Garden Blog

Mrówki w ogrodzie, szklarni i grządkach – korzyści i szkody: jak się ich pozbyć na stałe?

Mrówki w ogrodzie to duży problem. Są niezbędnymi pracownikami w lesie. Gatunki ogrodowe wraz z mszycami sprawiają ogrodnikom wiele kłopotów. Wyjaśnijmy od razu: mrówki ogrodowe i leśne to różne gatunki. Nie będziemy Was zanudzać zoologicznymi szczegółami, tylko weźcie pod uwagę, że jeśli w lesie mrówki są pracownikami służby zdrowia lasu, to w ogrodzie wyrządzają więcej szkody niż pożytku. Z jednej strony mrówki czyszczą ogród i część ogrodową terenu. Szybko radzą sobie z resztkami drewna, odpadami organicznymi, rozrzucają kawałki materii organicznej po ogrodzie i wkopują się w ziemię wzdłuż ścieżek mrowiska, zamieniając je w próchnicę. Zalety mrówek – niewielka liczba mrówek na miejscu będzie korzystna. Jednak kiedy mrówki zaczną przekopywać twoje krzewy, hodować szkodliwe owady, skubać kwiaty i jagody - wtedy albo poprosisz je o opuszczenie terenu, albo zepsują twój ogród. Sposoby walki są różne – od ludowych i mechanicznych, po chemiczne i biologiczne.​

Jakie szkody wyrządzają mrówki ogrodom

Zwiększona kwasowość gleby

Aktywność mrówek w ogrodzie prowadzi nie tylko do wzrostu zawartości próchnicy w glebie, ale także do podwyższenia jej kwasowości. Przypomnijmy, że większość roślin dobrze rośnie na glebach obojętnych i lekko kwaśnych. A zwiększona kwasowość doprowadzi do ich osłabienia, chorób i utraty produktywności. Zapewne zauważyłeś, że rośliny, pod którymi gnieżdżą się mrówki, rosną gorzej. A jeśli się ich nie pozbędziesz, krzak albo umrze, albo będzie musiał zostać przeszczepiony w inne miejsce.

Mrówki są miłośnikami słodyczy, psują kwiaty i jagody

Częścią diety mrówek jest glukoza i fruktoza, które znajdują się w różnych częściach roślin. Nie tylko kochamy słodkie jagody i owoce. Mrówki na działce jedzą słodki pyłek i nektar z kwiatów oraz sok z pąków. Jednak w przeciwieństwie do pszczół i trzmieli nie wysysają go, ale odgryzają – nieodwracalnie niszcząc plony. Mrówki na malinach, truskawkach mogą całkowicie pozbawić cię plonów. Kwiaty również nie pozostają bez uwagi tych wszechobecnych owadów. Mrówki na piwonii obgryzają pąki, które są pokryte słodkim, lepkim nalotem. Naturalną właściwością piwonii jest wydzielanie słodkiego nektaru na kwiatach. Kwiaty, które jeszcze się nie otworzyły, przyciągają mrówki. Nawet jeśli pąki piwonii nie opadają po kontakcie z mrówkami, to kwiaty, które kwitną, nie są symetryczne, jednostronne, gorsze. W ten sam sposób owady mogą uszkodzić róże. Jeśli masz dużo mrowisk w swoim ogrodzie różanym, nie powinieneś oczekiwać dobrego kwitnienia. Musisz pozbyć się mrowisk w ogrodach różanych.

​Mrówki rozsiewają chwasty po ogrodzie i niszczą uprawy

Wciągając resztki roślin do mrowisk, mrówki rozciągają również nasiona, utrudniając walkę z chwastami. Uprawy ogórków, kwiatów, warzyw są również uszkadzane przez mrówki - pobierają nasiona z miejsca sadzenia. Czy zauważyłeś, że ogórki nie wyrosły na czas, a na obszarach siewu nie ma nasion? Były rozciągane przez mrówki.

Mrówki i mszyce to partnerstwo, które jest bardzo szkodliwe dla roślin

Mszyce są niebezpieczne, ponieważ wysysają sok z roślin. Maleńkie owady są w stanie przykryć liście, pędy, pąki solidnym dywanem. Mszyce mogą niszczyć rośliny zielne, pozbawiać ogród corocznego przyrostu drzew i krzewów owocowych, osłabiać rośliny, pozostawiać bez kwiatów i owoców. Razem te szkodniki w ogrodzie nie są dobre dla roślin.

​Mrówki pasą się i hodują mszyce, podobnie jak owce. I żywią się słodkimi wydzielinami mszyc. Dopóki nie pozbędziesz się mrówek, nie będziesz w stanie usunąć mszyc z okolicy. Będą przynosić owady do roślin raz za razem. Raz po raz znajdziesz mrówki na porzeczkach, poskręcanych liściach, uszkodzonych jagodach. Ponadto mrówki chronią mszyce przed pożytecznymi owadami, które je niszczą - skoczkami i biedronkami.

Jak pozbyć się mrówek: ochrona ogrodu warzywnego

Zwalczanie mrówek w ogrodzie ma swoje szczegóły. Osobliwością walki z mrówkami jest to, że konieczne jest zniszczenie samych owadów, które są na roślinach. Musisz pozbyć się mrowiska.

Mechaniczna ochrona roślin przed mrówkami

  • Na młodych sadzonkach o gładkiej korze wskazane jest stosowanie pasów wędkarskich ograniczających dostęp do korony. Weź grubą folię, owiń ją wokół tułowia i zapnij spódnicę. Dla karawany mrówek z mszycami stanie się to przeszkodą. To jest lepsze niż nic. Jednak mrówki w końcu znajdą sposób na przedostanie się przez ostrą krawędź spódnicy, zbudują most z trawy, kurzu i ziaren piasku.

  • Dobry efekt daje bielenie drzew i dolnej części krzewów w połączeniu ze ściółkowaniem kręgów pni drobnym torfem. Odstrasza owady, przynajmniej częściowo.

  • Mrowisko można wykopać i usunąć z terenu, ale jest to bardzo trudna praca. Ruchy są głębokie i nie każdy może je zniszczyć do końca.

​Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie

Jeśli środki mechaniczne nie przyniosły rezultatów, możesz spróbować metod ludowych.

  • Kwas borowy rozcieńcza się wodą, dodaje trochę cukru i pozostawia pojemniki lub gąbki nasączone roztworem w pobliżu mrowisk. Po spróbowaniu takich smakołyków owady umierają.

  • Mrówki nie lubią substancji o silnym zapachu, na przykład cynamonu lub wody z mydłem. Ogrodnicy dzielą się swoimi udanymi doświadczeniami w walce z mrówkami, nawet przy pomocy czerwonej papryki. Mrowisko jest zraszane i podlewane tymi aromatycznymi substancjami. Papryka nie zaszkodzi roślinom.

  • Traktowanie mrowisk wrzącą wodą daje dobry wynik. Głęboko zrzucaj miejsce mrowiska 3-5 razy dziennie.

  • Przygotuj roztwór octu mydlanego w wiadrze z wodą, rozpuść w nim kawałek domowego mydła i 1 litr octu. Następnie wykopuje się mrowisko, wykonuje głębokie nakłucia długą szpilką i wlewa roztwór. To prawda, że nie możesz tego robić często - ryzykujesz znaczną zmianę kwasowości gleby. Ocet to naturalny wróg mrówek.

​Chemia ogrodnicza i preparaty przeciw mrówkom

Bez względu na to, jak bardzo lubisz domowe sposoby, profesjonalne preparaty ogrodowe są najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze dla roślin. Jeśli żałujesz czasu i wysiłku na eksperymenty ze środkami ludowymi - natychmiast kup specjalne leki. Utrzymuj porządek w ogrodzie, usuwaj sterty śmieci, stare deski, aby w ogrodzie było jak najmniej miejsc na gniazda mrówek.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023