Garden Blog

Zapylanie roślin owocowych i jagodowych: wszystkie niuanse procesu

Wysoki plon nie jest marzeniem, ale celem. Aby go osiągnąć, należy wziąć pod uwagę wiele niuansów ogrodniczych. Jednym z najważniejszych aspektów uprawy roślin owocowych jest zapylanie. Dziś przejdziemy przez to zagadnienie!

W naszym artykule wyjaśnimy, dlaczego bujne kwitnienie krzewów i drzew nie jest gwarancją dobrych zbiorów. I oczywiście powiemy, jakie zapylanie jest konieczne dla różnych roślin - wybraliśmy najpopularniejsze w Polsce i dodaliśmy trochę egzotyki. Jesteśmy pewni, że będzie to pouczające, więc zacznijmy już teraz!

Specyfika zapylania roślin owocowych i jagodowych

Natychmiast zrozummy, czym jest zapylanie i jakie są jego rodzaje. Aby uzyskać owoce, niezależnie od kultury, konieczne jest pojawienie się jajnika. Może się on rozwinąć w przypadku zapłodnienia tak zwanych kwiatów żeńskich. I tutaj zaczynają się interesujące niuanse. Oto dwa rodzaje zapylenia, które należy rozróżnić:

  • Samozapylenie. Wymaga ono drzew lub krzewów, które mają zarówno kwiaty żeńskie, jak i męskie. Przy takim zapyleniu tworzenie jajników jest zasadniczo automatyczne, bez innych zapylaczy.

  • Zapylenie krzyżowe. Dzieje się tak, gdy istnieją co najmniej 2 rośliny, które zapładniają się nawzajem. Proces ten nazywany jest zapylaniem biologicznym. Zwykle odbywa się z pomocą owadów. Prawdopodobnie widziałeś pszczoły pracujące w ogrodzie. Pomaga również wiatr. Jest też zapylanie abiotyczne lub sztuczne, które wymaga ludzkiej ręki.

Ponieważ istnieją różne sposoby zapylania, istnieją oczywiście różne rośliny zapylające i zapylające. Są one również podzielone na dwie grupy:

  • Samowystarczalne. Są to rośliny całkowicie niezależne od innych zapylaczy i w 100% samowystarczalne. Mogą dumnie rosnąć same i dawać obfite plony. Kaprysy pogody lub nieaktywne owady - te czynniki w żaden sposób nie wpływają na wynik. Co więcej, rośliny samopylne wiążą się ze stabilnymi plonami. Zwykle 30-50% wszystkich kwiatów jest zapylanych, co jest doskonałym wynikiem. 

  • Samopłodne. Rośliny te nie mogą produkować owoców bez zapylaczy rosnących w pobliżu. Potrzebują pyłku, aby w jakikolwiek sposób przenieść się na kwiaty żeńskie. W przypadku braku zapylaczy w ogrodzie, rośliny samopłodne wytwarzają nie więcej niż 1-10% całkowitej liczby kwiatów. Wydajność takiego ogrodu stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Jaki jest najskuteczniejszy sposób zapylania roślin? Zdecyduj sam, koncentrując się na liczbach. Powiemy tylko, że dużym błędem jest sadzenie 2 lub więcej samopłodnych odmian z jednoczesnym kwitnieniem i myślenie, że zbiory są zapewnione. W przypadku niektórych upraw owocowych obecność zapylacza z męskimi kwiatami ma kluczowe znaczenie. Dlatego starannie wybieraj rośliny w katalogu - zwracaj uwagę na ich cechy. A następnie bardziej szczegółowo na temat każdego gatunku.

Zapylanie drzew owocowych

Jabłonie i grusze. Zalecenia są takie same dla obu upraw. Nie należy sadzić obok siebie tylko blisko spokrewnionych odmian, w przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z zapylaniem. Odmiany letnie doskonale zapylają odmiany jesienne lub zimowe i odwrotnie. Nie ma żadnych ograniczeń. Wśród różnorodnych odmian można wybrać zarówno samopłodne, jak i samozapylone.

Wiśnie i czereśnie. Na jednej działce ogrodowej należy posadzić co najmniej dwie różne odmiany. Im wyższa odmiana - tym lepiej dla plonów. Często pojawia się pytanie: czy czereśnie są zapylane przez wiśnie? Wiśnia jest zapylaczem dla czereśni, ale odwrotnie - nie. Ze względu na przynależność do różnych gatunków. Czereśnie są w większości samopłodne. Aby uzyskać dobre zbiory, na działce potrzebne są inne odmiany.

Śliwki. Jeśli uprawiasz śliwkę domową, potrzebuje ona zapylacza, który również należy do grupy krajowej. Śliwy hybrydowe są w stanie zapewnić wzajemne zapylanie. 

Morela. Ta kultura znana jest z samozapłodnienia, więc zapylacz dla moreli nie jest konieczny. Szczególnie w ostatnim czasie hodowcy opracowali dużą liczbę odmian, które mogą zapewnić własne zapylanie. Oczywiście obecność w ogrodzie różnych odmian z możliwością zapylenia krzyżowego przyczynia się do jeszcze wyższych plonów.

Zapylanie krzewów owocowych

Borówka amerykańska. Kwitnieniu borówki wysokiej towarzyszy atrakcyjny zapach. Zapach ten przyciąga owady, a w szczególności pszczoły - główne zapylacze borówki. Jak zapylają się borówki? To właśnie dzięki owadom możliwe jest wysokiej jakości zapylenie krzyżowe - gdy pyłek z kwiatów męskich spada na kwiaty żeńskie. Istotnym czynnikiem jest pogoda, która sprzyja aktywności pszczół i bezpośrednio wpływa na skuteczne zapylanie borówek. Jeśli wiosna jest ciepła i bezdeszczowa, ma to niezwykle pozytywny wpływ na przyszłe zbiory. Czy borówki muszą być zapylane krzyżowo we wszystkich przypadkach? Istnieją dość popularne samopłodne odmiany borówek - można je znaleźć na liście najlepszych odmian w Polsce. 

Dereń. Jest to wspaniała roślina miododajna, która ma piękne pachnące kwiaty. Wydawałoby się, że zapylanie przez pszczoły powinno pójść dobrze, ale nie... Rzecz w tym, że dereń kwitnie dość wcześnie (kiedy w Polsce jest jeszcze chłodno, a owady są nieaktywne). Ponadto kwitnienie jest krótkie. Dlatego nie ma sensu polegać na pszczołach. Jak zapylać dereń w tym przypadku? Jeśli chcesz uzyskać normalne zbiory, twój dereń w ogrodzie musi mieć kilka, a nawet lepiej - kilka dodatkowych odmian. Optymalna odległość między krzewami - od 3 m do 5 m. Nie będą one przeszkadzać sobie nawzajem we wzroście i rozwoju, ale zapewnią również zapylanie. Jak wybrać zapylacz dla derenia? Nie ma samozapylających się dereni. Mogą one zapylać się same tylko wtedy, gdy zostały zaszczepione i kilka odmian jest obecnych na tym samym krzewie.

 

Zapylanie roślin egzotycznych

Migdały. Kultura ta jest uprawiana najlepiej poprzez sadzenie początkowo szczepionych sadzonek, ponieważ istnieją problemy z ukorzenianiem się nowoczesnych odmian. Co zapyla migdały? Zapylanie migdałów jest przeprowadzane przez owady w sposób krzyżowy. Aby uzyskać dobry wynik, konieczne jest posadzenie 2-3 odmian obok siebie. 

Persymona. W przypadku większości nowoczesnych odmian konieczne jest, aby roślina męska lub odmiana samoowocująca rosła w parze. Kto zapyla persymony? Istnieją unikalne samopłodne odmiany, które są idealnym zapylaczem dla persymony. Wielu ogrodników w Polsce używa do zapylania męskich okazów persymony, które zostały wyhodowane metodą naturalną (z nasion) i są zasadniczo dzikimi sadzonkami. Spełniają one swoją funkcję w 100%. 

Kiwi. Jest to roślina dwuliścienna, która wymaga zewnętrznego zapylenia. Aby uzyskać pomyślny wynik, musisz mieć co najmniej kilka okazów. Trudność polega na tym, że tak zwaną płeć kiwi można poznać dopiero po pierwszym kwitnieniu, co może nastąpić 5 lub nawet 10 lat po posadzeniu. Z tego powodu sadzenie niewielkich ilości kiwi z nasion jest bardzo ryzykowne. Potrzebne są samopylne odmiany kiwi. Zalecamy sadzenie z sadzonek i kupowanie odmian samozapylających. 

Cytryna. Jest to roślina dwuliścienna. W naturze, na otwartych przestrzeniach, zapylanie zwykle odbywa się naturalnie, bez problemów. Czy trzeba zapylać cytrynę, jeśli uprawia się ją w domu? Tak, ponieważ w mieszkaniu ani w domu nie ma wiatru, trzeba przejąć funkcję zapylacza. Wacikiem lub małym pędzelkiem można delikatnie przenieść pyłek z kwiatów męskich na żeńskie. Więcej o domowej uprawie cytryn przeczytasz w naszym artykule. 

Czy nadszedł czas na podsumowanie? Z naszej wycieczki możemy wywnioskować, że przed sadzeniem konieczne jest zapoznanie się z charakterystyką zapylania danej uprawy. Podczas bezpośredniego sadzenia należy zaplanować je w taki sposób, aby odmiany, które nie są samopłodne, mogły zostać zapylone i wydać owoce. Zapoznaj się z naszym katalogiem i zwróć uwagę na wszystkie cechy. Życzymy wspaniałych zbiorów!

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023