Garden Blog

Mech i porosty na drzewach owocowych: dlaczego się pojawiają, jak się ich pozbyć - skuteczne sposoby

Mech i porosty na pniach i gałęziach drzew to często zagadkowy widok dla początkujących ogrodników. Z jednej strony, stare, piękne ogrody ozdobne zawsze mają pokryte mchem drzewa i kamienie, majestatyczne i starożytne. Z drugiej strony, w profesjonalnych sadach wszystkie pnie drzew są czyste i zadbane.

Czy zatem należy się martwić, jeśli pnie drzew pokryte są mchem lub porostami? Jaka jest między nimi różnica? Jak szkodliwe lub nieszkodliwe są one dla jabłoni, grusz, śliw i innych drzew? Czy powinniśmy coś zrobić, jeśli mech i porosty pojawią się na drzewach w sadzie? Dowiedzmy się tego razem z naszymi ekspertami.

Mech i porosty w sadzie - przyczyny występowania

Wbrew powszechnemu przekonaniu, ani mchy, ani porosty nie są pasożytami, ani grzybami. Są to starożytne rośliny, które nie mają korzeni ani łodyg. W żaden sposób nie uszkadzają kory i nie mogą pobierać składników odżywczych i wody z drzew. Są całkowicie nieszkodliwe. Istnieje wiele różnych rodzajów mchów i porostów. Porosty są żółte i niebieskie, mchy są ciemnozielone, żółte i jaskrawo szmaragdowe.

Osiedlają się głównie w tych miejscach na pniu i gałęziach szkieletowych, gdzie gromadzi się kurz i martwe cząsteczki kory oraz zbiera się wilgoć. Żywią się substancjami rozpuszczonymi w wodzie pochodzącej z kurzu, mgły, rosy i deszczu. Są bardzo odporne i bezpretensjonalne. Dlaczego więc profesjonalni ogrodnicy zapobiegają rozwojowi mchów i porostów w sadach? W jaki sposób szkodzą one drzewom?

Porosty i mchy to organizmy symbiotyczne. W określonych warunkach mogą rosnąć na drzewach, kamieniach, powierzchniach betonowych i ceglanych, konstrukcjach drewnianych, dachach łupkowych, a nawet metalowych - wszędzie tam, gdzie znajdują się zanieczyszczenia i kurz oraz gdzie można utrzymać przynajmniej minimalną wilgotność. Porosty rosną stosunkowo wolno, podczas gdy mchy mogą rosnąć szybciej. W każdym razie ich tempo wzrostu jest nieporównywalne z roślinami wyższymi. Dlaczego drzewa pokryte są mchem? Mech na drzewie wskazuje na wysoką wilgotność. Można powiedzieć, że same mchy i porosty nie szkodzą bezpośrednio drzewom. A jeśli twoje drzewa mają kilka małych plam porostów na pniach, nie powinieneś się martwić. Jeśli widzisz mech, który rośnie tylko wtedy, gdy powietrze i gleba są wilgotne, masz już o czym myśleć. Dlaczego więc nigdy nie widać go w profesjonalnych ogrodach? Ponieważ w większości przypadków masowe pojawianie się porostów, zwłaszcza mchów, jest oznaką problemów z praktykami rolniczymi, niewłaściwą i niewystarczającą pielęgnacją drzew owocowych.

Dlaczego drzewa pokryte są mchem i porostami

Wysokie wody gruntowe, wody roztopowe, ich wzrost na wiosnę, stagnacja wody deszczowej

Mogą powodować nie tylko wysoką wilgotność gleby i powietrza, ale także choroby i całkowitą śmierć ogrodu. Zdarza się, że początkujący ogrodnicy nie wiedzieli, że poziom wód gruntowych jest wysoki, nie zwracali uwagi na fakt, że woda roztopowa utrzymuje się w ogrodzie przez długi czas, a opady gromadzą się. Przy wysokich wodach gruntowych młode sadzonki drzew owocowych dobrze rosną i zaczynają produkować wysokiej jakości plony. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie zwiększona wilgotność gleby. Korzenie docierają do podmokłej warstwy, wzrost młodych drzew spowalnia, rośliny stają się słabe i chore. Na pniach pojawia się mech i porosty, sygnalizując, że jest zbyt dużo wilgoci, a drzewa są chore.

Co robić. Podnieść miejsca sadzenia, przynajmniej lokalnie, i sadzić drzewa z płytkim systemem korzeniowym - na podkładkach karłowych i kolumnowych drzewach owocowych.

Słaba wentylacja i wysoka wilgotność

Jedna z głównych przyczyn pojawiania się mchu i porostów na pniach i gałęziach drzew owocowych. Korony nie są wystarczająco oświetlone przez słońce i są zacienione. Jeśli drzewa są sadzone zbyt blisko siebie od samego początku, konkurują również o składniki odżywcze i wilgoć w glebie. Jeśli przycinanie jest nieprawidłowe i niewystarczające, korony są słabo wentylowane, wilgoć stagnuje, co prowadzi nie tylko do pojawienia się mchu i porostów na pniach, ale także do chorób i rozprzestrzeniania się szkodników.

Co robić. Przy gęstym sadzeniu szkoda, ale ogród będzie musiał zostać przerzedzony. Należy usunąć najbardziej osłabione i uszkodzone drzewa, aby zapewnić reszcie wystarczającą przestrzeń życiową. Drzewa o średnich koronach powinny być sadzone nie bliżej niż 3 m od siebie, a duże drzewa powinny być sadzone w odległości 4-5 m. Zagęszczone korony dojrzałych drzew powinny być odpowiednio przycięte, a także należy zapewnić dobre oświetlenie i wentylację. Mech wiszący na drzewach w sadzie jest oznaką bardzo wysokiej wilgotności powietrza. Może to być zjawisko lokalne, na przykład, jeśli jedna z gałęzi drzewa wyrosła w kierunku budynku, w miejscu, w którym występuje stały odpływ wody deszczowej i lokalny obszar o wysokiej wilgotności. Będziesz musiał albo przeprojektować odpływ, albo odciąć gałąź, w przeciwnym razie zainfekuje ona całe drzewo chorobami.

Choroby i szkodniki

Choroby często hamują wzrost drzew, stają się one słabsze, kora zaczyna boleć, łuszczyć się i kruszyć. W rezultacie na dotkniętych obszarach pni i gałęzi zaczynają rosnąć mchy i porosty.

Co robić. Przeprowadzaj regularne inspekcje kory i pni, aby sprawdzić, czy nie ma plam na pniu, wysychania poszczególnych gałęzi, uszkodzeń kory itp. Odciąć uszkodzone gałęzie, opatrzyć rany. Systematycznie zabezpieczaj drzewa przed chorobami i szkodnikami. Żadna roślina uprawna nie może się bez tego obejść i pozostać zdrowa.

O prawidłowej ochronie sadu, doborze produktów i harmonogramach zabiegów przeczytasz na naszym blogu.

Zła pielęgnacja ogrodu, nieprawidłowe i niewystarczające nawożenie  

Kolejna przyczyna pojawiania się mchu i porostów na drzewach owocowych. Przy braku nawozu ogólny rozwój i wzrost jabłoni, grusz, śliw itp. spowalnia, a rośliny stają się słabsze. Początkujący ogrodnicy często przesadzają z nawozami azotowymi, w tym organicznymi (humus, obornik, nawóz kurzy itp.) Drewno staje się luźne, niedojrzałe, kora nie jest wystarczająco gęsta i gruba. W rezultacie jest łatwo uszkadzane przez szkodniki, pęka od chorób i nie toleruje zmian warunków pogodowych. W rezultacie na drzewach rosną mchy i porosty. Brak nawozów potasowych i fosforowych, zwłaszcza w drugiej połowie lata i jesienią, zapobiega dojrzewaniu drewna i kory przed zimą, a drzewa nie tolerują mrozu.

Co robić. Przestrzegaj zasad agrotechniki i prawidłowo wykonaj jesienne nawożenie.

Zimą zabezpiecz sad przed zającami i innymi gryzoniami, aby nie uszkodziły pni, zwłaszcza młodych drzew.

Jakie problemy powodują mchy i porosty w ogrodzie?

Porosty i mchy mogą osiedlać się na gałęziach i pniach, ale nie pasożytują na drzewach. Jeśli jest ich dużo, świadczy to o problemach ze stanem ogrodu, warunkami uprawy i pielęgnacją. Najczęściej problemy pojawiają się w starych, opuszczonych lub wiejskich ogrodach amatorskich, które nie były odpowiednio pielęgnowane przez długi czas. Mech i porosty nie powodują problemów, ale mogą je częściowo nasilać.

  • Wilgoć jest zatrzymywana pod warstwą mchu i porostów, a gałęzie nie wysychają przez długi czas po zimie, po deszczach itp. Wzrasta ryzyko aktywnego rozmnażania się infekcji grzybiczych i bakteryjnych oraz chorób kory.

  • Szkodniki wykorzystują warstwę mchu i porosty jako zimowe schronienie i miejsce lęgowe.

  • Z drugiej strony, warstwa mchu chroni korę przed nagłymi wahaniami temperatury, wiatrem, oblodzeniem i zlodowaceniem.

Mchy i porosty rosną powoli, więc często osiedlają się na dojrzałych drzewach. Często nie mają czasu, aby zdobyć przyczółek na młodszych roślinach, a pnie i gałęzie szybko rosną na szerokość i wysokość. Jeśli zaobserwujesz, gdzie mchy i porosty najczęściej występują na drzewach, zobaczysz, że są to stare drzewa, z zahamowanym wzrostem, na nieodpowiednich glebach, z zagęszczoną koroną, niewystarczającą ilością światła, z wieloma chorobami i uszkodzeniami oraz połamanymi gałęziami. Nie znajdziesz takich drzew w dobrze utrzymanym ogrodzie.

Jak pozbyć się mchu i porostów na drzewach?

Odpowiedzieliśmy już na niektóre z powyższych pytań. Kontynuujemy dzielenie się sekretami prawidłowej pielęgnacji sadu. Pnie i kora głównych gałęzi szkieletowych drzew starszych niż 8-10 lat - delikatnie szczotkować szczotką o sztywnym włosiu. Nie używaj metalowych skrobaków, ponieważ mogą uszkodzić korę. Zwykle robi się to każdej jesieni. Takie czyszczenie pomoże usunąć martwe cząstki kory, a w jej fałdach będzie mniej zimujących owadów. Przy regularnej pielęgnacji i odpowiednich praktykach rolniczych sad będzie wolny od mchu i porostów.

Przycinaj ogród, przerzedzaj koronę i cały ogród, jeśli to konieczne. Nie zapomnij potraktować wszystkich cięć lakierem ogrodowym. Być może warto całkowicie odmłodzić ogród, dodając nowe drzewa.

Zapoznaj się z zaleceniami ekspertów dotyczącymi zakładania nowego ogrodu lub uzupełniania już istniejącego. W niektórych przypadkach bardziej efektywne jest sadzenie nowych drzew, najlepszych odmian jabłoni, grusz, śliw, moreli, wiśni itp.

Stary zaniedbany ogród będzie wymagał długiej i dość skomplikowanej pielęgnacji, zanim będzie można go przywrócić. Całkowite odmłodzenie starego drzewa do aktywnego owocowania zajmie kilka lat. W tym czasie młode drzewa wyrosną i zaczną przynosić owoce.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One