Garden Blog

Uprawa tulipanów do 8 marca: prezenty dla bliskich i dochodowy biznes

Uprawa najpiękniejszych tulipanów jako prezent na dzień kobiet: prezenty dla zakochanych i dochodowy biznes. Nadeszły pierwsze oznaki wiosny - i to wcale nie krople i roztopy. Mogą łatwo pojawić się w środku zimy, tak jak nieprzewidywalna natura często tworzy w marcu zaspy śnieżne o niespotykanej wysokości. Jednym z najbardziej niezawodnych i tradycyjnych znaków wiosny jest pojawienie się jaskrawych bukietów tulipanów na szarych ulicach, oznaczających zbliżanie się święta 8 marca. Ich asortyment rozszerzył się tak bardzo w ciągu ostatnich kilku dekad, że można znaleźć prawie wszystkie odcienie i kształty. Uprawa tulipanów do 8 marca zorganizowana jest na przemysłową skalę światową. Holandia jest uważana za swego rodzaju mekkę tulipanów, skąd co roku na cały świat latają miliardy wykwintnych kwiatów i cebulek tulipanów. Jeśli uprawa tulipanów przed 8 marca jest już Twoim ugruntowanym biznesem, to hurtownia ogrodnicza Garden Number One będzie dla Ciebie wyjątkową okazją do poszerzenia asortymentu. Możesz u nas tanio zamówić sadzonki tulipanów odmiany najlepszych światowych kolekcji, które są dostarczane bezpośrednio od holenderskich producentów. Cóż, jeśli interesuje Cię uprawa tulipanów przed 8 marca tylko jako okazja do zrobienia wyjątkowego prezentu swoim bliskim lub po prostu do dekoracji parapetu, to proste wskazówki i różnorodna kolekcja jesiennych cebulek również są do Twojej dyspozycji. Nawiasem mówiąc, dostawy cebulek rozpoczną się we wrześniu do Warszawy, Krakowa, Lublina i innych miast Polski według kosztów usług firm przewozowych lub na nasz koszt.

 Wybór odmiany tulipanów do uprawy do 8 marca

Pomimo różnorodności gatunków i odmian (szczegółowo można się z nimi zapoznać w naszym katalogu) nie wszystkie tulipany nadają się do wczesnego zbioru. Aby dokonać właściwego wyboru i uzyskać doskonałe wyniki, rozważ następujące kwestie:

  • klasa tulipanów: polecamy zwrócić uwagę na tulipany Kaufmanna, tulipan Greiga i Fostera. Gatunki te mają zwiększoną odporność na wirusa ospy wietrznej i półpaśca, który bardzo często atakuje tulipany. Również do uprawy tulipanów do 8 marca odpowiednie są różne odmiany mieszańców Darwina, grupa Triumph i niektóre inne, które różnią się dekoracyjnością (tulipan pełny, wielokwiatowe, strzępiasty, Viridiflora itp.);
  • kolory tulipanów: tutaj wybór jest sprawą osobistą dla każdego. Od dawna nie ogranicza się do czerwonych czy żółtych tulipanów. Możesz wybrać zarówno śnieżnobiałe, różowe, jak i czarne odmiany;
  • wysokość: kwiaty tulipanów Fostera i Greiga osiągają wysokość 15 cm, z ich pomocą można urządzić miniaturowy kwietnik, który zachwyci Cię długotrwałym i jasnym kwitnieniem. Wyższe odmiany nadają się do cięcia, a gdy zostaną stworzone odpowiednie warunki, można nawet zaskoczyć wszystkich gigantycznymi tulipanami, które osiągają wysokość 1 metra w klombie;
  • okres kwitnienia: wszystkie gatunki i odmiany mają swoje własne okresy, które również należy wziąć pod uwagę przy wyborze. W końcu tulipany można wyrzucić nie tylko do 8 marca, ale także przed Sylwestrem, Walentynkami czy świętami majowymi.

Sadzenie tulipanów na dzień kobiet

Jeśli masz cebulki do uprawy tulipanów w domu przed 8 marca, to po wykopaniu należy je najpierw przechowywać w dość wysokich temperaturach (od +20 ° C ze spadkiem do +17 ° C). Jeśli planowana jest uprawa tulipanów z zakupionego u nas materiału, to ten etap jest już zaliczony. Do destylacji wybiera się największe i najzdrowsze okazy, szczelnie zawija w papier i umieszcza w lodówce na około miesiąc.

W czasie stygnięcia tulipanów należy przygotować dla nich neutralne podłoże o dobrych właściwościach przepuszczających powietrze i wodę. W zależności od skali i celów uprawy dobiera się pojemniki. Jeśli kwiaty mają być cięte, to mogą to być zwykłe pudełka, a jeśli planujesz serwować tulipany na korzeniu, możesz poszukać czegoś bardziej oryginalnego. Absolutnie nie brakuje w tym dobra. W listopadzie cebule sadzi się w przygotowanym podłożu, które wypełnia 2/3 naczynia. Umieszcza się je w odległości około półtora do dwóch centymetrów od siebie, a następnie posypuje podłożem, ledwo zakrywając wierzchołki (lub można je pozostawić wystające ponad powierzchnię).

Po niewielkim zwilżeniu przygotowane skrzynki umieszcza się do ukorzenienia w temperaturze nieprzekraczającej +5 C. W takich warunkach rozpoczyna się rozwój systemu korzeniowego, a następnie pojawiają się pędy, które na początku lutego osiągają wysokość 4-5 cm. Rośliny są gotowe do przeniesienia do ciepłego pomieszczenia (+18 C), gdzie powinny zakwitnąć ok. 5 tygodni. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego podczas wzrostu. Tulipany będą potrzebowały więcej światła dopiero wtedy, gdy pojawią się pąki, ale musisz być ostrożny - wysoka temperatura i jasne promienie sprawią, że kwitnienie będzie zbyt ulotne.

 

Jak przewidzieć czas przy uprawie tulipanów na 8 marca

Dla początkujących to pytanie może pozostać otwarte. Jednak z biegiem czasu nauczysz się wyczuwać wszystkie subtelności rosnących tulipanów do 8 marca. Jeśli twoje pąki zaczną kwitnąć przed wyznaczonym terminem, możesz je pociąć, zapakować do sucha w papier i umieścić na tej samej dolnej półce lodówki. Możesz umieścić go w wiadrze z lodowatą wodą i wysłać do zimnego, ciemnego pokoju. Jeśli cięcie nie jest planowane, możesz przyspieszyć lub spowolnić czas, dostosowując temperaturę w pomieszczeniu podczas destylacji. Ale jeśli planujesz podarować tulipany w doniczce, nawet nieotwarte pąki też będą wielką niespodzianką – na oczach szczęśliwego posiadacza własnoręcznie wykonanego prezentu wydarzy się cud. Destylowanie tulipanów do 8 marca w domu razem z firmą Garden number one będzie ciekawym i ekscytującym zajęciem!

Sprawdź, jak specjaliści z wykopują na zimę kanny i inne kwiaty.

 

 

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023