Garden Blog

Co zrobić, aby brzoskwinie nie zamarzły: ochrona młodych drzew przed niskimi temperaturami

Należy zauważyć, że właściwa pielęgnacja sadu, w tym bardzo delikatnej brzoskwini, to nie tylko zdrowie roślin, ale także jakość przyszłych zbiorów, ich ilość i cechy smakowe owoców. Dlatego każdy ogrodnik powinien wiedzieć, jak przygotować brzoskwinie do zimy. Jeśli jesteś początkującym w tej branży, nasz artykuł z pewnością powie Ci wiele interesujących rzeczy o tym, jak przykryć brzoskwinie na zimę, jakie podstawowe procedury przygotowawcze należy przeprowadzić i co zrobić z młodymi roślinami, które nie stały się jeszcze wystarczająco silne, aby zapobiec ich zamarznięciu.

Jak wytrzymałe są brzoskwinie?

Aby z całą pewnością stwierdzić, ile stopni mrozu może wytrzymać brzoskwinia, należy zrozumieć, o jakiej odmianie i wieku rośliny mówimy. To przede wszystkim. W końcu nowo posadzone okazy, które wczoraj były zwykłymi sadzonkami, są mniej odporne na zimę. Drzewa wieloletnie są bardziej odporne. Należy również wziąć pod uwagę specyfikę regionu. Mimo to zima, niezależnie od stopni na termometrze, nie jest taka sama w różnych regionach Polski. Na przykład na południu klimat jest stosunkowo łagodny, podczas gdy na wschodzie może być zbyt wietrznie, a zatem zimno ma większy wpływ. Jednak średnio, silne drzewa brzoskwiniowe mogą wytrzymać temperatury do -25...-20°C.

Co należy zrobić wcześniej, aby zima była udana?

Przed przygotowaniem drzewa brzoskwiniowego do zimy należy podjąć szereg środków zapobiegawczych. Przekop ziemię w pobliżu pnia drzewa. Kop ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni. Głębokość nie powinna być większa niż bagnet łopaty. Gleba nie musi być spulchniona. Chodzi o to, aby podnieść szkodniki, które prawdopodobnie osiedliły się w glebie. Późną jesienią przeprowadza się nawadnianie ładujące wodę. Wielu ogrodników zaleca bielenie dolnej części pnia. Praktyczną częścią jest ochrona nie tyle przed owadami, co przed agresywnym zimowym słońcem, które może powodować oparzenia kory.

Czy trzeba przycinać brzoskwinię jesienią?

Aby drzewo przyniosło owoce, przeprowadza się odmładzanie, przerzedzanie i przycinanie sanitarne. Przycinanie jesienne ma głównie charakter sanitarny. Przeprowadza się je w celu uporządkowania rośliny i zapewnienia jej dobrej zimotrwałości. Konieczne jest usunięcie pędów cierpiących na choroby, a także pasierbów korzeniowych. Brzoskwinie na zimę zdecydowanie nie potrzebują połamanych gałęzi, które mogłyby zostać uszkodzone pod ciężarem plonu lub podczas zbiorów. Z reguły jesienne przycinanie odbywa się na początku października, kiedy pogoda jest sucha i spokojna. Prace należy wykonywać wyłącznie czystymi, zdezynfekowanymi ostrymi narzędziami, aby nie uszkodzić rośliny.

Jak karmić brzoskwinię na zimę?

Po owocowaniu brzoskwinia z pewnością odczuwa brak energii życiowej i potrzebuje składników odżywczych, ale nie tych, które stymulują wzrost, ale tych, które wzmacniają system korzeniowy i zwiększają odporność. Kupione w sklepie kompleksy mineralne zaprojektowane specjalnie do jesiennego nawożenia doskonale spełniają to zadanie. Powinny one zawierać minimum azotu i więcej potasu i fosforu. Istotny będzie dodatek soli potasowej lub superfosfatu. Ilość nawozu wzrasta wraz z wiekiem rośliny. Procedura nawożenia jest prosta: należy wykonać małe zagłębienia (łopatą) i dodać fosfor, a następnie warstwę ziemi. Następnie potas i ponownie warstwę ziemi. Nawozy stosuje się przed izolacją brzoskwini na zimę.

Czym traktować brzoskwinie przed zimą?

Jesienią pogoda jest przeważnie wilgotna, co sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób grzybiczych i zakaźnych. Najczęstszą chorobą tej uprawy jest kędzierzawość, która została opisana w osobnym artykule wcześniej. Środki zapobiegawcze są niezbędne w każdym sezonie każdego roku. Rezultat można zagwarantować stosując ogólnoustrojowe fungicydy. Traktowanie brzoskwiń jesienią może zapobiec infekcji lub spowolnić rozprzestrzenianie się choroby. Znacznie trudniej będzie zwalczyć infekcję, która zadomowiła się w korze na wiosnę, a brzoskwinia może pojawić się w złym stanie po zimie.

Jak chronić brzoskwinie przed mrozem?

Ocieplenie brzoskwini to najważniejszy krok w przygotowaniach do zimy. Należy chronić zarówno nadziemną, jak i podziemną część drzewa. Aby regulować temperaturę gleby i chronić system korzeniowy przed hipotermią lub podmoknięciem w zimie, stosuje się ściółkowanie. W tym celu można wykorzystać wszystko, co mamy pod ręką: drobne trociny, słomę, suche opadłe liście, a nawet próchnicę. Ważne jest, aby uchwycić moment tuż przed nadejściem suchej, mroźnej pogody, w przeciwnym razie pod wpływem nadmiernej wilgoci w ściółce może rozpocząć się grzyb. Następnie należy przejść do ochrony pnia. Brzoskwinię na zimę można owinąć zwykłym płótnem. Powinien być owinięty wokół pnia w 2-3 warstwach. Drzewo będzie oddychać prawidłowo bez zamarzania, nawet jeśli termometr spadnie do -30°C.

Jak zaizolować młode sadzonki brzoskwini na zimę?

Nadejście pierwszych chłodów to okres, w którym należy okryć brzoskwinię, zwłaszcza jeśli jest to młoda sadzonka. Wielu ogrodników uważa, że idealnym materiałem na brzoskwinie (a także morele) jest agrowłóknina lub coś podobnego. Ludzie często używają tapet leżących w garażu. Materiał polietylenowy jest znacznie bardziej praktyczny, ale istnieje ryzyko, że drzewo zmoknie pod nim. Pojawi się kondensacja, a w rezultacie wzrośnie prawdopodobieństwo wystąpienia grzyba, więc lepiej go nie używać. Młode drzewa nie są tak duże, więc nie potrzeba dużo materiału. Możesz to naprawić czymkolwiek. Najważniejsze jest, aby nie wywierać dodatkowego nacisku na roślinę. W niektórych przypadkach potrzebna jest podpora lub rama. Można je również wykonać z improwizowanych materiałów. Nie zapomnij o gryzoniach - specjalna siatka jest bardzo pomocna.

Jakie są najczęstsze błędy podczas przygotowań do zimy?

Czy uważasz, że musisz wysterylizować swoje brzoskwinie, czy wolisz przykryć je na zimę bez sterylizacji? Tak czy inaczej, potrzebujesz soczystych i smacznych owoców. Aby uzyskać dobre zbiory, należy unikać typowych błędów w przygotowaniach do zimy. Na przykład przedwczesne jesienne przycinanie sprzyja niepotrzebnemu przepływowi soków, a roślina traci zdolność do zimowania. Jeśli nie usuniesz uszkodzonych i chorych gałęzi, szkodniki z pewnością przejmą kontrolę. Rozluźnienie gleby wykopanej w pobliżu pnia prowadzi do ponownego osiedlenia się szkodników w glebie. W takim przypadku kopanie staje się stratą czasu i wysiłku. Wykonywanie prac izolacyjnych w deszczową pogodę powoduje zawilgocenie materiału izolacyjnego, a w rezultacie tworzy efekt chłodzenia dla drzewa brzoskwiniowego, które jest bardzo wrażliwe na takie momenty.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023