Garden Blog

Sadzenie agrestu jesienią: kiedy sadzić, jak wybrać miejsce i inne cechy

Zamierzasz urozmaicić swój ogród i dodać do niego nowych mieszkańców? Świetnie, ponieważ wiele drzew owocowych i krzewów jagodowych cierpliwie czeka, aż zaczniesz je sadzić. Jeśli twój wybór padł na agrest, ten artykuł będzie dobrą pomocą podczas sadzenia.

Znajdziemy odpowiedzi na główne pytania: jak prawidłowo sadzić agrest jesienią, kiedy jest na to najlepszy czas i na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę. Porozmawiamy także o zawiłościach związanych z wyborem miejsca na agrest w ogrodzie oraz o kwestiach uprawy dotyczących gleby i nawozów. Mamy nadzieję, że przeczytanie materiału pomoże Ci skutecznie poradzić sobie z sadzeniem i położyć podwaliny pod przyszłe wspaniałe zbiory.

Sadzenie agrestu w otwartym terenie jesienią czy sadzenie na wiosnę: co jest lepsze?

Wśród letnich mieszkańców i ogrodników opinie są przeciwne: niektórzy wybierają wiosnę do sadzenia agrestu, inni wybierają jesień. Ze strony ekspertów Garden Number One w żaden sposób nie rezygnujemy z wiosennych nasadzeń, nie... Na pewno można sadzić wczesną wiosną, ale jesienią jest jeszcze więcej zalet. Istnieją 2 główne:

  • Nie wymaga dużo pielęgnacji. Jesień charakteryzuje się najkorzystniejszą pogodą (niskie temperatury i duża wilgotność), co oznacza, że ​​nowo posadzone rośliny wymagają niewielkiej lub żadnej pielęgnacji.
  • Sadzonki dobrze się zakorzeniają. Zarówno osobiste doświadczenia ogrodników, jak i ogólne statystyki wskazują, że sadzenie agrestu w otwartym terenie jesienią daje prawie 100% przeżywalności. Młode rośliny całą swoją energię życiową kierują na ukorzenienie się, w przeciwieństwie do wiosny, kiedy część zasobów jest wydawana na wzrost.

Jak wybrać optymalny czas na sadzenie agrestu jesienią?

Kiedy sadzić agrest? Jesień to ciekawy czas zarówno pod względem kalendarzowym, jak i warunków pogodowych. W każdym razie termin sadzenia agrestu jesienią ustalany jest indywidualnie przez ogrodnika, który kieruje się cechami swojego regionu, ale istnieją ogólnie przyjęte znaczniki. Prognoza pogody powinna zapowiadać dodatnie temperatury powietrza przynajmniej przez najbliższe 2-3 tygodnie. Idealnie byłoby, gdyby wszystkie prace zakończyły się na miesiąc przed nadejściem przymrozków, aby sadzonki były w pełni ukorzenione i gotowe do zimowania. Jeśli mówimy o datach, to w południowej części Polski sadzenie jest dozwolone aż do końca października. W środkowo-zachodniej części kraju zaleca się sadzenie przed połową października, a w północno-wschodniej części kraju przed końcem września/początkiem października.

Sadzenie agrestu na otwartym terenie jesienią za pomocą sadzonek można przeprowadzić zgodnie z kalendarzem księżycowym. Istnieją oddzielne daty korzystne i niekorzystne. Wśród korzystnych dat na rok 2023 możemy wyróżnić okres od 17 do 25 września, od 17 do 21 października i od 25 do 26 października. Odpowiednio niekorzystne okresy: od 26 do 30 września, od 22 do 24 października i od 27 do 29 października.

Jak wybrać odpowiednie sadzonki agrestu?

Chcesz mieć wysokiej jakości sadzonki agrestu, prawda? W takim przypadku sadzenie jesienią powinno rozpocząć się od właściwego wyboru materiału do sadzenia. Priorytetowo należy traktować sadzonki 2-letnie, które mogą już pochwalić się mocnymi pędami i dostatecznie rozwiniętymi korzeniami (dobrze, jeśli ich długość przekracza 20 cm). Dzieje się tak, jeśli mówimy o młodych roślinach z otwartym systemem korzeniowym. A jeśli z zamkniętym, możesz łatwo wybierać spośród tych samych roczniaków.

Oczywiście materiał do sadzenia musi być nieskazitelny wizualnie. Różne rodzaje usterek powinny przynajmniej Cię ostrzec. Jeśli wybierzesz sadzonki w pojemniku, to ponieważ korzenie nie są widoczne, musisz najpierw ocenić nadziemną część rośliny. Pędy powinny być mocne, a ich długość w optymalnej sytuacji wynosi 20-40 cm. Możesz lekko pociągnąć roślinę, upewniając się, że korzenie są dobrze osadzone w pojemniku. Jeśli agrest jest oszałamiający, wątpliwości są naturalne: czy naprawdę uprawiano go w pojemniku? Dlatego sadzonki należy kupować wyłącznie od zaufanych sprzedawców. Wcześniej opracowaliśmy ocenę agrestu odpowiednią dla wszystkich regionów Polski. Możesz poszukać dla siebie dobre odmiany agrestu, które oferuje nasza hurtownia ogrodnicza.

Jaką glebę lubi agrest podczas sadzenia jesienią?

Podstawowe zasady sadzenia agrestu jesienią stanowią, że przeżywalność rośliny i jakość dalszego owocowania zależą w ponad 50% od prawidłowego wyboru miejsca i gleby. Zacznijmy od miejsca! Powinno być dobrze wentylowane i słoneczne. Dopuszczalny jest lekki półcień, ale silny brak światła słonecznego wpływa na płodne zdolności krzewu. Natychmiast wykluczamy doliny, tereny podmokłe i miejsca w pobliżu zbiorników wodnych. Agrest nie lubi nadmiaru wilgoci w glebie i może w ogóle nie owocować, jeśli woda gruntowa znajduje się wyżej niż 2 metry nad poziomem gruntu.

Jeśli masz do dyspozycji tylko teren nizinny, możesz stworzyć wzniesienie sztuczną metodą, czyli dodać dodatkową ziemię. Jeśli chodzi o preferencje glebowe, idealną opcją jest umiarkowanie żyzna gleba gliniasta lub piaszczysto-gliniasta o neutralnej kwasowości. Zbyt kwaśna gleba to jeden z częstych powodów, dla których agrest nie kwitnie i nie owocuje.

Często sadzenie krzewu agrestu jesienią łączy się z sadzeniem innych krzewów jagodowych. Czasami ogrodnicy wybierają niewłaściwą dzielnicę. Na przykład w pobliżu sadzą maliny, które następnie tłumią agrest. Jeśli masz poważny brak wolnego miejsca na swojej działce, możesz sadzić porzeczki z agrestem. Nie będą sobie przeszkadzać. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że choroby tych upraw są takie same, a jeśli porzeczki zachorują, agrest również zachoruje. Cóż albo odwrotnie.

​Jak sadzić agrest?

Uprawa agrestu wymaga odpowiedniej wiedzy. Agrest można sadzić punktowo, czyli wypełniając wolne strefy na działce lub w całych rzędach, tworząc pełnoprawny ogród agrestowy. W każdym przypadku odstępy między poszczególnymi roślinami (lub od płotu) powinny wynosić co najmniej 100-120 cm. Między rzędami należy zachować odległość 200 cm. Należy wziąć pod uwagę, że agrest będzie rósł na boki ponad czas. Chodzi tu nie tylko o komfort samej rośliny, ale także o Twoją wygodę podczas żniw przyszłych zbiorów.

Za idealny dołek do sadzenia uważa się wgłębienie o wymiarach 50 na 50 cm, więcej jest normalne. Mniej nie jest wskazane. W końcu im większy dół wykopiesz, tym więcej wysokiej jakości gleby możesz wypełnić. W przypadku sadzenia bezpośrednio z pojemnika dołek powinien być 2, a nawet 3 razy większy niż objętość gliniastej bryły.

Ważny punkt: zanurzając sadzonkę, skup się na szyjki korzeniowej, która powinna znajdować się 6-8 cm poniżej poziomu gruntu.

Gdy materiał do sadzenia znajdzie się w otworze, ostrożnie wyprostuj system korzeniowy. Powinien pasować swobodnie, bez zginania się i załamywania. Dołek wypełniamy w około 30-40% przygotowaną, wysokiej jakości mieszanką gleby (więcej o tym później). Pamiętaj, aby podlać go wodą. Wystarczy wiadro. Następnie lekko unosimy sadzonkę i lekko nią potrząsamy, przysypując jeszcze większą ilością ziemi, aby całkowicie wypełnić puste przestrzenie między korzeniami. Gdy otwór zostanie wypełniony w 100%, zagęszczamy go.

​Jakiej pielęgnacji potrzebuje agrest podczas sadzenia i po?

Nawóz podczas sadzenia agrestu jesienią jest bardzo mile widziany. Dodaje się go bezpośrednio do gleby. Mieszanka składników odżywczych będzie oparta na glebie (pobierz wierzchnią warstwę) z wykopanego dołu. Dodaj 8-10 litrów próchnicy (można użyć kompostu) i mniej więcej tyle samo torfu. Następnie przyszła kolej na minerały. Jakie nawozy są potrzebne do sadzenia agrestu jesienią? Wszystko jest bardzo proste. Bierzemy tylko siarczan potasu i superfosfat, odpowiednio 40 oraz 80 g.

Krzew jako taki nie wymaga żadnej pielęgnacji, jednak wśród ludzi dość popularne jest pytanie: czy agrest należy przycinać podczas sadzenia jesienią? Jeśli nie została przycięta od razu (nawet przed zakupem sadzonki), to przycinanie naprawdę ma sens. Jego intensywność zależy od jakości systemu korzeniowego. Czy korzenie są dobre i mocne? Następnie można pozostawić 15-20 cm nadziemnej części roślin. Jeśli pojawiają się pytania dotyczące jakości korzeni, lepiej przyciąć górne pędy dwa razy więcej (aby pozostało dosłownie kilka zdrowych pąków). Skrócenie pędów sprzyja lepszemu ukorzenianiu się, gdyż agrest skieruje wszystkie składniki odżywcze do korzeni.

Jednak sadzenie i cięcie agrestu jesienią to nie wszystko. Aby zapewnić roślinie bezproblemową zimę, należy wykonać zabieg mulczowania. Potrzebna jest minimalna warstwa ściółki - wystarczy dosłownie 6-7 cm. W tym celu można wziąć słomę lub trociny. Jeśli jesień jest wystarczająco mokra, nie ma potrzeby podlewania, a wszystkie inne procedury pielęgnacyjne przenoszone są na wiosnę. Powodzenia w sadzeniu!

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023