Garden Blog

Zbiór gruszek: jak i kiedy zbierać owoce. Główne sekrety długotrwałego przechowywania owoców zimą

Obfite zbiory późnych i zimowych gruszek jesienią to prawdziwy skarb jesieni. Odmiany jesienne i zimowe należy przechowywać tak długo, jak to możliwe. Nie zawsze jest to możliwe dla początkujących. Szczególnie niełatwo jest zachować zbiory gruszek, które są tak soczyste i mają delikatną skórkę. Nasi eksperci podzielą się podstawowymi zasadami zbioru i przechowywania, aby gruszki przetrwały nawet do wiosny.

Najlepsze odmiany gruszy do przechowywania

Aby dobrze przechować owoce, należy wybrać odmiany późnojesienne lub tak zwane odmiany zimowe. Przede wszystkim kupuj niezawodne sadzonki gruszek zimowych nowoczesnych odmian, na wysokiej jakości odpornej podkładce, są one szybko owocujące i zaczną przynosić owoce w ciągu kilku sezonów po posadzeniu. Tak więc kwestie prawidłowego zbioru i przechowywania jesiennych i późnych gruszek będą dla Ciebie pilnym zadaniem.

Wśród odmian przeznaczonych do krótkotrwałego przechowywania, do 1-2 miesięcy, odpowiednie są odmiany średnio późne. Owoce tej grupy odmian dojrzewają od połowy września do początku października. Są zbierane prawie całkowicie dojrzałe i przechowywane przez kilka tygodni.

Kolejną grupą odmian są odmiany późne. To właśnie te gruszki przeznaczone są do najdłuższego przechowywania. Wybór najlepszych odmian zimowych ma na celu zapewnienie, że owoce osiągną maksymalny rozmiar i techniczną (usuwalną) dojrzałość przed pierwszymi przymrozkami. A proces dojrzewania trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. I dopiero po przechowywaniu i dojrzewaniu gruszki nabierają doskonałego smaku, miąższ staje się soczysty, delikatny, a skórka cienka. 

Zwróć uwagę na zwarte i kolumnowe drzewa, z małą koroną, które można uprawiać w ogrodzie i w dużych donicach. Nawet w najmniejszym ogrodzie, na tarasie lub patio można uzyskać plon gruszek zimowych do przechowywania zimą. 

Kiedy zbierać gruszki późną zimą?

Aby zachować owoce przez długi czas, należy je przede wszystkim zbierać na czas. Opisy odmian opisują okresy, w których są one dojrzałe do zbioru. Pomoże to początkującym w orientacji. Jednak optymalny czas zbioru gruszek w różnych regionach może się różnić w zależności od sezonu. Jeśli owoce są zbyt dojrzałe, nie przetrwają długo. A jeśli usuniesz je zbyt wcześnie, będą zielone, suche, niewystarczająco soczyste, ich miąższ nie dojrzeje i zwiędnie podczas przechowywania. Kiedy należy przechowywać gruszki? Jak rozpoznać, kiedy są dojrzałe?

 • Gruszki są gotowe do przechowywania, gdy większość owoców na drzewie osiągnie rozmiar i kształt charakterystyczny dla danej odmiany.

 • W przypadku niektórych odmian charakterystyczną oznaką osiągnięcia dojrzałości technicznej jest to, że skórka u podstawy szypułki staje się jaśniejsza, a beczka gruszek po słonecznej stronie staje się jaśniejsza, z charakterystycznym kolorem i rumieńcem.

 • W przypadku odmian średnio dojrzewających, które dojrzewają we wrześniu, jedną z oznak, że owoce można zbierać, jest to, że wśród zwykle opadłych owoców znajdują się całkowicie pełne owoce bez najmniejszych uszkodzeń.

Jak prawidłowo zbierać gruszki do przechowywania. Podstawowe zasady zbioru owoców

Ważne: tylko owoce bez uszkodzeń i oznak choroby nadają się do długotrwałego przechowywania. Dlatego należy mieć oko na grusze, odpowiednio o nie dbać. W przeciwnym razie owoce były przechowywane przez długi czas i nie marzą o tym. Pielęgnacja gruszek w kształcie kolonii - ma swoje własne cechy, a plon tych wspaniałych drzew zaskoczy Cię. Ponadto konieczne jest prawidłowe przeprowadzenie zbierania gruszek do przechowywania.

 1. W celu długotrwałego przechowywania gruszki są zbierane ręcznie z drzewa, zarówno w ogrodach amatorskich, jak i przemysłowych. Są one ostrożnie umieszczane w pudełkach w jednej lub dwóch warstwach, pokrytych papierem. Chroni to owoce przed uszkodzeniami, zadrapaniami, które skracają czas przechowywania.

 2. Owoce zrywa się z drzewa przy suchej pogodzie. Nie zrywaj gruszek po deszczu lub rosie, muszą być suche.

 3. Nawet późne odmiany powinny być usunięte z drzewa na czas, aby można je było przechowywać w temperaturze dodatniej do przymrozków.

 4. Ostrożnie usuwaj owoce z samych końcówek gałęzi. Najpierw usuń te, które można wyciągnąć z ziemi. Następnie należy pracować z podbierakiem do owoców, a potem z drabiny. Gruszki wewnątrz korony są usuwane jako ostatnie. Dlaczego? Jeśli zaczniesz od gałęzi wewnątrz, ryzykujesz, że gruszki spadną z końcówek na ziemię. A opadłe owoce nie przetrwają długo, niezależnie od tego, czy spadły same, czy zostały upuszczone.

 5. Ważne jest, aby ostrożnie usuwać gruszki razem z łodygą, z ogonkiem. Takie owoce są przechowywane dłużej.

 6. Niektóre odmiany gruszek mają naturalną woskową powłokę, gdy są zbierane, inne pokazują ją z czasem, więc nie należy jej usuwać. Chroni ona gruszki, dzięki czemu przechowują się dłużej.

 7. Zachowaj ostrożność podczas zbierania, trzymaj gałęzie, aby się nie złamały.  Małe gałązki - pąki owocowe - są ważne dla formowania plonu. Jeśli zostaną odłamane, wydajność całego drzewa zostanie znacznie zmniejszona.

 8. Aby chronić gruszki przed uszkodzeniem, należy zbierać owoce do plastikowych wiader i przykrywać skrzynki papierem lub agrowłókniną, aby chronić skórkę przed uszkodzeniem. Zapewni to długotrwałe przechowywanie.

Technologia przechowywania gruszek zimowych - warunki temperaturowe i ogólne zalecenia

Po zbiorze gruszki są sortowane. Do długoterminowego przechowywania wybierane są gruszki średniej wielkości, całe i nieuszkodzone. Uszkodzone i zbyt duże gruszki są zjadane lub przetwarzane jako pierwsze.

 • Optymalna temperatura do długotrwałego przechowywania gruszek w piwnicy lub magazynie wynosi +1-4°C. Praktycznie dojrzałe owoce przechowuje się w niższej temperaturze +1-2°C. Gruszki w dojrzałości technicznej są przechowywane w temperaturze +3-4°C, dzięki czemu będą stopniowo dojrzewać. Zalecana wilgotność dla długotrwałego przechowywania wynosi 85-95%.

 • Gruszki można przykryć tekturą falistą, papierem, agrowłókniną, posypać drobnymi suchymi trocinami, ważne jest, aby owoce się nie dotykały.

 • Według opinii można z powodzeniem przechowywać 2-3 kg gruszek w gęstych polietylenowych, perforowanych workach.

 • Raz na 2-3 tygodnie należy zrewidować przechowywane gruszki, usunąć te, które zaczęły się psuć.

 • Zgodnie z ogólnymi warunkami przechowywania gruszki można przechowywać na balkonie, w przeszklonej loggii. Jeśli istnieje taka możliwość - można przechowywać plony w lodówce.

 • Aby szybciej dojrzały  gruszki - można przenieść pudełka do pomieszczenia o wyższej temperaturze +15-19 ° C.

Przygotuj piwnicę lub miejsce do przechowywania z wyprzedzeniem, potraktuj fungicydami przeciwko pleśni i tak dalej. Same owoce zwykle nie są niczym traktowane, czasami stosuje się biopreparaty.

Specjaliści ze sklepu internetowego Garden Number One wiedzą, kiedy i jak najlepiej zbierać gruszki.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023