Garden Blog

Trawa na trawnik: jak wybrać optymalną mieszankę nasion dla różnych obszarów ogrodu?

Trawnik jest integralną częścią nowoczesnego ogrodu. Jak wybrać optymalną mieszankę nasion traw gazonowych? Jaką trawę wybrać na trawnik, do zabaw sportowych, do obszarów rekreacyjnych, do urządzania trawnika w cieniu i na słońcu?

Szmaragdowy trawnik nada ogrodowi w każdym stylu kompletny i przytulny wygląd. Aby Twój trawnik był wysokiej jakości i łatwy w pielęgnacji, ważne jest, aby wybrać mieszankę traw – optymalnie. Prawidłowo dobrana trawa na trawnik to lwia część sukcesu!

Zakładanie trawnika to odpowiedzialna sprawa. Przed zakupem nasion traw należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Mieszanki traw gazonowych tworzone są przez ekspertów, biorąc pod uwagę warunki funkcjonowania trawnika i specyfikę ich uprawy. Przed dokonaniem zakupu powinieneś zdecydować, jakiego rodzaju trawnika potrzebujesz.

Obszary funkcjonalne ogrodu, w których można tworzyć trawniki:

· Obszar rekreacyjny. Są to obszary, gdzie obciążenie trawnika jest dość umiarkowane. Zwykle są to platformy płaskie, poziome, bez spadku.

· Miejsce parkingowe na trawniku. W miejscach, gdzie parkują samochody, obciążenie trawników jest duże, tutaj potrzebne są mieszanki, które tworzą gęstą darń, która szybko się regeneruje. Zwykle są to płaskie obszary z dobrym drenażem i gęstą glebą.

· Obszar gier sportowych i aktywnego wypoczynku. Tutaj będziemy potrzebować trawy odpornej na regularne deptanie.

Szczegóły warunków uprawy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze trawy na trawnik:

· Miejsca słoneczne, lub obszary zacienione, lub półcieniste.

· Odporność na deptanie lub bardzo dekoracyjny trawnik, po którym prawie się nie chodzi.

· Specjalnie przygotowany, wyrównany, odwodniony teren lub miejsce o nierównym ukształtowaniu terenu, pewnym nachyleniu.

· Możliwości pielęgnacji i regularnego koszenia, trawnik, który nie wymaga dużej pielęgnacji, dla leniwych czyli jesteś gotowy włożyć w pielęgnację dużo wysiłku i pieniędzy.

Główne rodzaje trawników:

1. Trawnik uniwersalny. Ten rodzaj mieszanki nasion traw jest dość elastyczny zarówno pod względem warunków uprawy, jak i eksploatacji i pielęgnacji. Trawa uniwersalna jest odpowiednia do prawie każdego celu. Skład takiego trawnika jest zoptymalizowany, uśredniony pod kątem jak najszerszego zastosowania. Do jego składu zalicza się trawy, które szybko rosną, nie wymagają częstego koszenia, tworzą zwartą murawę i wytrzymują dość intensywne udeptywanie.

Zwykle w skład mieszanki traw wchodzą: turzyca łąkowa, życica (pastwiskowa, wieloletnia, jednoroczna), tymotka łąkowa. Taka mieszanka szybko rośnie i może stanowić alternatywę jeśli nie chcesz kupować drogi trawnik z rolki. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę następujące cechy:

· Aby uzyskać najszybszy i najlepszy efekt, należy dość gęsto wysiać trawnik uniwersalny – od 30 g do 50 g nasion na metr kwadratowy.

· Nadaje się na każdy rodzaj gleby.

· Istnieje możliwość dekoracji przyległych terenów, terenów rekreacyjnych, placów zabaw dla dzieci, trawników itd.

· Mieszankę traw można stosować do siewu na terenach o nachyleniu.

· Warunki uprawy – otwarte, nasłonecznione miejsca i lekki półcień.

· Taki trawnik będzie bezpretensjonalny i nie będzie wymagał prawie żadnej pielęgnacji.

2. Trawnik w cieniu. Jest to specjalna mieszanka ziół, która może doskonale rosnąć nawet przy silnym zacienieniu aż do 80% czasu. Ma bogaty ciemnozielony kolor i wygląda bardzo dekoracyjnie. Mieszankę trawnik do cieniu można wysiewać pod koronami drzew, w cieniu domów i ogrodzeń, w miejscach, gdzie inne trawy nie wyrosną. Podstawą są następujące rodzaje i odmiany traw gazonowych: turzyca czerwona, życica gazonowa, trawa łąkowa itp. Główne cechy tego typu trawnika:

· Trawnik jest łatwy w pielęgnacji, rośnie na każdej, nawet lekko uprawianej glebie.

· Doskonale znosi zacienienie, niezawodnie zimuje.

· Nie wymaga specjalnego przygotowania gleby.

· Tworzy bogato wybarwiony trawnik, który prawie nie wymaga konserwacji, szybko rośnie i tworzy gęstą darń, która może utrzymać glebę na nierównych obszarach.

· Przy regularnym strzyżeniu staje się aksamitny i bardzo gęsty.

· Szybko odzyskuje siły po stratowaniu.

3. Trawnik sportowy. Przeznaczeniem mieszanki traw na trawnik Sport są miejsca o dużym stopniu deptania. Trawa sportowa na takich trawnikach jest twarda i mało wymagająca. Wysiewa się ją na terenach zabaw sportowych, spacerów z psami, aktywnych zabaw dla dzieci, miejsc piknikowych, gdzie gromadzi się jednocześnie wiele osób, parkingów. W składzie mieszanki traw znajdują się trawy bardzo odporne na obciążenia: turzyca łąkowa, turzyca czerwona, życica pastwiskowa itd.

· Ważne jest, aby siać takie trawy bardzo gęsto, ponieważ do aktywnego użytkowania trzeba uzyskać grubą, mocną darń. Około od 50 g na metr kwadratowy.

· Przygotowanie miejsca siewu jest bardzo ważne, pod nimi tworzy się gęste, dobrze zagęszczone podłoże, aby zachowało swoją integralność przy dużych obciążeniach.

· Trawnik sportowy jest bardzo trwały i praktycznie nie wymaga konserwacji.

 

Trawniki dla leniwych

1. Trawnik mauretański lub łąkowy:

Jeżeli lubisz szmaragdowe trawniki obsypane kwiatami, masz fragmenty ogrodu, które wymagają udekorowania niskimi roślinami – to taki ozdobny trawnik przypadnie Ci do gustu! To jeden z najładniejszych i najbardziej urokliwych rodzajów trawników. I prawie nie potrzebuje opieki. W ogóle nie można go kosić.

Możesz kupić gotową mieszankę, ale będziesz szczególnie zadowolony, jeśli zrobisz ją wyłącznie według własnego gustu. Jako podstawę weź uniwersalną mieszankę traw i uzupełnij ją różnymi kolorami. Do trawnika kwiatowego wybierz rośliny, które zachwycą Cię kwitnieniem od wiosny do jesieni:

· Mak orientalny. Jest to roślina wieloletnia, która kończy kwitnienie pod koniec maja. A po kwitnieniu zapewni dodatkowy samosiew. A następnej wiosny znów zachwyci ogromnymi czerwonymi kwiatami.

· Jednoroczny mak pełny. Ten rodzaj maku nazywany jest także dzikim. Wystarczy raz wsadzić go do kwitnącego trawnika, a co roku będzie się sam wysiewał!

· Pozłotka. Inną nazwą tych delikatnych kwiatów jest mak kalifornijski. Roślina posiada niezwykłe, srebrne, ażurowe liście, które będą dobrze wyglądać na tle szmaragdowej trawy. Kwiaty są jasne, od czystej bieli do pomarańczy, bordo i żółci. Daje dobry samosiew.

· Onętek czerwony. Ta roślina kwitnąca ma jedną zaletę - jest bezpretensjonalna, ma duże kwiaty o długości do 10 cm, toleruje ciepło i półcień.

· Petunia. Magiczne kwiaty, które będą kwitnąć obficie od maja do października. Można także zastosować samosiew.

· Portulaka. Kolejna roślina kwitnąca, która świetnie prezentuje się na trawniku.

Do takiego trawnika można również włączyć wiosenne rośliny cebulowe: muskari, przebiśniegi, krokusy, hiacynty a inne. Wtedy Twój trawnik będzie kwitł już od wczesnej wiosny!

W doborze kwiatów na mauretański trawnik – kieruj się swoim gustem i upodobaniami – śmiało twórz! Możesz wybrać kwiaty w tej samej kolorystyce lub stworzyć zabawny, kontrastowy, kolorowy trawnik!

2. Trawnik koniczynowy:

Trawnik koniczynowy jest jednym z najbardziej mało wymagających. To najbardziej leniwy trawnik! Aby go stworzyć, wystarczy lekko wyrównać glebę i zasiać nasiona koniczyny białej lub czerwonej. Wysiewać gęsto, ok. 20 g na 1 m2. Otrzymasz bardzo ładny, kwitnący, pachnący trawnik. Można go kosić w miarę potrzeb, maksymalnie 2 razy w miesiącu. Możesz zrobić trawnik tylko z koniczyny lub w mieszance z trawą, będzie Ci odpowiadać Uniwersalna mieszanka ziół, którą oferuje nasza hurtownia ogrodnicza Garden Number One. U nas znajdziesz tanie nasiona trawy na trawnik.

Uprawa trawnika: jak prawidłowo zasiać trawę i uzyskać piękny trawnik

Uprawa i pielęgnacja trawnika jest bardzo ważna. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to przygotować ziemię pod zasiew trawy. Odchwaszczaj, wyrównaj i zagęść teren.

· Trawę można wysiewać od wiosny do jesieni, a nawet zimą. Będziesz miał wystarczająco dużo czasu na przygotowanie strony.

· Aby usunąć chwasty z dużych obszarów, wygodnie jest zastosować herbicydy ogrodowe, czyli chemiczne odchwaszczanie.

· Siej trawę gęsto, nie oszczędzaj nasion. Absolutne minimum to 20 g na 1 m2, ale zalecamy zacząć od 50 g. Staraj się wysiewać równomiernie, nawet jeśli wysiewasz ręcznie. Ale lepiej jest użyć specjalnego siewnika.

· Posyp nasiona ziemią warstwą do 1,5 cm lub przykryj grabiami.

· Nawadnianie trawnika - podlewać przez zraszanie, aby nasiona traw nie zostały wypłukane.

· Podczas siewu wiosennego przed jesienią wykonuje się 2 razy koszenie.

Najważniejsze jest, aby wybrać rodzaj mieszanki traw odpowiedniej do swojego zadania - i cieszyć się trawnikiem swoich marzeń!

Kupić Nawozy do trawy
  • Najlepsze nawozy do trawników.
  • Obowiązkowa część pielęgnacji na wiosnę, nawozy na lato i jesień.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023