Garden Blog

Zioła lecznicze - ziołolecznictwo na parapecie, uprawa z nasion


Zimą szczególnie potrzebujemy ziół leczniczych. Przydatne rośliny dla rodziny można uprawiać w domu na parapecie nawet zimą. Jakie zioła lecznicze warto hodować w domu? Niuanse i funkcje.

Gorąca herbata z ziołami leczniczymi, zwłaszcza w środku zimy, to konieczność i przyjemność! Czy można uprawiać zioła lecznicze bezpośrednio na domowym parapecie? Oczywiście, że tak! Będziesz zaskoczony, jak wiele pięknych i leczniczych ziół można uprawiać dla rodziny w pomieszczeniach, nawet zimą.

Zacznijmy od tego, jakich doniczek i pojemników, sprzętu i podłoża będziemy potrzebować do uprawy ziół leczniczych zimą.

Uprawa ziół z nasion: zioła na parapecie

Wybieramy pojemniki do uprawy ziół leczniczych

Większość ziół leczniczych to rośliny wieloletnie. Wybierz więc takie pojemniki, które będą harmonijnie prezentować się w Twoim wnętrzu przez ponad rok. W przypadku większości przydatnych ziół odpowiednie są małe doniczki o pojemności 0,5 litra lub większej. Możesz połączyć kilka różnych roślin w jednym pojemniku, wtedy będziesz potrzebować większej doniczki. Najważniejsze są otwory drenażowe w dnie. Aby nadmiar wody w żadnym wypadku nie zalegał w strefie korzeniowej.

Jakie podłoże lepiej wybrać do uprawy ziół leczniczych z nasion

Najprostszym sposobem na uprawę ziół leczniczych jest zakup uniwersalnej gleby do roślin domowych w centrum ogrodniczym. Taka ziemia jest już zdezynfekowana, a Ty nie będziesz musiał się martwić o zdrowie roślin. Wszystkie szkodniki, szkodliwe mikroorganizmy i nasiona chwastów zostały tam już zniszczone. Ogólna zasada doboru gleby: powinna być luźna, obojętna (lub lekko kwaśna), wzbogacona w pierwiastki śladowe, o dobrej przepuszczalności wilgoci i powietrza. 

Ogólne zasady uprawy ziół leczniczych na domowym parapecie

  • Wieloletnie zioła lecznicze są zwykle uprawiane przez sadzonki. A potem z młodych roślin powstają kompozycje doniczkowe w ozdobnych wazonach.
  • Większość ziół leczniczych najlepiej wysiewać wiosną. Ale jeśli zamierzasz siać nasiona ziół leczniczych późną jesienią lub zimą, musisz zapewnić sadzonkom dodatkowe oświetlenie.
  • Kiedy wiosną nadejdzie stabilna ciepła pogoda, doniczki z ziołami leczniczymi wynieś na balkon lub loggię. Można nimi ozdobić tarasy, werandy i patio. A wraz z nadejściem jesiennej pogody - ponownie postaw swoje cenne rośliny na parapecie. Otrzymasz więc świeże zielenie przydatnych ziół przez cały rok.

Zioła lecznicze nadające się do uprawy w domu z nasion

Prawoślaz

Prawoślaz jest bliskim krewnym pięknej malwy. Ze wszystkich części najbardziej leczący jest korzeń. Ale nie ma sensu hodować go w domu, ale jego liście są również bardzo przydatne. Można je dodawać do sałatek i zup. Są delikatne i przyjemne w smaku. Możesz szczypać liście prawoślazu przez cały rok, a latem nadal będzie pięknie kwitnąć delikatnymi kremowo-różowymi kwiatami. Nasiona zakopujemy na głębokość 4 cm - 5 cm w glebie, sadzonki pojawią się w ciągu tygodnia. Są to dość duże rośliny, w domu mogą osiągnąć wysokość 50 cm, dlatego sadzonki należy sadzić w doniczkach o pojemności 1 litra lub większej. Pielęgnacja jest bardzo prosta, podlewanie, kilka pogłównych opatrunków w sezonie z kompletnym nawozem mineralnym. To bezpretensjonalna roślina. Tylko upewnij się, że roślina ma wystarczającą ilość dodatkowego oświetlenia od jesieni do wiosny.

Melisa

Melisa to jedna z najpopularniejszych roślin do uprawy na parapecie. Możesz wyhodować jej z nasion bez większych problemów. Ale będzie rosnąć przez wiele lat i będziesz mógł cieszyć się jej leczniczym aromatem i delikatną herbatą. Melisa doskonale uspokaja nerwy, stabilizuje. Przy przeziębieniu - ułatwi oddychanie, złagodzi przekrwienie błony śluzowej nosa. Nasiona melisy wysiewa się bardzo płytko, nie więcej niż 1 cm, a następnie przykryj pojemnik z nasionami folią i umieść w ciepłym miejscu. Pędy mogą pojawić się do 3 tygodni. Jest to normalne w przypadku melisy, spada powoli. Sadź uprawiane rośliny w stałych doniczkach. Melisa to roślina, która doskonale znosi przycinanie, a tylko lepiej rośnie. Już po pojawieniu się 7-8 listków można odciąć wierzchołek i wrzucić do herbaty. Roślina zacznie wytwarzać pędy boczne. Melisa doskonale nadaje się do kompozycji doniczkowych z innymi ziołami leczniczymi. Jedyne zastrzeżenie: latem daj roślinie półcień, melisa nie lubi gorącego ciepła.

Lawenda

Lawenda lecznicza to pachnąca, pożyteczna roślina bogata w olejki eteryczne. Jedna z najlepszych wieloletnich roślin leczniczych do uprawy w domu. Roślina wygląda bardzo pięknie, dobrze rośnie, tworzy całą warstwę srebrzystych liści. A latem - lawenda zakwitnie niebieskimi pachnącymi kwiatostanami. Wysokość rośliny może osiągnąć 60 cm, ale przy pomocy przycinania można utrzymać krzew na wysokości potrzebnej do harmonijnego wnętrza. Nasiona lawendy wysiewa się na powierzchni gleby, prawie bez zagłębiania się. Po wysianiu spryskaj ziemię wodą z opryskiwacza, nasiona trochę wejdą w glebę i więcej nie będzie potrzebne. Pojemnik z uprawami przykryj folią i umieść w ciepłym, ale koniecznie jasnym miejscu. Doniczki z lawendą podczas uprawy w domu powinny stać na najbardziej nasłonecznionym parapecie. Roślina kocha ciepło i jest odporna na suszę. Herbata lawendowa wzmacnia naczynia krwionośne, stabilizuje pracę serca, łagodzi bóle głowy.

Mięta

Mięta to doskonała roślina do uprawy w pojemnikach i doniczkach. Rośnie dobrze i szybko zapełnia całą przydzieloną mu doniczkę. Będzie zdobić Twój parapet przez wiele lat. Wysokość rośliny uprawianej w domu wynosi od 30 cm do 50 cm. Latem mięta ozdobi Twój dom małymi pachnącymi fioletowymi kwiatami. Herbata miętowa jest przyjemna, bogata w witaminy, dobrze wpływa na serce i uszczęśliwia duszę. Wysiew mięty jest bardzo prosty, nasiona zawija się w ziemię, podlewa i umieszcza w ciepłym miejscu o temperaturze około +20°C. Nasiona mięty kiełkują bardzo długo, nawet do 3 tygodni. Miesiąc po wykiełkowaniu - posadź miętę w stałych pojemnikach lub doniczkach. Lepiej wybrać doniczkę szerszą niż głębszą (około 15 cm). Tak więc mięta miała miejsce na wzrost na szerokość. Mięta kocha słońce, ale uważaj na podlewanie, aby roślina nie wyschła w małej doniczce.

Jeżówka

Jeżówka Purpurea to wspaniałe połączenie właściwości kosmetycznych i leczniczych. Jest to jedna z nielicznych roślin leczniczych, która ma właściwości przeciwwirusowe. Podczas uprawy z nasion należy zwrócić szczególną uwagę na wybór podłoża. Powinien być neutralny lub słabo zasadowy, kwaśne gleby nie są odpowiednie. Takie podłoże można kupić w każdym centrum ogrodniczym. Nasiona wysiewa się w wilgotnej glebie, lekko posypuje ziemią i czeka. Będziesz potrzebował cierpliwości - nasiona echinacei kiełkują długo, do 1, a nawet 1,5 miesiąca. Jednak roślina będzie rosła razem z tobą przez wiele lat. Latem echinacea zakwitnie dużymi różowymi kwiatami o średnicy do 10 cm. Krzew może rosnąć dość duży na parapecie, do 70 cm. Latem można bezpiecznie wystawiać doniczki na słońce.

Szałwia lekarska

Piękna roślina lecznicza, prawdziwe 2 w 1 – lekarstwo i przyprawa. A szałwia w doniczkach jest bardzo dekoracyjna, po prostu piękna. Nasiona szałwii są zawsze poszukiwane, jest to roślina wieloletnia, która będzie żyć na parapecie przez ponad 10 lat. Szałwia tworzy bujną srebrną rozetę z lekko owłosionych liści. Latem zakwita uroczymi niebieskimi kwiatostanami. Motyle z całego hrabstwa będą gromadzić się na Twoim balkonie z kwitnącą szałwią. Aby wyhodować szałwię w domu, zasiej, posyp trochę ziemi (do 1 cm), podlej. A schody pojawią się w ciągu kilku tygodni. Kiedy pojawi się 3-5 liści - posadź szałwię w doniczkach. W kompozycjach doniczkowych doskonale komponuje się z innymi ziołami leczniczymi. Liście szałwii dodaje się do herbaty oraz jako przyprawę do dań mięsnych i rybnych. Młode warzywa dodaje się nawet do sałatek. Po kwitnieniu liście można całkowicie przyciąć, pozostawiając do 10 cm łodyg. Po ścięciu szałwia szybko rośnie, a krzewy stają się jeszcze grubsze.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023