Garden Blog

W czym uprawiać sadzonki? Sukces składa się z małych rzeczy!

Wraz z doświadczeniem w ogrodnictwie przychodzi jasne zrozumienie, że jakość wyhodowanych sadzonek zależy nie tylko od właściwości roślin i właściwej pielęgnacji, ale także od cech pojemników, w których są uprawiane. Tak, tak, rozmiar, kształt i materiał pojemników - wszystko to ma bezpośredni wpływ na sukces.

Zrozummy razem, w czym lepiej sadzić sadzonki? Aby zmaksymalizować obiektywność eksperymentu, wzięliśmy pod uwagę najpopularniejsze metody uprawy. Oceniliśmy zalety i wady każdej z nich. Pod koniec artykułu będziesz mógł wyciągnąć własne wnioski, w czym możesz uprawiać sadzonki pomidorów, papryki, a także innych roślin warzywnych i ogrodowych.

Skrzynki na sadzonki

Zaczynamy od prostego i powszechnego sposobu uprawy: w zwykłych pojemnikach. Z reguły używa się plastikowych lub drewnianych skrzynek. Możesz wziąć standardowe skrzynki balkonowe lub zrobić je samodzielnie w domu. Druga opcja zakłada wykorzystanie drewna jako materiału. Ma tendencję do zamoczenia i przepuszczania wilgoci, dlatego pożądane jest pokrycie ścian folią lub, co jest wygodniejsze i bardziej praktyczne - po prostu umieszczenie palet.

W każdym przypadku potrzebne będą podstawki, ponieważ rosnące sadzonki wymagają obecności otworów drenażowych. Standardowa wysokość odpowiedniej skrzynki wynosi +/- 10 cm. Długość i szerokość nie mają specjalnego znaczenia. W tej kwestii każdy dostosowuje się do swoich preferencji.

Zalety skrzynek. Pojemniki są duże, dzięki czemu można jednocześnie sadzić i uprawiać dużą liczbę roślin. Pudełka są wygodne, ponieważ można je dosłownie w sekundę przenieść z miejsca na miejsce, jednym ruchem przekręcić wszystkie sadzonki na słońce itp.

Wady skrzynek. W większości przypadków są one tylko tymczasowym schronieniem dla sadzonek. Kiedy dorośnie - wymaga zbierania. I na przykład bakalażan lub pieprz, które mają korzenie prętowe, reagują negatywnie na zbieranie. Zasadniczo można trzymać sadzonki w skrzynkach (jeśli są duże) do czasu posadzenia w gruncie, ale wtedy może pojawić się problem z tym, że korzenie mocno rosną i przeplatają się. Wówczas trudno jest je przesadzić do ogrodu warzywnego.

Tace i kasety na sadzonki

Tę kategorię pojemników można uznać za ulepszone skrzynki. Wizualnie tace z kasetami są bardzo podobne. Funkcjonalnie również. Te pierwsze mają boki i przegrody. Drugie to małe komórki, które łączą się ze sobą. W jednej jednostce może znajdować się kilka sztuk lub kilkadziesiąt.

W Internecie można znaleźć różne tace i kasety, ale najpopularniejsze wersje mają około 5-6 cm szerokości i 7-10 wysokości. Mogą być wykonane z polistyrenu i polichlorku winylu. Pierwszy materiał jest mniej toksyczny. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na oznakowanie. 

Zalety tac i kaset. Głównym plusem jest praktyczność: są wygodne w transporcie i mogą być wielokrotnie używane. Cena tacek i kaset jest niska i mogą one służyć przez 5-10 lat. Zajmują minimum miejsca ze względu na swoją kompaktowość. W większości przypadków sprzedawane są z otworami do odprowadzania wody. Zapobiegają przerastaniu sadzonek, ponieważ objętość pojemników jest ograniczona. 

Wady tac i kaset. Zwartość jest jednocześnie wadą, ponieważ gleba w pojemnikach szybko wysycha. Konieczne jest częstsze podlewanie. Ściany tac i kaset wykonanych z polistyrenu są zwykle miękkie, więc często z powodu uderzeń mechanicznych podczas przenoszenia sadzonek są uszkodzone. Podczas wyjmowania roślin do przesadzenia na otwarty teren trudno jest zachować grudę gleby.

Doniczki torfowe i doniczki na sadzonki

Mówimy o specjalnych produktach wykonanych ze sprasowanego drobnego torfu, które w 100% zastępują plastikowe doniczki do sadzonek. Są one początkowo nasycone składnikami odżywczymi i dobrze zachowują swój kształt.

Doniczka torfowa do sadzonek ma zwykle średnicę od 5 cm do 10 cm. Wymiary różnią się, podobnie jak objętość standardowych doniczek do sadzonek. Jak prawidłowo używać doniczek torfowych? Po pierwsze, należy je nawilżyć. Główną magią jest to, że po umieszczeniu w wodzie zaczynają powoli zwiększać swój rozmiar. To samo dotyczy granulek torfowych. 

Zalety doniczek torfowych. Doniczki torfowe do sadzonek mają zdolność przepuszczania powietrza i wilgoci. Co lepiej sadzić w doniczkach torfowych? W rzeczywistości można uprawiać wszystkie rośliny, w tym te z korzeniami palowymi! Zbieranie nie jest konieczne. Rośliny można przesadzać bezpośrednio w tak zwanej tabletce do ogrodu lub warzywnika. Czego nie można sadzić w tabletkach torfowych? Chyba tylko tych roślin, które mają negatywny stosunek do torfu.  

Wady doniczek torfowych. Jeśli wiesz, jak prawidłowo sadzić sadzonki w doniczkach torfowych, nie ma znaczących wad. Wadę można nazwać jednorazowością. Potrzebna jest bardziej uważna opieka, aby podłoże nie wyschło. No i względnym minusem jest wysoka cena w porównaniu z alternatywnymi opcjami.

Plastikowe doniczki na sadzonki

Doniczki na sadzonki są obecnie sprzedawane na każdym kroku. Wydawałoby się, że nie ma w czym wybierać? Można zaoszczędzić pieniądze... Ale czasami chęć wzięcia tańszego pojemnika prowadzi do niezadowalającego efektu końcowego. Zalecamy wybór spośród najlepszych opcji. Jeśli masz dużą skalę, możesz również spojrzeć na zestawy doniczek do sadzonek. 

Możesz kupić doniczki do sadzonek z tacą i z dnem. Dostępne są pojemniki okrągłe i kwadratowe. Pierwsze są wygodniejsze podczas napełniania ziemią, a drugie - bardziej praktyczne, ponieważ zajmują mniej miejsca na parapecie. Jeśli doniczki są duże - sadzonki, oczywiście, również potrzebują więcej. Małe - dla pojedynczych, małych roślin. Tutaj wszystko jest tak proste, jak to tylko możliwe. 

Zalety doniczek plastikowych. Wszechstronność w zastosowaniu. Jeśli wybierzesz odpowiedni rozmiar, nadają się do wszystkich upraw, począwszy od pomidorów i ogórków, a skończywszy na kapuście wszelkiego rodzaju. Dzięki gęstym ściankom, które zapewniają ochronę przed przegrzaniem, system korzeniowy roślin jest pod pełną kontrolą. Standardowa doniczka do uprawy sadzonek jest tania. I może być używana co roku w nowy sposób. 

Wady doniczek plastikowych. Podczas przenoszenia partii roślin trzeba poświęcić dużo czasu na przenoszenie każdego pojemnika osobno. Jest to szczególnie odczuwalne, jeśli masz cały zestaw doniczek na sadzonki. Tak czy inaczej, doniczki zajmują znaczną ilość miejsca. To wszystkie wady....

Domowe pojemniki na sadzonki

Jest to najbardziej eksperymentalny, ale całkiem uzasadniony sposób uprawy wysokiej jakości sadzonek. W rzeczywistości można zrobić całkiem dobre i praktyczne pojemniki z improwizowanych materiałów. Ludzie często używają kubków po śmietanie lub jogurcie. Służą one jako alternatywa dla małych doniczek. Jaka jest objętość kubków na sadzonki? Może być dowolna: od 150-200 ml do 500-700 ml. A nawet wiadra o pojemności 1 litra lub więcej. Dlaczego nie?

Opcją roboczą jest pocięta plastikowa butelka. Pojemnik na sadzonki można zrobić nawet z opakowania po soku lub zwykłej tekturowej rolki, na której kiedyś był papier toaletowy. Doskonale zachowują swój kształt. Najważniejsze - nie zapominaj o znaczeniu drenażu. Konieczne jest wykonanie otworów do odprowadzania nadmiaru wody.

Zalety domowych pojemników. Głównym plusem jest cena. Ich koszt - 0 zł. Jeśli masz dużo sadzonek, możesz dużo zaoszczędzić. Część ręcznie robionych pojemników można zostawić na następny rok - będzie to gotowa pomoc. 

Wady domowych pojemników. Nieatrakcyjny wygląd to znaczący minus dla tych, którzy uprawiają rośliny w domu lub mieszkaniu i nie chcą psuć wnętrza nieestetycznymi butelkami i kubkami. Samodzielnie wykonane pojemniki nie nadają się do wszystkich upraw. Wykonanie takich pojemników wymaga czasu. Czasami łatwiej jest kupić doniczki sklepowe. 

To wszystko, drodzy czytelnicy. Pokazaliśmy i opowiedzieliśmy o różnych opcjach. A Ty sam zdecyduj, które pudełka, które doniczki torfowe lub które doniczki do sadzonek są dla Ciebie lepsze. A może jeszcze samodzielnie wykonane? Powodzenia w eksperymentach!

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One