Garden Blog

Kladosporioza lub brunatna plamistość: pomidory i ogórki zagrożone - objawy, leczenie, odmiany odporne

Kladosporioza to niebezpieczna, szkodliwa i niestety szeroko rozpowszechniona choroba roślin warzywnych. Inna nazwa to brunatna lub oliwkowa plamistość. W połowie lata pomidory i ogórki stają się szczególnie podatne na tę chorobę. Problem ten jest poruszany przez ogrodników w każdym sezonie. Jak go rozwiązać?

Czym jest cladosporioza pomidorów i ogórków? Jest to choroba grzybicza, która atakuje liście pomidorów i innych psiankowatych, ogórków, cukinii i innych roślin warzywnych. Objawia się zarówno na roślinach w otwartym terenie, jak i w szklarniach. Pozbycie się brązowej plamistości jest dość trudne. Patogeny Cladosporiosis są w stanie przetrwać w glebie i na resztkach roślinnych przez długi czas - zarówno podczas suszy, jak i silnych mrozów. Infekcja następuje z wiatrem, z rozprysków wody, cząstek gleby, narzędzi ogrodniczych, butów roboczych, sadzonek z cudzego ogrodu - prawie z każdego źródła, zarodniki grzybów są lekkie i są przenoszone przez wiatr jak pył.

Kiedy i jak pojawia się cladosporiosis - główne objawy, opis

Skuteczna walka z brązową plamistością zaczyna się od tego, że będziesz w stanie zidentyfikować początek choroby na czas. Jest to szczególnie ważne w przypadku upraw szklarniowych.

 • Przy zwiększonej wilgotności i temperaturze +22-25 ° C - konidia grzybów zaczynają się aktywnie rozwijać. Zazwyczaj rozprzestrzenianie się chorób rozpoczyna się w czerwcu-lipcu. W tym czasie pojawiają się pierwsze oznaki porażki.

 • Na liściach pomidorów, ogórków, cukinii, papryki, dyni, bakłażanów i innych roślin pojawiają się najpierw białawo-żółte małe plamki. Najczęściej - na tylnej stronie liścia. Następnie powiększają się, stają się szaro-brązowe, łączą się w duże. Dotknięte obszary wysychają i kruszą się. Powierzchnia liścia staje się niejednorodna, w niektórych miejscach - zbita, staje się nietypowo aksamitna.

 • Brązowa plamistość szybko się rozprzestrzenia. Ważne jest, aby wiedzieć, że jeden chory krzak pomidora lub ogórka może szybko zainfekować całą plantację. W szklarniach infekcja rozprzestrzenia się szczególnie szybko.

 • Jeśli widzisz już wyraźne oznaki infekcji, powinieneś natychmiast rozpocząć leczenie. Nie czekaj, infekcja nie zniknie sama.

 • Najlepszym sposobem walki jest zapobieganie jej w odpowiednim czasie.

 

Szkodliwość brązowej plamistości

 • W pierwszym etapie na wewnętrznej stronie liścia pojawiają się małe żółto-zielone kropki. Kiedy pojawiają się na zewnątrz, w postaci widocznych plam - jest to drugi etap. Zwykle ma to miejsce w okresie aktywnego wzrostu sadzonek po posadzeniu w grządkach, tworzenia się szczotek owocowych i aktywnego kwitnienia. W rezultacie kolor kruszy się, jajnik nie rozwija się. Rośliny wykazują ogólne opóźnienie wzrostu i tworzenia owoców. Oczywiście nie należy oczekiwać dobrych i wysokiej jakości zbiorów z takich krzewów.

 • Ponadto zatrzymuje się normalny przepływ składników odżywczych do łodyg i korzeni. Uszkodzone liście nie mogą normalnie fotosyntetyzować, a owoce gromadzą cukry, tracą smak i wygląd.

 • Następnie liście całkowicie zwijają się, wysychają i opadają. Owoce przybierają brązowy kolor, pokrywają się zgnilizną i nie nadają się nawet do przetworzenia.

Jak chronić ogórki, pomidory i paprykę przed cladosporiozą - metody zapobiegania

Najlepszą metodą jest zapobieganie. Jeśli wykonasz zabiegi na czas i będziesz przestrzegać zasad agrotechniki, nie będziesz musiał stosować silnych preparatów, aby uratować zbiory.

Główne agrotechniczne metody zapobiegania brunatnej plamistości

Korzystne warunki dla sadzonek i dorosłych roślin

 • Regulacja wilgotności w szklarni i obszarach uprawy sadzonek. Wentylacja, unikanie nadmiernego nawadniania gleby.

 • Optymalizacja temperatury powietrza. W razie potrzeby zacieniaj szklarnie i nasadzenia zewnętrzne. Używaj agrowłókniny i siatek cieniujących. Upewnij się, że temperatura nie wzrasta powyżej +25°C.

 • Czyszczenie i dezynfekcja szklarni. Jak pozbyć się plamistości w szklarni? Ostrożnie usuwaj resztki roślin, traktuj ramę i konstrukcję specjalnymi kompozycjami od jesieni i wiosny, fumiguj przeciągami siarki itp.

 • Sadzenie odmian i mieszańców odpornych na cladosporiozę. Najbardziej odporne są zazwyczaj nowoczesne hybrydy F1.

 • Pasynkowanie i usuwanie liści. Krzewy nie powinny być zbyt gęste. Pasynkować krzewy tak, aby korona była dobrze wentylowana. Usuń dolne liście, które dotykają ziemi. Okresowo sprawdzaj rośliny i wycinaj chore liście. Dezynfekuj narzędzia ogrodnicze, takie jak sekatory, nożyce do przycinania, grabie itp.

Nie spiesz się z sadzeniem sadzonek, ziemia musi się dobrze rozgrzać, w przeciwnym razie osłabione zimnem rośliny będą słabe i szczególnie podatne na choroby.

Jak prawidłowo przeszczepić sadzonki pomidorów do łóżek - przeczytaj w artykule.

Rozpocznij karmienie po 2 tygodniach od posadzenia, ale nie wcześniej, pozwól roślinom się przystosować.

Jak uniknąć typowych błędów w uprawie pomidorów - powiedz naszym ekspertom.

Przestrzegaj reżimu podlewania, używaj ciepłej wody +20-22 ° C, nie możesz podlewać pomidorów lodowatą wodą ze studni. Podlewać głęboko raz na 4-5 dni, podlewanie powierzchniowe prowadzi do rozwoju chorób. Nie używaj zraszania, podlewaj tylko pod korzeń. Idealnym rozwiązaniem jest nawadnianie kropelkowe.

Dobry efekt daje ściółkowanie grządek, obniża temperaturę gleby, minimalizuje wnikanie cząstek gleby z patogenami na liście. Ta metoda pomaga również jako środek zapobiegawczy przeciwko fytoftorozie.

Jak odróżnić kladosporiozę od fytoftorozy?

Fytoftoroza i brązowa plamistość różnią się zarówno objawami, jak i szybkością rozprzestrzeniania się. W przypadku kladosporozy plamy pojawiają się równomiernie na całej powierzchni liścia. W przypadku fytoftorozy - brązowe mokre plamy pojawiają się najpierw na krawędzi liści, a następnie na pniach.

Plamistość liści bez leczenia całkowicie zniszczy krzewy w ciągu 20-30 dni. Fytoftoroza - rozprzestrzenia się dosłownie z prędkością ognia i w ciągu tygodnia wszystkie rośliny obumrą.

Brązową plamistość można skutecznie wyleczyć za pomocą preparatów ogrodniczych, jeśli w porę zauważy się objawy choroby. We wczesnych stadiach można stosować biopreparaty. Skuteczne środki przeciwko fytoftorozie są bardziej środkiem zapobiegawczym. Preparaty ogrodnicze mogą znacznie spowolnić jej rozwój, ale całkowite wyleczenie chorych krzewów jest prawie niemożliwe. A biopreparaty do leczenia - generalnie bezsilne.

Szczegółowo o tym, jak uratować pomidory i psiankowate przed fytoftorozą - eksperci opowiadają w artykule.

Preparaty biologiczne do zapobiegania brązowym plamom

Zabiegi są uważane za zapobiegawczą i łagodną metodę ochrony. W większości przypadków podstawą biopreparatów są żywe mikroorganizmy, które są w stanie oprzeć się patogenom grzybowym i zahamować ich rozwój.

Kiedy należy użyć opryskiwacza? Pożądane jest wykonanie zabiegu przed lub bezpośrednio po posadzeniu, a następnie powtórzenie zgodnie z instrukcją. Bezpieczne jest stosowanie takich preparatów w okresie dojrzewania i zbiorów.

 

Środki ludowe przeciwko brązowej plamistości

Metody te, jak również biopreparaty - profilaktyczne i leczyć poważne zmiany nie mogą. Jednak mogą spowolnić rozwój cladosporiasis. Ale niczego nie gwarantują. Jeśli jesteś profesjonalistą i chcesz zaplanować zbiory, ich wysoką jakość i przechowywać je przez długi czas, zalecamy stosowanie specjalnych fungicydów ogrodowych.

 • Roztwór jodu. Na 20 litrów wody dodaj 30 kropli aptecznego jodu i dokładnie spryskaj liście, szczególnie ostrożnie - dolną stronę.

 • Serwatka mleczna. Do zabiegu należy zmieszać 1 część sfermentowanej serwatki z 20 częściami wody. Na przykład 200 ml serwatki na 4 litry wody.

 • Napar z czosnku. Aby to zrobić, weź 500 g świeżych strzałek czosnku lub 2-3 główki, zmiażdż, dodaj 10 litrów wody, pozostaw do zaparzenia na jeden dzień.

 • Mangan. Lekkim roztworem manganu spryskuje się liście wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Ważne jest, aby roztwór był słaby, w przeciwnym razie istnieje ryzyko poparzenia liści.
 

Jak zwalczyć cladosporiozę na pomidorach i ogórkach - leczenie brązowych plam, najlepsze preparaty

Czym leczyć, jeśli brązowa plamistość jest wyraźnie wyrażona? Specjalne fungicydy. Jest to najbardziej skuteczna i niezawodna grupa fungicydów. Jeśli są stosowane prawidłowo, są bezpieczne i niezawodnie chronią rośliny i uprawy. Choroba może pojawić się już na sadzonkach, a do leczenia pomidorów, ogórków, papryki - konieczne jest stosowanie wysokiej jakości chemicznych fungicydów przeciwko kladosporozie.

 Preparaty przeciwko brązowej plamistości

Gdy pogoda sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się choroby na pomidorach, papryce, ogórkach - preparaty chemiczne skutecznie ochronią i wyleczą rośliny.

 • Można stosować - preparaty miedziowe.

 • Fungicydy układowe.

Należy przestrzegać przemienności substancji czynnej. Nie przekraczać krotności zabiegów, zmieniać preparaty, jeśli konieczne jest wielokrotne powtarzanie zabiegu.

 

Odmiany i mieszańce odporne na cladosporiozę (brunatną plamistość)

Mówiliśmy już o zaletach różnych odmian i mieszańców pomidorów. Dlatego krótko przypomnimy, że najbardziej odporne na poważne choroby - to hybrydy pomidorów, hybrydy ogórków, papryki, bakłażanów, arbuzów, cukinii i tak dalej.

 • Pomidory. Większość hybryd jest bardziej odporna na brązową plamistość niż nasiona odmianowe. Dobrą odporność wykazują odmiany z grupy De Barao, czerwone itp.

 • Ogórki. Należy zwrócić uwagę na mieszańce partenokarpiczne ogórków, są one samopylne i odporne na większość chorób. 

Brązowa plamistość - niebezpieczna choroba i niestety bardzo powszechna. Ale można pokonać cladosporiozę - dobra pielęgnacja, silne i zdrowe rośliny, terminowe leczenie pomogą zebrać piękne i smaczne plony!

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023