Garden Blog

Wysiew eustomy na sadzonki: od wyboru nasion do zasad uprawy

Dziś porozmawiamy o niezwykle dekoracyjnej i bardzo oryginalnej roślinie o nazwie eustoma. A więc, eustoma! Może być zarówno ogrodowa, jak i wewnętrzna. Rośnie dobrze w domu, jeśli zapewniona jest odpowiednia pielęgnacja. A jak rośnie eustoma? Wysiewanie nasion na sadzonki wiąże się z pewnym kłopotem, ale roślina jest zdecydowanie warta uwagi. Jeśli zdecydujesz się na wysiew eustomy na sadzonki w listopadzie, grudniu lub później, z pewnością skorzystasz z tego artykułu. Szczegółowo omawiamy w nim wszystkie etapy siewu.

Wysiew eustomy na sadzonki: jak wybrać odpowiednie nasiona?

Przede wszystkim musisz zdecydować, jakiego rodzaju kwiaty chcesz ostatecznie zobaczyć? W tym celu można przejść do katalogu sadzonek i zapoznać się z charakterystyką poszczególnych odmian. Główny nacisk należy położyć na wysokość roślin: istnieją zarówno nisko rosnące, ograniczone do 20-25 cm, jak i wysoko rosnące, osiągające wysokość 1 metra lub więcej. 

To dość proste: jeśli planujesz uprawiać lisianthus w otwartym terenie w kwietniku lub do tworzenia bukietów, powinieneś nadać priorytet nasionom odmian wysoko rosnących. Jeśli szukasz pięknej rośliny do wnętrz, lepiej jest wziąć karłowe odmiany.

Jeśli chodzi o estetyczne różnice odmianowe, należy spojrzeć bezpośrednio na kwiaty. Są proste i pełne. Tutaj każdy ma swój własny! Możesz wybierać spośród podstawowych kolorów lub siać eustomę na sadzonkach w domu, aby uzyskać jasne, oryginalne kwiaty z obrzeżami i tak dalej. Najważniejsze jest, aby kupić nasiona od zaufanego sprzedawcy. Zazwyczaj materiał do sadzenia wygląda jak drażetka. Powinien być wstępnie obrobiony i pokryty specjalną powłoką. Jest to oznaka wysokiej jakości nasion, z którymi prawie nigdy nie ma żadnych problemów.

Jakie są podstawowe zasady wysiewu sadzonek eustomy?

Pierwszą i zarazem jedną z najważniejszych zasad jest to, że gleba do wysiewu eustomy na sadzonki powinna mieć neutralną kwasowość. Nie zalecamy używania gleby z ogrodu lub ogrodu warzywnego, ponieważ tam kwasowość nie zawsze jest odpowiednia i mogą występować niepożądane wtrącenia, nie wspominając o patogenach roślin. Lepiej jest kupić gotowe podłoże, profesjonalnie wykonane do uprawy tej rośliny. Jeśli masz mieszankę gleby do uprawy fiołków, będzie ona w 100% odpowiednia. 

Ostatnio bardzo często praktykuje się wysiewanie eustom w tabletkach torfowych do sadzonek. Jeszcze bardziej popularne są doniczki torfowe. Jeśli wolisz klasyczne metody, możesz wziąć zwykłe plastikowe kubki lub pojemniki. Jeśli ich wysokość nie przekracza 10-15 cm, jest to całkiem normalny wybór.

Pojemniki wypełnia się przygotowanym podłożem prawie do samej góry. Konieczne jest pozostawienie szczeliny dosłownie na palec. Gleba jest nawilżana tak ostrożnie, jak to możliwe. Głównym zadaniem jest uniknięcie erozji górnej warstwy mieszanki gleby, tak aby była ona umiarkowanie nawilżona i wystarczająco luźna.

Eustoma, wysiew nasion na sadzonki: sztuczki procesu  

Czas siewu eustomy na sadzonki określa się poprzez obliczenie pożądanej daty kwitnienia. Jeśli planujesz uprawiać kulturę w otwartym terenie, całkiem możliwe jest sadzenie w okresie grudzień-styczeń. Wtedy mniej więcej na początku/połowie lata będzie można uzyskać kwitnienie. Jeśli roślina będzie używana jako roślina doniczkowa, czas może być absolutnie dowolny.

Główną sztuczką jest równomierne rozprowadzenie nasion na powierzchni mieszanki gleby (w odległości około 10-15 mm). Materiał do sadzenia nie powinien być zanurzony w glebie, jak może to zrobić ktoś niedoświadczony. Powinny one leżeć na wierzchu, tak jak w naturze podczas naturalnego rozmnażania ... Jeśli masz wiele różnych odmian, lepiej jest użyć osobnego pojemnika dla każdej z nich. W ten sposób łatwiej jest prawidłowo rozdzielić sadzonki. Dla wygody można podpisać kubki. 

Po wysianiu należy jeszcze raz ostrożnie potraktować wierzchnią warstwę gleby umiarkowaną, niezimną wodą z opryskiwacza (sprzedawane są specjalne dysze na butelce). Nasiona będą mokre, będą miały kontakt z glebą. Przykryj pojemnik szkłem, przezroczystą torbą polietylenową lub czymś innym, co zapewni światło. Oświetlenie jest ważnym punktem, który wpływa na wzrost eustomy. Czas wysiewu eustomy na sadzonki zakłada codzienne oświetlenie przez co najmniej 10 godzin. Dlatego doświadczeni ogrodnicy stosują dodatkowe oświetlenie (fitolampy) zimą.

Kiedy eustoma kiełkuje po wysianiu na sadzonki?

Od momentu wysiewu należy regularnie wykonywać pewną pracę. Codziennie (najlepiej) należy wietrzyć rośliny - dosłownie trzymać otwarte pojemniki przez pół godziny. Oczekiwanie na kiełki jest czasami dość długie. Jest to jeden ze stosunkowo negatywnych punktów, które wyróżniają eustomę (czas wysiewu nasion na sadzonki nie ma znaczenia). W idealnych warunkach kiełkuje w ciągu 7-12 dni. Zdarza się jednak, że proces ten jest opóźniony o ponad 20 dni. 

Gdy tylko pojawią się prawdziwe liście, można zwiększyć czas wentylacji. Każdego dnia wydłużamy go o 10-15 minut. Pamiętaj, aby mieć oko na stan gleby, aby nie wyschła. Systematycznie nawilżaj trochę z tego samego rozpylacza. Jeśli stopniowo utwardzamy, odpowiednio podlewamy i dodatkowo doświetlamy, to sadzonki na pewno będą silne i odporne. Czy konieczne jest zbieranie młodych roślin? Tak, jeśli w jednym pojemniku znajduje się wiele małych eustom, należy je koniecznie przenieść do pojedynczych doniczek. Minimalna objętość pojemnika to 250 ml, ale najlepiej, aby był on większy. 

Doniczki lub kubki powinny być wypełnione tą samą mieszanką gleby, co podczas sadzenia. Staraj się oddzielać sadzonki od siebie tak delikatnie, jak to możliwe, aby nie uszkodzić ich delikatnego systemu korzeniowego. Możesz użyć zwykłego widelca stołowego. Przesadzaj do gleby, która jest już wilgotna. Zrób zagłębienie, zanurz w nim roślinę, przykryj ziemią, lekko zagęść i ponownie lekko podlej. Górę można przykryć pustą przezroczystą szklanką. Umieść w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu.

Jak dbać o sadzonki eustomy?

Kiszenie odbywa się zwykle około 5 lub 6 tygodnia uprawy. Następnie rozpoczyna się standardowa pielęgnacja. Można zwiększyć częstotliwość podlewania. Jeśli wcześniej podlewaliśmy codziennie, teraz wystarczy raz na 2 dni. Należy przestrzegać reżimu, nie dopuszczając ani do przesuszenia, ani do podmoknięcia gleby. Na tym etapie rośliny mają już bardzo duże liście. Podczas podlewania należy upewnić się, że woda nie spada bezpośrednio na zieloną masę, w przeciwnym razie (jeśli używana jest fitolampa) może dojść do poparzenia liści. 

Jeśli chodzi o pierwsze zastosowanie nawozu (około tygodnia po zbiorze), zalecamy użycie azotanu wapnia. Wystarczy 1 g na 1 litr wody. Konieczne jest dobre wymieszanie, aby uzyskać jednolicie stężony roztwór. Podlewamy nim każdą sadzonkę, około 40-50 ml na krzak. Aby uniknąć tych samych negatywnych konsekwencji z oparzeniami, pożądane jest karmienie wieczorem.  

Półtora tygodnia lub dwa tygodnie po debiutanckim karmieniu można przejść na podstawowe nawozy mineralne, które zawierają podstawowe i niezwykle niezbędne pierwiastki śladowe: fosfor, potas, azot i tak dalej. Dawka powinna być niewielka. Jeśli chodzi o proporcje - przeczytaj instrukcje na opakowaniu. Karmienie pomoże ci wyhodować silne i potężne sadzonki. 

Sadzenie w otwartym terenie rozpoczyna się w okresie, gdy temperatura powietrza przez całą dobę nie spada poniżej +8...+10°C. Jest to jednak temat na osobny artykuł.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023