Garden Blog

Co robić, gdy jabłonie zamarzają zimą?

Trudno dyskutować z faktem, że najpopularniejszymi drzewami owocowymi w Polsce są jabłonie. Pewnie rosną na Twoim podwórku, a jeśli jeszcze nie, to na pewno będą rosły. Kiedy chcesz założyć nowy sad lub rozbudować już istniejący, musisz zadać sobie dwa pytania. Po pierwsze: kiedy zbierać owoce i jak je przechowywać? Po drugie: jakie środki należy podjąć, aby jabłoń nie zamarzła? W końcu polskie zimy mogą być bardzo surowe, a każdy ogrodnik, nawet najbardziej doświadczony, może popełnić błąd w trosce o sezon lub bezpośrednio przygotowując się do zimnej pory roku. Warto od razu powiedzieć, że jeśli twoje jabłonie są zamarznięte zimą, nie jest to powód do paniki, a to nie zawsze oznacza, że ​​musisz przejść do radykalnych działań. Czasami sytuację można i należy naprawić. Jak? Więcej dowiesz się w artykule!

 

Sadzonki jabłoni zamarzły zimą: jak i dlaczego?

Przeciętna polska zima nie jest bardzo niebezpieczna dla tej uprawy owoców, ale krytyczne ujemne temperatury powietrza mogą znacznie zaszkodzić. Zagrożone są zawsze te drzewa, które rosną na terenie z glebą chronicznie podmokłą. Ponadto przy tak silnym mrozie niemal na pewno uszkodzone zostaną niedawno posadzone niezabezpieczone młode drzewka, a ich delikatne drewno nie zdążyło jeszcze się wzmocnić. Cienka kora jest zestresowana. Jest prawie prawdopodobne, że taka jabłoń nie kwitnie wiosną, a zatem nie przynosi owoców, a czasem umiera.

Głównym czynnikiem jest przygotowanie drzewa jabłoń na zimę lub, jak to często bywa, jej brak. Początkujący ogrodnicy czasami nie wiedzą, jakie mrozy wytrzyma jabłoń, i błędnie wierzą, że kultura poradzi sobie z każdą zimną pogodą, ponieważ jest przystosowana do życia w Polsce.

 

Jednak rzeczywistość jest taka, że ​​drzewo musi być przygotowane na zimę. Ważne jest, aby wykonać 5 głównych kroków:

  • Nawozić po zbiorach (superfosfat, nawóz potasowy).
  • Przytnij (musisz usunąć suche i uszkodzone gałęzie).
  • Leczenie przed szkodnikami (środki grzybobójcze).
  • Woda (w środku jesieni ważne jest, aby nasycić drzewo wilgocią).
  • Ściółka (gałązki świerkowe, trociny, kora itp.).

Jeśli mówimy o młodej roślinie (sadzonce jabłoni, którą niedawno kupiłeś i posadziłeś), to dodatkowe zabezpieczenie pnia jest koniecznością. Jak zakryć jabłonie przed mrozem za pomocą improwizowanych materiałów? Można owinąć jutą. Zimowe wiatry niosą dodatkowe zagrożenie dla sadzonek, więc podpora lub rama również nie będą przeszkadzać.

Co zrobić gdy jabłonie zamarzają?

Czasami nawet przy wszystkich niezbędnych jesiennych przygotowaniach dochodzi do zamrożenia. Wiele zależy od rodzaju i odmiany. Uszkodzenia mogą być łagodne, umiarkowane lub krytyczne. Twoim zadaniem jest ustalić, jak bardzo zamarznięta jest jabłoń i działać zgodnie z jasnym planem. Przeanalizujmy różne przypadki i znajdźmy rozwiązanie dla każdego z nich, biorąc pod uwagę istniejące symptomy.

► Sytuacja nr 1. Pojawił się pęd, ale liście są małe i niezbyt zdrowe z wyglądu. Jeśli tniesz gałąź, drewno ma nienaturalny zielonkawy kolor. Zauważalne charakterystyczne brązowe plamy, których jesienią nie było.

► Diagnoza: Pojawiający się wzrost wskazuje, że system korzeniowy jest prawidłowy, ale ponieważ zielona masa jest słabo rozwinięta, korona jest nadal uszkodzona. Ponadto zmiana odcienia drewna wskazuje, że jabłoń jest mniej lub bardziej zamarznięta.

► Rozwiązanie: Monitoruj objawy, aby określić poziom zamarzania. Jest prawdopodobne, że takie drzewo przetrwa i wyda owoce w przyszłości. Silnie zamarznięte gałęzie należy wyciąć. Na pewno się nie zregenerują.

► Sytuacja nr 2. Nerki rozwijają się słabo, a niektórzy nawet nie myślą o przebudzeniu. Niektóre gałązki (w cięciu) mają nieatrakcyjny kolor. Widać już wyraźnie wysuszone gałęzie. Dość aktywnie pędy rosną na starej części drzewa, głównie w pionie.

► Diagnoza: Najprawdopodobniej jest to średni stopień zamarznięcia. Stan pąków daje do zrozumienia, że ​​o tegorocznych zbiorach można zapomnieć, ale obecność tzw. pędów wierzchołkowych napawa optymizmem, że drzewo nie straciło witalności. Oznacza to, że jabłoń uschła po zimie tylko częściowo i można ją jeszcze naprawić.

► Rozwiązanie: Odetnij wszystkie chore części i spróbuj ożywić jabłoń dzięki istniejącym pędom wierzchołkowym (weź je jako podstawę do przyszłego rozwoju drzewa). Zapewnij regularny opatrunek pogłówny w sezonie, a możesz mieć nadzieję na zbiory w przyszłym roku.

► Sytuacja nr 3. Pąki nie pozostają w tyle w rozwoju, pąki zaczynają się wiązać, ale zielona masa szybko żółknie, osiąga stan całkowitego wyschnięcia i częściowo odpada. Cięcie drewna jest normalne, kolor jest naturalny. Cięcie korzenia jest brązowe. Pod korą nie ma nadmiaru wilgoci, nie ma nieprzyjemnego zapachu. Nie widać nowych pędów.

► Diagnoza: Pomimo formowania gleby, a nawet próby kwitnienia, oczywiste jest, że jabłoń mocno zamarzła. Jego górna część jest najprawdopodobniej normalna, ale korzenie albo już obumarły, albo obumierają na zawsze. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak przygotowania do zimy lub podmokłe podłoże (ciepła woda w glebie, która zimą spowodowała podtopienia i uszkodzenia systemu korzeniowego).

► Rozwiązanie: Nie ma znaczenia, czy kolumnowa jabłoń jest zamrożona, czy jakakolwiek inna. W takim przypadku jest tylko jedno rozwiązanie - rozstać się z drzewem.

► Sytuacja nr 4. Wiosna już w pełni, a drzewo pozostaje łyse, zapada w sen zimowy i nie daje najmniejszego znaku, że chce żyć. Kora jest wyraźnie uszkodzona (pociemniała i mocno pomarszczona). Jeśli oderwiesz kawałek kory, usłyszysz nieprzyjemny zapach, obserwuje się zwiększoną wilgotność. Cięcie drewna nie jest normalne, zbyt ciemne.

► Diagnoza: W tym przypadku nie ma nawet sensu zastanawiać się, jak reanimować jabłoń po zimie, bo wszystko jest oczywiste – drzewo nie daje oznak życia i nie będzie.

► Rozwiązanie: Wyrwij starą jabłoń i zasadź nową.

► Sytuacja nr 5. Układanie pąków kwiatowych jest całkowicie nieobecne. Młode liście nie pojawiają się. Jednak bliżej drugiej połowy lub pod koniec wiosny zaczynają się budzić nowe pędy (szczególnie na samym pniu) i drzewo zaczyna wykazywać oznaki życia.

► Diagnoza: Najprawdopodobniej wierzchołek jabłoni zamarzł, ale system korzeniowy przetrwał. Jeśli przemarznięcie górnej części nie było zbyt silne, to w przyszłym roku (w przypadku bardziej udanego zimowania) wszystko będzie dobrze z drzewem.

► Decyzja. Obserwuj sytuację. Jeśli po roku pąki tworzą się normalnie i rośnie zielona masa, nie należy nic robić. Jeśli tak się nie stanie, drzewo można wykorzystać tylko do ponownego szczepienia. W skrajnych przypadkach (jeśli odmiana nie jest zbyt wartościowa) taki okaz można usunąć z terenu jako nienadający się do owocowania.

Sadzonki dotknięte mrozem: uprawa jabłoni na działce

Wiesz już, co zrobić z jabłonią na zimę, przyjrzeliśmy się 5 typowym sytuacjom z różnymi skutkami, ale w przypadku młodych roślin czasami trzeba działać nieco delikatniej. Warto podkreślić kilka scenariuszy:

► Sadzonka jest tylko lekko zamrożona. Wykonujemy przycinanie sanitarne, zwracamy uwagę na podlewanie, zapobiegając niedoborom wilgoci. Jeśli mimo to powstają jajniki kwiatowe, lepiej je usunąć samodzielnie, ponieważ zabiorą one zbyt dużo energii z dotkniętego drzewa i mogą tylko pogorszyć ogólny stan. W sezonie wykonujemy opatrunek pogłówny.

► Drzewko jabłoni jest prawie całkowicie zamarznięte, ale system korzeniowy żyje. Oczywiście szanse na sukces są znacznie mniejsze niż w pierwszym przypadku, ale można spróbować. Nie pozostaje nic innego jak ożywić sadzonkę jabłoni poprzez jej całkowite przycięcie. Musisz zostawić tylko jeden (najsilniejszy i ocalały) strzał. To on powinien stać się fundamentem pod ukształtowanie przyszłej korony. Przy odrobinie szczęścia będziesz w stanie przywrócić młodą jabłoń dzięki nowym pędom, które powinny się pojawić, jeśli korzenie i pień wciąż żyją. Jeśli chodzi o procedury pielęgnacyjne, wszystko jest dokładnie takie samo: podlewanie, nawożenie i oczywiście zabezpieczenie na następną zimę, aby sytuacja z zeszłego roku się nie powtórzyła.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023