Garden Blog

Sekator ogrodowy: jak wybrać najlepszy model do różnych rodzajów przycinania

Sekatory ogrodowe są niezbędnym narzędziem. Bez tego nie posadzisz prawidłowo sadzonki, a ogród bez przycinania zamieni się w nieprzejezdne pustkowie w ciągu kilku miesięcy.

Jak wybrać sekator? Zrozumienie rodzajów, typów i modeli nowoczesnych katalogów sekatorów często przekracza możliwości nawet doświadczonych ogrodników. A początkujący na ogół gubią się w różnorodności sekatorów do ogrodu. Jak wybrać najlepsze sekatory dla siebie? Nauczymy Cię. Rozwiążmy to razem.

Cel - dlaczego potrzebujesz sektora jako narzędzia ogrodnicze

Sekatory ogrodowe i różne sekatory to ręczne narzędzia mechaniczne. Istnieją sekatory bezprzewodowe i elektryczne, ale należą one do elektronarzędzia. Różnią się tylko tym, że niektóre uruchamiane są ręką, a inne napędem elektrycznym. Jednak zgodnie z przeznaczeniem, konstrukcją samych ostrzy, obszarami zastosowania - wszystkie są podobne. Dlatego nie daj się zmylić typowi napędu. Bez sekatorów, a nawet bez zestawu różnych sekatorów, nie da się normalnie uprawiać żadnego ogrodu kwiatowego, ogrodu różanego, sadu czy ogrodu warzywnego. Nowoczesne katalogi oferują ogromny wybór narzędzi do przycinania drzew i krzewów, kwiaciarni, winiarzy, profesjonalnych ogrodników itp.

Dlaczego potrzebujesz sekatorów?

 • Bieżące przycinanie gałęzi i młodych pędów, formowanie korony.
 • Przycinanie trawiastych i półzdrewniałych gałęzi i pędów roślin wieloletnich, zwiędłych kwiatostanów, praca z zielonymi pędami.
 • Tworzenie bukietów, praca kwiaciarni.
 • Szczepienie - praca z podkładkami i szczepami drzew owocowych, róż, krzewów ozdobnych, form standardowych i pnących itp.
 • Praca z roślinami ogrodowymi, przycinanie pomidorów, przerzedzanie, usuwanie liści.
 • Zbiór - za pomocą sekatorów łatwo odciąć kolczaste łodygi ogórków, łodygi cukinii i melonów oraz zebrać kiście winogron.
 • Kształtujące przycinanie żywopłotu.
 • Przycinanie odmładzające, usuwanie suchych gałęzi do 25-35 mm.

Jakie modele sekatorów wybrać do każdego rodzaju pracy?

Które sekatory są lepsze? Nasi konsultanci mają to jedno z najczęstszych pytań dotyczących sekatorów od początkujących. Jeszcze kilka akapitów artykułu i będziesz mógł sam dokonać wyboru z pełnym zrozumieniem. Jak widać, zadań w sektorze ogrodniczym jest wiele i są one bardzo różne. Aby ścinać trawiaste pędy pomidorów przez cały dzień, porządkować kwitnące rośliny, usuwać zwiędłe kwiaty i liście, szczypać chryzantemy na dobre krzewienie - potrzebujesz wygodnego, lekkiego narzędzia, aby zielone okruchy nie przyklejały się do ostrzy, cięcie jest wyraźne, a rękojeści sekatorów nie ślizgały się. Do przycinania wysokich gałęzi potrzebne będą sekatory z wysuwanymi teleskopowymi uchwytami i sekator na wysokim słupie, aby uformować koronę.

Konstrukcja sekatora - jakie są różnice?

To właśnie różnica w konstrukcji, ostrzach tnących i podtrzymujących sprawia, że ​​niektóre modele są bardzo lekkie i wygodne, podczas gdy inne są mocniejsze i zapewniają różne sposoby przycinania. Czym dokładnie są części sekatorów ogrodniczych i dlaczego warto o tym wiedzieć?

 • Ostrze robocze sekatorów to ostrze z ostrym ostrzeniem. Istnieją różne konstruktywne modele sekatorów - przeczytaj więcej poniżej. Tymczasem ważne jest, aby wiedzieć, że jedno lub oba ostrza można naostrzyć. Jeśli na obu jest ostrzenie, sekatory są podobne do standardowych nożyczek. Jeśli tylko jedno ostrze jest ostre, jest to sekator pomocniczy. W opisach można znaleźć również nazwy - stoper, kowadło lub podpora. Modele sekatorów, w których górne ostrze jest zaostrzone, a dolne nie, zaliczane są do grupy obejściowych i kontaktowych. Zobacz zdjęcie katalogu - z łatwością dostrzeżesz różnice. Nożyczki i sekatory z ogranicznikiem - różnią się znacznie pod względem możliwości pracy. Co dokładnie - powiemy Ci w następnym akapicie. Ważne: ostrza robocze markowego narzędzia są wykonane z dobrej stali. Na ostrze nakładana jest specjalna powłoka, dzięki której zielone okruchy i trociny nie przyklejają się podczas procesu przycinania. A ostrza nie musiały być stale czyszczone podczas pracy.
 • Śruba i nakrętka to elementy konstrukcyjne, które łączą dwie główne części narzędzia. W nowoczesnych modelach profesjonalnych dopasowanie ostrzy jest regulowane za pomocą śruby, w razie potrzeby są one po prostu dokręcane podczas pracy.
 • Amortyzator to dwa pogrubione występy po obu stronach górnej wewnętrznej części uchwytów. Podczas ścinania gałęzi dłoń wymaga znacznego wysiłku. W tym samym czasie ostrza zamykają się gwałtownie. Odboje są wykonane w celu złagodzenia uderzenia podczas pracy.
 • Sprężyna (spirala/płaska) lub dźwignia (zacisk) to mechanizm otwierający i ściskający ostrza robocze. Po zakończeniu cięcia sprężyna przywraca ostrza do pozycji roboczej. W zestawie można dokupić części zamienne - sprężynę i taśmę spiralną lub zszywki, które służą do mechanizmów dźwigniowych w innych typach sekatorów. Od czasu do czasu - oczyścić sprężyny z brudu, nasmarować sprężyny taśmowe.
 • Rękojeści sekatorów, które wybierasz do długotrwałej pracy, powinny być ergonomiczne. Materiały - mocny plastik, lekkie aluminium, wysokiej jakości stal. Najlepszy jest model z wcięciami w kształcie palców, dodatkowo amortyzujący i antypoślizgowy.
 • Blokada lub zatrzask utrzymuje ostrza zamknięte. Różne modele mają blokadę pętli, wspornik, wiele ma zacisk dźwigniowy. Pozwala to na bezpieczne przechowywanie sekatorów, chowanie ich do kieszeni oraz utrzymywanie ostrzy w czystości i ostrości.

Jak wybrać sekator florystyczny – rodzaje, konstrukcje, przeznaczenie

 • Teraz, gdy ustaliliśmy projekt, stało się oczywiste, że sekatory znacznie się różnią. Niektóre są świetne w ścinaniu zielonych gałęzi i łodyg, ale suche gałęzie nie są im podawane. Inni radzą sobie z dużymi pędami, a podczas przycinania róż cięcie okazuje się rozdarte i pomarszczone.
 • Jakich sekatorów potrzebujesz?
 • Nożyce ogrodowe najlepiej nadają się do ścinania w ogrodzie zielonych pędów, które nie zdążyły się zdrewnieć. W tych modelach oba ostrza są ostro zaostrzone i znajdują się w tej samej płaszczyźnie. Ta sama kategoria obejmuje niezwykłe sekatory do przycinania  winogron. Różnią się od tradycyjnych nożyczek florystycznych tym, że ostrza mają zwężone i wydłużone końcówki. Takie narzędzie jest wygodne do cięcia łodyg ogórków, zbierania cukinii i obierania pomidorów. Jest to lekkie i wygodne narzędzie. Ale już trudno jest przeciąć nim gałąź z muru pruskiego.
 • Sekator płaski to najbardziej tradycyjne i popularne narzędzie do przycinania. Takie narzędzie jest ostrzone wyłącznie na górnym ostrzu. I nie ma go na dolnym, nazywa się to przeciwostrzem lub kowadłem lub ogranicznikiem. Ma sierpowaty kształt, podtrzymuje gałąź podczas podcinania, a opuszczone górne ostrze wykonuje wyraźne cięcie główne. Przechodząc obok siebie, łopatki zamykają się, w wyraźnym przesunięciu, górna otacza dolną. Te sekatory są znacznie potężniejsze niż nożyczki. Nie naciskają jednakowo na gałąź z obu stron, a górne ostrze tnie pęd gładko, bez uszkodzeń. W niektórych modelach w ograniczniku znajduje się wycięcie, dzięki któremu sok z roślin płynie, a ostrza nie przyklejają się. Jest to model całkowicie uniwersalny. Tnie gałęzie do 20-22 mm. I oczywiście waga takich sekatorów jest większa niż lekkich nożyczek.
 • Tradycyjny sekator kontaktowy ma mocniejsze górne ostrze i tylko lekko zakrzywione dolne. Ostra część tnąca spoczywa w rowku w dolnej płycie. Te modele są znacznie bardziej mocne niż te płaskie. Cechy konstrukcji pozwalają znacznie zwiększyć nacisk i ciąć gałęzie do 25 mm. Najczęściej sekatory kontaktowe służą do usuwania suchych gałęzi. Opieka nad drzewami owocowymi i dużymi krzewami nie obejdzie się bez nich.
 • Sekator z grzechotką to nowoczesny model popularny wśród ogrodników. Sekatory z takim mechanizmem mogą ciąć gałęzie do 35 mm nawet kobiecą ręką. Podobnie jak w poprzednim modelu górne ostrze tnące opiera się o podpierające dolne. Główną cechą i różnicą jest dźwignia stopniowa. Podczas przycinania grubej gałęzi dźwignia pozwala podzielić niezbędny wysiłek na 2-3 naciśnięcia. Mechanizm zapadkowy działa w ten sposób: gdy uchwyty są naciskane po raz pierwszy, ostrze wchodzi w drewno w około jednej trzeciej i pozostaje w gałęzi. Otwierasz rękojeść, dźwignia przeskakuje na kolejny stopień i ponownie ściskasz rękojeść - w ten sposób ostrze wchodzi jeszcze głębiej, już o dwie trzecie. Jeszcze raz - i odcięta gałąź odpada. Cięcie jest wyraźne i równe. To mocny sekator do dużych przycinań nawet przy najdelikatniejszych dłoniach. Samo narzędzie jest zwykle wykonane z lekkiego metalu, ale jest dość nieporęczne. Uwaga, chrapanie może wystąpić również w płaskich modelach sekatorów.
 • Sekator do szczepienia to specjalna kategoria narzędzi o wyjątkowych megamocach. Wcześniej szczepienie odbywało się tylko za pomocą specjalnych noży. Nowoczesne sekatory do szczepienia sprawiły, że proces ten jest znacznie łatwiejszy, dokładniejszy, wygodny i szybki. Z jego pomocą podkładka i zraz są przygotowywane do pracy. Sukces szczepienia zależy przede wszystkim od jakości sekcji i ich maksymalnego możliwego zbiegu okoliczności. Sekatory szczepiące wykonują takie nacięcia U, V - idealnie, są sekatory, które wykonują nacięcia w kształcie omegi.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

 • Dla każdego modelu w opisie podany jest widelec – minimalna-maksymalna średnica gałęzi, jaką ten sekator jest w stanie przeciąć. Podczas pracy i wyboru skup się na minimum, dzięki czemu sekatory będą służyć dłużej. Nie oczekuj od modelu więcej niż to, do czego jest przeznaczony.
 • Zalecamy natychmiastowy zakup ostrzałki. Nowoczesne modele dobrze i długo zachowują ostrość. Ale to nie jest wieczne. A im więcej sekatorów jest używanych, tym częściej trzeba je ostrzyć.
 • Modele zaawansowane i profesjonalne posiadają zapasowe ostrza i sprężyny. Ostrza pokryte są gładką, śliską powłoką, która nie tylko zabezpiecza przed przywieraniem soku, ale także ułatwia przycinanie.

Dla wygodnej i właściwej pielęgnacji ogrodu eksperci zalecają posiadanie kilku różnych rodzajów sekatorów. I używaj każdego z nich do zalecanego celu. Tak więc nawet najbardziej budżetowe modele wytrzymają długi czas. Minimalny zestaw to nożyczki, zwykły sekator do strugów, a jeśli trzeba przyciąć starą różę pnącą i inne grubsze gałęzie, to klucz grzechotkowy jest tutaj niezbędny.

Zdjęcia: Depositphotos 

 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One