Garden Blog

Choroby piwonii: czym są i co robić?

Nie każda bylina może zbliżyć się pięknem do piwonii, nie mówiąc już o przewyższeniu jednego z najbardziej romantycznych kwiatów wiosny i wczesnego lata. Jednak nie ma rośliny, która jest w 100% chroniona przed różnymi chorobami. Piwonie nie są wyjątkiem. Nawet jeśli wydaje ci się, że wiesz o nich wszystko. Nawet jeśli wybrałeś najlepsze odmiany piwonii. Nawet jeśli uprawa piwonii jest w pełni prawidłowa. Mimo to choroby wirusowe piwonii i grzybów mogą prędzej czy później dotknąć twoje ulubione rośliny. Co wtedy robić? Jak się zachować? Jaka powinna być profilaktyka chorób piwonii i jak leczyć piwonie przed chorobami, które już opanowały roślinę?

Dzisiaj przeanalizujemy powszechne choroby piwonii: opis dolegliwości ze zdjęciami i metodami walki. Jesteśmy pewni, że ty, twoi przyjaciele, znajomi ogrodnicy lub sąsiedzi będą potrzebować tych informacji w przyszłości, więc przeczytaj je sam i podziel się wskazówkami. Jeśli chcesz kupić sadzonki piwonii, nasza hurtownia ogrodnicza pozwala to zrobić każdemu.

Szara pleśń

Choroby piwonii występują najczęściej wiosną, ponieważ w tym okresie dominuje wilgotna, deszczowa pogoda, która sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów i grzybów. Zgnilizna piwonii jest tego potwierdzeniem! Typowe owady mogą przenosić patogen. Choroba postępuje najaktywniej w dni z ciągłym deszczem. Jej rozprzestrzenianiu się sprzyjają zbyt gęste nasadzenia, dlatego ważnym elementem profilaktyki jest zachowywanie odstępów między roślinami. Choroby grzybowe piwonii tego rodzaju są bardzo niebezpieczne.

Objawy. Piwonia nie osiągnęła jeszcze optymalnej wielkości, a pędy wyglądają na powolne i nie są skłonne do aktywnego wzrostu. W dolnej części łodygi widać charakterystyczną szarą blaszkę (ale nie od razu, ale w późnym stadium choroby). Strefa szyjki korzenia nabiera jasnobrązowego koloru.

Leczenie piwonii. Musisz działać szybko, ponieważ gdy problem się pogorszy, łodygi prawie na pewno zgniją - wtedy rośliny nie da się uratować. Chore części piwonii należy usunąć, pozostawiając tylko całkowicie zdrowe.

Mączniak

Jest to znana choroba liści piwonii i całej rośliny. Najkorzystniejszym dla niej okresem są pierwsze tygodnie lata, kiedy wilgotność jest wysoka i jest już dość gorąco. Często jest przenoszony przez wiatr. Również zarodniki grzybów mogą dostać się na roślinę podczas podlewania. Jeśli podlejesz dotkniętą roślinę, krople odbijające się od liści wchodzą w kontakt ze zdrowymi piwoniami i infekują je. Gęste sadzenie jest przyczyną szybkiego rozprzestrzeniania się.

Objawy. Choroby piwonii tego typu można łatwo zidentyfikować - ze zdjęciami lub bez. Jeśli znajdziesz białawą powłokę na powierzchni liści, oznacza to mączniaka prawdziwego. Przede wszystkim dotyczy to liści znajdujących się na dnie łodyg. Stopniowo grzyb unosi się na szczyt, jeśli nic nie zostanie zrobione.

Leczenie. Pędy dotknięte mączniakiem prawdziwym należy natychmiast usunąć, a sąsiednie rośliny dokładnie obejrzeć pod kątem choroby. Następnie potraktować siarczanem miedzi (roztwór 1%) lub sodą kalcynowaną (roztwór 0,5%). Aby zwiększyć wydajność, możesz dodać trochę zwykłego domowego mydła. Procedurę powtarza się za tydzień.

​ Rdza

Podkreślając główne choroby piwonii (zdjęcie, opis i leczenie), nie sposób nie wspomnieć o rdzy, która jest najbardziej widoczna bliżej jesieni. Latem działa destrukcyjnie na krzew, osłabiając go i praktycznie zmniejszając zdolność do normalnego zimowania. Takie choroby liści piwonii należy wykryć na czas, a ich leczenie powinno być natychmiastowe, ponieważ rdza rozprzestrzenia się bardzo szybko.

Objawy. Zielona masa ma nieatrakcyjne brązowe i żółte odcienie, które niejasno przypominają rdzę w dosłownym tego słowa znaczeniu. Widać charakterystyczne czerwone guzki. Wyraźnym objawem tej choroby piwonii jest zwijanie się liści na końcu. Chore liście więdną, a krzew na ogół przestaje rosnąć i umiera.

Leczenie. Podobnie jak w przypadku dwóch pierwszych chorób, porażone przez rdzę liście należy usunąć, a następnie spalić, aby nawet teoretycznie nie mogły zainfekować zdrowych roślin w ogrodzie. Wśród leków możesz spróbować specjalistycznych fungicydów. Wśród środków zapobiegawczych należy wymienić: przerzedzanie nasadzeń, terminowe usuwanie chwastów i kontrolowane stosowanie nawozów bez przesycania azotem.

​ Zgnilizna korzeni

Jak pokazuje praktyka, zgniliznę korzeni można z pewnością odnotować wśród często występujących chorób piwonii. Opis ze zdjęciami i metodami leczenia jest pożądany wśród czytelników, dlatego zwracamy uwagę na tę chorobę, która objawia się gniciem korzeni i łodyg rośliny. Najpopularniejszym powodem pojawienia się zgnilizny korzeni jest procedura dzielenia krzewu za pomocą niezdezynfekowanych narzędzi. Jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne, częstymi wyzwalaczami są zbyt kwaśna gleba i wilgoć.

Objawy. W tym przypadku choroby korzeni piwonii objawiają się zmianą koloru zielonej masy. Liście stają się ciemniejsze. Łodygi tracą soczystość i elastyczność. Jeśli trochę wykopiesz roślinę, po dotarciu do systemu korzeniowego możesz zauważyć, że korzenie są nienaturalnie brązowe i nie jest to dla niej charakterystyczna płytka nazębna. Na późniejszym etapie można usłyszeć nieprzyjemny zapach.

Leczenie. Odpowiednie są wszelkie leki przeciwko gniciu korzeni i czarnej nodze. Leczenie fungicydami pomaga tylko we wczesnych stadiach choroby – możesz potraktować kłącza piwonii. Jednak, jak również stosowanie siarczanu miedzi. Konieczne jest bezpośrednie leczenie dotkniętych obszarów, a następnie pożądane jest przeszczepienie w nowe miejsce z normalną, niekwaśną glebą. Jeśli sytuacja jest zaawansowana, będziesz musiał usunąć cały krzak z terenu i podjąć środki zapobiegawcze przeciwko sąsiadom piwonii w ogrodzie.

​Kladosporioza

Nadal wymieniamy główne choroby piwonii i ich leczenie. Skręcanie liści, deformacja i zmiana koloru nie zdarzają się bez przyczyny. Jednym z nich może być kladosporioza, która nie jest tak dobrze znana ogrodnikom, jak szara zgnilizna czy rdza, ale w skali zagrożenia całkiem z nimi konkuruje. Najczęściej choroba ta dogania rośliny w gorącym sezonie. W Polsce jest bardziej rozpowszechniony na południu.

Objawy. Pojawienie się brązowych plam na liściach. Na początku są małe, ale stopniowo wypełniają prawie całą powierzchnię liści, łącząc się ze sobą. Jeśli spojrzysz na dolną część liści, najprawdopodobniej pojawi się ledwo zauważalna szarawa powłoka. Kiedy choroba osiąga krytyczny etap, pąki zaczynają bezpośrednio cierpieć.

Leczenie. Pomocne mogą być leki na bazie miedzi lub standardowe środki grzybobójcze, których działanie jest skierowane przeciwko grzybowi. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej, po uprzednim oczyszczeniu krzewu z problematycznych liści i pozostawieniu tylko zdrowych. Jeśli opóźnisz leczenie, będziesz musiał całkowicie usunąć krzak.

Mozaika z liści

Mimo tak romantycznej nazwy jest to jedna z najgroźniejszych chorób wirusowych. Wpływa na zieloną masę rośliny na poziomie komórkowym. Jest przenoszona przez owady – szkodniki piwonii, które przemieszczają się z krzaka na krzak. Sekatory, nożyczki lub inne brudne narzędzia używane w ogrodzie często mogą przenosić wirusa. Dlatego trzeba pomyśleć nie tylko o tym, czym spryskać piwonie, ale także o dezynfekcji narzędzi, aby uniknąć chorób.

Objawy. Liście częściowo żółkną. Pojawiają się charakterystyczne okrągłe plamy różnej wielkości. Mogą wyglądać jak koła lub kreski, wizualnie przypominające żółtą mozaikę. Tworzą nierówny wzór na liściu, który bez interwencji z zewnątrz całkowicie więdnie i umiera z czasem.

Leczenie. Niestety nadal nie ma stuprocentowo skutecznego lekarstwa na tego podstępnego wirusa. Twoim zadaniem jest postawienie prawidłowej diagnozy i jak najszybsze wyeliminowanie chorej rośliny, aby zapobiec zarażeniu innych piwonii rosnących w ogrodzie.

Choroba Lemoine'a

Inny przypadek, gdy zastanawianie się, jak leczyć piwonie na wiosnę z powodu chorób, jest zasadniczo bezcelowy, ponieważ choroba Lemoine'a, jeśli już dotknęła roślinę, nie jest leczona w praktyce. Na szczęście ten wirus nie jest bardzo powszechny wśród piwonii, ale trzeba znać wroga z twarzy, aby szybko zareagować i uratować ogród.

Objawy. Rośliny stają się powolne. Liście wyglądają tak, jakby od kilku miesięcy nie były karmione wilgocią. Pojawia się żółknięcie. Pędy więdną i przestają się rozwijać. Kwitnienie zatrzymuje się lub nie występuje wcale, w zależności od czasu infekcji wirusowej.

Leczenie. Może to dotyczyć zarówno piwonii zielnych, jak i drzewiastych. Choroby tego typu rozprzestrzeniają się szybko, a leczenie nie zostało jeszcze wynalezione. Aby wirus nie przenosił się z jednego krzaka na drugi, spróbuj natychmiast usunąć chore rośliny z miejsca po zidentyfikowaniu choroby Lemoine'a. Następnie - zdezynfekuj miejsce, w którym rosła piwonia.

​ Filostyktoza

Grzyb ten może wpływać na roślinę o każdej porze roku, ale jest najbardziej zauważalny, gdy pąki zaczynają kwitnąć. Pędy i liście tracą dekoracyjność. Kwitnienie również odbywa się z problemami – nie tak bujnie, jak mogłoby być. Jeśli krzak nie zostanie potraktowany niczym, po prostu umrze.

Objawy. Głównym objawem obecności filostyktozy są brązowe plamy, wyróżniające się ledwo zauważalną fioletowo-niebieską obwódką. Wraz z rozwojem grzyba plamy te stają się coraz większe. Pojawia się wyraźny środek (jaśnieje). Można zauważyć niewielkie kopczyki liści. Przy najgorszym rozkładzie liście wysychają i przedwcześnie opadają.

Leczenie. W takim przypadku pomocne będą wysokiej jakości fungicydy. Najczęściej stosuje się leki typu Fitosporin-M. Leczenie roztworem siarczanu miedzi jest popularne wśród środków ludowych. Jest dość skuteczny, ale wymaga kilku sesji w odstępie około tygodnia. Jeśli piwonia była kiedyś dotknięta tą chorobą, zaleca się okresowe sprawdzanie jej pod kątem oznak ponownej infekcji. W następnym sezonie lepiej jest natychmiast przetworzyć krzaki w celu zapobiegania.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023