Garden Blog

Spadające jabłka - zagrożenie w ogrodzie czy wybawienie dla ogrodnika?

Nie można sobie wyobrazić ogrodu bez kilku wczesnych, średnich i zimowych jabłoni. Można je kupić i posadzić w dowolnej ilości, ciesząc się corocznymi obfitymi zbiorami. W tym artykule podpowiemy, co zrobić z opadłymi owocami i rozwiejemy kilka mitów.

Nie wszystkie owoce pozostają na gałęziach, czekając na zerwanie. Dlatego jesienią można zaobserwować ogrodników, którzy nieustannie usuwają opadłe jabłka, bojąc się pozostawić je na działce. Pasy przydrożne i leśne usiane są zgniłymi owocami. Są jeszcze dwa błędy. Jeden dotyczy zakwaszenia gleby, a drugi związany jest z rozprzestrzenianiem się infekcji. W tym artykule obalimy te dwa mity i zaproponujemy kilka opcji, co zrobić z jabłkami z ogrodu, aby jak najlepiej wykorzystać czas i zbiory.

1. Czy można zostawić opadłe jabłka pod jabłonią - mit kwasowości

Pierwszym mitem jest to, że owoce zawierają kwasy organiczne. Wysokie stężenie jabłek na miejscu może zakwaszać glebę, co będzie miało zły wpływ na większość upraw ogrodowych. Jednak stężenie kwasów w miąższu nie przekracza 1%, więc owoce nie są w stanie stale zakwaszać gleby. Wręcz przeciwnie, takie kwasy są bardzo korzystne dla mikroorganizmów, które są korzystne dla podłoża. Owoce nie są akumulatorem kwasów, szybko się rozkładają i stają się pożądanym pokarmem dla mieszkańców ziemi. Aby nie żałować dużej liczby strat, przed zamówieniem sadzonki warto obliczyć możliwości plonowania wybranej odmiany. Wtedy będziesz miał czas na poradzenie sobie z obfitym owocowaniem. Dziesiątki, a nawet setki padliny nie zakłócą równowagi kwasowej na stanowisku.

2. Dlaczego nie należy zakopywać jabłek w ziemi - mit źródła infekcji

Drugi mit związany jest z rozprzestrzenianiem się infekcji przenoszonych przez owoce. Wewnątrz jabłka rzeczywiście znajduje się ogromna liczba bakterii. Głównymi chorobami powodowanymi przez nie są: parch (ciemnoszare plamy na owocach i liściach), mączniak prawdziwy (jasny nalot na liściach i kwiatostanach, który zmniejsza plony o 50-80%), monolitoza (owoce gniją, wysychają i mumifikują się). Wszystkie te infekcje są szybko dezaktywowane w glebie, więc wystarczy zakopać padlinę lub wysłać ją do dołu kompostowego. Niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się infekcji stwarzają zmumifikowane owoce, które pozostają na gałęziach na zimę. Należy je usunąć z drzewa, gdy tylko zostaną zauważone. Wypalone jabłka nie są niebezpieczne, a poniżej opisano, co można z nimi zrobić.

3. Co ugotować z opadłych jabłek?

Aby zrozumieć, czy jabłka można jeść, przyjrzyjmy się, czym jest upadłe jabłko. Jest to nazwa nadawana owocom, które spadły z drzewa z powodu podmuchu wiatru, infekcji/szkodników lub dojrzałości technicznej. Kiedy spadają, są mechanicznie uszkadzane przez uderzenie w glebę, więc nie można ich długo przechowywać, a zatem pojawia się pytanie, co można zrobić z opadłymi jabłkami. Można je jeść na świeżo, dawać zwierzętom na paszę lub przetwarzać. Miąższ będzie doskonałym surowcem na dżem (niedojrzałe owoce), konfiturę (dojrzałe owoce) i pastylkę (przejrzałe owoce). Sok można zakonserwować lub wykorzystać do produkcji wina. Co zrobić z opadłymi niedojrzałymi jabłkami? Mieszkańcy lata lubią suszyć zielone zbiory, aby zrobić chipsy jabłkowe lub materiał na zimowy kompot. Wykorzystując padlinę do przetworzenia, można zachować maksymalną ilość jabłek na zimę.

4. Opadłe jabłka jako doskonały nawóz

Gdy jabłka gniją na jabłoni i spadają z drzewa, przyczyną jest często choroba grzybicza. Lepiej jest zebrać takie okazy, aby stworzyć ciepłe podłoże lub przygotować nawóz. Przy dużej liczbie owoców należy podjąć środki w celu regulacji kwasowości i zapobiegania pojawianiu się much. Czy opadłe zgniłe jabłka można zakopać w ogrodzie lub umieścić na kompoście? Tak, ale tylko po spełnieniu kilku warunków. Kwasowość jest neutralizowana przez dodanie popiołu, odpowiednia jest również mąka dolomitowa. A muszki nie zaczną się pojawiać, jeśli każdą warstwę padliny posypiemy piętnastocentymetrową warstwą ziemi. Zgniłe jabłka są doskonałym nawozem organicznym; w krótkim czasie wzbogacą glebę w przydatne pierwiastki, poprawią jej skład i spulchnią. Jabłka są bardzo szybko przetwarzane w glebie i w ciągu roku nic z nich nie pozostaje.

5. Jak wykorzystać opadłe jabłka: nawóz dla krzewów owocowych

Różne rośliny ogrodowe uwielbiają nawóz z padliny: porzeczki, maliny, agrest, jarzębina. Ważne jest, aby odpowiednio go przygotować. Używaj tylko owoców bez widocznych oznak infekcji grzybiczych. Przygotuj rów o głębokości 15 cm w odległości 10-20 cm od pnia krzewu lub drzewa. Drobno posiekaj jabłka, wymieszaj je z ziemią i ścinkami trawy. Wypełnij rowek mieszanką, a następnie przykryj go opadłymi liśćmi i próchnicą. Ostatnią warstwą jest ziemia ogrodowa.

6. Jak pozbyć się jabłek spod hortensji

Hortensje pozytywnie reagują na nawożenie padliną. Zastosuj nawóz jabłkowy w końcowej fazie, tj. w listopadzie. Drobno posiekaj owoce i zakop je w pobliżu pnia. Kwiaty otrzymają ważne dla rozwoju związki z materii organicznej. Kwasy i pierwiastki śladowe uwalniane z owoców w wyniku rozkładu szybko przedostaną się do systemu korzeniowego kwiatu i poprawią jakość gleby. Wiosną po jabłkach nie będzie śladu, poza luźnym i przepuszczalnym podłożem. Resztki jabłoni są doskonałym nawozem organicznym. Można zamówić gotowy nawóz, ale nie ma nic prostszego niż zrobienie go z padliny. Hortensja będzie wdzięczna za swój ulubiony przysmak, a ty zrozumiesz, czy musisz usunąć opadłe jabłka i gdzie je umieścić w kraju.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023