Garden Blog

Monofosforan potasu: nawożenie róż, ogórków, kwiatów, winogron - korzyści i cechy stosowania

Niewątpliwą zaletą nawozów potasowo-fosforowych jest to, że roślina nie pobierze więcej niż potrzebuje. Jednak niedobór takich nawozów osłabia je. Rośliny stają się szczególnie podatne na choroby, owoce stają się bez smaku, owocowanie jest słabe, a kwitnienie mało wyraziste.

Monofosforan potasu, podobnie jak inne nowoczesne nawozy mineralne, pomaga spełnić pragnienie każdego ogrodnika - zdrowy, produktywny i kwitnący ogród. Jak prawidłowo stosować monofosforan? Na jakim etapie sezonu wegetacyjnego należy stosować nawozy? W tej publikacji podpowiemy, jak spełnić marzenie każdego ogrodnika - zdrowe rośliny i plony w ogrodzie i warzywniku, piękne rośliny domowe.

Tradycyjne spory między tymi, którzy wierzą w brak chemii,  a tymi, którzy wiedzą, jak postępować zgodnie z praktykami rolniczymi, należą już do przeszłości. Żadne rośliny ogrodowe nie mogą w pełni kwitnąć i owocować bez zrównoważonego nawożenia. A monofosforan potasu jest jednym z podstawowych elementów zdrowego i pięknego ogrodu.

Do czego służy monofosforan potasu - zalety i właściwości

Monofosforan potasu to najwyższej jakości nawóz na bazie fosforanu potasu. W przeciwieństwie do superfosfatu ma czystą, rozpuszczalną w wodzie, praktycznie bezbarwną strukturę krystaliczną. Dlatego lepiej jest kupować monofosforan w wyspecjalizowanych sklepach, aby mieć pewność, że jest on wysokiej jakości. Jego cena jest wyższa, ale jego skuteczność jest również wysoka.

Jest to substancja przyjazna dla środowiska, która praktycznie rozpuszcza się w wilgoci gleby wraz z humatami (naturalnymi substancjami organicznymi), a niewielkie pozostałości rozkładają się przy pomocy tlenu.

 • Stosowanie tego nawozu jest skuteczne i bezpieczne.

 • Jest to łatwo i szybko rozpuszczalny produkt, który jest wygodny w użyciu.

 • Może być stosowany w formie dokarmiania dolistnego (oprysk) lub podlewania pod korzeń.

 • Koszt preparatu zwraca się z nawiązką dzięki poprawie plonów, smaku jagód i jakości kwiatów.

 • Stosunek potasu i fosforu w preparacie jest optymalny dla zwiększenia owocowania, a co najważniejsze, aby rośliny były zdrowe, silne, odporne na mróz i inne niekorzystne warunki.

 • Monofosforan potasu stymuluje tworzenie pędów bocznych, zwiększa liczbę kwiatów i owoców.

 • Ważne: jeśli uprawiasz kwiaty przeznaczone do cięcia na bukiety, przeczytaj uważnie sekcję dotyczącą specyfiki nawożenia takich roślin.

 • Wysoka skuteczność i szybkie działanie są osiągane dzięki temu, że nawóz jest wysoce rozpuszczalny w wodzie. W tej formie substancje czynne są szybko rozprowadzane i wchłaniane przez wszystkie części rośliny.

 • Trudno jest przekarmić rośliny tym produktem.

 • Monofosforan potasu jest kompatybilny z prawie każdym preparatem ogrodniczym i może być dodawany w mieszaninach z fungicydami i insektycydami.

 • Wystarczające nawożenie potasem i fosforem skutecznie zapobiega powszechnym chorobom, mączniakowi prawdziwemu i infekcjom grzybiczym.

 • Czystość nawozu, brak zanieczyszczeń zapewnia brak skutków ubocznych.

Monofosforan nie wpływa na kwasowość gleby i ma korzystny wpływ na mikroflorę.

Ważne: Rośliny dobrze reagują na nawożenie tylko wtedy, gdy mają dobrze rozwiniętą zieloną masę, tj. wystarczającą ilość azotu. Dlatego wiosną należy najpierw nawozić aktywnymi nawozami azotowymi, takimi jak mocznik itp., a zaledwie 2-5 dni później monofosforanem potasu.

Wyjątkiem są rośliny wiążące azot, rośliny strączkowe, takie jak fasola, groch, koniczyna, lucerna i rośliny domowe, takie jak fiołki Usambar (Saintpaulias). Można je nawozić monofosforanem potasu bez wcześniejszego stosowania nawozów azotowych.

Kiedy stosować monofosforan? Przez cały sezon od wiosny do jesieni, zgodnie z instrukcją stosowania, więcej szczegółów w następnej sekcji.

Cechy stosowania monofosforanu potasu

 • Produkt nie kumuluje się w glebie, dlatego należy stosować go regularnie. Na przykład superfosfat nie jest tak skuteczny, ale jego rozpuszczenie w glebie zajmuje dużo czasu i ma przedłużony efekt.

 • Zazwyczaj monofosforan stosuje się jako roztwór do nawadniania lub dokarmiania dolistnego, spryskując liście. W postaci suchej aplikacja jest nieskuteczna.

 • Przetwarzanie odbywa się na dobrze zachwaszczonych łóżkach. Monofosforan potasu jest uwielbiany nie tylko przez rośliny ogrodowe, ale także przez chwasty. Nie chcesz, aby chwasty rosły tak dobrze, jak rośliny uprawne.

 • Preparat należy przechowywać w suchym miejscu, dobrze zamknięty. Może on stracić swoje właściwości pod wpływem wilgoci.

 • Roztwór roboczy należy zużyć natychmiast po przygotowaniu.

 • Monofosforan nie jest kompatybilny z nawozami magnezowymi i wapniowymi w tej samej mieszaninie.

Jak stosować monofosforan potasu na różnych grupach roślin

Kwiaty do cięcia, na bukiety

Lek powoduje zwiększone rozgałęzianie. A to nie zawsze jest zaletą. Na przykład, jeśli uprawiasz hybrydowe róże herbaciane, wielkokwiatowe chryzantemy jednogłówkowe i inne kwiaty, które wymagają wysokiej, prostej łodygi, lepiej nie używać monofosforanu. Powoduje on skrócenie pędów i łodyg kwiatowych.

Rośliny domowe

Rośliny, które rosną powoli, takie jak sukulenty i kaktusy, a także te, które są w stanie spoczynku - azalie, gloksynie, cyklameny, dodekateony itp. nie powinny być nawożone tym składnikiem aktywnym.

Winogrona

Winnice wymagają intensywnego nawożenia nawozami magnezowymi. Dlatego z reguły w sprzyjających latach monofosforan potasu jest rzadko stosowany w winnicach. Można go stosować podczas jesiennego przygotowania winnicy do zimy.

Sadzonki roślin kwiatowych i warzywnych

Pierwsze karmienie odbywa się na etapie 2-3 liści. Dawka do podlewania wynosi 5 g na 10 litrów wody. Drugie następuje 10-15 dni po zebraniu lub posadzeniu sadzonek w otwartym terenie.

Ogród i rośliny warzywne w otwartym terenie

Pierwsze nawożenie przeprowadza się na początku owocowania, gdy zaczynają tworzyć się jajniki, bulwy itp. Dawka roztworu do nawadniania wynosi 8-10 g na 10 litrów wody. Drugi zabieg przeprowadza się 20 dni po pierwszym.

Owoce, jagody, krzewy ozdobne

Pierwsze karmienie następuje po kwitnieniu. 10-5 g na 10 litrów wody. Drugie - za 20-25 dni. Trzecie - w połowie i pod koniec września 15 g na 10 litrów wody.

Uwaga: do dokarmiania dolistnego wystarczy 5 g na 10 litrów wody. Jeśli roślina ma niedobór potasu, po długotrwałych deszczach, ulewach, gdy znaczna część składników odżywczych jest wypłukiwana z gleby, przeprowadza się nawożenie awaryjne, nieplanowane. Nie należy przekraczać dawki, aby uniknąć poparzenia liści.

Pomidory

Pomidory nawozi się nie częściej niż 2 razy w sezonie roztworem 15 g na 10 litrów wody. Na początku kwitnienia i miesiąc później. Zużycie wynosi 10 litrów na 4 krzewy. Awaryjne dokarmianie po ulewnych deszczach przeprowadza się na liściach roztworem 2 g na 10 litrów między podlewaniami.

Ogórki

Schemat dokarmiania jest taki sam jak w przypadku pomidorów. Normalny ogórek, który zaczyna dojrzewać, jest grubszy na ogonku i staje się nieco cieńszy w kierunku końcówki. Jeśli owoce są wygięte, w kształcie gruszki, brakuje im potasu. Wówczas należy zastosować dokarmianie dolistne. Gorycz owoców podczas normalnego podlewania również wskazuje na brak potasu. Odstępy między nawożeniem (podlewaniem i opryskiwaniem) wynoszą od 2 tygodni.

Ziemniaki, cebula i warzywa korzeniowe

Najskuteczniejsze jest dokarmianie dolistne na liściach. Podlewanie może prowadzić do pogorszenia jakości roślin cebulowych i korzeniowych. Opryskiwanie - 2 razy w sezonie, na początku formowania się bulw i cebulek oraz po miesiącu. Roztwór: 2-5 g na 10 litrów wody.

Truskawki, rośliny owocowe i jagodowe

Zalecamy nawożenie przez podlewanie. Pierwszy - w okresie kwitnienia, drugi - w ciągu miesiąca, roztwór - 3-5 g na 10 litrów wody. Zużycie wynosi 10 litrów na 1 metr kwadratowy jagody. Karmienie awaryjne po ulewnych deszczach odbywa się poprzez opryskiwanie, 2 g na 10 litrów wody.

Drzewa

Podlewać w ilości 20 g na 10 litrów wody.

Monofosforan potasu dla kwiatów

Sadzonki roślin kwitnących, bylin na rabatach kwiatowych i trawnikach - podlewać w stadium 3-5 liści prawdziwych roztworem 5 g na 10 litrów wody, zużycie - 3-4 litry na metr kwadratowy. Drugie dokarmianie przeprowadza się na etapie tworzenia pąków. Dokarmianie dolistne - 2 g na 10 litrów wody.

Podstawowe zasady dokarmiania roślin monofosforanem potasu

Ziemia w wazonie, gleba w ogrodzie powinna być wilgotna. Nawozu nie należy stosować na suchą glebę.

Podlewać tylko pod korzeń roślin uprawnych. Opryskiwać - tylko rośliny ogrodowe. Wcześniej należy przeprowadzić dokładne pielenie. Unikaj przedostawania się roztworu roboczego do międzyrzędzi, w przeciwnym razie spowoduje to szybki wzrost chwastów.

W przypadku zabiegów dolistnych pożądane jest rozpylanie tak drobno, jak to możliwe. Ważne jest, aby krople nie spływały z liści.

Monofosforan potasu jest wysoce skutecznym i skoncentrowanym preparatem. Sam widzisz, jak niewiele potrzeba na cały ogród przez jeden sezon. Dlatego jego cena w ostatecznym rozrachunku jest znacznie niższa niż innych nawozów potasowo-fosforowych.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One