Garden Blog

Co zrobić, gdy drzewo owocowe zrzuca zielone owoce i jajniki - 6 przyczyn utraty plonów

Dlaczego jabłonie, grusze, śliwy i inne krzewy owocowe, tracą owoce, jak zachować jajnik? Powodów może być kilka. Pierwszy z nich jest fizjologiczny, naturalny. Jeśli w okresie kwitnienia drzew owocowych wszystko pójdzie dobrze, stworzone zostaną najbardziej sprzyjające warunki do powstania jajnika, wówczas powstaje on w nadmiarze. W okresie drzewa i krzewy owocowe kwitnienia wytworzyły dużo pąków - dobra pogoda, ciepło i mało wietrznie, brak znaczących opadów, kwiaty zapylane są przez wystarczającą liczbę pszczół, trzmieli i innych owadów - wówczas większość drzew odmianowych wydaje nadmierną ilość owoców. Oczywiście drzewo owocowe po prostu nie jest w stanie ich zachować i doprowadzić do dojrzałości. Dlatego w takich warunkach następuje naturalne zrzucanie nadmiaru jajnika.

Ważne: wiele odmian wymaga dodatkowych zapylaczy. Oznacza to, że roślina nie jest samopylna i jej kwiaty muszą zostać zapylone pyłkiem innej odmiany, aby zawiązały się jajniki. Przeczytaj uważnie opisy odmian w katalogach sadzonek jabłoni, śliwy, wiśni, czereśni itd.

Dlaczego drzewka ogrodowe tracą jajnik i co robić?

Zarówno dojrzałe drzewa, jak i młode mogą stracić owoce. Należy pamiętać, że czasami trzeba usunąć pierwsze kwiaty i owoce młodych drzew. Jeśli nie chcesz martwić, że młode drzewa owocowe stracą jajniki, przeczytaj blog.

1. Warunki pogodowe

Warunki pogodowe w okresie kwitnienia i tworzenia jajników mogą powodować straty w plonach. Najczęściej dochodzi do naruszenia reżimu wilgotności - nadmiernego deszczu i stagnacji wody w ogrodzie, a czasami powodzi na glebach o słabym drenażu. Podczas wyjątkowo ciepłej wiosny zrzucanie jajnika ułatwia gleba i długotrwała susza powietrzna oraz suchy, gorący wiatr. Warunki pogodowe mogą przyczyniać się do zrzucania jajnika, zarówno w okresie kwitnienia i formowania, jak i podczas napełniania i dojrzewania owoców.

Kiedy temperatury są zbyt wysokie, susza i suche wiatry, pyłek traci zdolność zapylania i traci płodność.

Zimna, wietrzna i deszczowa pogoda ogranicza aktywność owadów zapylających. Rezultatem jest słabe zapylenie i zawiązanie owoców, utrata jajników. Staje się to szczególnie problematyczne w przypadku samozapylających odmian drzew owocowych, które wymagają przeniesienia pyłku np. z jednej śliwki na śliwkę innej odmiany. Wybierając odmiany, należy wziąć pod uwagę tę cechę jabłka, wiśni, czereśni, gruszki, brzoskwini itd.

2. Niedobór składników pokarmowych - brak nawozów

Uprawa krzewów owocowych (i również drzew) jest też ważna. Najczęściej zrzucanie masy występuje na ubogich glebach. Brak niezbędnych składników odżywczych i mikroelementów prowadzi do utraty niedojrzałych owoców. Jesienią do drzew owocowych stosuje się nawozy potasowo-fosforowe i specjalne mieszanki jesienne. Zapewniają zawiązanie pąków owocowych na kolejny sezon i pomyślne zimowanie. Wiosną, w okresie pęcznienia pąków, tworzenia pąków i 7-10 dni po kwitnieniu, należy stosować nawozy złożone z przewagą azotu, ale powinny być obecne także potasowo-fosforowe. Dobre efekty daje dodatkowe dokarmianie dolistne, poprawia się stan fizjologiczny drzew, zwiększa się ilość owoców. Ściółkuj okrąg pnia dojrzałym kompostem, takiego rodzaju nawożenie drzew owocowych wzbogaci dietę drzew w materię organiczną.

3. Nadmiar wilgoci w glebie

Do utraty jajników często dochodzi na skutek nadmiernych opadów deszczu i słabego drenażu gleby. Staraj się spuszczać wodę z pni drzew, aby nie uległa stagnacji. Drzewa owocowe nie mogą być uprawiane na terenach, gdzie poziom wód gruntowych może podnieść się powyżej 1,5 m. Prowadzi to do gnicia korzeni, osłabienia drzewa i utraty owoców.

4. Brak podlewania

Podlewanie krzewów owocowych też jest ważne. Podobnie jak nadmiar, wiosenny niedobór wilgoci w glebie prowadzi do zrzucania jajnika, a latem - do utraty niedojrzałych owoców. Gleba w sadzie powinna być umiarkowanie wilgotna do głębokości co najmniej 60 cm, dlatego w przypadku niedostatecznych opadów podlewaj ogród raz w tygodniu w ilości 7-10 wiader na każde dorosłe drzewo. Ściółkuj glebę, aby zapobiec utracie wilgoci.

5. Szkodniki i choroby

Bez regularnych zabiegów profilaktycznych sadu nie da się uniknąć utraty produktywności. Należy pamiętać, że wszystkie uprawiane drzewa owocowe wymagają ochrony oraz sezonowych oprysków wiosennych i jesiennych. Choroby drzew owocowych a ich szkodniki powodują największe szkody w drzewach i prowadzą do największej utraty jajników. Najczęstsze choroby drzew owocowych na które cierpią morele, brzoskwinie, wiśnie, śliwki, a inne owoce pestkowe to monolioza, klasterosporoza, kokomykoza a inne. Jabłonie i grusze cierpią na parcha, rdzę, mączniaka prawdziwego itp. Uszkodzone są liście, pędy, kora i owoce. W przypadku ciężkiej infekcji nawet duży jajnik na jabłoni i innych drzewach może wyschnąć wraz z gałęziami. Nawet dorosłe drzewo może całkowicie umrzeć bez leczenia. A sadzonki owoców i młode drzewka wymagają stałej ochrony. Najważniejszą przyczyną strat jest odpadanie jajników i młodych owoców uszkodzonych przez owady. Szkodniki zaczynają ograniczać zbiory już w okresie kwitnienia, uszkadzając pąki, zjadając pyłki itp. Sama ćma dorszowa może zniszczyć zbiory całego drzewa. Nawet jeśli uszkodzone owoce osiągną rozmiary odmianowe, szybko ulegają uszkodzeniu przez gnicie i nie są przechowywane. Jak zachować plony i czym opryskiwać drzewa, aby zachować jajnik - przeczytaj na blogu.

6. Zadbaj o zapylacze

Wiele odmian drzew owocowych wytwarzających smaczne, wysokiej jakości owoce wymaga dodatkowych zapylaczy. Problem z utratą jajnika w tym przypadku polega na tym, że nie następuje całkowite zapylenie i jajniki odpadają, zanim zdążą się uformować. Aby wyprodukować więcej owoców, potrzebujesz drzewa innej odmiany rosnącego w pobliżu. Zwykle w opisach w katalogu znajduje się informacja, które dodatkowe odmiany najlepiej sadzić w pobliżu. Drzewo sąsiada może również służyć jako zapylacz, ale lepiej posadzić własny autonomiczny ogród owocowy, aby mieć pewność, że otrzyma dużo dobrych jajników, które staną się doskonałymi owocami. Należy pamiętać, że należy sadzić obok siebie np. dwie wczesne odmiany lub dwie późne. Dzięki temu będziesz mieć pewność wzajemnego zapylenia i wysokiego zawiązywania owoców, a jednocześnie nie będziesz uzależniony od kwitnienia sąsiadujących drzew.

Zachowanie jajników na drzewach owocowych nie jest trudne. Zasadniczo jest to część tego co się nazywa uprawa krzewów owocowych. W celu zwiększenia liczby jajników i częściowego zapobiegania linieniu można zastosować specjalną grupę preparatów ogrodniczych – stymulatorów. Te środki zazwyczaj zawierają bor, magnez i inne mikroelementy, gibereliny, auksyny itd. O pozytywnym wpływie specjalnych biostymulatorów na wzrost roślin i tworzenie owoców przeczytasz na blogu. Nasza hurtownia ogrodnicza Garden Number One oferuje wielki wybór sadzonek i środków pielęgnacyjnych.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023