Garden Blog

Uprawa krokusów w domu do 8 marca

Krokus to bulwiasta roślina zielna znana jako kwiat ozdobny, a także cenna przyprawa i barwnik spożywczy. Przyjrzymy się cechom tego niesamowitego pierwiosnka wyłącznie z estetycznego punktu widzenia. Nie trzeba czekać na wiosnę, aby podziwiać piękne kwiaty. Ponadto czas pierwiosnków jest bardzo ulotny. Ale specyfika nowoczesnych odmian hybrydowych pozwala uzyskać kwitnienie w czasie, gdy krokus jest w stanie całkowitego uśpienia w warunkach naturalnych. Po opanowaniu podstaw prostej nauki można udekorować parapet pierwiosnkami kwitnącymi o różnych porach przez całą zimę. Ponadto uprawa krokusów w domu do 8 marca pozwoli ci otrzymać świeże prezenty na święta. Kwiaty z pewnością wynagrodzą ci cierpliwość i włożoną w nie pracę.

Główny sekret sukcesu uprawy krokusów w domu do 8 marca

Zgodność z technologią jest kluczowa, ale jeśli wybrano materiał do sadzenia niskiej jakości lub nieodpowiedni, to proces uprawy krokusów w domu do 8 marca jest skazany na niepowodzenie od samego początku. Do pędzenia eksperci nie zalecają stosowania odmian botanicznych lub złotokwiatowych. Te pierwsze mają małe kwiaty, które dobrze wyglądają w dużych tablicach na otwartym polu, podczas gdy te drugie są zbyt kapryśne. Aby wyhodować krokusy w domu do 8 marca, lepiej kupić odmiany wielkokwiatowe. Masz możliwość zamówienia ich w naszym sklepie internetowym Garden Number One, gdzie oferowane są cebulki takich hybrydowych odmian wielkokwiatowych:

 • Grand Maitre: bladofioletowy odcień i duże płatki;
 • Jeanne d'Ark: śnieżnobiałe kwiaty z jasnymi pręcikami;
 • King of the Strepet: spektakularne paski na wewnętrznej i zewnętrznej stronie płatków;
 • Negro Boy: głęboki i bogaty fioletowy kolor;
 • Remembrance: niezapomniany liliowy odcień, którego subtelne przejścia nadają płatkom objętości;
 • Vanguard i inne odmiany hybrydowe, których czas kwitnienia można wyjaśnić, zapoznając się z dodatkowym opisem.

Aby uzyskać obfite kwitnienie, należy wybierać tylko duże bulwy. Materiał do sadzenia zakupiony u nas w korzystnych cenach promocyjnych gwarantuje sukces w uprawie krokusów w domu do 8 marca.

Aby uzyskać przyjazne kwitnienie w domu do 8 marca, eksperci zalecają sadzenie cebulek tylko jednej odmiany i wielkości w jednej doniczce lub misce. Ale zawsze jest miejsce na eksperymenty i kreatywność. Możesz wypróbować nie tylko kombinacje różnych kolorów, ale także odmiany o różnym czasie kwitnienia. Ten krok pozwoli ci cieszyć się zmianą pąków w miniaturowym ogrodzie kwiatowym znacznie dłużej. Ponadto istnieją specjalne doniczki do uprawy krokusów z bocznymi otworami na różnych poziomach. Umieszczając cebulki naprzeciwko nich, można uzyskać bardzo efektowną doniczkę.

Przygotowanie i sadzenie cebulek krokusów

W środowisku naturalnym rośliny przechodzą okres spoczynku zimowego. Powinien on trwać co najmniej 3 miesiące. Tak więc, aby wyhodować krokusy w domu do 8 marca, proces chłodzenia i ukorzeniania powinien rozpocząć się jesienią. Polega on na następujących czynnościach:

 • po wykopaniu lub zakupie, bulwy są suszone i przechowywane w wysokiej temperaturze (około +34C) ze stopniowym obniżaniem (do +20C) przez tydzień. Następnie temperatura jest obniżana do +16 - 17C;
 • aby przeprowadzić proces chłodzenia, najlepiej jest użyć lodówki, na dolnych półkach lub drzwiach której umieszcza się bulwy owinięte w papier. Proces ten może trwać nawet miesiąc;
 • w celu ukorzenienia, na dno doniczek lub misek wylewa się drenaż (keramzyt), a następnie warstwę pożywnej lekkiej gleby. Zaleca się wysypanie warstwy piasku na wierzch i posypanie nim bulw;
 • po posadzeniu doniczki są przechowywane w temperaturze powietrza +5-9C. Za pomocą warunków temperaturowych można dostosować czas uprawy krokusów w domu do 8 marca. A jeśli trzeba je opóźnić, temperaturę można obniżyć prawie do zera.

Kwiaty zakwitają średnio po 10 dniach. Mniej więcej w tym czasie przed świętami wiosennymi doniczki z bulwami można przenieść do ciepłego pomieszczenia, chronionego przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Do tego czasu krokusy powinny mieć elastyczne pędy o długości około 5 cm, a także korzenie w otworach drenażowych.

Podczas pędzenia wymagane jest szczególne przestrzeganie reżimu temperaturowego. Optymalne wskaźniki to +14 - 16C. Jeśli zostaną przekroczone, kwitnienie będzie zbyt ulotne. Ale jeśli obniżysz temperaturę do minimalnych ujemnych wskaźników w nocy (nie zapominaj, że krokusy to pierwiosnki), to podziwianie ich na parapecie wiosną można przedłużyć do 3 tygodni. W ten sposób można dostosować czas uprawy krokusów. Ale nawet jeśli nagle Twój kwietnik nie zdąży zakwitnąć w domu do 8 marca, nie zniechęcaj się. Oczekiwanie cudu jest lepsze niż sam cud! Odbiorca takiego niezwykłego prezentu z przyjemnością będzie obserwował proces rozwoju i początek kwitnienia.

Uprawa krokusów w domu na 8 marca może być bardzo dochodowym biznesem. Takie prezenty w przeddzień święta są niezwykle popularne i mają dobrą cenę. U nas można tanio kupić hurtowo szeroką gamę odmian krokusów, a następnie przygotować je do kwitnienia w okresie świątecznym. Zamówienia kolekcji jesiennej są dostarczane od września do Krakowa, Sosnowca, Chełma, Lublina i innych miast w Polsce. Tam, gdzie jesteśmy, zawsze są wakacje!

Kupić Cebulki Krokusów
 • Garden Number One prezentuje jesienną kolekcję cebulek w przystępnych cenach.
 • Cebulki Krokusów można tanio zamówić z dostawą.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023