Garden Blog

Agrest nie kwitnie i nie owocuje: co robić?

Ogrodnicy Polscy uwielbiają krzewy jagodowe, aktywnie je sadzą, uprawiają i rozmnażają. Agrest to jedna z najpopularniejszych upraw. Można go znaleźć w domkach i ogrodach. Czy rośnie razem z Tobą? A może dopiero planujesz go zdobyć? W każdym razie nie będzie zbędne zapoznanie się z teorią, aby dokładnie poznać odpowiedź na pytanie we właściwym czasie: dlaczego agrest nie owocuje?

Co ciekawe, w rzeczywistości podobne problemy charakteryzują wszystkie odmiany agrestu bez wyjątku (agrest czerwony, agrest zielony, agrest pomarańczowy). Dlatego uporządkujmy informacje i spokojnie rozłóżmy wszystko na części: możliwe problemy z kwitnieniem i owocowaniem, przyczyny braku jagód, optymalne rozwiązania itd. Po przeczytaniu tego krótkiego artykułu zrozumiesz, dlaczego agrest nie owocuje i co zrobić w takim przypadku.

Niewłaściwie dobrana lub złej jakości sadzonka

Czasami problemy dorosłej rośliny rozciągają się od jej głębokiego dzieciństwa. Jeśli twój agrest w ogrodzie nie kwitnie i odpowiednio nie owocuje, to całkiem możliwe, że kupiłeś zły materiał do sadzenia. Musisz dokonać wyboru na korzyść wyłącznie zaufanych i odpowiedzialnych sprzedawców, gdzie istnieje szeroka gama odmian. Najczęściej po pojawieniu się sadzonki widać, czy jest zdrowa i czy będzie się normalnie rozwijać. Sadzenie uszkodzonego lub początkowo chorego agrestu jest praktycznie gwarancją braku jagód. Wybierając konkretną odmianę, należy zwrócić uwagę na cechy uprawy: czy mrozoodporność jest wystarczająca dla twojego regionu, jaki rodzaj gleby preferuje, czy toleruje zwiększoną wilgotność itd. A następnie kieruj się ogólnymi informacjami na temat agrestu.

Niewłaściwa uprawa agrestu

Czy gałęzie agrestu słabo rosną, a czasem nawet usychają? Czy jagody, jeśli w ogóle są, nie są reprezentacyjne i jest ich niewiele? Można założyć, że agrest nie owocuje z powodu niewłaściwego sadzenia. Na przykład, większość odmian daje słabe plony w pełnym cieniu lub w przypadku zauważalnej stagnacji wody w glebie.

Rośliny nie powinny być sadzone bezpośrednio pod koronami dużych drzew. Wysoka kwasowość gleby jest jednym z powodów, dla których korzenie i łodygi słabo rosną i ostatecznie agrest nie owocuje. Sadzenie sadzonek zbyt blisko siebie również może spłatać złego figla. Wniosek jest oczywisty: przesadzić krzewy w bardziej odpowiednie miejsce, tak aby otrzymywały wystarczającą ilość słońca, nie cierpiały z powodu nadmiernego podlewania, rosły w neutralnej lub lekko kwaśnej glebie, a odległość między roślinami powinna wynosić co najmniej 80 cm. Wtedy można liczyć na owoce.

Niewłaściwa pielęgnacja agrestu

Najbardziej banalnym powodem jest to, że nie dbasz odpowiednio o swój krzew owocowy. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest intensywność podlewania. Kiedy przez długi czas panuje silny upał, konieczne jest podlewanie, w przeciwnym razie roślina straci wszystkie swoje życiowe soki. Ale czasami ogrodnicy przesadzają z wodą, a agrest ma problemy z gniciem korzeni, a następnie z owocowaniem.

Częstą sytuacją jest zubożenie gleby. Ilość składników odżywczych w ziemi jest zredukowana do minimum. Jeśli nie karmisz, nie powinieneś mieć nadziei na dobre zbiory. Wiosną trzeba stosować preparaty na bazie azotu, ale nie przesadzać, a latem nawozy potasowo-fosforowe. Przyczyniają się do dobrego formowania owoców. Jesienne nawożenie jest ważne dla wszystkich upraw sadowniczych. Zwróć uwagę na takie procedury, jak spulchnianie gleby i mulczowanie. Są, jeśli nie niezbędne, to bardzo ważne.

Brak przycinania lub nieprawidłowe przycinanie

Cięcie agrestu ma być stabilnym. Dla niego, jak dla każdego krzewu owocowego, ta procedura jest na wagę złota. Czy wcześniej usuwałeś uszkodzone części rośliny? Czy usunąłeś dodatkowe gałęzie? Nie angażował się w tworzenie buszu? Więc nie zdziw się, dlaczego na agreście nie ma jagód. Mocno zaniedbany okaz zużywa prawie całą swoją energię na odżywianie zielonej masy i po prostu nie ma wystarczających zasobów witalnych, aby uformować normalną ilość soczystych owoców. Wniosek jest prosty: należy wziąć pod uwagę cechy odmianowe i cechy aktualnego stanu rośliny. Na tej podstawie przeprowadzaj regularne przycinanie, najlepiej nawet 2 razy w sezonie – na początku i na jego końcu. Przycinanie pozwala znacznie odmłodzić krzew, w wyniku czego kultura nabiera zwiększonej skłonności do owocowania.

Choroby agrestu i szkodniki

Najczęstsze to choroby korzeni, rdza kubkowa, mączniak prawdziwy. Prowadzą do pogorszenia ogólnego stanu krzewu i minimalizują prawdopodobieństwo normalnego owocowania. Twój agrest jest oczywiście chory, jeśli jego liście zmieniają kolor, niektóre liście więdną, kwitnienie jest nierówne lub wcale. Należy działać natychmiast, stosując środki ochrony roślin przeznaczone do konkretnego przypadku. Tylko w ten sposób można uratować agrest przed chorobami. Szybka reakcja pomaga wyleczyć krzew i można spodziewać się normalnego kwitnienia i owocowania w kolejnych sezonach.

To samo dotyczy szkodników. Czasami ich minimalna obecność nie robi dużo pogody, ale jeśli nie będziesz kontrolował sytuację, to przędziorek lub ćma agrestowa mogą zniszczyć krzak. Z tych pasożytów lepiej jest również używać wysokiej jakości produktów kupowanych w sklepie, ale opcjonalnie można spróbować przepisów ludowych: naparów na bazie popiołu i gorzkiego piołunu.

 

Czynnik wieku i pogody

Nie zawsze wszystko zależy od ogrodnika. Istnieje cecha biologiczna – wiek. W którym roku agrest zaczyna owocować? Około 2 lub 3. Jest tak ułożona przez naturę, że dobre owocowanie trwa około 5-7 lat, po czym jego intensywność zaczyna stopniowo spadać. A odpowiedź na pytanie, dlaczego agrest nie kwitnie i nie owocuje, jest jak najbardziej prozaiczna: krzew się zestarzał. Co robić? Wykonaj przycinanie przeciw starzeniu, o którym już mówiliśmy. W zaawansowanym wieku agrestu dają krótki okres owocowania.

Kolejnym czynnikiem niezależnym od ogrodnika są kaprysy niebiańskiego urzędu: niespodziewane przymrozki czy częste zmiany warunków atmosferycznych. Na przykład, jeśli była gorąca, słoneczna pogoda, a potem zrobiło się chłodniej i zaczęły padać ulewne deszcze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że agrest zrzuci pąki. Bardzo trudno jest ubezpieczyć się od takiego rozwoju wydarzeń.

 

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023