Garden Blog

Sekrety funkii kameleon: co wpływa na kolor liści?

Dlaczego liście hosty zmieniają kolor? Hosta kameleon to piękna ozdobna liściasta roślina ogrodowa, ceniona za piękno liści. Niebieskie, pstrokate, prążkowane, cętkowane, żółte, białe – ich kolor często zależy od warunków uprawy.

Hosty lub funkie to jedne z najbardziej niewymagających, a zarazem najbardziej ozdobnych roślin. Nowoczesna uprawa funkii dała nam wiele niesamowitych odmian, zarówno z obrzeżami, jak i dwukolorowymi, w obrysach, a także słonecznie żółtych i niebieskich, a nawet białych. Jednak te piękności w pełni ujawnią ci swoje piękno tylko wtedy, gdy poznasz kilka prostych, ale ważnych tajemnic. A my podzielimy się nimi z Tobą!

Kolor liści hosty kameleona może się różnić od jasnozielonych odcieni z nutą limonki i niebieskiego do jasnożółtego, a nawet białego. Nowoczesne kolekcje sadzonek hosty posiadają unikalne odmiany i mieszańce z kreskami na liściu, kontrastową obwódką czy delikatnymi przejściami odcieni. Dzięki takiemu bogactwu kolorów, kształtów i rozmiarów, hosta zawsze znajdzie godne miejsce w Twoim ogrodzie i stanie się podstawą kompozycji kwiatowych i ozdobnych liści. Przy uprawie hosty-kameleona bardzo ważna jest wiedza od czego zależy kolor liści, kiedy roślina w pełni ujawni właściwości odmiany, jak uniknąć błędów przy sadzeniu najpiękniejszych odmian.

Dlaczego hosty stają się kameleonami? Dlaczego liście zmieniają lub nie zmieniają koloru? Jak uzyskać maksymalną zgodność koloru liści odmiany z deklarowanymi właściwościami odmian i różnych gatunków?

Kolor i intensywność wybarwienia liści hosty w dużej mierze zależy od warunków uprawy.

Wymieńmy najważniejsze czynniki sadzonki hosty:

 • Oświetlenie miejsca dla sadzenia
 • Wiek rośliny.
 • Wilgotność gleby.
 • Cechy odmiany.

Oświetlenie: jak intensywność koloru liści u kameleonów żywicielskich zależy od światła słonecznego

 • Barwni gospodarze kameleona powinni otrzymywać do 3 godzin porannego światła słonecznego.
 • Jest kontrastowy, o najbogatszej kolorystyce – młode liście w pierwszej połowie lata.
 • Wybierz miejsce do lądowania. Za pierwszym razem trudno ocenić, jak dana odmiana sprawdzi się w danym miejscu. Jeśli liście są zbyt blade, przenieś roślinę do bardziej zacienionego miejsca. Jeśli dominuje kolor zielony, zamiast białego lub żółtego, wybierz bardziej słoneczny.
 • Niebieskie i szmaragdowe hosty będą jak najpiękniejsze - w gęstym cieniu. Przy nadmiarze światła zmienią kolor na zielony.
 • Kolor zielony będzie najgęstszy w cieniu, a przy większej ilości światła - bardziej limonkowy. Z nadmiarem słońca - wyblakłe.

Wskazówka: nie zdziw się, rzadko zdarza się, aby hosta kameleon natychmiast siadała na swoim miejscu. Każdy ogród pełen jest cech zmieniającego się życia światła i cienia. Całkowicie normalne jest obserwowanie każdej odmiany w swoim ogrodzie i wybieranie dla niej najlepszego miejsca.

Wiek rośliny: jak kolor liści zależy od wieku hosty

Wiele odmian kameleonów żywicielskich w pełni ujawnia swoje piękno w wieku dorosłym, od 3-4 lat po posadzeniu. Im większy krzew, tym jest piękniejszy i w większym stopniu odzwierciedla właściwości odmiany.

 • Hosty o liściach zielonych i sałaty ujawnią swoje piękno szybciej niż inne odmiany. Rośliny te praktycznie natychmiast pokazują się w całości.
 • Niebieskie hosty potrzebują kilku lat, aby ich liście nabrały charakterystycznego szaroniebieskiego odcienia i delikatnego perłowego białawego nalotu na liściach.
 • Pstrokaci gospodarze kameleona będą potrzebować do 4-5 lat, aby się pokazać. Jednak ich piękno jest niezrównane!

 Zastanówmy się nad cechami odmiany funkii i wyborem dla nich miejsca do sadzenia

Gospodarze kameleona mogą zmieniać kolor liści w zależności od oświetlenia. Odmiany hosty wymagają różnych stopni oświetlenia. Głównym kryterium jest kolor liści.

Hosty zielonolistne

Odmiany o ciemnozielonych liściach, np. niebieskie hosty, najlepiej pokazują nasycenie barwy liści w półcieniu pod niezawodną ochroną koron drzew przez cały dzień. Mogą rosnąć nawet w najbardziej zacienionych zakątkach ogrodu i być zaskakująco piękne! Ten typ funkii obejmuje na przykład odmiana Lancelot. Zwykle wielkość takich krzewów wynosi od 30 cm - 50 cm do 70 cm 

Hosta niebieska

Te odmiany są jednymi z najpopularniejszych. I nie bez powodu! Ich luksusowe, niebieskie liście, posadzone w rozproszonym cieniu, mogą nabrać intensywnie niebieskiego odcienia z lekkim srebrnym nalotem. I wyglądają świetnie! Ale na słońcu liście staną się blade, jakby zwiędły, stracą nasycenie koloru i nie będą dobrze rosły.

 


Najpiękniejsze hosty: odmiany niebieskiej hosty i pstrokatych host

Hosta Big Father

Hosta Big Father to jedna z najpiękniejszych dużych niebieskich host. Posadź tą odmianę w niezawodnym cieniu. Załóżmy kilka godzin bezpośredniego światła słonecznego tylko w godzinach porannych. W przeciwnym razie liść straci swój niebieski odcień i stanie się po prostu ciemnozielony.

Hosta Canadian Blue

Hosta Canadian Blue - w chłodnym cieniu krzewy tej hosty dorastają do 80 cm, a jej liście nabierają cudownego szlachetnego szaroniebieskiego odcienia. Liść Canadian Blue jest matowy, lekko pomarszczony, prezentuje się bardzo efektownie!

Funkia Blue Cadet

Ciekawostką jest funkia Blue Cadet - w wilgotnym, chłodnym powietrzu dorosłe liście nabierają lekko cętkowanej tekstury i lekkiego perłowego nalotu. Młode liście są błyszczące.

 

Hosta Fortunei Hyacinthina

Hosta Fortunei Hyacinthina - ta odmiana o niebieskich liściach należy do jednej z najbardziej odpornych grup - Fortunei. Dziwna cecha odmiany: tylna strona liścia ma jeszcze intensywniejszy niebieski kolor niż na zewnątrz.

Hosta Sieboldiana

Hosta Sieboldiana to jedna z najbardziej bezpretensjonalnych niebieskich host. Piękny odcień liści najlepiej prezentujący się w zacienionych miejscach. Jednak nawet w półcieniu kolor liści zachowa swój piękny odcień!

Hosta Tokudama

Hosta Tokudama to niesamowicie piękna, duża hosta. Ma nie tylko żółtą obwódkę i akcenty niebieskich liści, ale także niezwykłą teksturę żniwną, która wygląda jak opłatek. Aby Tokudama w pełni ujawniła swoje piękno, postaraj się wybrać miejsce, w którym dostanie do 2-3 godzin porannego słońca, wtedy żółta obwódka będzie jasna, ale przy intensywniejszym oświetleniu jej liście mogą stracić swój przepiękny błękit. Szukaj najlepszego miejsca. Ale warto mieć w ogrodzie tę hostę - rzadkie połączenie dokładnie niebieskich, a nie zielonych liści z żółtą obwódką. Należy pamiętać, że odmiana w pełni ujawni się wraz z wiekiem. Im większy krzew, tym jaśniejszy kolor. Jednak do 3 lat zabarwienie nie będzie wyraźne.

 

Hosta Patriot

Hosta Patriot - odmiana Patriot jest jedną z najbardziej wyrazistych i kontrastowych w kolorze. Na miejsca zacienione, gdzie najlepiej czują się zielone hosty, ta odmiana będzie świetnym akcentem. Jego czysto biała obwódka stworzy zacienioną część ogrodu - świątecznie i elegancko!

Hosta Fortunei Aureomarginata

Hosta Fortunei Aureomarginata - kolejna niesamowita hosta-kameleon - Fortunea Aureomarginata. Jej cechą jest jasnożółta nierówna granica na szmaragdowym liściu. Ta bezpretensjonalna hosta wytrzymuje nawet sadzenie w pełnym słońcu. Ale jednocześnie jej kolor będzie znacznie jaśniejszy. Optymalnym miejscem jest półcień, tutaj odmiana może wykazywać nie tylko żółtą obwódkę, ale nawet białawe i kremowe paski. Do połowy lata kolor liści pozostanie jasny i soczysty. Ale bliżej jesieni liście będą jaśniejsze i bardziej zielone. To normalne dla tego rodzaju hosty.

Hosta Gold Standard

Hosta Gold Standard to cudowna dwukolorowa odmiana! Jego kolor jest niezwykły - liście hosty kameleona są żółte, a brzegi zielone. Aby liście tej hosty nabrały intensywnie żółtego koloru, należy ją posadzić tak, aby roślina otrzymywała do 4 godzin porannego słońca. Jeśli wybierzesz miejsce, w którym hosta będzie latem osłonięta od palącego słońca od około 12 do 17, a resztę czasu będzie na słońcu, to liście nabiorą najbardziej intensywnego żółtego odcienia. Jeśli odmiana zostanie pozostawiona w półcieniu, liście nabiorą koloru do połowy lata. W cieniu żółty odcień w ogóle się nie pojawi.

Hosty żółtolistne i z liśćmi cętkowanymi (hosty cętkowane)

Do tej grupy zaliczamy hosty o liściach żółtych, żółto-zielonych, z obwódką, kreskami, przejściami kolorystycznymi. Aby uzyskać jak najżywsze wybarwienie liści, najlepiej sadzić je tak, aby do 60% czasu znajdowały się w cieniu, a resztę czasu w bezpośrednim lub rozproszonym słońcu. Za najbardziej uniwersalne można uznać sadzenie w takim miejscu, gdzie gospodarze tego typu będą oświetleni porannym słońcem przez 2 do 3 godzin.

Ważne: światło słoneczne powinno być tylko miękkie rano, w żadnym wypadku po południu. Jeśli hosta-kameleon otrzyma tylko poranne słońce, żółty kolor będzie najbardziej wyraźny, w popołudniowym słońcu liście staną się bielsze, a z nadmiarem cienia - zielone. Wiele odmian kameleonów może pokazać swoje najbardziej charakterystyczne ubarwienie do połowy lata. Wtedy liście nabierają bardziej jednolitego, mniej kontrastowego koloru.

Przy nadmiarze światła kolor liści kameleona może stać się blady i stracić intensywność, przy braku światła liście szybciej stają się zielone i tracą żółte, jasnozielone, białe kreski i obramowanie. Ze względu na tak piękne odmiany można spróbować znaleźć dla nich miejsce. Jeśli zauważysz, że liście hosty są zbyt zielone, przenieś je w miejsce o 1-2 godziny więcej słońca. Jeśli liście są zbyt jasne i wyblakłe - przenieś swoje piękności w nieco bardziej zacienione miejsce.

 

Białe hosty

Ta grupa jest jedną z najbardziej zmiennych w kolorze. Zarówno odmiany z szeroką białą obwódką, jak i odmiany o praktycznie białych liściach należą do tej grupy ze względu na specyfikę warunków uprawy.

Ważne: te hosty potrzebują bezpośredniego światła słonecznego. Do 3-4 godzin dziennie. W porannym słońcu kolor liści będzie jasny, a same liście będą soczyste i błyszczące. W ciągu dnia liście staną się jeszcze jaśniejsze, ale bardziej matowe. Jeśli kupiłeś kłącze białej hosty kameleona, takiej jak White Feather, posadź ją w doniczce lub pojemniku na pierwszy rok i spróbuj umieścić w różnych miejscach w ogrodzie. W ten sposób szybciej znajdziesz miejsce, które roślina lubi, i nie raniąc żywiciela częstymi przeszczepami. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku host, które z ziemi wydają się białe lub żółte, a następnie stają się bardziej zielone, takie jak White Feather. Dzięki temu znacznie szybciej znajdziesz najlepsze miejsce dla swoich piękności.

Odcień: najbielsze liście są młode, wiosną i w pierwszej połowie lata, później nabierają jasnozielonego odcienia. Jest to normalne dla odmian tej grupy.

Jak więc kolor liścia kameleona-hosty zależy od wyboru miejsca do sadzenia?

 • Miejsce dla sadzenie hosty powinno być nie tylko zacienione, ale także dość wilgotne.
 • Zbyt suche powietrze nie pozwoli w pełni rozwinąć piękna odmiany.
 • Pamiętaj - przemoczenie jest niedozwolone!
 • Odcień: najbielsze liście są młode, wiosną i w pierwszej połowie lata, później nabiorą jasnozielonego odcienia. Jest to normalne dla odmian tej grupy.

Już rozumiesz, dlaczego kameleony nie są dokładnie takie same! Możesz wyhodować wyjątkową, niepowtarzalną hostę, która będzie niepowtarzalna w Twoim ogrodzie!

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023