Garden Blog

Choroby amarylisu: zdrowie roślin - klucz do piękna i obfitego kwitnienia, środki zapobiegawcze i leczenie

Hippeastrum - kwitnie tak pięknymi kwiatami, że jego popularność nie powinna dziwić. Jak dbać o zdrowie roślin, zapobiegać chorobom - porady ekspertów. Kwitnący hippeastrum robi wrażenie! Na szypułce o wysokości do 80 cm znajduje się do 4 kwiatów, każdy o średnicy większej niż 20 cm. Złóż dłonie razem - wyobraź sobie, że każdy kwiat będzie większy! I jaka różnorodność kolorów, kształtów płatków, ich faktur. Nawet najbardziej wybredny florysta wybierze najbardziej niesamowite kwiaty i wysokiej jakości cebule hippeastrum według własnego gustu. Uprawa cebul hippeastrum jest po prostu niesamowita. A jeśli istnieją niuanse i choroby, to większość problemów wiąże się głównie z faktem, że naruszono najprostsze zasady techniki rolniczej.

Jak uniknąć chorób hippeastrum: jak sadzić i pielęgnować amarylis

Cebule amarylisów można kupić przez cały rok. Przechowywane są w takiej temperaturze i wilgotności, że znajdują się w stanie głębokiego spoczynku. Po posadzeniu zaczynają rosnąć, a pąki pojawią się po około 80-90 dniach. Na tym etapie, aby zapobiec rozwojowi chorób hippeastrum na długie lata, ważne jest prawidłowe posadzenie rośliny i przestrzeganie kilku prostych zasad.

Kiedy sadzić amarylisa i jaka gleby do sadzenia

Najważniejsze jest to, że 1-2 dni przed sadzeniem cebulki zalać przygotowaną glebę roztworem fungicydu. Większość chorób zaraża cebulkę hippeastrum właśnie z powodu źle oczyszczonego podłoża. Trudno kupić profesjonalne, wysokiej jakości podłoża do uprawy hippeastrum w domu, sprzedawane są w zbyt dużych opakowaniach, więc do roślin domowych nie potrzeba wiele. Dlatego sami musimy uprawiać ziemię i hodować zdrowe hippeastrum bez zbędnych wydatków i unikać chorób.

Wybór doniczki na hippeastrum i cechy sadzenia cebul

Wybierz ciężką doniczkę lub od razu wybierz ciężką donicę do zwykłego wazonu. Kwiatostany są duże i ciężkie, szypułki wysokie, cebula musi rosnąć w niewielkiej ilości ziemi, więc bez ciężkiej doniczki po prostu się przewróci, a piękne szypułki połamią. Dzieje się tak częściej niż myślisz. W takiej roślinie cykl okresu kwitnienia i okresu spoczynku może być zaburzony, oczywiście cebula nie stanie się przez to zdrowsza. Rozmiar doniczki jest łatwy do wyboru: od krawędzi cebulki do boku doniczki nie powinno być więcej niż 2-3 cm, nie martw się, nie będzie ciasno. Głębokość wynosi również 4-5 cm - więcej niż wysokość żarówki. W przeciwieństwie do innych cebul, cebul hippeastrum w żadnym wypadku nie można zakopać w ziemi, nie da się wtedy uniknąć chorób. Nie tylko zachorują i przestaną kwitnąć, ale prawdopodobnie umrą. Nad powierzchnią bańka powinna wystawać co najmniej na ¼ jej wysokości.

Jeśli łuski pokrywające można łatwo usunąć z żarówki, można je usunąć. Jednak jeśli trzymają się normalnie, nie usuwaj ich specjalnie, ponieważ ryzykujesz uszkodzenie cebulki, co jest bezpośrednią drogą do chorób.

Drenaż, drenaż i jeszcze raz drenaż!

Pamiętaj, aby na dnie doniczki umieścić materiał drenażowy, perlit, wermikulit, gruboziarnisty piasek. Upewnij się, że na dnie garnka znajduje się otwór drenażowy. Nie zdziw się, często zdarza się, że zamiast doniczki do uprawy kupujesz donicę bez odprowadzania wody. Jeśli cebula hippeastrum zostanie przemoczona, na pewno zachoruje i dość trudno jest leczyć zgniliznę. Po podlaniu - nie pozostawiaj wody w tacy. Natychmiast wylej nadmiar. Amarylis lepiej znosi lekkie przesuszenie podłoża niż przemoczenie. Łatwiej jest zrobić wszystko dobrze na początku i przez wiele lat po prostu podziwiać kwiaty, niż leczyć choroby hippeastrum.

Choroby amarylisa

Często można kupić kwitnącą roślinę hippeastrum już posadzoną w doniczce. W jaki sposób został posadzony, w jakich warunkach był przetrzymywany – trudno przewidzieć. Dlatego porozmawiajmy dalej o objawach chorób hippeastrum, jak zapobiegać ich rozwojowi i śmierci.

Cebula hippeastrum nie kiełkuje

Jeśli posadzona cebula nie zaczęła rosnąć w ciągu 1,5 miesiąca, jest to powód do zmartwień. To absolutnie nie jest normalne. Jeśli jakość materiału sadzeniowego, warunki jego przechowywania, transportu były niezadowalające, cebula najprawdopodobniej jest poważnie chora lub obumarła. Wykop to. Zdrowa cebula jest elastyczna, jednolita, bez wgnieceń, ciemnień, spód nie jest zgniły, wierzch nie jest miękki. Jeśli z boku są małe uszkodzenia, można je wyczyścić ostrym nożem, zdezynfekować (Previkur, Fundazol) i posadzić z całkowitą wymianą gleby, doniczkę - wstępnie wysterylizować. Jeśli góra i dół są dotknięte zgnilizną, nie warto oszczędzać takiej żarówki. Tak samo postępuj w sytuacji, gdy po okresie spoczynku cebula nie zaczyna wypuszczać liści.

Czerwone plamy u nasady liści, na szyjce i korpusie cebulki – stagonosporoza hippeastrum

Ta choroba hippeastrum nazywa się czerwonym oparzeniem (zgnilizną). Jest to spowodowane infekcją grzybiczą. Taki problem można uzyskać za pomocą materiału do sadzenia lub podłoża, brudnej doniczki. Konsekwencją zakażenia chorobą jest uszkodzenie systemu korzeniowego hippeastrum, deformacja liści, łodyga kwiatowa staje się słaba i nie może utrzymać pąków. Co robić: raz na 2-3 tygodnie spryskać nadziemną część rośliny i podlać rośliny roztworem preparatów miedziowych lub fungicydów systemicznych: Fundazol, Previkur, Medyan Extra, Ridomil Gold. Wykonaj 3-5 zabiegów hippeastrum w zależności od stopnia uszkodzenia. I całkowicie wyleczysz chorobę.

Białe i czerwone kreski na wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni liści hippeastrum

To nie jest choroba, to dzieło szkodników - wciornastków. Jeśli zauważysz takie uszkodzenie, weź lupę, a zobaczysz małe owady. Co robić: spryskać i podlać roślinę roztworem owadobójczym, takim jak Aktara. Zabieg wykonać 3-4 razy w odstępie 5-7 dni. Więc usuniesz owady, larwy i jaja.

Brązowe guzki na liściach lub uszkodzenia (dziury) pojawiły się na bulwie hippeastrum

To również nie jest choroba, ale uszkodzenie przez szkodniki - łuskę lub muchę narcyza. Tutaj również użyj leku Aktara.

Hippeastrum to bardzo łatwa w pielęgnacji roślina. Choroby występują najczęściej z powodu nadmiernego zwilżenia i nieprzestrzegania reżimu temperaturowego. Choroby hippeastrum są również rzadkie. Najczęściej infekują rośliny doniczkowe przez nowe rośliny doniczkowe, które kupiłeś, ale nie trzymałeś ich w kwarantannie oddzielnie od innych przez 1-2 miesiące.

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023