Garden Blog

Zdążmy przed zimą! Które drzewa owocowe najlepiej sadzić jesienią?

Nadszedł złoty sezon, w którym należy usunąć rośliny okopowe z ogrodu warzywnego, zadbać o byliny zielne, a jednocześnie nie zapomnieć o sadzeniu drzew owocowych.

Dziś na blogu Garden Number One podzielimy się zaleceniami dotyczącymi wyboru odpowiedniego czasu na sadzenie drzew owocowych jesienią i omówimy główne niuanse tego procesu.

Nasz artykuł będzie przydatny zarówno dla osób, które nie wiedzą, jakie drzewa owocowe lepiej sadzić jesienią, jak i dla tych, którzy mają doświadczenie ogrodnicze, ale nie są zdecydowani co do wyboru. Rozważymy główne opcje i podkreślimy wszystkie funkcje. Cóż, zaczynajmy!

Czy drzewa owocowe można sadzić jesienią?

Zaczniemy od głównego pytania, które niepokoi wielu początkujących ogrodników: czy sadzenie drzew owocowych jesienią jest w ogóle dozwolone? Nie tylko dopuszczalne, ale bardzo pożądane.

Oczywiście możliwe jest sadzenie drzew (dowolnych, nie tylko owocowych) wiosną, a nawet latem. Jeśli weźmiemy pod uwagę zasady sadzenia drzew owocowych jesienią, to sadzonki w mniejszym lub większym stopniu zakorzeniają się w każdym z ciepłych miesięcy sezonu, ale to właśnie jesień jest uważana za najbardziej korzystny okres. Dlaczego? O zaletach i wadach jesiennego sadzenia sadzonek mówiliśmy już w osobnym artykule, ale ponieważ dziś skupiamy się właśnie na uprawach owocowych, podkreślmy główne plusy. Jest ich całkiem sporo:

  • Wysoka jakość sadzonek. W szkółce roślin praca wrze przez cały rok, ale z reguły jakość materiału sadzeniowego najłatwiej jest określić jesienią na podstawie stanu korzeni i obecności młodego wzrostu.

  • Doskonałe ukorzenienie. Dzięki wysokiej wilgotności charakterystycznej dla okresu jesiennego, młode drzewa wykazują najwyższy procent ukorzenienia.

  • Minimalna pielęgnacja. Drzewo posadzone jesienią nie wymaga prawie żadnej opieki. Konieczne jest tylko jednorazowe podlanie podczas sadzenia, a następnie Matka Natura bierze wszystko w swoje ręce.

  • Doskonałe predyspozycje do rozwoju. Praktyka pokazuje, że drzewa posadzone jesienią bardzo szybko budzą się po zimie i zaczynają rosnąć kilka tygodni wcześniej niż okazy wiosenne. Co więcej, rozwijają się stopniowo nawet przez całą jesień przed nadejściem niskich temperatur.

Oczywiście nie będziemy idealizować jesiennego sadzenia, ponieważ ma ono również swoje wady. Na przykład nieprzewidywalność pogody i prawdopodobna inwazja gryzoni, które mogą zniszczyć młode rośliny. Należy wziąć to pod uwagę.

Jakie są daty sadzenia sadzonek drzew owocowych jesienią?

Przypuszczalnie suchy wrzesień może być zalany deszczem, październik jest zdolny do mrozu, a listopad, wręcz przeciwnie, lubi zaskakiwać ciepłem i słońcem. Tak, wszystko może być jesienią, zwłaszcza teraz, gdy klimat w Polsce aktywnie się zmienia.

 

Aby określić dokładne warunki sadzenia drzew owocowych jesienią, należy wziąć pod uwagę lokalizację, czyli region i jego cechy klimatyczne. Na przykład na północy w Polsce idealnym rozwiązaniem będzie sadzenie drzew we wrześniu, w centrum pożądane jest zakończenie sadzenia do 20 października, a na południu proces ten można rozciągnąć aż do listopada.

Istnieją 2 główne wytyczne: obecność liści na dojrzałych drzewach i prognoza pogody. Niezwykle ważne jest, aby posadzone drzewo miało co najmniej 15-20 dni na ukorzenienie się przed nadejściem silnych mrozów. 

Sadzenie drzew owocowych na miejscu jesienią wiąże się również z odpowiednim wyborem sadzonek, ponieważ istnieją rośliny ciepłolubne (odmiany strefowe), a także dość odporne na zimno, które z łatwością tolerują jesienną pogodę. Czasami do sadzenia drzew owocowych jesienią potrzebne są nawozy, a czasami wystarczy zwykłe podlewanie, jak powiedzieliśmy wcześniej.

Które drzewa owocowe można sadzić jesienią?

Jabłoń

Najpopularniejszą uprawą w Polsce jest jabłoń! Wśród sadzonek znajduje się wiele odmian odpornych na zimę , ale w każdym przypadku przy wyborze należy zwrócić uwagę na cechy. I tak, pomimo dobrej tolerancji na niskie temperatury, jesienne sadzenie jabłoni powinno być zakończone co najmniej 3 tygodnie przed pierwszymi przymrozkami. 

Większość jabłoni woli rosnąć na słonecznym stanowisku i źle znosi przeciągi, dlatego należy wybrać odpowiednie miejsce do sadzenia. Kultura słabo rośnie w ciężkiej glebie gliniastej i na obszarach o wysokim poziomie wód gruntowych. Jeśli jakość składu gleby jest niska, można spróbować poprawić sytuację, dodając torf i próchnicę. Jeśli chodzi o dół, jego głębokość i średnica zależą od objętości systemu korzeniowego materiału do sadzenia. Konieczne jest wykopanie takiego dołu, aby korzenie mogły wejść bez problemów i miały dużo miejsca.

Śliwa

W porównaniu do jabłoni, śliwki ukorzeniają się nieco dłużej po posadzeniu. Ogólnie rzecz biorąc, proces ukorzeniania trwa dłużej w przypadku owoców pestkowych, ale sadzenie jesienią jest całkiem możliwe.

Ponownie, konieczne jest przyjrzenie się indywidualnym cechom odmian śliwek. 

Aby mieć 100% pewności co do jakości ukorzenienia, sadzenie należy zakończyć przed początkiem października. Jest tak, jeśli weźmiemy pod uwagę średnie warunki statystyczne w całej Polsce (należy pamiętać, że w każdym regionie mogą się one nieznacznie różnić).

Jeśli chodzi o preferencje agrotechniczne, śliwki lubią rosnąć w glebie gliniastej lub piaszczysto-gliniastej. Powinna być umiarkowanie żyzna, stosunkowo lekka, przewiewna. Nie zalecamy sadzenia śliw w dolinach lub w pobliżu zbiorników wodnych. Roślina ta nie toleruje nadmiernej wilgoci. Z tego samego powodu należy unikać obszarów, w których wody gruntowe znajdują się wyżej niż 2 metry nad poziomem gruntu.

Gruszka

Kolejny ulubieniec polskich ogrodników! Optymalny okres sadzenia to cały wrzesień i pierwsza połowa października. Bez wątpienia można wybrać dowolną odmianę odporną na zimę. Polecamy najlepsze opcje dla sadzenia w Polsce. 

Podczas sadzenia należy wziąć pod uwagę fakt, że kultura ta jest bardzo negatywnie związana z przesadzaniem, więc miejsce powinno być wybrane raz na zawsze. Idealną lokalizacją będzie narożnik ogrodu chroniony przed przeciągami, zorientowany na zachód lub południe.

Należy również powstrzymać się od przycinania podczas jesiennego sadzenia. W razie potrzeby lepiej odłożyć tę procedurę do wiosny.

Podobnie jak jabłonie, grusze nie lubią zbyt bliskiego sąsiedztwa innych upraw owocowych i zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych. Rozmiar otworu jest standardowy (zależy od korzeni), ale jeśli gleba jest uboga w składniki odżywcze, lepiej jest wykopać większy otwór i wypełnić go wysokiej jakości kompozycją gleby na bazie torfu. Nawiasem mówiąc, gruszki dobrze reagują na dodatek popiołu drzewnego.

Wiśnia

Wybierając sadzonki wiśni, należy skupić się na odmianach zaprojektowanych dla polskiego klimatu. Wtedy na pewno nie popełnisz błędu, ale w każdym razie powinieneś wziąć pod uwagę specyfikę konkretnego okazu.

Sadzenie we wrześniu-październiku jest w pełni uzasadnione i gwarantuje dobre ukorzenienie. Jednak nadal konieczne jest monitorowanie prognozy pogody, ponieważ przeciętne drzewo wiśni potrzebuje około miesiąca na pełną adaptację. 

Wiśnia jest interesująca, ponieważ może rosnąć i owocować normalnie w dość bliskim sąsiedztwie nie tylko z innymi drzewami, ale także z budynkami. Można ją sadzić w pobliżu domów i ogrodzeń. Ale oczywiście te drzewa, które rosną w bardziej nasłonecznionych miejscach, będą zarówno mniej podatne na choroby, jak i bardziej wydajne pod względem jakości i ilości owoców.

Zaleca się, aby młode drzewa były objęte dodatkową ochroną w okresie zimowym, ponieważ system korzeniowy niedojrzałych drzew wiśni jest w większości przypadków dość wrażliwy.

Porzeczki

Jest rzeczą oczywistą, że kiedy patrzysz na odmiany porzeczek o dobrych plonach, chcesz je sadzić dla siebie. Nie odmawiaj sobie tej przyjemności, ponieważ ten krzew owocowy doskonale zakorzenia się jesienią, jeśli zakończysz sadzenie około 20 października. 

Niewątpliwą zaletą porzeczek jest ich wybredność. Można je bezpiecznie sadzić nawet w zacienionych miejscach.

Ta kultura nie potrzebuje też dużo miejsca. Dobrze rozwija się przy ogrodzeniach, budynkach, innych krzewach i wysokich drzewach. Jednak jest jedna kwestia: jagody na tych krzewach, które rosną w warunkach stałego niedoboru światła słonecznego, mogą mieć mniej nasycony smak i bardziej kwaśny.

Jeśli chcesz osiągnąć najwyższe owocowanie, posadź białe, czerwone i czarne porzeczki na tej samej działce w małych odstępach czasu. Po jesiennym sadzeniu pożądane jest przeprowadzenie procedury mulczowania.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023