Garden Blog

Drutowiec w ogrodzie: jak chronić rośliny okopowe - ziemniaki, marchew

Drutowiec to larwa chrząszcza kowadełkowego, która jest szkodliwa dla bulw roślin uprawnych. Drutowiec otrzymał swoją nazwę, ponieważ jego larwy są długimi owadami o długości do 5-7 cm, z twardymi pokrywami. Szkody powodowane przez drutowca są nie mniejsze niż te powodowane przez stonkę ziemniaczaną.

Jakie rośliny uszkadza drutowiec? Co zjada w ogrodzie? Larwy potrzebują kilku lat, aby osiągnąć dorosłość. Żywią się korzeniami roślin, liśćmi zbóż, a gdy dorastają, poważnie uszkadzają bulwy ziemniaków, marchew itp., przegryzając ich długie korytarze dosłownie na wylot. Taka uprawa nie tylko traci swój wygląd, ale także szybko się psuje. Tak zjedzonych ziemniaków nie można przechowywać. Będą musiały zostać natychmiast przetworzone lub po prostu wyrzucone po kilku miesiącach.

Jeśli obecność stonki ziemniaczanej na roślinach ogrodowych można natychmiast zidentyfikować, można podjąć środki zaradcze i uratować ziemniaki i inne psiankowate, to drutowiec nie jest tak łatwy do zauważenia. Żyje i działa w ziemi i jest trudniejszy do kontrolowania.

Problem polega na tym, że larwa rośnie w ziemi, aż stanie się drutowcem - 3-4 lata. Na różnych etapach rozwoju larwalnego drutowiec zjada nasiona, młode sadzonki, korzenie, łodygi i bulwy. Larwy wyglądają jak robaki, młode mają do 10 mm długości, a dorosłe do 5 cm. Mają bardzo twardą, jasną lub żółtawą osłonę, którą trudno jest uszkodzić mechanicznie, z wyjątkiem rozdrobnienia łopatą. W pierwszym roku larwy nie powodują żadnych zauważalnych szkód, chyba że jest ich dużo. Ale w 3-4 roku stają się prawdziwą katastrofą dla ogrodu.

Walka z drutowcami w ziemi jest trudna, ale nie niemożliwa. Postępuj zgodnie z naszymi radami, zastosuj zestaw środków, a możesz znacznie zmniejszyć straty w uprawach.

Zwalczanie drutowców: metody rolnicze i chemiczne

Aby zapobiec stratom plonów w ogrodzie spowodowanym przez larwy drutowców, zalecamy stosowanie różnych metod ochrony. I używać ich w połączeniu. Dzięki temu będziesz w stanie kontrolować sytuację związaną z drutowcem w swoim ogrodzie.

Metody rolnicze i chemiczne - pozbycie się drutowców

Staranna pielęgnacja grządek, czystość i odchwaszczanie oraz usuwanie resztek roślinnych to jedne z najskuteczniejszych sposobów zwalczania drutowców.

  • Chrząszcze i larwy zimują na głębokości od 10 do 20 cm. Dlatego kopanie i orka z przewróceniem warstwy w ogrodzie przed nadejściem chłodów znacznie zmniejszy liczbę szkodników, które przetrwają do wiosny.

  • Usuń wszystkie resztki roślinne z ogrodu, spróbuj usunąć wszystkie bulwy ziemniaka, małe, uszkodzone itp.

  • We wczesnych stadiach drutowiec żywi się korzeniami chwastów, więc na dużych obszarach, gdzie nie masz siły na ręczne pielenie, pozbądź się chwastów za pomocą herbicydów. Zachowaj szczególną ostrożność przy usuwaniu trawy pszenicznej - jest ona jednym ze źródeł pożywienia larw.

  • Przestrzegaj płodozmianu. Nie sadzić ziemniaków po innych roślinach okopowych. Dobrymi poprzednikami są rośliny strączkowe - groch, fasola, lucerna, soja itp.

  • Jako przynętę na drutowce można wysiewać sałatę w przejściach.

Sideraty od drutowców

Uprawy zielonego nawozu pomogą oczyścić ogród z drutowców. Larwy żywią się korzeniami roślin, trawą itp. Są jednak rośliny, których nie lubią. Zasiej grządki na kilka sezonów takimi roślinami jak łubin, wyka, lucerna, gorczyca, rzepak, rzodkiew oleista itp. Ich liczba zmniejszy się co najmniej o połowę.  Przeczytaj artykuł o tym, jak stosować nawóz zielony w ogrodzie. 

Traktowanie bulw ziemniaka środkami dezynfekującymi i owadobójczymi przed sadzeniem

Stosowanie środków dezynfekujących przynosi dobre rezultaty. Przed sadzeniem bulwy ziemniaka są w nich zanurzane, a preparat chroni je przed uszkodzeniem przez długi czas.  

Przynęta z drutowca - metody ludowe

Na małych obszarach można używać przynęt. Aby to zrobić, wiosną przygotuj otwory o głębokości 10 cm w łóżkach i umieść w nich kawałki buraków, ziemniaków, marchwi. Wierzch przykryj kompostem, słomą, sianem lub po prostu kawałkiem sklejki. W ciągu kilku dni zgromadzą się tam larwy drutowców, które można zebrać i zniszczyć. Przynęty zaczynają być umieszczane na 2-3 tygodnie przed sadzeniem głównych upraw i kontynuowane przez całe lato aż do zbiorów. 

Jesienią przynęty są wykonane z obornika ze słomą. Ze względu na aktywny proces rozkładu takie miejsca są cieplejsze i gromadzą się w nich drutowce. Przy pierwszych przymrozkach należy usunąć przynęty i umieścić nowe. W ciepłe zimy można powtarzać te procedury aż do wiosny.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023