Garden Blog

Mięta ma plamy na liściach: przyczyny i leczenie

Cóż za zapach mięty! A ile napojów i różnych potraw z jej udziałem nabiera niepowtarzalnego smaku i aromatu... Wraz z melisą ma znaczenie w przygotowywaniu przydatnych herbat i naparów leczniczych. Lubisz miętę w domu lub w ogrodzie? W takim razie prawdopodobnie ją uprawiasz lub przynajmniej myślałeś o jej uprawie i dlatego potrzebujesz praktycznych porad. Blog Garden Number One został stworzony właśnie w tym celu!

W rzeczywistości mięta jest całkowicie bezpretensjonalna i może spokojnie rosnąć bez większej ingerencji człowieka w jej los. Zwłaszcza jeśli rozumiesz odmiany i wybierasz najlepsze odmiany. Ale zdarza się, że na zielonej masie pojawiają się brzydkie plamy... Co to jest? Dziś porozmawiamy o chorobach mięty, które uniemożliwiają jej normalny rozwój i pogarszają walory estetyczne i aromatyczne liści. Przeanalizujemy główne problemy, znajdziemy przyczyny ich występowania i powiemy, jak je leczyć.

Pleśń na mięcie

Choroba ta pojawia się w wyniku aktywnej działalności jej czynnika sprawczego - grzyba Erysiphales. Różne czynniki mogą sprzyjać infekcji i postępowi choroby: przedłużająca się wilgotna pogoda, nagłe zmiany temperatury, pozostałości organiczne, które spadły na liście i były już zakażone grzybem.

Objawy. Na liściach mięty pojawiają się białe plamy. Tworzy się nieestetyczna płytka nazębna. Od momentu zakażenia grzyb wysysa z zielonej masy użytecznych substancji, w wyniku czego ulega deformacji i traci nasycenie koloru. W najbardziej krytycznych przypadkach roślina może umrzeć, jeśli nie zostanie poddana leczeniu.

  • Co robić? Jeśli zauważysz białe plamy na liściach mięty w domu lub w ogrodzie, musisz użyć specjalnie zaprojektowanych środków przeciwko mączniakowi prawdziwemu. Na przykład preparaty, oparte na penkonazolu i innych ogólnoustrojowych fungicydach.

Fuzarioza

Kolejny nie mniej niebezpieczny grzyb! Ale jeśli mączniakowi prawdziwemu sprzyja bardziej wilgotna pogoda, fuzarioza, wręcz przeciwnie, rozwija się najaktywniej podczas suszy. To właśnie brak wilgoci i upały, które powodują wysychanie gleby, są głównymi przyczynami. Niemniej jednak długotrwałe deszcze również często wywołują więdnięcie fusarium.

Objawy. Pojawia się ciemnienie dolnej części rośliny. Przede wszystkim cierpi łodyga, a także liście bliżej ziemi. Z czasem ciemne plamy na liściach mięty powiększają się - roślina jest całkowicie dotknięta i więdnie, przestając nadawać się do suszenia i przechowywania.

  • Co robić? Konieczne jest monitorowanie wilgotności gleby. Przede wszystkim dotyczy to mięty ogrodowej. Jeśli panuje silna susza - podlej trochę. Jeśli gleba jest zbyt gęsta - jeśli to możliwe, należy ją nieco rozluźnić, aby była bardziej przewiewna. Są to środki zapobiegawcze. A jeśli więdnięcie fusarium już się pojawiło, roślinę należy spryskać roztworem manganu o słabym stężeniu.

Rdza mięty

Zakłócenie procesów metabolicznych prowadzi do pojawienia się rdzy. Jest to kolejna choroba grzybicza. Po zakażeniu aktywnie postępuje, negatywnie wpływając na zdolność rośliny do fotosyntezy. Jeśli nie zareagujesz na czas, później mięta nie będzie w stanie pomóc.

Objawy. Na mięcie pojawiają się brązowe plamy, głównie na dolnej stronie. Ostatecznie zmieniają się, stając się duże. Wzrost rośliny spowalnia, a w najbardziej krytycznym przypadku zatrzymuje się całkowicie. Jeśli chcesz wziąć kilka liści mięty, aby przygotować się na zimę, może się okazać, że nie będzie z czego czerpać.

  • Co robić? Jeśli na mięcie pojawią się brązowe plamy (na liściach od dołu), należy zastosować herbicyd ogólnoustrojowy. Na samym początku rozwoju choroby pomogą one zapobiec konsekwencjom. Jeśli grzyb zostanie zauważony późno, pozostaje tylko usunąć roślinę i zdezynfekować glebę, w której rosła.

Brunatna plamistość mięty

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych grzybów jest brunatna plamistość lub, jak to się również nazywa, filostyktoza. Osobliwością tej choroby jest to, że patogeny łatwo tolerują temperatury poniżej zera i mogą zimować w glebie lub na suchych liściach. Ich żywotność przyczynia się do łatwej infekcji. Zarodniki grzybów są przenoszone przez owady, a nawet przez wiatr, więc niezwykle trudno jest się przed nimi zabezpieczyć.

Objawy. Ciemne plamy na liściach mięty pojawiają się stopniowo: najpierw małe, a następnie prawie całkowicie pokrywają blaszki liściowe. Później można je zauważyć już na łodygach.

  • Co robić? Jeśli na mięcie pojawią się brązowe plamy (tylko na liściach i w niewielkich ilościach), sytuację można jeszcze poprawić. Pomocne będzie natychmiastowe spryskanie fungicydami.

Choroba białych plam na mięcie

Z naukowego punktu widzenia choroba ta nazywana jest septoriozą. Jest ona niezwykle trudna do wykrycia w pierwszej połowie sezonu. Daje o sobie znać w szczycie lata, u szczytu dekoracyjnej mocy mięty. Maksymalną aktywną porażkę rośliny obserwuje się przy stale wysokiej wilgotności powietrza. Przedłużające się deszcze i upały przyczyniają się do postępu choroby.

Objawy. Pomimo faktu, że plamienie nazywa się białym, plamy są wystarczająco ciemne. Mogą być lekko szarawe w środku i bardziej nasycone na krawędziach. Przede wszystkim dotknięte są dolne liście mięty, a górne liście mogą w ogóle nie zostać dotknięte. Z czasem grzyb rozprzestrzenia się na łodygi i, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, prowadzi do śmierci rośliny.

  • Co robić? Należy wziąć pod uwagę dobrą przeżywalność zarodników grzyba (mogą pozostać żywotne w glebie przez 2-3 lata), więc jako środek zapobiegawczy należy spulchnić glebę i użyć specjalnych preparatów.

Antraknoza i askochytoza

Te dwie choroby są bardzo rzadkie u mięty, ale zdarzają się. Charakteryzują się również tym, że są stosunkowo łatwe do wyleczenia. Łatwiej się ich pozbyć niż wszystkich powyższych. Mięta ogrodowa może zarazić się od roślin, z którymi sąsiaduje. Mięta domowa może zachorować z powodu wektorów owadów.

Objawy. Na liściach mięty obserwuje się brązowe plamy, zwłaszcza w ich środkowej części. Czasami można zaobserwować prawie czarne plamy. W przypadku askochytozy na bardzo późnym etapie plamienie zmienia się w ciągłe ciemnienie. Bez leczenia dochodzi do deformacji blaszek liściowych, łodygi stają się cienkie.

  • Co robić? Antraknoza jest zwalczana dość prostą metodą: oprysk zwykłą mieszanką Bordeaux. Askochytozę można wyleczyć tą samą metodą lub (jeśli stopień infekcji jest wyższy) przy użyciu silnych fungicydów sklepowych.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023