Garden Blog

Zające w sadzie owocowym: ochrona młodych sadzonek

Zwalczanie zajęcy i ochrona wymarzonego ogrodu przed tymi uroczymi, ale niebezpiecznymi gryzoniami jest możliwa i konieczna. Dowiedz się, jak rozpoznać szkody wyrządzone przez zające i podjąć środki ochronne. Skuteczne metody ochrony i porady naszych ekspertów.

Zające i inne gryzonie są urocze tylko na zdjęciach. Dla ogrodnika są prawdziwą plagą bożą. "Urocze zwierzaki" zjadają korę młodych i już wyrośniętych sadzonek, młode gałęzie i są w stanie znacznie osłabić drzewa i całkowicie zniszczyć ogród owocowy. Cierpią zarówno drzewa, jak i krzewy, rośliny ozdobne.

Oznaki szkód wyrządzonych przez zające

Czy jesteś pewien, że zające będą unikać Twojego ogrodu? Zastanawiasz się, dlaczego sadzonki drzew owocowych, sadzonki krzewów jagodowych i dojrzałe drzewa mają uszkodzenia kory, a w rezultacie choroby i utratę plonów? Płochliwe zające rzadko wchodzą do ogrodów wiosną i latem, ale zimą atakują i zjadają korę i gałęzie o wysokości do 100-120 cm. I trudno zauważyć nieproszonych gości, żerują o zmierzchu i w nocy. Zające stają na tylnych łapach i sięgają nawet do młodych gałęzi szkieletowych, a jeśli zaspy śnieżne są wysokie, zjadają korony młodych drzew i poważnie uszkadzają krzewy jagodowe. Zauważ przynajmniej jeden z tych znaków, zdecydowanie - ogród jest odwiedzany przez zające i rośliny wymagają ochrony:

 1. Cienkie gałęzie są cięte jak sekatorem.

 2. Pnie krzewów i drzew, gałęzie szkieletowe - uszkodzone, pozbawione kory od dołu pnia do wysokości 150 cm, jeśli wokół sadzonek są zaspy śnieżne.

 3. Niewielkie wykopaliska pod ogrodzeniem terenu.

 4. Ślady odchodów zajęcy w ogrodzie.

Dlaczego zające przychodzą do ogrodu zimą - środki zapobiegawcze

W porównaniu z lasami i polami, gdzie zające żyją od wiosny do jesieni, nasze ogrody są lepiej chronione przed wiatrem, są cieplejsze, a zające szukają w nich schronienia i pożywienia. Przygotuj swój ogród na zimę, aby uniknąć przyciągania zajęcy:

 1. Usuń z działki sterty gałęzi i liści. Pod nimi zające znajdą schronienie przed drapieżnikami, psami i mrozem. Weź więc worek ogrodowy i zacznij sprzątać!

 2. Ostrożnie zbieraj resztki roślin ogrodowych, ponieważ stanowią one dodatkowe pożywienie dla zajęcy.

 3. Staraj się przechowywać siano i słomę w stodole, a nie w stertach na działce - zające zimują pod nimi.

 4. Nawet jeśli ogród jest ogrodzony siatką - w głodne i srogie zimy zające robią podkopy.

Sposoby ochrony ogrodu przed zającami: mechaniczne i chemiczne

Na początek rozprawmy się z mitami:

 • Zające nie boją się psów. Psia sierść rozwieszona na gałęziach - nie pomoże.

 • Pieprz, cynamon i inne domowe i ekologiczne metody też nie pomogą. Chyba, że co drugi dzień posypiemy ogród drogimi przyprawami, a i to nie jest pewne.

 • Inne metody ludowe również nie zapewnią niezawodnej ochrony.

 • Spróbuj odśnieżać zaspy w pobliżu młodych drzew i krzewów, jeśli nie ma specjalnej ochrony.

Mechaniczne metody ochrony drzew przed zającami

Skuteczną metodą ochrony jest specjalna siatka. Wysoka siatka nadaje się do ochrony młodych drzew, a niska do młodych krzewów.

Zalety siatki ochronnej:

 • Siatka przepuszcza powietrze, nie dochodzi do stagnacji wilgoci w pobliżu kory.

 • Gryzonie nie mogą przeniknąć przez siatkę, a przestrzeń między pniem a siatką można bezpiecznie wypełnić opadłymi liśćmi w celu izolacji roślin.

 • Siatka jest używana wielokrotnie, jest to racjonalny i przyjazny dla środowiska sposób ochrony. Siatka wykonana jest z tworzywa sztucznego o drobnych oczkach, które niezawodnie chroni przed gryzoniami i przetrwa wiele lat w ogrodzie.

Jeśli w pobliżu znajduje się las iglasty, pnie zamiast siatką obwiązuje się gałęziami świerku lub sosny, układając je igłami do dołu.

Ważne jest, aby wiedzieć: owijanie pni ruberoidem, tekturą, workami - często prowadzi do gnicia kory z powodu stagnacji wilgoci. Możliwe jest również przegrzanie i pękanie kory z powodu dziennych i nocnych różnic temperatur w zimie.

Owiń siatkę bezpośrednio wokół pnia. Jednak wielu ogrodników przed zainstalowaniem siatki umieszcza kilka kołków wokół drzewa, w odległości 20-30 cm od pnia, a następnie odpowiednio je mocuje. Pomiędzy siatką a pniem można umieścić materiały izolacyjne - agowłokninę lub po prostu suche liście. I takiej ochrony nie można usunąć na lato. Tak zamontowana siatka ochronna nie będzie przeszkadzać w pielęgnacji drzewa.

Chemiczne metody ochrony przed zającami ogrodowymi

Do ochrony już wyrośniętych sadzonek, dorosłych krzewów i drzew - użyj specjalnego wybielacza ogrodowego do pni. Gotowe mieszanki wybielaczy zawierają już preparaty, które dodatkowo zabezpieczą ogród przed zającami. Jeśli przygotowujesz wybielacz samodzielnie, dodaj do roztworu siarczan żelaza lub chlorek miedzi. Zalecamy: młode sadzonki nie powinny być bielone po jesiennym sadzeniu, aby nie spalić jeszcze delikatnej kory - lepiej użyć siatki, aby chronić je przed zającami.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One