Garden Blog

Ślimaki w ogrodzie: jak sobie z nimi radzić, wybierz najlepsze środki zaradcze

Ślimaki, z wyglądu niegroźne, a nawet urocze mięczaki z rodziny ślimakowatych, stają się prawdziwym problemem dla wielu ogrodników i działkowców. Uwielbiają one pasać się na roślinach w miejscach zacienionych, gdzie gleba nie wysycha, a powietrze jest wilgotne i chłodne. Szkodniki te bardzo lubią jeść i mogą wyrządzić spore szkody w ogrodach, ogródkach i jagodnikach.

Chętnie zrobią dziury i zjedzą brzegi Twojej zachwycającej hosty, w ciągu jednej nocy przeżrą delikatną surówkę z kapusty, zepsują truskawki, pokryją białym śluzem dojrzałą jabłoń, która nieostrożnie spadła na ziemię. Jeśli rok jest mokry i dużo pada - liczba ślimaków w ogrodzie wzrasta wykładniczo, są one bardzo żarłoczne i potrafią w ciągu kilku dni zepsuć spokojne życie ogrodu i szklarni. Rano znajdziesz półprzezroczyste, oślizgłe ślady stóp na ganku i werandzie, klapkach i misce twojego kota, ścieżkach i kamieniach dekoracyjnych. Są to ślady po małżach. Jak pozbyć się ślimaków? Zwykłym sposobem jest rozpoznanie problemu, podjęcie środków zapobiegawczych i zastosowanie skutecznych środków do zabijania ślimaków.

Ślimaki w ogrodzie - jak funkcjonują, rozmnażają się i szkodzą roślinom

Aby zrozumieć, jak pozbyć się ślimaków - zrozummy, jak żyją, żywią się i jakie są ich słabe punkty. Są mięczakami, ale nie mają ochronnej skorupy ani muszli. Dlatego chowają się w wilgotnych miejscach, które nie są bezpośrednio nasłonecznione, aby ich ochronny śluz nie wysychał. Jeśli upał trwa długo, a wilgotność powietrza jest mniejsza niż 90 %, szkodniki nie przeżyją. Ze swoich kryjówek wychodzą w nocy, gdzie aktywnie żerują. Ślimaki żywią się resztkami roślinnymi i zielonymi roślinami. Gdy populacja jest mała, szkody są minimalne, ale stado może wyrządzić poważne szkody.

Co jedzą ślimaki? Szczerze mówiąc? Praktycznie wszystko. Czasami zaleca się sadzenie nagietków wokół grządek jako ludową metodę walki z tymi szkodnikami bez użycia środków chemicznych, ale uwierzcie mi, że one też je zjedzą. Najbardziej cierpią rośliny o delikatnych soczystych liściach i owocach - wszystkie rodzaje kapusty i sałaty, truskawki, młode cukinie, melony, dynie, fasola, groch, winogrona jedzą zarówno liście jak i grona. Problem w tym, że rośliny nie tylko brzydną. Stają się osłabione przez uszkodzenia, tracą zdolność do pełnej fotosyntezy, chorują, są zahamowane, tracą kwiaty i owoce. Ślimaki przenoszą do ogrodu choroby, a ich pozostałości śluzu na roślinach są pożywką dla chorobotwórczych mikroorganizmów. Dlatego ich obecność w ogrodzie nie zawsze jest dobrym pomysłem. Ślimaki należy zwalczać za pomocą skutecznych metod i środków.

Metody i środki na ślimaki w ogrodzie

Ślimaki są aktywne w ogrodzie od wiosny do jesieni. Latem chowają się przed słońcem i suszą w miejscach, które zatrzymują wilgoć. Natomiast nocą, gdy spadnie rosa i zrobi się chłodno, wychodzą na łowy. Przemieszczają się dość szybko; te większe, które w ostatnich latach szeroko rozprzestrzeniły się w naszej okolicy, poruszają się jeszcze szybciej.

Zapobieganie to pierwszy krok w zwalczaniu ślimaków

Jeśli nie chcesz używać środków chemicznych, to przez cały czas stosuj środki zapobiegawcze. Jest to łatwiejsze niż walka ze ślimakami, które później aktywnie się rozmnażają.

 • Zachowaj obwód ogrodu - utrzymuj go w czystości, aby granice nie były zarośnięte. W cieniu nieskoszonych i nieuporządkowanych chwastów ślimaki przyjdą do Ciebie od sąsiadów w ciągu jednej nocy, przy sprzyjającej pogodzie.
 • Im więcej cienia i im większa wilgotność, tym więcej tych szkodników. Zwalczanie ślimaków zaczyna się od właściwego sadzenia; staraj się, aby rośliny były przewietrzone i nie były nadmiernie stłoczone, zwłaszcza w miejscach mało nasłonecznionych.
 • W miejscach, gdzie trzeba walczyć ze ślimakami, należy usuwać resztki roślin, stosy gałązek, desek itp. Tam właśnie szkodniki chowają się w czasie upałów.
 • W miejscach nadmiernie wilgotnych trzeba zrobić dobry system drenażu. W przeciwnym razie uporanie się ze ślimakami będzie bardzo trudne.
 • Usuń chwasty i skoś trawę w miejscach, gdzie ślimaki przeszkadzają w ogrodzie, aby nie miały się gdzie schować w upały.
 • Ściółkuj swoje nasadzenia, aby kontrolować ślimaki musisz stworzyć im przeszkodę w poruszaniu się, zamiast gładkiej płaskiej powierzchni powinna być ona szorstka i pofałdowana. Należy jednak pamiętać, że ściółka musi być luźna i dobrze zdrenowana; musi być często przetrząsana, w przeciwnym razie przyniesie odwrotny skutek.
 • Dokarmiaj jeże; są w stanie oczyścić ogród ze ślimaków. Drób również chętnie je zjada.
 • W odpowiednim czasie należy związać rośliny, aby liście i owoce nie opadły na ziemię.
 • Możesz też oczywiście usuwać ślimaki ręcznie, ale pamiętaj o założeniu rękawic.

Najlepsze środki odstraszające ślimaki - jak stosować środki chemiczne

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych, skutecznych i bezpiecznych środków do zwalczania ślimaków. Mogą one pomóc w ochronie ogrodów, warzywników, piwnic, szklarni i budynków magazynowych. Większość środków ślimakobójczych to produkty kombinowane.

W razie potrzeby można użyć siarczanu miedzi lub siarczanu żelaza i lekko posypać nim ślimaki. Należy jednak bardzo uważać, aby produkty te nie miały kontaktu z roślinami.

Ludowe metody zwalczania ślimaków bez chemii - wady i zalety

 • Pułapki na piwo lub sok owocowy to małe pojemniki, które umieszcza się na poziomie gruntu. Zwabione zapachem przynęty ślimaki spadają i zapadają się do pojemników. Metoda ta jest pracochłonna i nie nadaje się do dużych powierzchni.
 • Fusy z kawy, skorupki jaj, łupiny cebuli - używamy ich jako wierzchniej warstwy ściółki, która tworzy szorstką powierzchnię. Dlaczego ta metoda sprawdza się u niektórych osób, a u innych nie? Powodem jest to, że aby skutecznie zwalczać ślimaki, takie pokrycie musi być cały czas odnawiane. W przeciwnym razie zapieka się, wsiąka w ziemię i nie stanowi już bariery dla ślimaków.
 • Sól i soda oczyszczona działają niszcząco na delikatne ślimaki. Stosowane konsekwentnie i w dużym stopniu, sól i soda oczyszczona psują glebę i dosłownie zabijają jej żyzność.
 • Gorczyca, czerwony pieprz również szkodzą ślimakom, ale dla dobrej ochrony lepiej jest użyć bardziej niezawodnych środków.
 • Najskuteczniejsze metody zwalczania ślimaków to kompleksowe, prewencyjne i profesjonalne produkty wysokiej jakości. W ten sposób ochronisz piękno swojego ogrodu i jakość swoich zbiorów.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One