuje problem w sensie globalnym.

Mszyce na różach czasami giną nawet od zwykłego naparu ziołowego. Biorą krwawnik pospolity, ziele dziurawca i piołun, które naturalnie mają zapach odstraszający mszyce, i zaparzają rośliny w wodzie. Możesz wziąć zarówno świeże, jak i suszone zioła. Im wyższe stężenie, tym lepiej. Następnie róża jest dokładnie spryskana. Z grubsza podobny efekt uzyskuje się z nalewki czosnkowej (100-200 g rozgniecionego czosnku ozimego lub wiosennego należy zaparzyć w ciepłej wodzie 1 l przez 2-3 dni). Następnie po przecedzeniu liście dokładnie przetworzyć. Co do profilaktyki pojawienia się szkodnika należy zwrócić uwagę na następujące punkty: ścinamy różę tylko czystymi narzędziami, stosujemy wszystkie składniki odżywcze i środki ściśle według instrukcji, przeprowadzamy regularną kontrolę zielonej masy, minimalizujemy kontakt z mszycami- zakażonych roślin lub potencjalnych nosicieli mszyc. Regularnie sprawdzaj róże pod kątem mszyc.

Kluczem do pozbycia się mszyc jest ich wczesne rozpoznanie. Gdy ich populacja eksploduje, znacznie trudniej jest kontrolować i ożywić roślinę. Chociaż w niewielkich ilościach, nie wyrządzają one większych szkód pod względem estetyki róż.

 

Zdjęcia: Depositphotos 

 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023