Garden Blog

Dalie – letnia pielęgnacja krzewów kwitnących

Odmiany bulw dalii zamieniają się w bujnie kwitnące krzewy do połowy lata. Zmieniająca się moda projektowania ogrodów jest niezmienna w swoim zamiłowaniu do dalii. Różnorodność odmian i gatunków jest tak duża, że ​​z samych dalii można tworzyć kwitnące klomby, rabaty, rabaty mieszane.

Kwiaciarnie kochają je tak bardzo, że tworzą całe ogrody z dalii. Wielkokwiatowe odmiany dalii pojawiły się stosunkowo niedawno, bo na początku XIX wieku. Dziś różnorodność odmian, które oferuje dalia ogrodowa, jest imponująca. Wielkokwiatowa dalia olbrzymia, pomponowa, pełna, niska rabatowa, a nawet dalia karłowa, którą można uprawiać w doniczkach – kwitną przez całe lato i jesień, aż do samych mrozów. Dalie są stosunkowo łatwe w uprawie. Luksusowe kwitnące krzewy dalii są bezpretensjonalne. Jednak aby uzyskać maksymalną liczbę pąków,  największe i najpiękniejsze dalie, kwiaty wymagają odpowiedniej pielęgnacji latem.

Podstawowe zasady letniej pielęgnacji dalii

Jeśli prawidłowo posadziłeś bulwy wieloletnie na wiosnę, podstawowa pielęgnacja latem będzie dość prosta i całkiem zwyczajna, jak w przypadku większości roślin. Ale nadal istnieją pewne ważne cechy kultywacji.

Sadzenie dalii. Kiedy sadzimy dalie?

Odpowiedź – wiosną. Po posadzeniu bulw wiosną w luźnej dobrze nawożonej, przepuszczalnej glebie pozostaje jedynie utrzymanie miejsca sadzenia w dobrym stanie. Upewnij się, że obsługiwane są wysokie odmiany. Kiedy krzewy masowo otwierają ogromne kwiaty – pędy bez podwiązywania mogą pękać lub leżeć na wietrze i ulewnych deszczach.

W przypadku nasadzeń mieszanych należy zadbać o zachowanie co najmniej 100 cm dla odmian wysokich i 60 cm dla średnich latem między daliami a sąsiednimi dużymi roślinami, które je zagęszczają i zacieniają. Nie zapomnij pielić chwasty.

Podlewanie i rozluźnianie

Dalie latem rosną szybko, mają znaczną zieloną masę, tworzą masę pąków i dlatego wymagają regularnego podlewania. Jeśli pozwolisz glebie wyschnąć, błyszczące liście wyschną, pąki częściowo opadną. A kwiaty staną się małe i stracą jasność swojego koloru. Ziemia powinna być cały czas lekko wilgotna. Podlewaj często i umiarkowanie, ale nie pozwól wodzie stać. Na gęstych glebach gliniastych - latem sadzenie należy poluzować. Aby zachować wilgoć i zmniejszyć ilość podlewania, ściółkuj dalie torfem lub kompostem i jednocześnie nakarm krzaki. Ważne: jeśli liście dalii wysychają, gdy gleba jest mokra, może to być oznaką nadmiernej wilgoci i gnicia bulw. Nie przelewaj, utrzymuj glebę lekko wilgotną. Jeśli wierzchołki dalii usychają w upalne lato, gęsto ściółkuj sadzonki.

Karmienie latem

Można śmiało powiedzieć, że dalie "uwielbiają jeść". Jeśli dobrze nawozisz miejsce sadzenia, pierwsze karmienie przeprowadza się miesiąc po posadzeniu, na początku czerwca. Jeśli nie, to za 2 tygodnie. Dalie rosną szybko, zwiększają masę liści, nieprzerwanie tworzą pąki, dlatego potrzebują „wzmocnionego odżywiania” co 2-3 tygodnie. Używaj dobrze zgniłego kompostu, próchnicy, odchodów kurczaka jako organicznego opatrunku wierzchniego w lecie. I pamiętaj, aby używać złożonych kompleksów mineralnych. Od drugiej połowy lata lub początku września – stosować specjalne mieszanki bezazotowe, aby bulwy dalii dobrze dojrzewały i były przechowywane po wykopaniu. Ważne: stosuj zrównoważone nawożenie, nadmiar azotu spowoduje szybki wzrost liści zamiast kwitnienia. Żółknięcie liści, niedostateczny wzrost i wysokość krzewów może być oznaką braku dokarmiania latem.

Tworzenie krzewów 

Tworzenie krzewów jest jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji dalii. Większość pytań dotyczy prawidłowości sadzenia dalii latem. Część pędów jest usuwana, aby krzaki były lepiej wentylowane, co zapobiega chorobom. Jednak rosną tylko wysokie odmiany o dużych kwiatach. Niskorosnące, karłowate, rabatowe, wszystkie odmiany drobnokwiatowe i jednoroczne – nie rosną. W wysokich, wielkokwiatowych odmianach na początku lata pozostawia się 2-3 najsilniejsze pędy, inne się usuwa. Pędy te rozgałęziają się w każdym kącie liści, pąki pojawiają się przez całe lato. Kiedy kwiaty są uprawiane na cięcie na bukiety, aby były szczególnie duże, usuwa się również pąki boczne, pozostawiając tylko kilka największych na górze. Wtedy kwiaty osiągają nawet 30 cm średnicy. Ale nie jest to konieczne do uprawy w ogrodzie. Dalie można rozmnażać przez małe sadzonki odrywane od bulw.

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje pojawianie się nowych pąków. Jeśli nie zostaną usunięte, okres kwitnienia zostanie znacznie skrócony, liczba pąków znacznie się zmniejszy.

Hilling krzewów latem to kwestia kontrowersyjna. Często dalie są podnoszone wysoko, aby krzak nie leżał zamiast podwiązki. Według opinii nie jest konieczne przeprowadzanie liftingu przed wrześniem. Ale należy to zrobić jesienią, aby bulwy dobrze dojrzały i były chronione przed wczesnymi przymrozkami.

Choroby i szkodniki. Latem, w niesprzyjających warunkach, złej pielęgnacji, ostrych zmianach temperatury, suszy, nadmiernej wilgoci i innych negatywnych czynnikach, liście i kwiaty mogą zostać uszkodzone przez patogenne mikroorganizmy. W celu zapobiegania i leczenia eksperci kwiaciarni zalecają stosowanie fungicydów. Przy odpowiednich technikach rolniczych dalie praktycznie nie chorują. Szkodniki rzadko atakują liście, ale czasami skubią bulwy – używaj insektycydów.

Agrotechnika dalii latem nie jest trudna nawet dla początkujących hodowców kwiatów. Te luksusowe kwiaty można uznać za raczej łatwe w utrzymaniu. Jak przechowywać dalie zimą i kiedy wykopać dalie – przeczytaj w publikacji, którą oferuje nasza hurtownia ogrodnicza.
Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023