Garden Blog

Cebula zaczyna gnić w grządce: szukanie przyczyn i rozwiązań

Istnieje wiele problemów na drodze do wysokiej jakości i obfitych zbiorów cebuli. Niektóre czynniki są poza kontrolą człowieka i nie można na nie wpływać, ale w większości przypadków problemy związane z konkretną uprawą warzyw można rozwiązać. Ponieważ uprawa cebuli cieszy się dużym zainteresowaniem, niniejszy artykuł będzie poświęcony wyłącznie cebuli. Wcześniej pisaliśmy o tym, jak chronić ją przed gryzoniami. Nadszedł czas, aby skupić się na innym aktualnym problemie - gniciu cebuli w grządce. Co jest tego przyczyną i co można zrobić? Jeśli jesteś zainteresowany, bądź na bieżąco z naszym blogiem. Oto sześć najważniejszych przyczyn gnicia.

Powód pierwszy: niska jakość materiału do sadzenia

Jeśli sadzonka jest niskiej jakości, nie należy oczekiwać, że wyprodukuje zdrową, soczystą cebulę. Nie ma znaczenia, czy dana cebula to Wolska czy zwykła wczesna cebula. Problemów nie da się uniknąć. Jeśli materiał nasadzeniowy ma kolor, który nie jest dla siebie charakterystyczny, jeśli nieprzyjemnie pachnie (słychać nuty wilgoci, pleśni, gnicia itp.), jeśli uszkodzenia są widoczne gołym okiem i jeśli powierzchnia cebulki jest mokra, istnieje duże prawdopodobieństwo, że gnije.

Co robić? Sadzonki powinny być przechowywane w odpowiedzialny sposób i dokładnie sprawdzane przed sadzeniem. Wszystkie sadzonki niskiej jakości należy natychmiast usunąć. Bezpośrednio przed sadzeniem można je dodatkowo zdezynfekować zwykłym roztworem manganu. Jeśli zdecydujesz się na zakup materiału do sadzenia, to tylko od sprawdzonych sprzedawców. Wybór jest bardzo duży, a reputacja strony musi być nienaganna.

Powód drugi: nieodpowiednia przestrzeń do sadzenia

Czasami powodem gnicia cebuli w grządce jest sama grządka. Jest to obszar, który nie nadaje się do uprawy roślin. Co to oznacza? Na przykład wody gruntowe znajdują się blisko powierzchni, co jest destrukcyjne. Albo cebula została posadzona na nisko położonym obszarze. Woda z pewnością będzie tam stagnować, powodując gnicie.

Co można zrobić? Odpowiedź jest oczywista - dopasować lokalizację do potrzeb cebuli. Powinno być ono dobrze wentylowane i nie powinno brakować w nim światła słonecznego. Jeśli możesz to zrobić tylko na niskim obszarze, możesz zrobić dreny, ale jest to dość kłopotliwe. Lepiej jest znaleźć miejsce wyżej, aby cebula była sucha i wygodna.

Powód trzeci: słaby płodozmian

Częstym błędem popełnianym przez początkujących ogrodników jest przesadzanie uprawy na tym samym obszarze rok po roku. Prędzej czy później stężenie patogennej mikroflory, która szkodzi cebuli, osiąga poziom krytyczny i niemożliwe staje się uprawianie cebuli na takim obszarze bez problemów. Ponadto cebula wysysa pewne składniki odżywcze z gleby, co ostatecznie prowadzi do niedoboru składników odżywczych. Rezultatem jest gnicie.

Co należy zrobić? Konieczne jest przestrzeganie płodozmianu, a wtedy pytanie, dlaczego cebula dymka gnije zniknie samo. Konieczna jest zmiana lokalizacji łóżka co najmniej raz na 2 lata, a najlepiej co roku. Następnie ponownie posadzić cebulę w tym samym miejscu najwcześniej po 3 latach. Najlepszymi poprzednikami dla tej uprawy są ziemniaki, pomidory, papryka i ogórki. Jeśli obszar jest ograniczony i nie ma zbyt wiele miejsca do rozłożenia, można naprzemiennie uprawiać cebulę z koniczyną, która działa jak nawóz zielony i pomaga przywrócić żyzność gleby.

Powód czwarty: niewłaściwa pielęgnacja

Powiedzieliśmy już, że nadmierna wilgoć jest niezwykle niebezpieczna dla tej uprawy. Jednak jedną rzeczą są długotrwałe deszcze - są to czynniki niezależne od człowieka. Zupełnie inną rzeczą jest niepotrzebne podlewanie. To samo dotyczy nawożenia. Nawożenie jest dobre, ale tylko wtedy, gdy jest umiarkowane i celowe. Największym błędem jest przesadzanie z nawozami azotowymi. Tak, azot jest potrzebny w pierwszym etapie, ale jeśli użyje się go zbyt dużo, nie zostanie wchłonięty. W rezultacie cebulki miękną i zaczynają gnić. Należy również zwrócić uwagę na wydziobywanie piór. Wydaje się nieszkodliwe, aby wziąć kilka piór do sałatki i co w tym wielkiego? Ale miejsca skubania stają się bardziej podatne na bakterie. A jeśli pada deszcz, szansa na gnicie jest bardzo wysoka. Zgniłe cebulki zarażają zdrowe i psują lwią część zbiorów.

Co robić? Po pierwsze, nie podlewaj więcej niż to konieczne. Dodatkowa wilgoć jest potrzebna tylko na początku uprawy i podczas silnej suszy. Po drugie, należy dozować azot, stosując go zgodnie z instrukcjami dotyczącymi zakupionych nawozów i opatrunków, przy czym zaleca się stosowanie substancji organicznych jesienią, a nie wiosną. Jeśli już przedawkowałeś azot, możesz podlać łóżko popiołem rozpuszczonym i podanym w wodzie (1 litr na wiadro wody + dodatkowo rozpuszczony w stosunku 1 do 3). Po trzecie, jeśli lubisz rwać pióra na sałatkę lub inne potrawy, posadź cebule odłożone w tym celu w pewnej odległości od cebul, które planujesz zebrać jesienią i wysłać do przechowywania.

Powód piąty: zakażenie chorobami

Niezależnie od tego, czy preferujesz cebulę holenderską, czy jakikolwiek inny gatunek, istnieje możliwość zarażenia chorobami w taki czy inny sposób. Są to głównie wszelkiego rodzaju grzyby. Fusarium, bakterioza, peronosporoza itp. to najczęstsze choroby. Patogeny można znaleźć bezpośrednio w glebie. Jest to kolejny powód, dla którego cebula gnije w grządce i dlaczego tak ważny jest płodozmian.

Co robić? Należy zwracać uwagę na grządkę: oprócz standardowego pielenia i spulchniania gleby na wczesnych etapach uprawy, należy od czasu do czasu sprawdzać pędy pod kątem objawów choroby. Jeśli zauważysz porażone rośliny, nie wahaj się ich usunąć, w przeciwnym razie cała uprawa pójdzie na marne. Jeśli inwazja jest poważna, warto zastosować skuteczne i bezpieczne fungicydy. Jeśli plaga jest minimalna, można sobie z nią poradzić za pomocą tradycyjnych metod: wywaru z czerwonej papryki, naparu z tytoniu i popiołu.

 

Powód szósty: inwazja szkodników

Grządka znajduje się w dobrym miejscu, płodozmian jest normalny, pielęgnacja jest dobra, ale mimo to cebula żółknie i gnije: co robić? W takim przypadku należy szukać przyczyny w obecności szkodników. Są to różnego rodzaju owady (zwykle małe muchy), które pasożytują na łodygach cebuli, ale mają tak destrukcyjny wpływ, że z czasem prowadzą do osłabienia odporności roślin i ich gnicia.

Co robić? Dezynfekcja materiału sadzeniowego, którą omówiliśmy na początku tego artykułu, będzie również istotna w tym przypadku. Zaprawione sadzonki są mniej narażone na inwazję szkodników. Ogólnie rzecz biorąc, zapobieganie jest ważne. Staraj się okresowo traktować działkę pyłem tytoniowym. Marchew jest najlepszym wyborem jako sąsiad, ponieważ jej zapach odstrasza główne szkodniki cebuli. Jeśli środki zapobiegawcze nie pomogą, warto pomyśleć o użyciu cięższej artylerii w postaci specjalnych preparatów lub tych samych wywarów ludowych.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023