Garden Blog

Jak pozbyć się chrząszcza majowego i jego larw?

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie…– to brzmi dość romantycznie tylko w książkach. Jednak z punktu widzenia ogrodników, letnich mieszkańców i ogrodników wszystko jest o wiele bardziej prozaiczne. Niewinnie wyglądające latające robaki naprawdę tworzą dodatkowe otoczenie w ogrodzie i swoją obecnością dopełniają klimat zielonej bajki, który jest nieodłącznym elementem późnej wiosny. Mimo to w przypadku upraw ogrodowych chrząszcze – szkodniki w ogrodzie, które stanowią zagrożenie i są bezpośrednio szkodnikami. Jeśli chrząszcze majowe w ogrodzie występują w dość dużej liczbie, a martwisz się o swoje nasadzenia, nie powinieneś pozwolić, aby sytuacja się pogorszyła. Konieczne jest podjęcie działań, które pomogą chronić przyszłe zbiory. Następnie porozmawiamy o negatywnym wpływie owada i sposobach pozbycia się go na różne sposoby: od popularnych produktów sklepowych po tradycyjne ludowe.

Czym szkodzi chrząszcz?

Należy natychmiast wyjaśnić, że larwa nie staje się od razu chrząszczem, ale staje się nim na pewnym etapie swojego życia. Tak, prawie, jak u Kafki, tylko proces transformacji jest raczej powolny i implikuje pełny cykl, który trwa aż 4 lata. Najpierw składane jest jajo, potem pojawia się larwa (najdłuższy stan), potem poczwarka, a w skutku znany jako majowy chrząszcz ogrodowy, którym dzieci uwielbiają się bawić. On jest naprawdę zabawny. Tak bardzo, że wkrada się wątpliwość, czy chrząszcz majowy szkodzi ogrodu? Tak, zdecydowanie źle! Pod względem skali zniszczeń trudno go porównywać ze stonką ziemniaczaną, o której mówiliśmy wcześniej, ale i tak jest to szkodnik dość groźny. Pierwsze cierpią drzewa i krzewy liściaste. Owad uwielbia żywić się soczystymi liśćmi różnorodnej roślinności: zarówno dzikiej, jak i uprawnej. Może zajmować wiśnię, jabłko, śliwkę, malinę, porzeczkę. Najsmutniejsze jest to, że woli gryźć młode pędy.

Jeśli chrząszcz w ogrodzie jest liczny, to szkody wyrządzone roślinom są co najmniej silnym ciosem, a co najwyżej katastrofalnym dla nich. Jednak co ciekawe, w rzadkich przypadkach dorośli są krytycznie niebezpieczni. To larwy znajdujące się w górnej warstwie gleby powodują największe szkody w uprawach rolnych. Czy potrzebują czegoś do jedzenia? I mają apetyt! Wykorzystuje się więc soczyste korzenie młodych roślin w ogrodzie, w tym ziemniaków. Okazuje się, że pozornie bezradne larwy chrząszczy mają najpotężniejszy aparat gębowy jak na swoją wielkość i gryzą prawie wszystko. Teraz prawdopodobnie nie masz już pytania, dlaczego larwy chrząszcza majowego są niebezpieczne w ogrodzie i czy należy się nimi zająć?

Jak usunąć larwy chrząszcza majowego z ogrodu?

Istnieją różne sposoby radzenia sobie z larwami chrząszcza. Jeśli podzielisz je na kategorie, to w zasadzie są to metody chemiczne i biologiczne. Druga opcja jest uważana za bardziej humanitarną, czy coś w tym rodzaju. Oznacza to przede wszystkim atrakcyjność naturalnych wrogów chrząszcza - są to nietoperze, ptaki, krety, jeże. Jednak tutaj z dużym prawdopodobieństwem pojawia się inny problem - w rzeczywistości obecność na terenie ogrodu wszystkich powyższych postaci, z których wiele, choć naprawdę pomagają pozbyć się chrząszczy i ich larw, są inne szkodniki roślin ogrodowych. Dlatego ta metoda walki jest bardzo amatorska, bo inne szkodniki ogrodowe oczywiście szkodzą roślinom i są niebezpieczne.

Prostszym, ale nie tanim rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych preparatów biologicznych na bazie szczepów grzybów i bakterii, których działanie jest skierowane przeciwko larwom chrząszcza. Wadą takich środków jest to, że nie przechowuje się ich długo i nie zawsze są skuteczne. Z tego powodu większość mieszkańców Polski i ogrodników wybiera chemię sklepową, której zalety są oczywiste: niska cena, szybkie działanie i wysoka wydajność. Składnik chemiczny to zdecydowanie minus. Wśród popularnych opcji na rynku można wyróżnić lekarstwo na larwy chrząszcza majowego w ogrodzie - specjalny środek owadobójczy o działaniu kontaktowo-jelitowym. Dzięki niemu walka z larwami chrząszcza majowego w ogrodzie jest skazana na sukces.

 

Jak poradzić sobie z bakterią majową w ogrodzie metodami ludowymi?

Wróg został zidentyfikowany. To jest larwa chrząszcza majowego. Zniszczenia w ogrodzie są oczywiste. Ale nie ma możliwości szybkiego zakupu specjalistycznych środków? Możesz spróbować metod ludowych, których jest naprawdę sporo. Warto wyróżnić tylko te najbardziej popularne i skuteczne. Na przykład napar z cebuli. Do jego przygotowania wyklucza się skórkę cebuli. Na 10 litrów wody potrzeba około 1/3 wiadra łuski. Po namoczeniu należy go przechowywać przez 4-5 dni w chłodnym miejscu, po czym można zacząć z niego korzystać. Jeśli stężenie jest zbyt wysokie, w razie potrzeby rozcieńczyć wodą. Całość należy zdekantować, a uzyskany czysty płyn równomiernie spryskać miejsce.

Niektórzy ogrodnicy używają skórki czosnku w tym samym duchu i twierdzą, że jest efekt. Jod może pochwalić się taką samą chwałą. Tak, najpowszechniejszy jod, który prawdopodobnie leży bezczynnie w Twojej apteczce. Wiadro wody potrzebuje tylko 20-25 kropli jodu. Nie trzeba nalegać - wystarczy dokładnie wymieszać. Konieczne jest przetworzenie witryny 2-3 razy w odstępach 3-5 dni. Zgodnie z tą ideą, po pierwszym razie larwy nie będą czuły się zbyt dobrze, delikatnie mówiąc.

Niektórzy rzemieślnicy zamiast jodu używają amoniaku. Tylko tam nie można się wahać, inaczej alkohol zniknie i nie będzie miał żadnego efektu. Chociaż metoda jest początkowo wątpliwa, jest nieszkodliwa, więc możesz spróbować.

Najprostszą opcją, która dosłownie i w przenośni leży na powierzchni, jest zbieranie larw. Niektóre z nich nie są głębokie i można je zobaczyć. Jednak ten proces jest oczywiście niezwykle pracochłonny i nieefektywny.

 

Środki zapobiegawcze: jak pozbyć się chrząszcza z ogrodu?

Larwa chrząszcza nie pojawia się znikąd. Dorosłe osobniki składają jaja. Mówiliśmy o tym na początku artykułu. Jak sobie z nimi radzić, aby nie zdarzało się to w ogrodzie i jak pozbyć się szkodników z ogrodu, zapobiegając ich nadmiernej inwazji? Odpowiedź jest dość logiczna: najlepszym lekarstwem na larwy chrabąszcza jest zapobieganie! Głównym środkiem zapobiegawczym jest sadzenie w miejscu roślin, które odstraszają robaki. Na przykład samice chrabąszcza wyjątkowo niechętnie składają jaja na terenach, gdzie rośnie czarny bez czy łubin. Oczywiście nie trzeba sadzić bezpośrednio w ogrodzie. Może znajdować się w pobliżu witryny.

Rośliny strączkowe są dobrze odpychane przez polskie chrząszcze majowe. Ich obecność obok sadzonych ziemniaków minimalizuje prawdopodobieństwo poważnych szkód w uprawie bulw. Dobrym rezultatem jest wstępne ściółkowanie ziemi zrębkami drzewnymi lub pokruszonymi łupinami orzecha włoskiego. W takich warunkach składanie jaj w glebie staje się zbyt trudne dla samic chrabąszcza, które szukają bardziej dogodnego terytorium. Mocznik zasłużył na doskonałe recenzje. W końcu, jak wiadomo, ten szkodnik nie lubi azotu, więc mocznik rozpuszczony w wodzie (od 10 g na 1 litr) jest doskonałym środkiem zapobiegawczym. Konieczne jest najpierw poluzowanie ziemi, a następnie potraktowanie obszaru powstałym roztworem.


Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023