Garden Blog

Białe robaki w roślinach domowych: jak się ich pozbyć?

Rośliny domowe są jak małe dzieci. Są piękne i interesujące do oglądania, ale bez odpowiedniej opieki i uwagi są bezużyteczne. Pomimo ich względnej ochrony przed wszelkiego rodzaju szkodnikami, sytuacje, w których kwiaty domowe cierpią z powodu inwazji nieproszonych gości, są dość powszechne.

Na stronie Garden Number One i ogólnie w Internecie można znaleźć recenzje, w których ogrodnicy piszą: białe robaki pojawiły się w kwiatach, co robić? Rzeczywiście, pytanie jest istotne, więc dzisiaj udzielimy na nie szczegółowej odpowiedzi. Jeśli jesteś zainteresowany tym, jak pozbyć się błędów w roślinach domowych, ten artykuł jest dla Ciebie!

Skąd biorą się białe robaki w ziemi i w kwiatach?

Wcześniej na blogu pisaliśmy o różnych szkodnikach roślin domowych. Jednak dzisiaj to białe robaki są w centrum naszej uwagi. Tak, tak, bardzo małe robaki, które można zauważyć na kwiatach. Jakie są sposoby ich pojawienia się? Cóż, istnieje kilka możliwości:

Otwarte okno. Najprostszy sposób, aby szkodnik znalazł się w pomieszczeniu, a następnie dostał się do rośliny. Czasami z pomocą wiatru mikroskopijne larwy wlatują do otwartego okna, które później przekształcają się w dorosłe osobniki.

Nieoczyszczona gleba. Jeśli do sadzenia użyto gleby z ogrodu lub warzywnika, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że zawierała ona patogeny, larwy tych samych owadów lub nawet same owady. Dlatego zalecamy zakup wysokiej jakości podłoża lub dezynfekcję gleby. 

Rośliny z ulicy. Niektóre rośliny domowe są wynoszone na zewnątrz latem, a gdy robi się chłodniej - z powrotem do domu. Na liściach mogą pozostać szkodniki, które następnie rozmnażają się i przenoszą na inne kwiaty domowe.

Czym są białe robaki w kwiatach domowych?

Jeśli w ziemi kwiatów znajdują się białe robaki, należy natychmiast spróbować je wyeliminować. Ale aby rozpocząć walkę, musisz zrozumieć, czym dokładnie są te małe robaki w białym kolorze. Najczęstszymi szkodnikami są:

 • Mszyce. Trudno je zauważyć, ale szkody, jakie powodują, mogą być ogromne. Mszyce rozmnażają się błyskawicznie, przechodząc przez cały cykl w ciągu zaledwie kilku dni. Wysysają soki z liści i zabijają roślinę. 

 • Modliszka. Są to miniaturowe gąsienice z mikroskopijnymi wąsami. Zwykle dostają się do kwiatów w pomieszczeniach poprzez glebę z ogrodu warzywnego. Białe robaki w ziemi są aktywne i rozmnażają się bardzo szybko w warunkach wysokiej wilgotności. 

 • Przędziorek. Jeden z najgroźniejszych i najczęściej występujących szkodników zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Bardziej szczegółowo pisaliśmy o głównych oznakach porażki w osobnym artykule na temat tego szkodnika.

 • Mączlik. Niebezpieczne są zarówno gąsienice, jak i już pełnoprawne motyle. Składają setki mikroskopijnych jaj, z których wyłaniają się białe larwy. Szkody dla roślin mogą być całkowite, jeśli nie zostaną podjęte żadne środki.

 • Omacnica prosowianka. Praktycznie wszystkożerny szkodnik. Cierpią na nim nawet sukulenty, które wydają się być odporne na wszelkie wpływy zewnętrzne.

 • Roztocz korzeniowy. Podczas gdy inne małe białe robaki w kwiatach pełzają po ziemi lub po liściach, roztocze korzeniowe atakuje system korzeniowy. Najbardziej cierpią na tym kwiaty cebulowe. Sprzyjającym środowiskiem dla szkodnika jest nadmiernie nawodniona gleba. Roślina może obumrzeć bez wyraźnego powodu.

Białe robaki w kwiatach: jak się ich pozbyć za pomocą środków ludowej?

Szybkość w podejmowaniu decyzji jest ważna, ponieważ małe białe robaki w ziemi, kwiatach w pomieszczeniach, na liściach mogą dosłownie w ciągu jednego dnia zwiększyć swoją liczbę kilkadziesiąt, a nawet setki razy. 

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest próba usunięcia ich mechanicznie, czyli ręcznie. Jeśli szkodniki są mniej lub bardziej zauważalne, to jest to realistyczne. Niech problem nie zostanie rozwiązany w 100%, ale przynajmniej częściowo.  

Bez leczenia roślin w żadnym wypadku nie można się obejść, ale ponieważ czas gra na naszą niekorzyść, możemy użyć improwizowanych domowych środków do zwalczania szkodników. Oto podstawowa lista skutecznych rozwiązań:

 • Mydło do prania. W przypadku braku mydła do prania można użyć mydła zwykłego lub smołowego. Istotą metody jest rozpuszczenie kostki mydła w wodzie (około 1 kostka mydła wystarczy na 10 litrów). Powstałą cieczą należy obficie spryskiwać roślinę przez dwa tygodnie każdego dnia, aż do całkowitego zniszczenia szkodników.

 • Mangan. Konieczny jest roztwór o niskim stężeniu. Jeśli białe robaki pojawiły się w kwiatach pokojowych, oznacza to, że są one również w ziemi. Aby uzyskać maksymalną skuteczność, można podlewać bezpośrednio. 

 • Cytrusy. Pobiera się skórkę świeżej mandarynki, cytryny lub pomarańczy. Kilka godzin (najlepiej 24 godziny) należy nalegać w wódce lub alkoholu (1-2 owoce na 0,5-1,0 litra). Spryskać roślinę powstałym naparem. Metoda jest nieco ekstremalna, ale szkodniki na pewno jej nie polubią.

 • Tytoń. Wiele osób nie lubi zapachu tytoniu, a szkodniki w większości po prostu go nienawidzą. Bierzemy 150-200 g tytoniu, dobrze go pocieramy, aby uzyskać małe cząstki i nalegamy na ciepłą wodę (1 litr). Spryskać łodygi, liście, kwiaty, ziemię w doniczce. 

 • Czosnek. Gwarantuje taki sam efekt jak tytoń. Stężenie produktu można zmniejszyć w porównaniu z tytoniem. Wystarczy 70-100 g na 1 litr wody. 

W połączeniu z dowolnym środkiem ludowym, całkiem logicznym rozwiązaniem będzie przeszczepienie rośliny wewnętrznej. W końcu, jeśli białe robaki były w doniczce z kwiatem, mogą ukryć się w ziemi i przetrwać każdą burzę.

Co powinienem zrobić, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się szkodników?

Zapobieganie zawsze się liczy! Jeśli na Twoich kwiatach pojawiły się białe robaki i przeprowadziłeś kampanię mającą na celu uchronienie roślin przed szkodnikami, postaraj się podjąć proste środki zapobiegawcze w przyszłości:

 • Okresowa inspekcja roślin. Zawsze istnieje szansa, że szkodniki powrócą, ale znacznie łatwiej jest się ich pozbyć na wczesnym etapie, dlatego ważne jest, aby mieć oko na stan roślin. 

 • Systematyczne opryski antyseptyczne. Możesz traktować rośliny tym samym manganem co kilka tygodni lub miesięcy wyłącznie w celach profilaktycznych. 

 • Kwarantanna dla nowych roślin. Jeśli planujesz przynieść nowy kwiat z ulicy do domu, najpierw zostaw go w oddzielnym pomieszczeniu, najlepiej na 2 tygodnie. Jeśli robaki się nie pojawią, wyślij go do pozostałych roślin. 

 • Bezpieczna gleba. Podczas przesadzania kwiatów należy używać zdezynfekowanej gleby lub kupować podłoża. 

 • Leczenie ogólne. Jeśli szkodniki zostały wykryte na co najmniej jednej roślinie, wszystkie pozostałe kwiaty również powinny zostać poddane zabiegom przeciwko owadom.

Postępując zgodnie z tymi prostymi procedurami, możesz uchronić się przed utratą ulubionych roślin. Ciesz się wolnymi od szkodników dniami w ogrodzie!

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023