Garden Blog

Choroby rozmarynu: jak prawidłowo uprawiać pachnące zioła - zapobieganie, leczenie

Rozmaryn - staje się coraz bardziej popularny. Teraz nie trzeba go uprawiać z nasion przez długi czas, ale można po prostu posadzić sadzonki rozmarynu z pojemnika. Ta wieloletnia roślina będzie dobrze rosła zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce na domowym parapecie. Krzewy rozmarynu we wnętrzu są bardzo estetyczne, nasycają powietrze delikatnym aromatem, jeśli dotkniesz gałęzi. Liście mają wspaniały aromat - pikantny, lekko gorzki i lekko słonawy, jakby ciepłe morze Morza Śródziemnego. A w kuchni - wazony z rozmarynem są zawsze pod ręką i dają gospodyni kulinarną inspirację.

Dla początkujących uprawa rozmarynu często wydaje się trudna. W rzeczywistości jest to jedna z najmniej wymagających roślin korzennych i aromatycznych. W naszym kraju dobrze zimuje na otwartych przestrzeniach pod lekkim schronieniem, a wiosną ponownie cieszy zielonymi pachnącymi pędami. Aby krzew stawał się coraz bardziej bujny, końcówki pędów są przycinane przez cały sezon. Ale to jest sposób, w jaki okazuje się sam, ponieważ zielenie rozmarynu są zawsze potrzebne do smacznych i zdrowych potraw.

Podobnie jak inne rośliny, rozmaryn jest podatny na choroby. Jest to stosunkowo odporna i wytrzymała roślina. Jednak w niesprzyjających warunkach lub przy trudnej pogodzie liście mogą żółknąć i opadać, krzew słabnie i słabo rośnie. Na podstawie jakich objawów można stwierdzić, że rozmaryn jest chory? Jakie są główne środki zapobiegawcze i czym spryskać roślinę, jeśli problem jest poważny?

Podstawowe błędy w uprawie, które wywołują choroby rozmarynu

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia szeregu chorób rozmarynu, należy zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.

 • Do sadzenia należy wybrać miejsce chronione przed silnymi wiatrami i zimnymi przeciągami.

 • Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, lekka i umiarkowanie żyzna.

 • Nie daj się ponieść nawozom azotowym, nawet wiosną, ani organicznym - obornikowi, próchnicy, ani nawozom mineralnym -  mocznikowi i innym. Azot powoduje wyrywanie pędów, stają się one delikatne, blade, podatne na choroby. Zalecamy na wiosnę zrównoważone mieszanki, nawozy uniwersalne, latem - na pikantne zioła, a pod koniec sezonu - nawozy z przewagą potasu i fosforu. Prawidłowe nawożenie to skuteczna profilaktyka chorób rozmarynu.

 • Podlewanie powinno być umiarkowane, ponieważ gleba wysycha. Zwłaszcza w warunkach pokojowych należy upewnić się, że woda nie stagnuje w tacach doniczek, nie należy nadmiernie podlewać rozmarynu. Powoduje to choroby korzeni.

 • Zapewnij roślinom najjaśniejsze obszary ogrodu i parapetu do wzrostu. Rozmaryn nie lubi braku światła słonecznego.

 • Gleba powinna być obojętna lub lekko zasadowa. Na glebach kwaśnych rośliny chorują i nie wchłaniają dobrze składników odżywczych.

Choroby rozmarynu

Jeśli stworzyłeś roślinom optymalne warunki do wzrostu, rozmaryn rzadko choruje. Ale zdarza się, że pomimo wszystkich wysiłków - krzewy wyglądają źle i więdną na twoich oczach. Spoiler - przyczyną rozprzestrzeniania się choroby mogą być owady, ale o wszystkim w porządku.

 • Fytoftoroza. Wszyscy ogrodnicy, którzy uprawiają pomidory, ziemniaki, paprykę itp. są zaznajomieni z taką uciążliwością jak Fytoftoroza. Różne rodzaje fytoftorozy wpływają na drzewa owocowe. Ta choroba grzybicza nie omija i rozmarynu. Najczęściej wpływa na system korzeniowy, gdy woda stagnuje w glebie. Co robić? Drenaż, drenaż i jeszcze raz drenaż. 

 • Rizoctonioza. Może wystąpić na młodych siewkach lub niedawno ukorzenionych sadzonkach. Przyczyna: słabo zdrenowana gleba lub zbyt gęste sadzenie. Przerzedzić rośliny i zapewnić dobry drenaż.

 • Szara pleśń. Choroba grzybicza, która często powoduje plamy na liściach i żółknięcie pędów. Aktywnie rozwija się przy wysokiej wilgotności powietrza. Zapewnij sadzonkom rozmarynu dobrą wentylację, nie przelewaj, traktuj fungicydami.

​Dotknięte chorobą części rośliny należy usunąć, przyciąć krzewy. Kiedy rozmaryn odzyska zdrowie - szybko odrośnie.

Choroby wirusowe rozmarynu

Na szczęście choroby wirusowe rozmarynu występują rzadko. Jeśli jednak się pojawią, szybko się rozprzestrzeniają i powinny być w porę wykryte, a chore rośliny usunięte. Niestety, nie da się ich wyleczyć. Dlatego im silniejszy i zdrowszy rozmaryn, tym lepiej będzie odporny na choroby wirusowe.

 • Wirus mozaiki pomidora. Liście rośliny deformują się, żółkną, zwijają się, a następnie opadają. Roślina staje się słaba i nie reaguje na nawozy i fungicydy.

 • Wirus mozaiki ogórka. Na liściach pojawiają się żółte i brązowe małe plamki, które ostatecznie łączą się w duże plamy. Pędy i liście są poskręcane i zdeformowane.

 • Wirus żółtej karłowatości pomidora. Krzewy zaczynają wyraźnie odstawać wzrostem od zdrowych roślin. Pędy rozgałęziają się nienormalnie drobno, liście stają się zdeformowane i żółte.

Nie ma lekarstwa na wirusa rozmarynu. Jeśli uważasz, że roślina jest dotknięta chorobą wirusową - należy ją natychmiast usunąć z ogrodu. Dlatego zdrowe i silne rośliny, zapobieganie i ochrona przed owadami, które skubią liście i wysysają sok z pędów, są w tym przypadku najbardziej niezawodną obroną.

Owady - rozprzestrzeniają choroby rozmarynu

Nawet przy prawidłowej uprawie rozmarynu nikt nie jest odporny na szkodniki. Niestety przenoszą one chorobotwórczą mikroflorę z chorych roślin na zdrowe. Co robić? Oczywiście należy zapewnić roślinie dobrą opiekę, aby miała wystarczająco dużo własnej siły, aby oprzeć się chorobom i szkodnikom. Ale jeśli owadów jest zbyt wiele, rozmaryn potrzebuje pomocy.

 • Mszyce. Owady wysysają sok z młodych pędów i liści, przenoszą choroby, w ich lepkich wydzielinach namnażają się patogeny grzybowe. Jak walczyć z mszycami - przeczytaj szczegółowo w artykule. Czasami wystarczy po prostu spłukać pędy wodą, aby mechanicznie usunąć owady. Ale trzeba też użyć środków owadobójczych.

 • Mączlik. Często powoduje żółknięcie i opadanie liści. Przenosi również choroby.

 • Przędziorek. Najczęściej spotykany na roślinach domowych i w zamkniętym gruncie. Na rabatach pojawia się w gorących, suchych okresach. Zwykłe środki owadobójcze nie poradzą sobie z roztoczem. Dowiedz się więcej o tym, jak uchronić rośliny przed przędziorkami - na naszym blogu. Grupa skutecznych środków na roztocza - w naszym katalogu.

Rozmaryn jest stosunkowo bezpretensjonalną rośliną, ale należy go chronić przed chorobami i podejmować środki zapobiegawcze. W ten sposób można znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób i zachować zdrowy ogród.

 

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023