Garden Blog

Jak prawidłowo nawozić agrest wiosną: opowiadamy o wszystkich szczegółach tego procesu

Wśród Twoich krzewów jagodowych znajduje się agrest? Prawdopodobnie wiesz, że dość szybko zużywa on zasoby składników odżywczych w glebie. Charakteryzuje się potężnym systemem korzeniowym, który aktywnie wchłania przydatne substancje, powodując ich niedobór. Jest to główny powód, dla którego możliwe i konieczne jest dokarmianie agrestu.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem i nie wiesz, czym karmić agrest, aby uzyskać dobre zbiory, ten artykuł z pewnością Ci pomoże. Na blogu Garden Number One rozmawiamy o tym, jakimi nawozami karmić agrest i jak najlepiej to robić. Wszystkich zainteresowanych pielęgnacją, karmieniem agrestu i innymi niuansami dotyczącymi nawożenia zapraszamy do zapoznania się z naszym materiałem.

Kiedy i czym karmić agrest wiosną, aby uzyskać dobre zbiory

Agrest zaskakująco dostosowuje się do prawie każdej gleby i może rosnąć i dawać zbiory, jeśli nie wszędzie, to w wielu miejscach. Niemniej jednak z czasem gleba jest wyczerpana, a ogrodnicy zastanawiają się, dlaczego krzew kwitnie, ale nie owocuje dobrze? Częściowo o tym problemie pisaliśmy w osobnym artykule. Rzeczywiście, niskie odżywienie gleby może czasami być przyczyną słabego owocowania. Aby wykluczyć ten niuans, konieczne jest wiosenne nawożenie.

Aby uzyskać jak najwyższe plony, eksperci zalecają coroczne nawożenie. Pod warunkiem systematycznego nawożenia, z zachowaniem niskiego stężenia składników odżywczych. Minimalna częstotliwość nawożenia to raz na 3 lata. Jest to warunkiem dobrych zbiorów!

Dokarmianie agrestu wiosną pozwala pobudzić roślinę i zapewnić jej zapas składników odżywczych potrzebnych do udanego kwitnienia i owocowania. Schematycznie nawożenie wiosną można podzielić na 3 etapy:

  • Pierwsza aplikacja nawozu. Jest to również najważniejsza aplikacja nawozu, pozwalająca na stworzenie podstaw odżywczych. Przeprowadza się ją, gdy tylko rozmarznie śnieg i ustabilizuje się temperatura. W przybliżeniu - na przełomie marca i kwietnia, w zależności od warunków klimatycznych. Na początku okresu wiosennego występuje zwiększona wilgotność, dzięki czemu pierwsze karmienie agrestu jest doskonale odbierane przez glebę. Nabrzmiewające pąki na krzewach są dobrym wyznacznikiem dla pierwszej aplikacji nawozu. 

  • Druga aplikacja nawozu. Przeprowadza się ją około 15 dni po pierwszej aplikacji nawozu. Wyznacznikiem są jajniki pojawiające się na gałęziach. Do tego czasu krzewy powinny być wyraźnie zielone.

  • Trzecia aplikacja nawozów. Kolejne +/- 15 po drugim. Zazwyczaj przypada to na pierwszego lub dziesiątego maja. 

Dokładne daty, w których przeprowadza się to lub inne nawożenie krzewów agrestu na 

wiosnę, trudno powiedzieć, dlatego należy skupić się na kondycji krzewów i warunkach pogodowych. No i oczywiście starannie wybrać, jaki nawóz zastosować wiosną do agrestu. O tym - dalej!

Jaki jest najlepszy sposób karmienia agrestu wiosną?

Dla większości najpopularniejszych odmian w Polsce agrotechnika uprawy jest w przybliżeniu taka sama. Dlatego pytanie, jakim nawozem karmić agrest wiosną, można zadać ogólnie dla wszystkich odmian. Tak, istnieje również agrest krzewiasty, który jest doskonałym elementem projektowania krajobrazu. To już trochę inna historia. Mówimy o tym, czym lepiej karmić agrest zwykły, owocujący.

Nawozem azotowym. W przypadku agrestu trudno przecenić znaczenie nawozów azotowych na początku sezonu. To od ich obecności zależy intensywność wzrostu pędów i efektywność zawiązywania owoców. Niedobór azotu w glebie jest często przyczyną słabej kondycji krzewu: liści jest mało lub są matowe, pędy słabo się rozwijają itp. Dlatego stosujemy mocznik: wystarczy tylko 10-15 g na wiadro wody. Alternatywą może być azotan amonu, który stosuje się w takich samych proporcjach.

Kompleksy mineralne. Aby krzew nie tylko dawał młode pędy, ale także był podatny na obfite owocowanie, konieczne jest zapewnienie mu równowagi minerałów na wiosnę. Potas jest ważnym nawozem dla agrestu. Jeśli wiosną w glebie nie ma wystarczającej ilości potasu, kwitnienie może być bardzo rzadkie. Czasami dochodzi do tego, że kwiatostany odpadają na najwcześniejszym etapie ich pojawiania się. Konieczne jest również zastosowanie siarczanu. Aby utrzymać optymalną równowagę dla agrestu, należy rozcieńczyć siarczan i potas w wodzie: proporcja - odpowiednio 15 g, 50 g, 10 litrów. Fosfor - to jest to, czy, karmić agrest po zimie jest ważne w nie mniejszym stopniu. Sugerujemy stosowanie 30-50 g superfosfatu pod krzak. Ilość karmienia zależy od wieku i wielkości krzewu.

Nawozy organiczne. Tak, organiczne - to jest to, czym karmić agrest wiosną przed kwitnieniem jest możliwe przy braku kompleksów mineralnych. Jeśli sadzisz sadzonki tylko wiosną, idealną opcją jest dodanie kompostu ogrodowego bezpośrednio do studni. Już w trakcie uprawy pożądane jest wprowadzenie substancji organicznych jesienią: więcej o nawożeniu ogrodu owocowego jesienią można przeczytać w naszym artykule. 

Środki ludowe. Ta pozycja jest specjalnie dla tych, którzy nie wiedzą, jak karmić agrest na wiosnę, ale są pewni, że zawracać sobie głowę zakupem wysokiej jakości kompleksów mineralnych - nie chce. Można użyć naparu ziołowego. Już w kwietniu w Polsce w pełnym rozkwicie mniszka lekarskiego. Nieco później kwitną i żywokost. Te dwie rośliny można drobno posiekać, zalać wodą i odstawić w miejsce zamknięte przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych na 5-7 dni. Następnie - zdekantować i rozcieńczyć w wodzie w stosunku 1 do 10. Gotowe! Teraz wystarczy wlać około 1 wiadra powstałego naparu ziołowego pod każdy krzak agrestu.

Innym dobrym przepisem ludowym jest napar z obierków ziemniaczanych. Maksymalny budżet i, jak mówią, skuteczny. W rzeczywistości wszystko jest logiczne, ponieważ ziemniak zawiera skrobię, która ma stymulujący wpływ na krzew owocowy. Aby uzyskać maksymalny efekt, można dodać więcej popiołu drzewnego. Na 1 krzew agrestu: napar na bazie 1-1,5 kg obierków ziemniaczanych + 200 g popiołu drzewnego.

Zalecenia: jak karmić agrest wiosną, aby uzyskać dobre zbiory

Tak więc, czym karmić agrest w kwietniu lub maju - uporządkowane. Oczywiście wiosenne karmienie agrestu nawozami mineralnymi lub organicznymi jako alternatywa wpływa pozytywnie na roślinę. Istnieją jednak pewne zalecenia, które pomogą uniknąć typowych błędów:

  1. Stosuj się do zalecanych przez nas proporcji lub instrukcji producenta. W zależności od tego, czym karmić agrest wczesną wiosną, decydujesz w tym roku. Faktem jest, że niedobór składników odżywczych jest zły, ale także ich nadmiar nie oznacza niczego dobrego. Czasami przekarmienie osłabia krzew, czyni go chorym. Taki agrest może w ogóle przestać owocować.

  2. Kupując nawozy mineralne do krzewów owocowych, należy zwrócić uwagę na stężenie tego czy innego składnika. Agrest potrzebuje zarówno makro-, jak i mikroelementów. Makroelementy obejmują azot, potas, fosfor itp. - już o nich mówiliśmy. Natomiast mikroelementy ważne dla witalności tego krzewu owocowego to m.in. bor, mangan czy miedź. Agrest potrzebuje ich w niewielkim stężeniu.

  3. Przed nawożeniem krzewów agrestu wiosną bezpośrednio do gleby, upewnij się, że gleba jest przynajmniej trochę luźna. Nie należy wprowadzać nawozu do gleby twardej jak asfalt. W takim przypadku po prostu ich nie przyjmie, a cała procedura zamieni się w stratę czasu. 

  4. Bądź ostrożny z substancjami organicznymi. Nie chodzi nawet o ilość nawozu organicznego. A raczej nie tylko w ilości. Na przykład, jeśli stosujesz obornik, używaj tylko przefermentowanego obornika. Materię organiczną należy zawsze rozcieńczać wodą, aby zminimalizować jej stężenie. Stosunek przefermentowanego obornika do wody powinien wynosić 1 do 10. 

Jesteśmy pewni, że po przeczytaniu naszego artykułu z łatwością wybierzesz, jakim nawozem karmić agrest wiosną i po mistrzowsku poradzisz sobie z tą procedurą. Życzymy powodzenia!

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023