Garden Blog

Trawy ozdobne: jesienna pielęgnacja - przycinanie na zimę, zalety i wady

Trawy ozdobne stały się integralną częścią nowoczesnego ogrodu. Zboża wyglądają organicznie w kompozycjach krajobrazowych w każdym stylu. Wysokie kłosy z wdziękiem igrają z wiatrem, długie wąskie, wdzięczne, pierzaste liście kołyszą się w rytm ruchu powietrza. Zboża ozdobne podbijają serca ogrodników, ich zastosowanie w projektowaniu jest niemal nieograniczone. Mogą być pojedyncze w kompozycjach, akcentami w mixborderach, rabatach kwiatowych, mogą być używane do tworzenia granic, tworzenia nasadzeń grupowych, uprawy w pojemnikach i wannach na balkonach i tarasach. Zboża ozdobne dodają ogrodowi lekkości, zwiewności i elegancji.

Dziś łatwo stworzyć aranżacje z ich traw ozdobnych. Wybierz sadzonki traw odmianowych w pojemnikach i posadź je nawet w środku lata.

Wieloletnie zboża ozdobne do ogrodu: rodzaje i odmiany

Czy nadal zastanawiasz się nad tym, jakie trawy zasadzić, jakie rośliny zbożowe dodać do swojego ogrodu? Które z nich są odpowiednie dla Twoich decyzji projektowych? Różnorodność traw ozdobnych, które dobrze rosną w naszych warunkach, jest dziś tak duża, że amatorom trudno jest się w niej poruszać. I to jest normalne. W ciągu zaledwie kilku lat katalogi sklepów internetowych zostały uzupełnione o wysokiej jakości sadzonki zbóż w takiej różnorodności, o jakiej wcześniej trudno było marzyć. Poznajmy je bliżej.

Imperata to wyjątkowa bylina o jaskrawoczerwonych i pomarańczowych liściach jesienią. Red Baron - tworzy bujne, gęste krzewy do 60-80 cm wysokości, dobrze znosi przycinanie. Red Grass to bardzo dekoracyjna roślina ze względu na niezwykły kolor liści. Jest również łatwa w pielęgnacji - wytrzymuje suszę i rośnie na umiarkowanie żyznych glebach.

Calamagrostis (Trzcinnik) - ceniony za wysokie, pierzaste kwiatostany, które wznoszą się ponad rozetą wąskich liści do wysokości 150 cm. Być może znasz tę roślinę pod nazwą trzcinnik? Ma bardzo piękną fakturę kwiatostanów. Tworzy dziesiątki złotych kłosków, Overdam - różowawo-beżowe, a jesienią z brązowym odcieniem, trzcinnik diamentowy - puszyste srebrno-białe. Trawa ta jest szeroko stosowana w projektowaniu krajobrazu do tworzenia pionowych akcentów i dobrze komponuje się z większością bylin ozdobnych.

Trawę jak kostrzewa nie trzeba nikomu przedstawiać. Jej niebieskawo-srebrne liście i wdzięczne kłosy wyglądają niezapomnianie w ogrodzie. Jednak czy wiesz, jakie ma dekoracyjne formy? Zwarta, osiągająca do 40 cm wysokości trawa wyróżnia się srebrzystymi, lekkimi, pływającymi kwiatostanami. Może być uprawiana nie tylko w mixborderach, ale także w doniczkach. Trawa piórkowa jest bezpretensjonalna i dobrze zimuje.

Cortaderia to wysoka trawa pampasów. Wysokość szypułek wynosi do 150-170 cm. Istnieją odmiany z różowymi, złotymi i srebrnymi puszystymi kwiatostanami.

Molinia to jedna z najbardziej wymagających traw ozdobnych, o wąskich liściach i ażurowych kwiatostanach.

Hakonechloa wyróżnia się wyjątkowo wdzięcznymi liśćmi, które tworzą kaskady przypominające ruch wody.

Miskant to jedna z najbardziej spektakularnych traw ozdobnych. Duże krzewy o charakterystycznej fakturze wyglądają majestatycznie i jednocześnie relaksująco w ogrodzie. Wysoka, duża roślina.

W naszym katalogu można kupić inne trawy - kostrzewa, turzyca, panicum, sesleria, phalaris itp. 

Jesienne przycinanie traw - ciąć czy nie ciąć, oto jest pytanie

Tak, trawy ogrodowe można i należy przycinać. Sprzyja to wzrostowi i rozwojowi, a efekt dekoracyjny ulega znacznej poprawie. Trawy ozdobne można kosić jesienią. Robi tak większość ogrodników. Jednak najlepszy czas to późna zima i wczesna wiosna, mniej więcej luty-marzec. Ważne jest, aby przycinać, zanim roślina zacznie aktywnie rosnąć. Ciepłolubne zioła, które budzą się późną wiosną, takie jak miskant, rzeżucha itp. można przycinać w kwietniu. W przypadku traw odpornych na zimno, takich jak trawa piórkowa, należy się pospieszyć i przyciąć je, zanim zaczną aktywnie rosnąć, gdy tylko stopnieje śnieg, można je przyciąć.

Trawy zimozielone, takie jak kostrzewa, turzyca, sesleria itp., które pozostają zielone nawet pod śniegiem, najlepiej kosić wiosną.

Dlaczego traw nie należy ścinać jesienią i wczesną zimą?

Wszystkie trawy mają puste w środku łodygi kwiatowe. W przypadku wysokich, dużych traw ozdobnych woda dostaje się do wnętrza słomy podczas opadów deszczu i śniegu. Spływa do podstawy krzewu, zamarza i rozmarza w zimnych porach roku. Prowadzi to do gnicia, chorób, a nawet śmierci.

Jedną z zalet pozostawiania zbóż w ogrodzie na zimę bez przycinania jest ich wysoka wartość dekoracyjna. Pokryte szronem liście i wysokie, suche kwiatostany zdobią ogród w zimnych porach roku. A liście, które obumierają po opadnięciu na ziemię, stanowią doskonałą izolację i chronią krzew przed mrozem.

Aby utrzymać cenne trawy ozdobne w jak najlepszej kondycji do wiosny, krzewy należy związać i przywiązać do podpory. Dzięki temu nie rozpadną się, a woda dostanie się do rozety liściowej w minimalnym stopniu.

Kłosy i kwiatostany z nasionami nie tylko świetnie wyglądają zimą, ale także stają się pożywieniem dla ptaków. 

Jak prawidłowo przycinać trawy ozdobne?

Niskie, zwarte krzewy można przycinać sekatorami lub nożycami do trawy. Oczywiście powinny być one ostre i czyste. Do przycinania dużych, silnych traw lepiej nadają się mocniejsze nożyce do żywopłotu. Należy nosić okulary ochronne i rękawice, aby zapobiec przedostawaniu się ścinków do oczu i ranieniu rąk przez twarde, suche liście.

Jak przycinać zboża, których części nadziemne obumierają na zimę?

  • Wiosną sprawdź krzew, odsuń stare pędy. Czy widzisz młode zielone pędy już pojawiające się poniżej? To świetnie. Przytnij zeszłoroczne pędy tak nisko, jak to możliwe, ale w taki sposób, aby nie przyciąć zbyt mocno nowych liści, celując w sektor kilka centymetrów nad ich końcami.

  • Aby ułatwić przycinanie dużych traw ozdobnych, zwiąż krzew w pęczek sznurkiem. W ten sposób trawa zostanie przycięta równomiernie i łatwiej będzie zebrać ścięte źdźbła. Jeśli krzew jest zbyt duży, zwiąż kilka pęczków. Jest to wygodny sposób na przycinanie miskantów i innych dużych krzewów zbożowych.

  • Odetnij zarówno suche łodygi, jak i pożółkłe liście. Jeszcze raz uważnie przyjrzyj się, gdzie znajdują się młode punkty wzrostu, nie uszkadzaj ich. Owszem, zioła są odporne i przetrwają, jeśli je przytniesz" ale spowolni to rozwój krzewu, a ich efekt dekoracyjny może ucierpieć.

  • Im wyższy krzew trawy, tym wyżej należy go przycinać. Jeśli przycinasz krótki krzew trawy, dobrze jest pozostawić 4-6 cm nad ziemią. Jeśli krzew ma metr wysokości, pozostaw co najmniej 10 cm, jeśli ma 2 metry wysokości, pozostaw co najmniej 15 cm.

  • Jeśli młode pędy są dosłownie zapchane resztkami zeszłorocznych łodyg i suchych liści, należy przeczesać krzew. W przypadku traw ozdobnych procedura ta jest równie prosta, jak w przypadku trawników. Weź małe grabie wachlarzowe i wyczesuj stare liście z krzewu. Staraj się nie uszkodzić młodych liści, lepiej przeczesać krzew ponownie nieco później, gdy będą silniejsze i sztywniejsze.

Jak przycinać wiecznie zielone trawy ozdobne?

Czy śnieg właśnie stopniał, a Twoje trawy są nadal zielone? Lekko zwiędłe, pociemniałe, ale uparcie zielone pomimo zimna? To są rośliny zimozielone. Roślin tych nie należy przycinać zbyt nisko, ponieważ nie przyniesie im to nic dobrego. Co należy zrobić? Najpierw delikatnie przeczesz je grabiami lub po prostu dłońmi. W tym celu poszukaj rękawic z pazurami. Usuń martwe liście, a teraz odetnij tylko wysuszone części i końcówki liści. Jeśli krzewy są zbyt gęste, podziel je i przesadź. To wszystko.

Uprawa traw ozdobnych jest przyjemna i łatwa. Zachęcamy do sadzenia sadzonek zbóż, nawet jeśli dopiero zaczynasz rozwijać swój ogród.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One