Garden Blog

Właściwe przycinanie róż z różnych grup: główne różnice, czas i stopień skrócenia pędów

Cięcie róż różnych grup, terminy i stopień skrócenia pędów są dość zróżnicowane. Niektóre grupy wykazują silne przycinanie, inne - średnie i słabe. Podczas sadzenia sadzonek stosuje się krótkie przycinanie. Przypominamy, że sadzonki róż z naszej szkółki są profesjonalnej jakości, całkowicie gotowe do sadzenia i już przycięte. Przeczytaj zalecenia dla każdej grupy.

Ważne: aby wybrać najbardziej odpowiednią pielęgnację dla każdej odmiany róż, ważne jest, aby wiedzieć, do której grupy należy. Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj o klasyfikacji róż na naszym blogu.

Hybrydowe róże herbaciane - cechy przycinania

Większość herbacianych róż hybrydowych w naszym katalogu po prostu zimuje pod wysokimi ciężarami. W Polsce, z przedłużającą się ciepłą jesienią i łagodną zimą, wielu hodowców kwiatów nie pieli. Róż nie przycina się jesienią, dlatego na wiosnę usuwa się zniszczone przez mróz i stare trzyletnie pędy, a młode skraca. Róża herbaciana jest przycinana mocno i krótko. Jeśli krzewy są młode lub osłabione, pędy na nich są cięte 20-25 cm od ziemi. Silne, dorosłe krzewy - 25-35 cm. Pędy, jak zwykle, są przycinane do mocnego pąka (żeby to zrobić trzeba mieć nożyce do cięcia róż). Pąki pierwszej fali w różach herbacianych zaczynają tworzyć się najpierw na najstarszych pędach, a następnie na najmłodszych, co sprawia, że ​​kwitnienie jest dłuższe i trwalsze. Druga i trzecia fala są już na młodych pędach tego sezonu. Dlatego natychmiast po zakończeniu pierwszego kwitnienia uschnięte kwiatostany są usuwane, a same pędy skracane do 2-4 kątów liści, do silnego zewnętrznego pąka.

Róże Floribunda – jak ciąć i kiedy?

Te róże w ogrodzie są uważane za silniejsze i mogą kwitnąć dłużej i obficie niż poprzednia grupa. Jak przycinać róże tego rodzaju? Dlatego tnie się je, łącząc mocne i średnie cięcie. Używając narzędzia ogrodnicze, dwuletnie pędy są silnie skracane, o 15-20 cm od podłoża, pozostawiając tylko 3-5 pąków. A pędy roczne i podstawowe są skracane o jedną trzecią wysokości. W ten sposób korona staje się rozgałęziona, kwitnienie jest jeszcze bardziej bujne i długie. Po pierwszej fali kwitnienia wyblakłe pędy na krzakach są skracane o jedną czwartą do jednej trzeciej ich wysokości.

Miniaturowe róże tarasowe i rabatowe są cięte według tego samego schematu. W najmniejszych różach po kwitnieniu usuwa się tylko zwiędłe kwiatostany do pierwszego liścia.

Róża pnąca – przycinanie do kwitnienia

Jeśli róże pnące zostaną odpowiednio przycięte, ich kwitnienie będzie tak bujne, że ogród dosłownie pokryje się kaskadami pędów kwitnących na całej długości.

Cięcie różnych grup róż pnących znacznie się różni. Istnieją tak zwani wędrowcy i wspinacze, różnią się one budową buszu. Pierwsze – kwitną raz, tworzą długie, elastyczne, rozgałęzione pędy, które koniecznie potrzebują podpory, altany itd.

Inne mają silne, proste, ponownie kwitnące pędy, które można uprawiać nie tylko na kratach. Przy odpowiednim przycinaniu mogą wyrosnąć na duży, wysoki krzew, który rośnie swobodnie bez podpór. Przeczytaj więcej o cechach i różnicach między tymi grupami w artykule.

Przycinanie róż pnących wędrowców, takich jak Flammentanz a in. odmiany są tworzone z uwzględnieniem faktu, że zeszłoroczne pędy kwitną obficie i na całej długości. Dlatego po kwitnieniu większość wyblakłych gałęzi jest zwykle usuwana. A młode pędy w miarę wzrostu są kierowane tak, aby znajdowały się na podporze poziomo lub w delikatnych spiralach pod kątem. Takie ułożenie pędów stymuluje układanie pąków kwiatowych na nadchodzący sezon na całej długości. Część starych gałęzi można również pozostawić, aby wzmocnić krzew.

Dzięki takiemu podejściu główne przycinanie wędrowców odbywa się po kwitnieniu latem. Uwolnienie krzewu ze starych gałęzi stymuluje aktywny wzrost młodych pędów zastępczych. Jeśli nie ma wystarczającej liczby młodych gałęzi, sezonowy wzrost jest niewielki, krzew jest młody lub słaby, wtedy stare pędy są skracane tylko do 35-45 cm od podstawy.

Istnieje inne podejście do przycinania wędrowców, które jest bardzo umiarkowane. W ten sposób można uzyskać wysoką różę z długimi pędami na altanie, ogrodzeniu lub ścianie budynku. Tylko stare i pogrubiające pędy są całkowicie usuwane. Inne są skracane o połowę lub jedną trzecią każdej wiosny, boczne o 3-5 pąków od podstawy do tulejowania w dolnej części. Oczywiście przy takim przycinaniu nie będzie super obfitego kwitnienia, ale róża będzie w stanie pokryć duży obszar. O osobliwościach uprawy róż pnących - w publikacji.

Przycinanie róż pnących climber (ponownie kwitnących róż pnących), odbywa się inaczej. Większość pąków pojawia się na dwu- lub trzyletnich gałęziach. Młode przyrosty kwitną również pod koniec sezonu na wierzchołkach pędów. Dlatego pędy starsze niż cztery lata są całkowicie usuwane. Po kwitnieniu zwiędłe kwiatostany są usuwane aż do pierwszego dobrze rozwiniętego pąka. W razie potrzeby pędy skraca się o 1/3, aby utworzyć zaokrągloną koronę lub przycina się tylko do pierwszego mocnego liścia. Staraj się natychmiast i regularnie usuwać opadłe kwiaty. Jeśli zostaną pozostawione, znacznie opóźni to tworzenie się pąków do ponownego kwitnienia. Pędy boczne z zewnętrznych stron krzewu, zalecamy wyciąć 3-4 pąki od podstawy pędów, aby korona była bujna i kwitła od samego dołu. Ta metoda przycinania pomoże uniknąć gołych nóg krzewu. W obecności podpory rośliny pnące tworzą długie pędy przypominające winorośl. Gałęzie roślin pnących są stosunkowo sztywne i wygodnie jest je ułożyć na kratce - w kształcie wachlarza. Jeśli nie ma wsparcia, odmiany tej grupy mogą rosnąć jako duży krzew. Pnące róże angielskie są również przycinane według tej samej zasady.

Parkowe, angielskie róże – kiedy przycinać?

Są to duże, ponownie kwitnące róże krzewiaste z wieloma łodygami wyrastającymi z podstawy krzewu. Niektóre odmiany, ze względu na ich zdolność do tworzenia długich pędów w obecności podpór, są czasami nazywane półpnącymi. Kwiaty tworzą się na dwu-, trzy-, a nawet czteroletnich pędach z należytą starannością. Następnie gałęzie są cięte. Wiosną pędy są skracane do pierwszego silnego zewnętrznego pąka, aby nadać krzewowi harmonijny kształt i pobudzić rozgałęzianie. Boczne - na 2-4 pąki do ukorzenienia się w dolnej części. Latem, po pierwszym kwitnieniu, kwiatostany są cięte wraz z jedną trzecią długości pędu, dzięki czemu krzewy tworzą nowe pąki następnej fali.

Ważne: 3-4 letnie pędy krzewów, w przeciwieństwie do herbacianej róży hybrydowej i floribundy, przycina się nie na pniu, stosują sekator do róż, ale do 2-4 pąków, pozostawiając 25-35 cm od ziemi. Mogą z nich wyrosnąć młode pędy. Jeśli nie, pozostałe części są cięte na poziomie gruntu.

Jeśli krzew jest duży, wysoki, mocny, nie należy próbować uczynić go bardziej zwartym przy silnym przycinaniu. Przeczytaj uważnie opisy odmian i recenzje w katalogu, obejrzyj zdjęcia, aby wybrać te, które harmonijnie wpasują się w wystrój Twojego ogrodu. Po nadmiernym przycięciu duży krzew zajmie dużo czasu, zanim się opamięta, wyhoduje nowe gałęzie ze szkodą dla kwitnienia, które zostanie opóźnione o drugą połowę lata i będzie bardzo skromne.

W przypadku nowoczesnych krzewów i starych róż parkowych w okresie letnim wystarczy umiarkowane cięcie korekcyjne. W różach jednokwiatowych przeprowadza się to natychmiast po kwitnieniu, w różach powtarzających się kwitnienie - wiosną. Gałęzie wysokich krzewów są skracane o jedną trzecią lub jedną czwartą, w odmianach zwartych o połowę ich długości.

Jak formować róże okrywowe

Ta grupa jest najbardziej odporna na warunki wzrostu, bezpretensjonalna i dlatego popularna w projektowaniu krajobrazu. Róże okrywowe nie mogą pochwalić się taką samą różnorodnością odmian jak herbatki hybrydowe czy floribundy, ale są wytrzymałymi, szybko rosnącymi, obficie kwitnącymi krzewami. Ich cechą jest zdolność do tworzenia rozłożystych pędów, które pięknie spływają z muru oporowego lub pojemnika na tarasie, gęsto pokrywają swoją powierzchnię klombu, wyróżniają się gęstymi, zdrowymi liśćmi i koroną skłonną do pogrubiania.

  • Przycinanie odmian o niskiej, pełzającej koronie odbywa się wiosną, usuwając stare i chore pędy, można usunąć te, które zbytnio pogrubiają krzew.
  • Przycinanie wyższych odmian o długich łukowatych pędach jest podobne do formowania krzewów. Gałęzie starsze niż 4 lata są usuwane, w razie potrzeby korona jest przerzedzana, a krzew otrzymuje pożądany kształt, na przykład kulisty.

Uważa się, że konieczne jest całkowite usunięcie wyblakłych pędów, aby stymulować dalsze kwitnienie, wykonać przycinanie zgodnie z rodzajem pnących. Jednak większość nowoczesnych odmian okrywowych kwitnie dobrze prawie bez formowania przycinania, tylko przy przycinaniu sanitarnym i odmładzającym wystarczy usunąć przekwitłe kwiatostany latem. Uważaj na swoje róże, a one same powiedzą ci, jak je lepiej przyciąć.

Opieka nad różami nie jest tak trudna, jak początkowo wydaje się początkującym. Postępuj zgodnie z zaleceniami naszych ekspertów, a dowiesz się, jak stosunkowo minimalnym wysiłkiem uzyskać luksusowy rozkwit królowej kwiatów.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023