Garden Blog

Topiary drzew iglastych: ścinanie krok po kroku - własnoręcznie uformuj unikalne korony

Topiary to rzeźby krzewów, które powstają w wyniku specjalnego figuratywnego cięcia drzew. Sztuka topiary w Europie sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. W czasach renesansu drzewa i krzewy w europejskich ogrodach były przycinane w kształcie figur geometrycznych - kuli, sześcianu, piramidy, kompozycji spiralnych. Topiary są wycinane ręcznie, przy użyciu specjalnych form-szablonów. Chcesz zrobić topiary własnymi rękami? Nauczymy Cię, jak wybrać odpowiednie rośliny i przyciąć je tak, aby Twój ogród był niezwykły i magicznie piękny.

Drzewa iglaste to klasyczna podstawa kompozycji ogrodowych, przydomowych i krajobrazowych, które pozostają dekoracyjne przez cały rok. Mówi się, że zimą wiecznie zielone drzewa iglaste tworzą ogród. Iglaki obejmują sosny, jodły, świerki, cyprysy, tuje, a nawet jałowce.

Rośliny o jakich cechach nadają się do tworzenia topiary:

 • Najczęściej do topiary wybiera się krzewy i niskie drzewa. Przeczytaj więcej o zwartych gatunkach i odmianach drzew iglastych w artykule.
 • Dobrze tolerują ścinanie.
 • Korona jest drobno rozgałęziona.
 • Stosunkowo wolno rosnące rośliny.
 • Liście lub igły są małe.
 • Korona tworzy nowe pędy przez całe życie rośliny.
 • Tolerancja na cień.
 • Zdolność do budzenia uśpionych pąków na pniach i gałęziach szkieletowych.

 

Osobliwości uprawy drzew iglastych na topiary

 • Aby Twój obszerny zielony sześcian, szeroka kolumna lub stożek - był gęsty, często konieczne jest posadzenie kilku krzewów w pobliżu. Czasami 4-5 lub nawet więcej sadzonek drzew iglastych. Zalecamy sadzenie u podstawy figury z kwadratem.

 • Jeśli ze względu na gęstość przyszłego topiary zdecydowałeś się posadzić młode rośliny do już dorosłego, nie spiesz się, aby natychmiast podjąć strzyżenie topiary. Najpierw należy wykonać odmładzające przycinanie starszego krzewu, aby dać nowe młode pędy, a dopiero po sezonie - rozpocząć ogólne formowanie wszystkich roślin na figurze.

 

Kształty przycinania topiary drzew iglastych: ogólne zasady

Geometrycznie poprawne topiary są uważane za klasyczne. Korony świerków, tuj, bukszpanów, jałowców są starannie przycinane do kształtu:

 • kuli, 
 • piramidy, 
 • owalny, 
 • cylindryczna kolumna, 
 • sześcian, 
 • formy wiązane itp. 

Metoda cięcia pozostała niezmieniona od czasów wiktoriańskich ogrodów. Aby linie były dokładne i równe - należy używać szablonów, form i listew. Na przykład, aby utworzyć sześcian, szablon jest wykonany z drewnianych listew, w rzeczywistości rama sześcianu o wymaganym rozmiarze, która jest umieszczana na krzaku, a nadmiar gałęzi jest cięty zgodnie z szablonem. Aby przyciąć koronę piramidą - należy wziąć długie listwy, połączyć je u góry, końce oprzeć w ziemi wokół drzewa tak, aby utworzyły kwadrat. Następnie uformuj koronę wzdłuż tych prowadnic. Upewnij się, że wierzchołek piramidy-szablonu znajdował się dokładnie pośrodku głównego pnia, tak aby figura była równa w pionie.

Na przykład, jeśli zdecydujesz się zrobić sześcienny topiary z bukszpanu, musisz początkowo posadzić 4 krzewy w rogach podstawy przyszłej kostki i poczekać, aż dorosną. Lub posadzić już dojrzałe rośliny pojemnikowe w wieku 5-6 lat. Aby uformować topiary - musisz umieścić ramę z listew w kształcie sześcianu. Jego rozmiar powinien być mniejszy niż korona. W ten sposób uzyskasz formę, na której wykonasz cięcie topiary. Rozpocznij cięcie prostymi nożycami do żywopłotu zgodnie z formą. Nie spiesz się, nie próbuj ciąć od razu w poprzek listew. Odsuń się od nich na kilka centymetrów. Przy drugim lub trzecim przejściu - dokończ cięcie do idealnego stanu.
 

Ważne: strzyżenie topiary przeprowadza się regularnie, co najmniej 2 razy w sezonie. Dlatego należy być przygotowanym na wykonywanie tej czynności przez cały czas. To nie jest żywopłot, który należy przycinać raz w roku. Zaplanuj rozmiar, kształt i liczbę topiarów w ogrodzie, aby mieć czas na terminowe i prawidłowe przycinanie lub wezwij ekspertów. 

 

Lifehack: następnie omówimy topiary wykonane z drzew iglastych. Większość z nich rośnie stosunkowo wolno. Pożądane jest, aby przycinać je prawidłowo od razu. Nie jest to tak trudne, jak się początkowo wydaje początkującym. A jednak. A gdy twoje tuje i jodły, jałowce i sosny rosną - posadź kilka sadzonek turkiestanu. Łatwo i szybko odrasta nawet po najbardziej nieudanym przycinaniu, dobrze się rozgałęziając. A topiary można ćwiczyć i uczyć się robić własnymi rękami kilka razy w roku.

 

Podstawowe zasady przycinania drzew iglastych do topiary:

 • Przycinanie topiary rozpoczyna się w przypadku młodych drzew i krzewów w wieku powyżej 5 lat.

 • Jednorazowo należy przyciąć nie więcej niż 1/3 długości pędów i objętości korony. Oznacza to, że nie można przyciąć całej rośliny na raz. W przeciwnym razie nie będą one miały czasu na drobne i gęste rozgałęzienia. Topiary będą łyse, z plamami i lukami.

 • Formowanie danego kształtu krzewu lub drzewa jest stopniowe. Idealny kształt można uzyskać po kilku sezonach. Im bardziej skomplikowany kształt, tym bardziej się formuje. Tak, topiary to nie jest szybka praca. Ale rośliny topiary wyglądają niesamowicie w każdym stylu ogrodu. 

 • Wybierając miejsce do sadzenia, upewnij się, że krzew jest wystawiony na działanie słońca tak równomiernie, jak to możliwe. Jest to ważne, aby pędy po ścięciu rosły równomiernie gęsto w całej koronie. W niektórych przypadkach należy nawet zrobić otwór w górnej części krzewu, aby umożliwić słońcu oświetlenie wnętrza korony. W przeciwnym razie krzewy wewnątrz będą nagie. Jeśli nie masz pewności, że masz wystarczająco dużo światła w ogrodzie dla tej rośliny - zwróć uwagę na drzewa iglaste dla cienia i półcienia.

 • Osobliwością topiary z drzew iglastych jest to, że wszystko musi być zrobione od razu. Jeśli gałęzie drzew iglastych są nagie z powodu niewłaściwej pielęgnacji i przycinania, przywrócenie ich będzie prawie niemożliwe. Takie rośliny są również piękne, ale już nie jako topiary.

Każde przycinanie jest stresem dla rośliny. Dlatego należy to robić tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Nie biegaj z sekatorem i nożyczkami za każdą gałęzią, która jest nieco nieforemna.

Główne iglaste rośliny topiary: osobliwości przycinania

Do kompozycji topiary, jako przeszczep wybierz drzewo lub krzew w wieku powyżej 5 lat. Powinno mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy i koronę. Jego rozmiar powinien przekraczać objętość figury, którą chcesz przyciąć. Dlatego lepiej jest kupować sadzonki drzew iglastych w pojemnikach, wybierając rośliny w wieku 2-3 lat. Obecnie w szkółkach można znaleźć rośliny jeszcze starsze.

Świerki na topiary

Do tworzenia topiary zalecamy wybieranie stosunkowo niskich gatunków i odmian świerków. Jest mało prawdopodobne, abyś regularnie przycinał drzewo o wysokości ponad 2 metrów. Nasz katalog zawiera szczegółowe opisy świerków, tempo wzrostu, wysokość i szerokość korony. Dla każdego rodzaju świerka istnieją odmiany kompaktowe. Zazwyczaj świerki mają stożkowate korony. Istnieją jednak niezwykle piękne odmiany z zaokrągloną, rozłożystą koroną, asymetrycznymi, bujnymi żółtymi lub niebieskimi igłami.

 • Wybierz sadzonki świerka niebieskiego, które są również niskie i mają bujnie rozgałęzioną koronę. Przypominamy, że kolor igieł będzie intensywny i jasnoniebieski tylko wtedy, gdy rośliny zostaną posadzone w dobrze i równomiernie oświetlonym miejscu. Aby to zrobić, usuń wszystkie dolne gałęzie, aby otworzyć pień. Następnie pozostaw jeden poziom gałęzi. Powyżej ponownie odsłonić część pnia. I ponownie pozostawić warstwę gałęzi. W ten sposób uzyskuje się niezwykłą krzaczastą formę. 

 • Ogrodowe odmiany świerka pospolitego zaskoczą Cię. 

 • Wśród sadzonek świerka białego większość odmian w naszym katalogu jest niska. 

Większość świerków dobrze reaguje na częste przycinanie. Rosną stosunkowo wolno, dobrze zachowują swój kształt i nie wymagają częstego przycinania formującego.

Topiary z jałowca

Jałowce są tak zróżnicowane zarówno pod względem kształtu korony, jak i struktury, że z pewnością wybierzesz odpowiedni dla swojego topiary. Do topiary kolumnowej i stożkowej - wybierz wysokie odmiany jałowców o wąskiej koronie. Przeczytaj o osobliwościach różnych gatunków i odmian jałowca w specjalnym artykule.

Cis jagodowy do topiary

Odmiany cisa są różnorodne i wiele z nich nadaje się do tworzenia topiary. Hicksii z prawie idealnie cylindryczną koroną nadaje się do szerokiej kolumny. Zimozielony David o szerokiej kolumnie nadaje się do szerokich stożkowych topiary. Nieregularna, rozłożysta korona odmiany Groenland nadaje się do tworzenia interesujących topiarów na paliku.

Topiary z tui

Sadzonki tui są najpopularniejszymi roślinami do topiary. Zimozielone igły, gęsta korona, dobre rozgałęzienie po przycięciu - sprawiają, że tuja jest doskonałym obiektem do dekoracyjnego strzyżenia. Tuja - bezpretensjonalna, łatwo rośnie w naszym klimacie, dobrze zimuje. Nowoczesna tuja - najlepsza do tworzenia topiary. Szczególnie dla początkujących ogrodników, którzy chcą własnoręcznie ścinać topiary. W naszym katalogu znajdują się odmiany, które same tworzą prawie idealny kształt korony. Można je formować w kule, owale i kostki.

Ważne: o topiary iglaste należy dbać ostrożnie. Z czasem należy nawozić, podlewać, chronić przed chorobami i szkodnikami. Zachowaj szczególną ostrożność jesienią, przygotowując się do zimy.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One