Garden Blog

Czym karmić piwonie wiosną: od środków kupionych w sklepie po metody ludowe

Piwonie mają reputację kwiatów odpowiedzialnych za romantyczną atmosferę w ogrodzie i symbol prawdziwie ciepłej pory roku. Istnieją piwonie zielne, piwonie drzewiaste i piwonie ITOH, których cechy omówiliśmy wcześniej. Wszystkie są piękne na swój sposób i każda z nich jest godna bycia gwiazdą rabaty. Podczas uprawy tej rośliny ozdobnej, prawdopodobnie miałeś lub (jeśli jesteś nowy w ogrodnictwie) będziesz miał pytanie: Czym karmić piwonie wiosną w otwartym terenie, aby były arcydziełem piękna? I właśnie o tym jest ten artykuł! Ponieważ wielu miłośników roślin pyta, czym nawozić wczesną wiosną i później, gdy zaczyna się okres kwitnienia, postanowiliśmy poświęcić temu tematowi osobny artykuł. Po jego przeczytaniu będziesz wiedzieć, jak najlepiej nawozić piwonie wiosną: kiedy, jak i czym. Przejdźmy od razu do rzeczy.

Czym karmić piwonie wiosną

Jak nawozić piwonie na wiosnę?

Jeśli jesteś zapoznany z ogólną techniką uprawy piwonii, będziesz wiedział, że jest to jedna z najbardziej niewymagających roślin. Jej przedstawiciele mogą rosnąć latami, bez żadnych problemów w jednym miejscu, pięknie kwitnąć i cieszyć oko. Jednak - jeśli nawozisz, piwonie mogą być jeszcze bardziej opłacalne. Potrzebują one mniej lub więcej składników odżywczych, a ich stężenie w glebie spada w trakcie uprawy. W tym przypadku nie tylko trzeba myśleć o tym, czym nawozić wiosną, aby uzyskać bujne kwitnienie - trzeba również wiedzieć, jak nawozić we właściwy sposób. Cały proces nawożenia można podzielić na trzy główne etapy. Pierwszy ma miejsce, gdy śnieg dopiero co stopniał, a temperatury są teraz powyżej zera. Teraz jest czas na upiększanie ogrodu i można zastosować pierwsze nawozy azotowe. Przeciętna piwonia potrzebuje około 15 gramów azotu na krzew. Następnie należy zastanowić się, czym nawozić piwonie wiosną w kwietniu i maju, czyli na początku aktywnego pączkowania. Należy stosować ten sam azot + potas + fosfor w mniej więcej równych ilościach.

Trzeci nawóz należy zastosować na początku kwitnienia. Należy stosować wyłącznie preparaty fosforowe i potasowe. Bez azotu, który w nadmiernych stężeniach może mieć mniej niż pożądany efekt pod koniec sezonu wegetacyjnego.

 

Jaki efekt mogą zagwarantować nawozy wieloskładnikowe?

Piwonie mogą być długo odżywiane przez substancje, które zostały dodane do dołka. Przez pierwsze 2-3 lata ich życia są one całkiem normalne ze względu na początkową zawartość składników odżywczych w glebie. Jednak każdego roku pytanie, jak nawozić piwonie wiosną, aby kwitły, staje się coraz bardziej istotne. I oczywiście ogrodnicy zwracają uwagę na nawozy kupowane w sklepach. Nawozy do roślin ozdobnych są najpopularniejszymi wersjami uniwersalnymi. W większości przypadków zawierają one szereg przydatnych minerałów. To, czym karmić piwonie wiosną na etapie pączkowania, może być bez wątpienia skuteczne.

Jednak czym karmić piwonie wiosną po zimie, na samym początku sezonu? Nawozami w krórych dominuje azot, który stymuluje rozwój rośliny i pomaga piwonii odzyskać siły po zimie. Oznacza to, że azot ma dominujący wpływ na zieloną masę. Z kolei potas i fosfor odpowiadają za aspekt dekoracyjny. Zapewniają odpowiednią równowagę i pozwalają roślinie równomiernie się rozwijać, tworzyć zdrowe pąki i obficie kwitnąć w odpowiednim czasie. Moc na cały sezon! Zastanawiając się, jakiego nawozu użyć do wiosennego dokarmiania, ogrodnicy mogą wybrać nawóz płynny lub granulowany, ale zawsze należy pamiętając o stężeniu azotu.

Czy nawozy dolistne działają?

Nawet najwspanialsze piwonie od Garden Number One nie będą w stanie osiągnąć pełnego potencjału, jeśli nie będą nawożone przynajmniej okresowo. Oczywiście dokarmianie korzeni zawsze stoi na pierwszym miejscu, ale wielu miłośników roślin jest również zadowolonych z dokarmiania dolistnego. Często są one przeprowadzane równolegle i częściowo się uzupełniają, aby wzmocnić ogólny efekt. Głównym wymogiem dokarmiania dolistnego piwonii jest spokojna pogoda, ponieważ odbywa się to za pomocą opryskiwacza, tj. nawóz jest aplikowany na nadziemną część rośliny poprzez dokładne rozpylenie. Alternatywnie, jeśli nie masz opryskiwacza lub przynajmniej zwykłej dyszy, przepuść ją przez sito. Tuż po zimie zwykle stosuje się roztwór mocznika, który jest wysoce skoncentrowanym nawozem azotowym. W związku z tym wystarczy bardzo niewiele - około 50 gramów na wiadro wody. To samo dotyczy heteroauxiny, która jest uważana za hormon wzrostu dla roślin.

Czym mogę nawozić piwonie wiosną, aby kwitły w maksymalnym stopniu? Odpowiednie są preparaty mineralne przeznaczone do rozpuszczania w wodzie. Są one takie same jak potas i fosfor, ale nie są stosowane w ziemi, ale na samą roślinę poprzez opryskiwanie. Czy mogę nawozić piwonie wiosną mocznikiem? Tak, jest to doskonały zastrzyk azotu na początku sezonu: można go stosować ukorzeniająco i dolistnie. Jeśli wybierzesz metodę oprysku, powinieneś dążyć do proporcji 5 g mocznika/1 l wody. Tego typu nawożeniu zwykle towarzyszy obfite podlewanie. Nawiasem mówiąc, stosując mocznik, najlepiej jest unikać nawet minimalnego stosowania popiołu, który jest czczony przez ogół społeczeństwa.

 

Jakie nawozy ludowe dla piwonii można wybrać?

Każdy ogrodnik ma swoje własne sekrety uprawy piwonii. W związku z tym metody aplikacji również się różnią. Nie wiadomo na przykład, jak nawozić piwonię wiosną. Ponadto dobrze reaguje na popiół drzewny, o którym wspomnieliśmy w poprzednim bloku. Faktem jest, że popiół jest cennym źródłem potasu, fosforu, wapnia, magnezu i innych przydatnych pierwiastków śladowych. Ponadto ma działanie dezynfekujące, tj. nie tylko pełni funkcję karmienia, ale także pomaga zwiększyć odporność rośliny i chroni ją przed chorobami. Proporcje są mniej więcej następujące: 1 litrowa puszka popiołu na wiadro wody. Rozpuścić i stosować stopniowo co 2-3 tygodnie wczesną wiosną. Piwonia jest silna i dekoracyjna!

Jak jeszcze mogę nawozić wiosną, aby ładnie kwitła? Substancje organiczne w umiarkowanych ilościach są również mile widziane. Można nawozić bezpośrednio obornikiem lub ptasimi odchodami. Są one również rozcieńczane w wodzie w stosunku ok. 1:10. Można również użyć superfosfatu. Wzmacnia to efekt. Dość nieoczekiwane, ale według niektórych ogrodników skuteczne nawożenie drożdżami. Ten produkt również ma wiele przydatnych składników, ale stężenie nie powinno być zbyt wysokie (nie więcej niż 100-150 gramów drożdży na standardowe wiadro wody). Roztwór najlepiej sporządzić z lekko podgrzanej wody + można dodać trochę popiołu. Nawóz można aplikować z konewki, naprzemiennie z podlewaniem (co 2-3 tygodnie). Jak widać, istnieje wiele opcji nawożenia. I możesz wybrać: eksperymentalne metody ludowe lub wypróbowane i przetestowane środki sklepowe dla roślin ozdobnych. Życzymy ładnych, jasnych i pachnących piwonii!

Zdjęcia: Depositphotos

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One