Garden Blog

Co zrobić, aby glicynia zakwitła: wskazówki ekspertów

Długie, kwitnące pędy glicynii wyróżniają się na tle mniej ekstrawaganckich roślin ogrodowych, a odpowiednio posadzone stanowią niewiarygodnie piękną ozdobę dziedzińca. Jest to fascynująca wisteria ozdobna i jest szeroko stosowana przez projektantów ogrodów do celów kształtowania krajobrazu. Jednak z pewnością znasz wszystkie zalety tej wspaniałej rośliny. Moglibyśmy mówić o nich godzinami...

O wiele bardziej przydatne z praktycznego punktu widzenia jest omówienie głównych problemów w uprawie, które dotyczą bezpośrednio kwitnienia. W tym artykule postaramy się pokrótce wyjaśnić, dlaczego wisteria nie kwitnie, znaleźć przyczyny braku kwiatów i na pewno podpowiemy, co zrobić, aby zaradzić sytuacji w tym lub następnym sezonie. Wierzymy, że nasze wskazówki pomogą Ci wyhodować wspaniałą piękność!

Wybór właściwego miejsca

Na początek słowo ostrzeżenia: młoda glicynia zakwita po raz pierwszy dopiero w piątym lub szóstym roku po posadzeniu, a zwykle nawet później. Jeśli więc Twoja roślina ma mniej niż wspomniany wyżej wiek, uzbrój się w cierpliwość. Jeśli jest starsza, poszukajmy źródła problemu.

Niekorzystne warunki życia są najczęstszym powodem, dla którego rośliny glicynii nie kwitną, niezależnie od gatunku czy odmiany. Jeśli chcesz zmaksymalizować wydajność ozdobną, powinieneś zapewnić regularne kąpiele słoneczne. Idealnie byłoby, gdyby otrzymywała od 6 do 12 godzin światła słonecznego dziennie. Wisteria niechętnie kwitnie w zacienionym miejscu.

Jeśli roślina została już posadzona w cieniu, przesadzenie pomoże zaradzić tej sytuacji. Dorosła glicynia nie lubi tej pracy - trzeba uważać na korzenie. Są one dość długie i wrażliwe.

Lekka, przepuszczająca wodę, bogata w próchnicę ziemia będzie sprzyjać dobrej dekoracyjności rośliny. Wisteria nie jest kapryśna, ale preferuje lekko kwaśną glebę. Jeśli jest zbyt kwaśna, należy poprawić sytuację. Glina, czysty czarnoziem to odpowiednia gleba! Roślina może cierpieć bez odpowiedniego wsparcia. Czasami podpora zdziała cuda - roślina staje się silniejsza, rośnie szybciej i kwitnie znacznie lepiej.

Prawidłowe nawożenie glicynii

Prawdopodobnie wiesz, kiedy kwitnie wisteria - pod koniec lata, wraz z nadejściem naprawdę ciepłych dni. Czekasz na moment prawdy, a potem zastanawiasz się, dlaczego wisteria nie kwitnie? To nie nasz pomysł! Doświadczeni ogrodnicy wolą spędzić ten czas na zastanawianiu się nad sposobami pobudzenia kwitnienia. Piękno glicynii polega na tym, że nie lubi ona jednego nawozu, ale raczej mieszankę nawozów organicznych i mineralnych.  Należy jednak bardzo uważać, aby nie przesadzić z azotem. Potrzebujesz go tylko do najwcześniejszych składników odżywczych. Dalsze mieszanki z jego wysokim stężeniem lepiej zignorować, jeśli chcesz, aby wisteria kwitła jak na zdjęciu.

Czym zastępować nawozy mineralne? Stosuje się roztwór obornika krowiego. Stosuje się również kredę rozpuszczoną w wodzie. Częstotliwość stosowania zależy od zawartości składników odżywczych w glebie.

Można myśleć z wyprzedzeniem, z myślą o następnym sezonie, i zastosować jesienią nawóz z przewagą fosforu i potasu, który położy podwaliny pod kolejne miesiące.

Przycinanie glicynii

Niektórzy ogrodnicy pytają, dlaczego kwiaty glicynii nie kwitną tak pięknie, jak w Internecie. Ale ci sami ogrodnicy nie zwracają zbytniej uwagi na wygląd rośliny lub jej przycinanie. A to błąd! Chociaż można ją przycinać bez konieczności skracania pędów, jeśli chcesz zobaczyć, jak naprawdę kwitnie, musisz zwrócić uwagę na poniższe informacje.

Tak więc pierwszą zasadą jest wybranie jednego z najsilniejszych pędów dla drzewa i wyeliminowanie reszty. Druga zasada mówi, że jeśli celem jest stworzenie silnej, rozłożystej rośliny, należy usunąć pędy boczne, takie jak te, które są zbyt obfite, ale mają niewielki wpływ na ogólną dekorację. Pozbawiają one życia pędy, które mają wytworzyć kwiatostan. Lepiej jest, aby roślina poświęciła swoją energię na produkcję pąków niż na podtrzymywanie niepotrzebnych pędów. Jest to częsty błąd popełniany przez początkujących - ich wisteria nabiera solidnej zielonej masy, ale po prostu nie ma wystarczających zasobów do prawidłowego kwitnienia.

Podstawowa pielęgnacja glicynii

Jest to przypadek, w którym należy wziąć pod uwagę nawet najdrobniejsze szczegóły, aby nie martwić się, dlaczego glicynia nie kwitnie. Jak zachęcić ją do kwitnienia poprzez regularną pielęgnację? Pierwszą rzeczą do zrobienia jest pomyślenie o odnowieniu rośliny po jej przycięciu lub stymulacji: potraktuj miejsca cięcia lakierem ogrodowym, lub innym środkiem dezynfekującym. Nawet najmniejsze oznaki zwiększonej bolesności  nie powinny być tolerowane.

Terminowe podlewanie również ma znaczenie. Jeśli chcesz mieć bujne kwiaty, nie zapomnij o podlewaniu, zwłaszcza jeśli pogoda jest sucha. Gleba pod pniem powinna być umiarkowanie wilgotna. Zbyt duża suchość zmniejszy wartość ozdobną kwiatu. Jeśli nie ma wystarczającej ilości wody, nawet już uformowane pąki mogą nagle zacząć opadać. Ogólnie rzecz biorąc, należy skupić się na podstawowych zasadach uprawy.

I pamiętaj, że musisz zwrócić szczególną uwagę na swoją roślinę w okresie kwitnienia, aby upewnić się, że nie wykazuje żadnych objawów choroby lub że zaatakowały ją szkodniki. To również się zdarza. Kiedy wisteria, nawet jeśli jest to najlepsza odmiana, zachoruje lub zostanie zaatakowana przez szkodniki, rzadko kwitnie normalnie.

Ostatnia bardzo interesująca, ale eksperymentalna wskazówka. Na przykład, kwitnienie już się rozpoczęło, ale jest minimalne: co można zrobić? Można spróbować przyciąć korzenie w odległości około 150 cm od pnia. Robi się to zwykłym szpadlem - kopie się na głębokość 50 cm. Jeśli uda Ci się znaleźć korzenie i je przyciąć, roślina prawdopodobnie przestanie rosnąć, ale będzie lepiej kwitnąć.

 

Zdjęcia: Depositphotos

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023