Garden Blog

Dlaczego jagody winogron wysychają, a nie dojrzewają: 3 główne powody

Winogrona ogrodowe należą do bezpretensjonalnych upraw, które są dość popularne w Polsce. Jeśli je uprawiasz, wiesz, że sadzenie i pielęgnacja nie sprawiają szczególnych trudności. Niemniej jednak, na etapie dojrzewania owoców winogrona mogą napotkać szereg problemów, które uniemożliwiają uzyskanie pełnych zbiorów.

Zdarza się, że winogrona stają się czarne, gdy są jeszcze zielone i wysychają przed osiągnięciem stanu dojrzałości. W rezultacie ogrodnik zostaje z niczym lub, w najlepszym wypadku, otrzymuje tylko część planowanych zbiorów. Pozostaje tylko zastanowić się: dlaczego jagody winogron wysychają na krzaku i co z tym zrobić? W dalszej części artykułu poszukamy odpowiedzi: rozważymy 3 główne czynniki, z powodu których jagody winogron wysychają i wysychają.

Oparzenia słoneczne na owocach winogron

Polska zazwyczaj doświadcza umiarkowanych upałów przez całe lato, ale sierpień jest zazwyczaj tak suchy i słoneczny, jak to tylko możliwe. Odczyty temperatury powietrza w szczytowym momencie mogą osiągnąć +35°C, a w niektórych regionach nawet więcej. W wyniku nienormalnie wysokiej aktywności promieni ultrafioletowych na owocach winogron często występują oparzenia słoneczne.

Jakie są objawy? Uszkodzenia słoneczne można łatwo zidentyfikować gołym okiem. Pojawiają się one jako małe szare lub brązowe plamki, które pokrywają lwią część powierzchni niedojrzałych winogron. Aby mieć stuprocentową pewność, że nie jest to choroba, ale oparzenie słoneczne, należy dokładnie zbadać uszkodzone kiście. Jeśli owoc jest zdeformowany wyłącznie po stronie nasłonecznionej (tj. po stronie otwartej na promienie UV), jest to gwarantowane oparzenie słoneczne. Są one przyczyną wysychania winogron.

Co robić? Jeśli jagody na szczotce winogron wysychają z powodu aktywności słonecznej, wystarczy postępować zgodnie z sytuacją. Uszkodzone owoce nie mogą już powrócić do normalnego przebiegu dojrzewania. Będziesz musiał się z nimi rozstać.

Twoim zadaniem jest usunięcie uszkodzonych winogron, jeśli to możliwe. Oczywiście, jeśli mówimy o dużej skali nasadzeń, nie ma sensu zajmować się takim przypadkiem. Jednak w każdym razie, powinieneś zrobić jakąś osłonę przynajmniej dla tych części rośliny, które są najbardziej narażone na działanie słońca w ciągu dnia.

Po wyschnięciu jagody winogron można owinąć arkuszem cienkiego papieru lub przykryć szmatką, która przepuszcza powietrze. W domu ogrodnicy stosują tiul jako schronienie. Jednak najlepszym sposobem ochrony winogron przed poparzeniem słonecznym jest ich uprawa na specjalnej konstrukcji, gdzie kiście opadają i dojrzewają pod naturalną ochroną liści winogron. W takich warunkach owoce są w sam raz!

Bakterioza winogron

Choroby mogą przytrafić się nawet najlepszym winogronom. Bakterioza jest jedną z najczęstszych. Jest to powód, dla którego winogrona więdną i wysychają - przyczyna numer dwa po oparzeniach słonecznych. Choroba ta jest bardzo podstępna. Jest przenoszona przez owady żyjące na roślinach. Zaczyna się aktywnie rozwijać na etapie kwitnienia i gdy owoce dopiero się pojawiają. Na wczesnym etapie niezwykle trudno jest wykryć bakteriozę, dopóki owoce nie osiągną średnicy około 8-10 mm, czyli gdzieś w środkowej fazie dojrzewania. Co ciekawe, choroba ta dotyka winogrona wybiórczo. Na tych samych gronach część owoców może być zainfekowana, a część nie. Ta osobliwość bakteriozy wyjaśnia, dlaczego winogrona wysychają częściowo.

Jakie są objawy? Wizualnie charakter uszkodzeń jest bardzo podobny do oparzeń słonecznych. Jednak, jak powiedzieliśmy wcześniej, należy dokładnie zbadać kiście. Jeśli owoc jest uszkodzony nie tylko po słonecznej stronie, najprawdopodobniej jest to bakterioza.

Na wczesnym etapie infekcji skórka winogron może wyglądać całkiem zdrowo i normalnie, ale jeśli przyjrzysz się uważnie, możesz zauważyć pod nią pewne formacje. Stopniowo tworzą się fioletowo-brązowe plamy. Wewnątrz miąższ staje się suchy, a później jagody winogron całkowicie wysychają. Przyczyna w tym przypadku jest oczywista - bakterioza.

Co robić? Jeśli winogrona zaczęły wysychać z powodu bakteriozy, to niestety część zbiorów będzie musiała się z nimi rozstać. Gdy owoce są zainfekowane - nie da się ich uratować. Ogrodnik może jedynie ograniczyć kontakt chorych owoców ze zdrowymi i w ten sposób zminimalizować szkody.

W przypadku bakteriozy należy zawsze działać proaktywnie. Ponieważ nie ma na nią preparatów, konieczne jest zwalczanie wektorów owadzich. Z tego powodu wielu ogrodników traktuje rośliny wysokiej jakości środkami owadobójczymi jeszcze przed fazą kwitnienia.

Cykada bawola jest szkodnikiem winogron

Powodem nr 3, dla którego winogrona wysychają, jest cykada bawola, która jest znana przede wszystkim ze swojej zdolności do powodowania nieodwracalnych uszkodzeń drzew owocowych, takich jak brzoskwinie, morele, śliwki itp. Jak jednak pokazuje praktyka, pasożyt ten często przysparza kłopotów także właścicielom winnic. Pod względem skali szkód cykady można porównać do roztoczy, których wpływ omówiliśmy we wcześniejszej części artykułu. Charakter szkód jest nieco inny, ale z pewnością istnieje wiele podobieństw między tymi szkodnikami.

Jakie są objawy? Jeśli w przypadku oparzelizny słonecznej i bakteriozy konieczne było skupienie uwagi wyłącznie na jagodach, to tym razem skupiamy się przede wszystkim na pędach. Faktem jest, że cykada bawola lubi jeść sok z rośliny. Dosłownie wysysa całą witalność z poszczególnych pędów, w wyniku czego owoce nie otrzymują składników odżywczych i zaczynają stopniowo więdnąć przed dojrzewaniem. Znakami rozpoznawczymi są charakterystyczne zmiany w kształcie pierścienia na winorośli, które wskazują na obecność cykady bawolej. Szkodnik ten również dość bezczelnie składa jaja bezpośrednio na winorośli, z powodu czego zaczyna puchnąć w miejscach składania jaj. W rezultacie winogrona wysychają.

Co robić. Leczenie roślin w tym przypadku jest najskuteczniejszą metodą zwalczania cykad bawolich. Jednak przygotuj się na to, że skala leczenia będzie ogromna. Konieczne jest spryskanie nie tylko zielonej masy winogron, ale także przestrzeni pod nią, a także rosnących w pobliżu drzew owocowych i krzewów, ponieważ pasożyt ten lubi siedzieć, a później przenosić się z powrotem na sąsiednią roślinę.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023